Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Dobra ideja, hvala i tebi.

 

Sad si me podsetio da lokalna mesara kod mene ima nešto slično i zanimljivo: u pitanju je ražnjić na koji nanižu npr. komad onog običnog mesa za ražnjiže, zatim režanj paprike, onda parče kobasice, pa onda neki komad povrća, za njim ćevapčić, onda opet paprika i slično. Zaboravio sam kako se zove taj njihov ražnjić, ali moram priznati da je za pohvalu.

 

Ako već voliš šampinjone, predlažem da i njih baciš direktno na roštilj, obavezno prelivanje pivom, a lično volim da dodam i malo bibera.

 

Kako je krenulo, mi ćemo se svi ugojiti uz ovu temu 😄

 

Nisam ni znao da postoje drugačiji ražnjići. U francuskome se zovu brochette i uvijek ide jedan komad mesa (ja preferiram piletinu), pa povrće, pa meso, pa povrće...

Od povrća su najčešći paprika i luk, te šampinjoni, koji strogo gledano nisu povrće jer su gljive nešto izmedju biljaka i životinja.

Ako mi se ne da raditi ga (+ pokretati grill), odem kod Mousse i kupim nekoliko super svježih brochettes. Kod njega kupujem i jarebice i prepelice, a koji put i teletinu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sigurno da je najveci specijalitet kulinarstva na ovim prostorima a i sire gurmanska pljeskavica sa slaninom i kackavaljem. Sarma, pita sa mesom, burek. Povrce koje ima ukus za razliku od onoga sto stranci jedu u svojim zemljama. Zato se svi oni oduseve kulinarstvom na Balkanu i u Srbiji jer po inostranstvu jedu splacine uglavnom. 

Link to comment
Share on other sites

 
Dobra ideja, hvala i tebi.
 
Sad si me podsetio da lokalna mesara kod mene ima nešto slično i zanimljivo: u pitanju je ražnjić na koji nanižu npr. komad onog običnog mesa za ražnjiže, zatim režanj paprike, onda parče kobasice, pa onda neki komad povrća, za njim ćevapčić, onda opet paprika i slično. Zaboravio sam kako se zove taj njihov ražnjić, ali moram priznati da je za pohvalu.
 
Ako već voliš šampinjone, predlažem da i njih baciš direktno na roštilj, obavezno prelivanje pivom, a lično volim da dodam i malo bibera.
 
Kako je krenulo, mi ćemo se svi ugojiti uz ovu temu [emoji1]
Sa šampinjonima, probaj da kad skineš peteljku ubaciš i kocku butera i soli. Dobijaju specijalan ukus.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Romario Moreira said:

Sigurno da je najveci specijalitet kulinarstva na ovim prostorima a i sire gurmanska pljeskavica sa slaninom i kackavaljem. Sarma, pita sa mesom, burek. Povrce koje ima ukus za razliku od onoga sto stranci jedu u svojim zemljama. Zato se svi oni oduseve kulinarstvom na Balkanu i u Srbiji jer po inostranstvu jedu splacine uglavnom. 

Tucanu papriku si slucajno zaboravio?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Romario Moreira said:

Sigurno da je najveci specijalitet kulinarstva na ovim prostorima a i sire gurmanska pljeskavica sa slaninom i kackavaljem. Sarma, pita sa mesom, burek. Povrce koje ima ukus za razliku od onoga sto stranci jedu u svojim zemljama. Zato se svi oni oduseve kulinarstvom na Balkanu i u Srbiji jer po inostranstvu jedu splacine uglavnom. 

 

300px-Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_st

 

Sudeći po disleksiji te manično - depresivnoj formi i veličanju gurmanskog prostakluka, mogao bi to opet biti Jonnhy (sic) Clash ili čak Scubius sa starih prostora, proslavljen vrčinskom epopejom.

Ako se sam ne makne, poderat ću ga i bez pomoći odbjeglih forumaša.

Edited by ironside
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Matori, moras priznati da su i pljeskavice, sarme, pite.... deo svetske kuhinje, prostakluk je kad se fusari pri spremanju bilo kog jela.
Posebno kad se prisvaja, nešto što nije autentično.
Proveriti dolmas ima ih u mnogim kuhinjama.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Posebno kad se prisvaja, nešto što nije autentično.
Proveriti dolmas ima ih u mnogim kuhinjama.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Isto kao i burger, hamburger, pljeskavica, spagete.....

Bitno  je kako se spremaju, a ne poreklo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni nije to zapalo za oko, vec ono o povrcu koje kof nas ima ukus a u zapadnom svetu nema. Kao da tamo ljudi ne gaje svoje povrce. Pa cak i ljudi koji zive u stanovima na vrhu zgrada uzgajaju zajednicko povrce.

