Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

On 3/8/2020 at 10:53 AM, Crni Bombarder said:

Bacite neki fin recept za spremiti pastrm(k)u. Nista mambo-dzambo,nesto jednostavno. Da dam smernice u kojem pravcu razmisljam - recimo da je nepunim nekim nadevom na bazi belog luka i persuna..tako nesto. 
Da li je bolje spremiti je na gradele (sipci za rostilj),da li zapeci u rerni..uviti je u foliju da ne iscure sokovi ili ipak ne? Sta od priloga servirati..?

Ima mnogo recepata na netu,znam,ali uvek volim da cujem iskustva iz prve ruke.

Ne mogu da ispratim moje standardne teme ovih dana, pa tek sad vidim ovaj post...nego već sam ovo stavljao, ali ajd da ponovim ako nije kasno

 

Dakle, prvo uhvatiš pastrmku...

 

Riba se samo očistiti od krljušti i creva, stavi na alum. foliju... dobro začini spolja i iznutra, stavi se mnogo limunovog soka ili kriške istog, onda se nasecka belog luka, celera (stabljika), praziluka, prelije se maslinovim uljem, stave se komadi putera, takodje spolja i iznutra, dodati začinsko bilje po želji...krajevi folije se saviju tako da ulje i limun ne iscure

 

Tako "ušuškanu" pastrmku se stavi u rernu (može i BBQ) i peče se na srednje jakoj temperaturi 20-ak minuta (zavisno od veličine ribe)

 

Kad se izvadi, na jednoj strani meso se nožem odvoji (od gore prema dole), zatim se ceo rib cage (ne znam da prevedem) samo izvuče prema gore i 95% kostiju izlazi bez problema...ostanu samo komadi čistog mesa preko kojeg može da se iscedi još limuna, stavi neki preliv ili kako već ko voli

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ostadoh duzan za govedji jezik u sosu, pa da razduzim  recept:

 

1.  jezik je prenocio u marinadi od povrca, sirceta i lovora.

2. Kuvanje u bujonu  na laganoj temperaturi par sati - strpljenje je zlato.

3 Za vreme kuvanja pripremljen sos od rena: 2 dL domaceg jogurta, cen belog luka, kasika rendanog  rena, malo persuna, soli, bibera i dobro ohladjeno.

4. Ohhladjen jezik ociscen od opne i zilica i isecen na parcice debljine 2 cm.

5. Prilog - kuskus

dmOYqcz.jpg

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kolbas said:

Nikad nisam imao prilike da probam, ali moram da priznam da meni ovo izgleda božanstveno...kakav je ukus? Valjda nije previše gumasto

Baba bez kastanjete (vestacki zubi) da ga jede i ide Bogu sita.

:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2020 at 5:12 PM, Crni Bombarder said:


1 kasika mlevene slatke paprike (cuvene bezdanske 😉 ) u vrh puna *
1/4 kasike mlevene ljute paprike (isto bezdanske) (ko voli ljuce neka rizikije u skladu sa izdrzljivoscu) *
 

 

Jel to mlevena od Kisa?

 

@Kolbas Da li znas da se Pastrmka ne cisti spolja ( krljust ) samo se ocisti iznutra i ispere.

 

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

@Kolbas Da li znas da se Pastrmka ne cisti spolja ( krljust ) samo se ocisti iznutra i ispere

Iskren da budem nisam znao... what is the logic behind? Pastrmuku jedemo malo manje nego druge ovde dostupne vrste pa se nisam previše posvetio pastrmkama i lososima

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Glede mlevene paprike i mi svoju dobavljamo iz postojbine od jednog proizvodjača iz sela, ali ako neko nije siguran koju da uzme, toplo mu preporučujem nekog od privatnih proizvodjača iz "slovačkih" sela tipa Kisač, Selenča, Bački Petrovec...ako je autentično nema šanse da mlevena paprika (jal slatka, jal ljuta) iz tih mesta bude loša...na takvu još nisam naišao

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kolbas said:

Iskren da budem nisam znao... what is the logic behind? Pastrmuku jedemo malo manje nego druge ovde dostupne vrste pa se nisam previše posvetio pastrmkama i lososima

 

Nemam pojma, ali sam gledao na tv-u u Francuskoj i Hrvatskoj, ona emisija top cheff ili kako se zove ( takmice se ko ce biti najbolji kuvar ) . I Francuzi i Hrvati su rekli da se pastrmka ne cisti spolja, samo opere ona sluz. Od tada ni ja ne cistim, i ne vidim razliku.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2020 at 5:23 PM, Kronostime said:

Ostadoh duzan za govedji jezik u sosu, pa da razduzim  recept:

 

1.  jezik je prenocio u marinadi od povrca, sirceta i lovora.

2. Kuvanje u bujonu  na laganoj temperaturi par sati - strpljenje je zlato.

3 Za vreme kuvanja pripremljen sos od rena: 2 dL domaceg jogurta, cen belog luka, kasika rendanog  rena, malo persuna, soli, bibera i dobro ohladjeno.

4. Ohhladjen jezik ociscen od opne i zilica i isecen na parcice debljine 2 cm.

5. Prilog - kuskus

dmOYqcz.jpg

 

 

 

Secam se, kad sam bila mala, tata je donosio velika pakovanja presovanog govedjeg jerzika, bile su to velike (merni je tada sve bilo veeeeliko) limene konzerve cetvrtastog oblika. Koliko god da nisam volela ni tada da jedem meso, ovo je bilo bas ukusno, meko, blago aromatizovana i odlicno se slagalo sa puterom i hlebom. Nikad posel 60 tih nisam videla nista slicno.

