Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

Just now, Kolbas said:

Razumem taj zov prirode...i mi ponekad potegnemo ć 150 km zarad dimljenih rebara, suvog vrata, kobasica...samo ovaj naš je neki Madjar/Rumun i ima mesaru u sklopu radnje... valjda jedino mesto gde se mogu uzeti čvarci u ovom delu sveta😙...samo skup je k'o da prodaje swarovski kristale

Jednom u par meseci je ok. Svaki ima nesto svoje, ovaj italijan, s'teletinom ubija.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kolbas said:

Pitanje mesojedenja, samim tim i ubijanja životinja radi konzumacije jeste, izmedju ostalog etičko pitanje...ali ako ćemo u sitna crevca šta ćemo sa ubijanjem komaraca, bubašvaba, miševa, pacova... sudbina je htela da prilikom svinjokolja i lišavanja života životinja zbog konzumacije budem uvek "mali od palube", tako da sam uvek bio onaj koji dodaje alat ili krpu glavnom majstoru prilikom finalnog čina i nikad nisam lično bio taj koji ubija životinju, (sa izuzetkom ribe, jer tu radim sve) ali sam od malena bio fully involved u sve procese posle toga... eto da se pohvalim, bio sam pravi umetnik za čvarke, jerbo sam ispekao zanat na baš mnogo kazana...tako je to onda bilo, valjala se pregurati vojvodjanska zima, a i život je bio takav da se ne meru istovarati džakovi kukuruza ili brašna ili okopava kukuruz, a da se živi od isključivo biljne hrane (ili je bar to nama bilo nepoznato)... uglavnom, gledam da poštujem svačiji izbor, imam u familiji i kod prijatelja i vegetarijance i vegane... volim da jedem raznovrsno, pa i da probam neku egzotičnu biljku jal životinjku...ne mislim da je ubijanje samo po sebi dobro, ali taki je život...da bi Inuit preživeo mora da ubije i pojede tuljana jer biljaka jednostavno nema...

 

Moje je uverenje da zivotinja treba da bude bezbolno rastavljena od zivota. Oko toga nemam ni najmanju dilemu, ma sta neciji obicaji i tradicija nalazu, bilo zbog vere, folklora ili prakticnosti. U tom smislu nisam bas odusevljen raznoraznim tradicijama, i sto se domacih i sto se divljih zivotinja tice, bilo da se radi o npr lovu na kitove u 21 veku/da se love i jedu zivotinje koje, osim eticke strane price (tretman, izlov, ugrozenost vrsta) nisu bas sigurna stvar zbog rizika od zaraze, ili sto ce neka domaca zivotinja da bude podvrgnuta poprilicnoj torturi jer je to eto deo recepta. A ni resursi bas nisu beskonacni kao sto se mozda cinilo pre 50, 100 i vise god, pa ne znam bas dokle i kako. Hrana i globalna situacija oko iste na stranu, to je vec mnogo sira prica. I 21 vek je, stvari ipak stoje nesto drugacije nego u predjasnjim vremenima, pogotovo kad se radi o saznanjima na poljima nutricionizma, zdravlja i uopste medicine, a u vezi sa ishranom. Ja jedem meso, ali mnogo manje nego ranije, i odavno mi nije vise esencijalni deo ishrane,  pogotovo kad se radi o crvenom mesu, koje mozda nekoliko puta godisnje spremim sebi, a sa restoranima sve zajedno ga konzumiram 10-15 puta godisnje, i ne osecam ni najmanje nedostatak crvenog mesa na svakodnevnom nivou, nego mi je npr merak da pojedem biftek jednom u 2 meseca, cevape sa lukom i kajmakom isto tako i sl. Belo meso i ribu jedem dosta redovnije, ali i za tim ne osecam preveliku potrebu (jaja i mlecni proizvodi mi lako zamene meso). Vegan ne bi mogao da budem, ali vegetarijanac bi mozda i mogao postati, ko zna. Naravno da se podrazumeva da nikom ne solim pamet na ovu temu, ali u slucaju rasprave ovako nekako bi isli neki moji argumenti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Jednom u par meseci je ok. Svaki ima nesto svoje, ovaj italijan, s'teletinom ubija.