To su te nase predrasude.
Odem na pijacu da kupim povrce, i gledam povrce i prodavca. Pomislim ako je neki stariji covek, zena ( seljak ) verovatno da je kvalitetnije. I tako vidim ja jednog starijeg coveka. Nema puno povrca, ali paradajz lep. I kupim ja od njega . Dodjem kuci operem pa da malo jedem uz domaci kulen. Kad ono osetim posle nesto cudno u ustima. Verovatno je prskan bio sa nekim jacim sredstvom za zastitu a karenca nije prosla . Kod nas samo daj sto vise prskanja, ne skodi. Mi jedemo zdravo voce i povrce.
Nije ni cudo sto ne mozemo izvoziti u EU, svi bi se pootrovali od naseg voca i povrca.

Sent from my IN2013 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ironside said:

 

300px-Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_st

 

Sudeći po disleksiji te manično - depresivnoj formi i veličanju gurmanskog prostakluka, mogao bi to opet biti Jonnhy (sic) Clash ili čak Scubius sa starih prostora, proslavljen vrčinskom epopejom.

Ako se sam ne makne, poderat ću ga i bez pomoći odbjeglih forumaša.

Ne znam ko ti je ni ovaj prvi ni ovaj drugi. Nema tu prostakluka, samo prave hrane i pravog gurmanluka čega u Belgijici nema. Sto se tice psiholoskih kvalifikacija, psihologija i bauštela ne idu zajedno. Ko boluje od disleksije a ko od manicno - depresivnih poremecaja ocenice strucna lica. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Meni nije to zapalo za oko, vec ono o povrcu koje kof nas ima ukus a u zapadnom svetu nema. Kao da tamo ljudi ne gaje svoje povrce. Pa cak i ljudi koji zive u stanovima na vrhu zgrada uzgajaju zajednicko povrce.

To su te nase predrasude.
Odem na pijacu da kupim povrce, i gledam povrce i prodavca. Pomislim ako je neki stariji covek, zena ( seljak ) verovatno da je kvalitetnije. I tako vidim ja jednog starijeg coveka. Nema puno povrca, ali paradajz lep. I kupim ja od njega . Dodjem kuci operem pa da malo jedem uz domaci kulen. Kad ono osetim posle nesto cudno u ustima. Verovatno je prskan bio sa nekim jacim sredstvom za zastitu a karenca nije prosla . Kod nas samo daj sto vise prskanja, ne skodi. Mi jedemo zdravo voce i povrce.
Nije ni cudo sto ne mozemo izvoziti u EU, svi bi se pootrovali od naseg voca i povrca.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 

Istina. I nema tu nekog filozofiranja, ako želiš kvalitetno i zdravo ili ćeš sam uzgojiti ili uzimati od pouzdanog(stalnog) dobavljača.

 

Kod 'nas' su ljudi neuki i uglavnom se vode onom 'od viška glava ne boli' kod tretiranja raznoraznim otrovima.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Bushman said:

Istina. I nema tu nekog filozofiranja, ako želiš kvalitetno i zdravo ili ćeš sam uzgojiti ili uzimati od pouzdanog(stalnog) dobavljača.

 

Kod 'nas' su ljudi neuki i uglavnom se vode onom 'od viška glava ne boli' kod tretiranja raznoraznim otrovima.

 

 

 

 

Cinjenica je da je Srbija idealno tlo za uzgoj svih vrsta voca i povrca, ali dok se ne uvede regulacija u tu oblast imacemo ovakve primere. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2020 at 10:58 PM, Slavisa iz Tavankuta said:

Mi ovde skoro uvek kad pecemo rostilj. U jednu veliku posudu nasecemo crni luk, moze i paprika. I onda u tu posudu stavljamo svako skinuto parce mesa sa rostilja, poklopimo da se ne hladi i protresemo ( onako gore dole da se pomesaju meso i povrce )

Baš tako, meni je to i parametar za dobar crni luk. Ako onako fino smekša dok se pari sa roštiljskim mesom onda je pravi. Btw, jer špricate (prskate) meso sa pivom dok grilate? Sećam se da je i to bio deo roštiljanja

Link to comment
Share on other sites

Baš tako, meni je to i parametar za dobar crni luk. Ako onako fino smekša dok se pari sa roštiljskim mesom onda je pravi. Btw, jer špricate (prskate) meso sa pivom dok grilate? Sećam se da je i to bio deo roštiljanja
Pa neki ga spricaju pivom, neki ne.
Da u tome je poenta da taj luk omeksa i odpusti sok. I onda se sokovi pomesaju i nastaje,...[emoji1]

Sent from my IN2013 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mrd said:

Sa šampinjonima, probaj da kad skineš peteljku ubaciš i kocku butera i soli. Dobijaju specijalan ukus.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

+ malo seckanog pershuna....u pecurke sa puterom,  a moze i mrvica sitno seckanog belog luka.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2020 at 8:44 AM, Slavisa iz Tavankuta said:


Nije ni cudo sto ne mozemo izvoziti u EU, svi bi se pootrovali od naseg voca i povrca.

 

 

Odakle ti to da ne mozemo izvoziti u EU povrce I voce? Izvozi se I to ogromne kolicine, a ne vidim da se iko otrovao od njega. 

Link to comment
Share on other sites

 

Odakle ti to da ne mozemo izvoziti u EU povrce I voce? Izvozi se I to ogromne kolicine, a ne vidim da se iko otrovao od njega. 

Sta se izvozi? Malina? Smrznuta i visnja smrznuta?

 

Ozbiljno pitam.

 

Ja sam stekao utisak da se ne izvozi u EU (eventualno neke male kolicine). Jer proizvodjaci voca ovde samo cekaju Ruse. Prijatelj koji je direktor udruzenja vocara i hladnjace kaze da nase voce ne moze konkurisati vocu iz npr italije (jabuka) i da im se ne isplati plasirati tj traziti kupca iz Eu. Za sada im je Rusija glavno trziste za sve.

 

A sto se tice trovanja, ja verujem da je kod nas voce i povrce otrovno, tj moze da se otruje od njega. Sem od onog organskog .

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sta se izvozi? Malina? Smrznuta i visnja smrznuta?

 

Ozbiljno pitam.

 

Ja sam stekao utisak da se ne izvozi u EU (eventualno neke male kolicine). Jer proizvodjaci voca ovde samo cekaju Ruse. Prijatelj koji je direktor udruzenja vocara i hladnjace kaze da nase voce ne moze konkurisati vocu iz npr italije (jabuka) i da im se ne isplati plasirati tj traziti kupca iz Eu. Za sada im je Rusija glavno trziste za sve.

 

A sto se tice trovanja, ja verujem da je kod nas voce i povrce otrovno, tj moze da se otruje od njega. Sem od onog organskog .

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

 

Ti mozes da verujes u sta hoces, tvoje je pravo, samo opet ti kazem, ne vidim da se u toj Evropi neko otrovao od naseg voca I povrca (zbog prskanja, norovirus je nesto drugo).

 

Izvozi se I u Rusiju I u EU. Zavisi koje voce gde vise ide. Jabuke, breskve, nektarine, jagode vise idu u Rusiju, malina, kupina, borovnica, ribizla u EU. Stratesko vezivanje za Rusiju kao glavno izvozno trziste za nase poljeprivredne proizvode je po mom misljenju velika greska, ali to je za neki drugi topik.

 

Sto se povrca tice ono ide I u Rusiju I u EU. Evo npr ja cu ove godine izvesti u EU kornisone i papriku ajvarku. Malina takodje ide u EU, dok sam jagodu uglavnom plasirao na domacem trzistu jer je traznja bila ogromna, mozda je nesto malo zavrsilo u Rusiji. 

Kolaga npr izvozi u EU kornisone, industrijsku papriku, feferone, karfiol, maline, pa cak I jagodu samo znacajno vece kolicine od mene. 

 

Znaci ide sve, samo je pitanje koja se firma kako orjentisala na trzistu, a drzava umesto da podstice izvoz u EU, podstice izvoz u Rusiju, sto je nonsens. 

 

Sva ta roba prolazi neophodne analize I zaista retko se desi, ja ne znam za takve slucajeve u mom okruzenju, da se roba vrati jer ne ispunjava standarde u pogledu sadrzaja pesticida. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Verovatno znas boplje od mene ako se vec time bavis. Sve to bobicasto voce se manje tretira pesticidima. Ne znam iz kog dela Srbije si. Verovatno ti i tvoj prijatelj vise vodite racuna o tome. 