 

Pa, vidite svi da sam u pravu. Ubiše nam ga s teletinom. Ne daj se mrde, predji na salate 🤣

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Marko said:

 

Ok je sve to, ali kako da se životinja bezbolno rastavi od života? Recimo kad upecam ribu ja moram da je nekako usmrtim. Koji bi to bio bezbolan način? Život ima i surovih strana. Ne uživam u tome, ali to je neminovnost

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kolbas said:

Ok je sve to, ali kako da se životinja bezbolno rastavi od života? Recimo kad upecam ribu ja moram da je nekako usmrtim. Koji bi to bio bezbolan način? Život ima i surovih strana. Ne uživam u tome, ali to je neminovnost

 

Nisam mislio sad bukvalno na tvoje čišćenje ribe ili šta već. Tako nešto mi svakako ne bi bilo na vrhu liste prioriteta kad se o ovome radi. Kao što sam napomenuo, najpre mislim na lov ugroženih vrsta, uprkos bezbrojnim alternativama u ishrani, kao i komercijalni neodrživ (ribo)lov, naravno da ovde ne mislim na subsistence hunting/fishing nekih plemena, izolovanih Inuita itd. Humani tretman pre svega, bilo da se radi o samom načinu smrti životinje, bilo o tome kako je živela/uzgojena pre toga, na to sam mislio. Održivost je još uvek misaona imenica, nažalost. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kolbas said:

Ok je sve to, ali kako da se životinja bezbolno rastavi od života? Recimo kad upecam ribu ja moram da je nekako usmrtim. Koji bi to bio bezbolan način? Život ima i surovih strana. Ne uživam u tome, ali to je neminovnost

 

Ostavi je dok se ne ugusi . Tako je sama umrla.:smiley2:

Link to comment
Share on other sites

Jednom davno, poslala me mama u ribarnicu da donesem sharana kog je narucila. Jedan od 2 m i cca 150 kg zahvati sarance iz bazena onom mrezom, dohvati tucak za meso i krvnicki udari sahrana po glavi. Nekako sam stigla do kuce, predala mami sharana i otisla u svoju sobu da se sita isplacem zbog okrutnosti sveta i nistavnosti zivota. Ubrzo, zacula sam mamin vrisak iz kuhinje, sharan je bio ziv. Zavrsio je u kadi napunjenoj vodom, tata ga je dokusurio a mi smo za rucak imali - kajganu. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ControlFreak said:

Ona cvrčeća slanina mene odbija, ja je sklanjam ako je slučajno dodaju u naručeno jelo, no ni to ne znači da je ne bih ponekad pojela (ponekad bi bilo 2 put godišnje). 

 

temperature u debelom minusu, duboki snijeg, cisti zrak (ne mora biti planina), vatrica (ne mora biti logorska), to je doslovno jedini trenutak kad se meni jede cvrceca slanina. i zanimljivo, od svih drugih jela i slastica, jedino mi se slanina tada jede. pretpostavljam, zbog potrebe organizma za mascu i solju.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

temperature u debelom minusu, duboki snijeg, cisti zrak (ne mora biti planina), vatrica (ne mora biti logorska), to je doslovno jedini trenutak kad se meni jede cvrceca slanina. i zanimljivo, od svih drugih jela i slastica, jedino mi se slanina tada jede. pretpostavljam, zbog potrebe organizma za mascu i solju.

 

Zabelelo svuda unaokolo, Dunav i okolne reke zaledilii, vetar siba preko ravnice,,,, i sta posteni Slavonac da radi tada?

Naravno, da skine nesto sa tavana i nasece: slaninu, sunku, dzigernjacu ,krvavicu, kavurmu, kulen....

:default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kupljeni sastojci. Juneci biftek. Plus ostalo sto treba.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 

Ozezi!

 

 

PS: Prilikom serviranja, stavi malu kockicu putera i pospi nekim svezim zacinskim biljem.

PS2: Ispeci biftek medium rare.

Gosti ce uzivati u prizoru i ukusu.

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ja volim medium rare, ali ovi gosti sam siguran da im se nece dopasti tako peceno. Nisu navikli na takve ukuse. Ne znaju sta je dobro.
Ovo za puter to je koristan savet emoji1.png

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 

Nece ni primetiti, kad probaju - trazice jos!