Ovde kod mene to nije normalno koliko se prska. Prosle godine tu u Tavankutu prodjem zelenom pijacom, i vidim jagode. mmm onako lepe crvene, kupim jedan paket. Odem kuci operem , krenem da jedem opet u ustima onaj cudan ukus ( kao i za onaj paradajz sto sam kupio pre nedelju dana ). Bacio sam ih. Isto tako jabuke. Pricam ja to bratu i njegovoj supruzi, oni mi ne veruju. Ne znam mozda su se oni navikli. Ja kad sam u Francuskoj i kupim voce u supermarketu ( pre korone) sam ga jeo neoprano. jabuke, kajsije, breskve, jagode,... ovde kod nas sve moras dobro oprati, a po mogucnosti i ostaviti u vodu sa soda bikarbonom, valjda ona izvlaci taj otrov iz voca i povrca.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Verovatno znas boplje od mene ako se vec time bavis. Sve to bobicasto voce se manje tretira pesticidima. Ne znam iz kog dela Srbije si. Verovatno ti i tvoj prijatelj vise vodite racuna o tome. 

Ovde kod mene to nije normalno koliko se prska. Prosle godine tu u Tavankutu prodjem zelenom pijacom, i vidim jagode. mmm onako lepe crvene, kupim jedan paket. Odem kuci operem , krenem da jedem opet u ustima onaj cudan ukus ( kao i za onaj paradajz sto sam kupio pre nedelju dana ). Bacio sam ih. Isto tako jabuke. Pricam ja to bratu i njegovoj supruzi, oni mi ne veruju. Ne znam mozda su se oni navikli. Ja kad sam u Francuskoj i kupim voce u supermarketu ( pre korone) sam ga jeo neoprano. jabuke, kajsije, breskve, jagode,... ovde kod nas sve moras dobro oprati, a po mogucnosti i ostaviti u vodu sa soda bikarbonom, valjda ona izvlaci taj otrov iz voca i povrca.

Zaboravila sam ukus jagoda. Godinama  ih ne kupujem jer me plase, ogromne su, slika idealne jagode ako razumete sta hocu da kazem. Ono malo starih prodavaca koji su prodavali svoj rod vise nema na gradskoj pijaci, ostali donose sa kvantaskih pijaca i to prosto nije za jelo. 

Uvozimo stapicasti celer iz Italije i Shpanije a valjda nema lakse biljke za uzgoj. I isplativije, koncept lecenja sokom ove vrste celera je jako popularan ali smo svi mi koji ga primenjujemo u bedaku jer ga jako tesko nalazimo.  Da sam nesto mladja, napravila bih dobar posao sa nekim ko ima zemlju a nema pametniju ideju od sadnje stapicstog celera. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li volite prokelj (brussels sprouts)? Pre ove situacije sa izolacijom, jednom mesečno sam vodila decu na doručak i ovo nam je omiljeno predjelo. 

Spoiler

 

Charred Brussels Sprouts
A Twisted Grove favorite, Chef’s Charred Brussels Sprouts are not only delicious, they pack a healthful punch, too. Brussels sprouts are a good source of iron, potassium and protein. These veggies also offer other benefits that can boost overall health, such as Vitamin C, which keeps the immune system strong, and antioxidants that provide anti-inflammatory benefits.

 

 

62127813_10214329419453893_8719810314222174208_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=84a396&_nc_ohc=BY7Q2YcfqrUAX_UC054&_nc_ht=scontent-lax3-1.xx&oh=6b6909592aca02e7bd905a83be7a82ae&oe=5F4705D5

 

Edited by ControlFreak
dodatak
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Verovatno znas boplje od mene ako se vec time bavis. Sve to bobicasto voce se manje tretira pesticidima. Ne znam iz kog dela Srbije si. Verovatno ti i tvoj prijatelj vise vodite racuna o tome. 

Ovde kod mene to nije normalno koliko se prska. Prosle godine tu u Tavankutu prodjem zelenom pijacom, i vidim jagode. mmm onako lepe crvene, kupim jedan paket. Odem kuci operem , krenem da jedem opet u ustima onaj cudan ukus ( kao i za onaj paradajz sto sam kupio pre nedelju dana ). Bacio sam ih. Isto tako jabuke. Pricam ja to bratu i njegovoj supruzi, oni mi ne veruju. Ne znam mozda su se oni navikli. Ja kad sam u Francuskoj i kupim voce u supermarketu ( pre korone) sam ga jeo neoprano. jabuke, kajsije, breskve, jagode,... ovde kod nas sve moras dobro oprati, a po mogucnosti i ostaviti u vodu sa soda bikarbonom, valjda ona izvlaci taj otrov iz voca i povrca.

 

Ma tu sam ja blizu tebe, cesto prolazim kroz Tavankut. 

Nije mi to prijatelj, vec kolega. On nema svoju proizvodnju, ali ima veoma dobro razgranatu mrezu kooperanata po celoj Vojvodini, sad je poceo da se siri I po ostatku Srbije. Ja imam I sopstvenu proizvodnju, ali radim sa malim brojem kooperanata. Znatno sam smanjio obim poslovanja poslednjih godina. 