Veruj mi.

Puter se stavlja da dodatno zapusi pore u mesu i zaustavi isparavanje tecnosti iz istog koja je puna ukusa.

Zato se biftek pece tako da ima 2mm koricu, uz obavezan odmor od 5 minuta - da se sokovi vrate u meso.:s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nece ni primetiti, kad probaju - trazice jos!
Veruj mi.
Puter se stavlja da dodatno zapusi pore u mesu i zaustavi isparavanje tecnosti iz istog koja je puna ukusa.
Zato se biftek pece tako da ima 2mm koricu, uz obavezan odmor od 5 minuta - da se sokovi vrate u meso.:s_d:
Pokusat cu. Najgore je to sto ja necu sve to sam peci, vec ce oni doci pa da zajedno pecemo.



Sent from my IN2013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

I sedećete napolju u tvojoj lepoj bašti, baš ti zavidim (videla sam gore na interreg). Ja sad moram da čekam do oktobra za tako nešto. Poslednji veći familijarni baštenski ručak smo imali u februaru. Obožavam biti napolju u prirodi, napraviti ambijent sa mini sijalicama, svećama, cvećem i klasičnom muzikom...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala za kompliment za bastu. [emoji1]

Da sedet cemo napolju u basti.

Iza kuce imam bastu od borova, mozemo i napravit piknik [emoji1]

 

Edit.

Danas sam napravio i pastetu od pilece dzigerice. Treba 3 dana da sazri tj kad moze da se jede.

 

Recept:

 

Pola kg pilece dzigerice staviti u posudu i preliti belim vinom. Samo da prekrije dzigericu. Skuvati . Ubaciti sve u blender , posoliti, pobiberiti. Dodati 2 kasike porto vina i 250g putera. Sve dobro izmixat u blenderu . Sipati u kalup za terrine i staviti u frizider.

Sluziti posle 2-3

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Hvala za kompliment za bastu. emoji1.png

Da sedet cemo napolju u basti.

Iza kuce imam bastu od borova, mozemo i napravit piknik emoji1.png

 

Edit.

Danas sam napravio i pastetu od pilece dzigerice. Treba 3 dana da sazri tj kad moze da se jede.

 

Recept:

 

Pola kg pilece dzigerice staviti u posudu i preliti belim vinom. Samo da prekrije dzigericu. Skuvati . Ubaciti sve u blender , posoliti, pobiberiti. Dodati 2 kasike porto vina i 250g putera. Sve dobro izmixat u blenderu . Sipati u kalup za terrine i staviti u frizider.

Sluziti posle 2-3

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

 

Sad se uobrazi. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Niko ni da pomene dezert?! 

 

Slaviša, moraćeš da se potrudiš. Željno iščekujem slike u ponedeljak.


 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ControlFreak said:

Niko ni da pomene dezert?! 

 

Slaviša, moraćeš da se potrudiš. Željno iščekujem slike u ponedeljak.


 

 

 

 

Ma sta dezert. Jastuk torta sa malinama, jagodama, bananama i ananasom. 

Nista bolje posle krave., Msm, beef. 😛

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ControlFreak said:

Niko ni da pomene dezert?! 

 

Slaviša, moraćeš da se potrudiš. Željno iščekujem slike u ponedeljak.


 

 

 

 

cccc, pored strudle sa makom ti mu predlazes ove novotarije? :lol_2:

Edited by Kronostime
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Sad se uobrazi. 🙂

Zasto?

 

2 hours ago, ControlFreak said:

Niko ni da pomene dezert?! 

 

Slaviša, moraćeš da se potrudiš. Željno iščekujem slike u ponedeljak.


 

 

 

 

 

Desert ce biti tart od kajsija sa kremom i mlevenim bademima

 

@Kronostime Veruj mi da mi je strudla vec na vrh glave. Obozavam ih visnje, mak, orasi, sir

ali treba malo egzotike.

Vidis da su cudni sa ukusima, ovi moji brat i sestra.

moram da ih preobrazim :)

 

Pored svega cu i kruv ispeci

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...