Nema tu mnogo filozofije, svakom proizvodjacu je cilj da ime manje troskove, samim tim da manje I prska. Proizvodnja je manje vise ugovorena, retko ko sadi nesto od voca I povrca a da nema koliko toliko ugovoren otkup. Kupac postavlja standarde kakvu robu hoce, plus postoje standardi EU koji se odnose na to. Svi ozbiljni proizvodjaci imaju nekog strucnjaka ko vodi racuna o njihovim zasadima. Njega im obezbedi ili onaj sa kim su ugovorili otkup, ili kuce od kojih kupuju hemiju ili prihranu, to je uglavnom besplatno, neki naravno sami placaju agronome ili neke druge strucnjake. Oni paze sta se od preparata koristi, karence, I da li preparati ispunjavaju standarde. Teziste je na prevenciji, samim tim se i smanjuje upotreba pesticida.

 

Ti sto prskaju bez ikakvog reda uglavnom I nisu poljoprivrednici, vec im je to dodatni posao I imaju male zasade, te svoju robu guraju sezonski po pijacama. Oni nemaju novca da plate strucnjaka koji bi im odrzavao zasade, niti se kucama koje prodaju hemiju I prihranu isplati da im salju svoje strucnjake. Plus se cesto I prave pametni, neki zaista jesi, a neki I nisu. Oni prskaju bez ikakvog reda, zasadi im cesto obolevaju, pa moraju da ih lece... Njihovu robu niko ne kontrolise, te ne moraju da paze na karence I na to sta koriste od preparata. (Upotreba odredjenih preparata koji su ranije korisceni masovna je sada zabranjena u nekim fazama vegetacije Ili da se daje na neki nacin ili u nekim usevima, a masovno se koriste I dalje u nekontrolisanim zasadima.) Takav proizvod najcesce zavrsi na pijaci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Zaboravila sam ukus jagoda. Godinama  ih ne kupujem jer me plase, ogromne su, slika idealne jagode ako razumete sta hocu da kazem. Ono malo starih prodavaca koji su prodavali svoj rod vise nema na gradskoj pijaci, ostali donose sa kvantaskih pijaca i to prosto nije za jelo. 

 

Krupnoca jagode nema nikakve veze sa njenim ukusom. Kod nas se sada masovno sade italijanske sorte, koje su dosta krupne, ali nisu bas slatke I imaju taj da kazem plasticni ukus. On se znatno razlikuje od ukusa one jagode koja se nekad gajila I koju su na selima svi imali u svojim bastama, pa je sad zovemo domaca jagoda. 

Te italijanske sorte imaju veoma ekonomicnu berbu I trazene su na ruskom trzistu te imaju dobru cenu. Zbog toga su se masovno rasirile kod nas I sad predstavljaju dominantne sorte. Domaci kupci, posebno oni stariji nisu zadovoljni sa tim sortama, ali bas I nemaju mnogo izbora.

 

Medjutim postoje I druge sorte koje su slatke I imaju isti ukus kao sto su imale domace jagode.

 

Senga sengana je dosta slatka, ali je znatno sutnija. Doduse radja vise od ovih italijanskih sorti. Koristi se pre svega u industriji Ili se zamrzava, tako da je nema previse na pijacama. 

 

U poslednje vreme se sve cesce sade I holandske sorte. One su krupne kao I italijanske, ali su slatke I imaju isti ukus kao I te domace jagode. U okolini Beograda ih je dosta posadjeno, u Vojvodini ih ima jos uvek jako malo. Problem sa njima je sto one u Rusiji nisu trazene I otkupljivaci nece da ih otkupljuju, zato celokupni rod mora da se proda na sitno. Kada ih kupac jednom proba uvek kupuje njih. Medjutim I tu ima problem, one su dosta tamne, dok su ove italijanske bas svetlocrvene I pored njih holandske deluju kao prezrele te se I tada kupci koji nisu upoznati pre odlucuju za italijanske "bezukusne" sorte. Ipak kad se dobro izreklamira onda prodaja ide bez problema. Ja sam celokupan rod prodao na sitno. Samo malo druge klase sam prodao kolegi kojem je trebalo da je izmiksa sa sengom jer mu je ta tite senge bila bas sitna, pa da dobije na krupnoci. 

 

Nase trziste jagoda je bas mnogo oslonjeno na Rusiju I ona bukvalno diktira trendove u proizvodnji kod nas. To mora da se sto pre smanji, cak mislim da ne bi bilo ni tesko da se ima malo volje. Domaca traznja je velika I znacajna, kada bi se nasla neka trzista u EU sve bi bilo znatno drugacije. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...