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jedan prost recept od mene, sutlijas.

 

Staviti u serpu jednu solju rize i solju vode i cekati da prokljuca. Prvo bi trebalo malo tu rizu oprati.

Kada prokljuca dodati solju mlijeka i cekati da opet prokljuca i dodati jos jednu solju mlijeka.

Tada dodati 3 kasike supene secera i jednu kesicu vanilinog secera. Orginal recept je 6 kasika secera, ali sam to ja prepolovio i meni dovoljno.

Kada prokljuca ponovo dodadti jos jednu solju mlijeka i to je to. Smanjiti vatru i kuhati jos malo da bude sve skupa 25-30 minuta.

Kada je riza skuhana servirati u posude i cekati da se ohladi i onda cuvati u frizideru.

Prije jela posuti sa cimetom po zelji.

 

1 solja rize

1 solja vode

3 solje mlijeka

3 kasike supene secera

1 vanilin secer

 

Prijatno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2020 at 8:40 PM, Amigo said:

Evo jedan prost recept od mene, sutlijas.

 

Staviti u serpu jednu solju rize i solju vode i cekati da prokljuca. Prvo bi trebalo malo tu rizu oprati.

Kada prokljuca dodati solju mlijeka i cekati da opet prokljuca i dodati jos jednu solju mlijeka.

Tada dodati 3 kasike supene secera i jednu kesicu vanilinog secera. Orginal recept je 6 kasika secera, ali sam to ja prepolovio i meni dovoljno.

Kada prokljuca ponovo dodadti jos jednu solju mlijeka i to je to. Smanjiti vatru i kuhati jos malo da bude sve skupa 25-30 minuta.

Kada je riza skuhana servirati u posude i cekati da se ohladi i onda cuvati u frizideru.

Prije jela posuti sa cimetom po zelji.

 

1 solja rize

1 solja vode

3 solje mlijeka

3 kasike supene secera

1 vanilin secer

 

Prijatno.

 

Generalno, ne simpatiziram postove sa slatkišima, no ovog puta imaš + zbog nostalgije (i što si se sjetio cimeta). Naime, zadnji put sam sutlijaš jeo 1980 u Turskoj, za vrijeme državnog udara generala Kenana Evrena, kad su međugradski autobusi između 22 i 5 sati ujutro morali stati, već gdje bi se zatekli. Moj, na liniji Istanbul - Kayseri je zapeo na nekakvoj benzinskoj pumpi, a jedino toplo (sıcak mı, pitah) što su imali je bio sutlijaš. I to dobar, za divno čudo ne presladak (a Turci baš imaju sweet tooth), tako da je, onako topao, ne prevruć, lijepo legao na moj izmučeni želudac.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

LM, izadjem juce s` posla (dnevne sobe) na pauzu u dvoriste i primetim uz ogradu lepo izniklu mladu koprivu.

Oho, pa ko je to meni nik`o - zeno daj kesu! :s_w:

Naberem jedno pola kile, gleda me gospodja pogledom "Ako mi sad zatrazis da razvlacim kore - odrobijacu te" , i unosim sve to u kujnu.

Properem pod vodom da se odstrani prasina i u cediljku. Za to vreme, ketler je vec skuvao 1.5 L kljucale vode kojom sam popario koprivu, malo promesao i prelio sa jos 1.5 L kljucale vode.

Nakon 2-3 minuta procedim koprivu od suvisne vode i naseckam sitno na dasci.

 

Krecemo sa pripremom:

- u dubljem tiganju na malo putera proprzih 2 struka sitno seckanog mladog belog luka, cisto da omekne i dodah 3 kasike brasna.

- kada  je brasno proprzeno, dodadoh koprivu i proprzih je, uz neprestano mesanje i dodavanje malo po malo mleka (nabavljam ga od komsinice iz kraja koja drzi krave - za pravljenje jogurta, kiselog mleka i sireva dusu dalo) dok se sve lepo ne ukuva

- malo soli na kraju, cisto ukusa radi i gotovo!

 

Uz hladno domace kiselo mleko - praznik za zeludac.

 

Prijatno!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

malo soli na kraju, cisto ukusa radi i gotovo!

 

To si napravio bechamel sa koprivom. 

 

Ima li neko ideju za neki jednostavan kolac. Imam brasna (hehe), jaja, secera, grozdjice, ovsene pahuljice, cimet i nekog dzema. Moze li se iz navedenog izvesti neka dobitna kobinacija koja ne zahtijeva previse truda, a da i retardi za slatko poput mene ne zeznu?

 

Imam i putera i maslinovog ulja. Imam znaci bazicne sastojke + grozdjice i cimet. 

 

Jede mi se nesto slatko, a dodijali bushmanovi palacinci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Honey Badger said:

 

To si napravio bechamel sa koprivom. 

 

Ima li neko ideju za neki jednostavan kolac. Imam brasna (hehe), jaja, secera, grozdjice, ovsene pahuljice, cimet i nekog dzema. Moze li se iz navedenog izvesti neka dobitna kobinacija koja ne zahtijeva previse truda, a da i retardi za slatko poput mene ne zeznu?

 

Imam i putera i maslinovog ulja. Imam znaci bazicne sastojke + grozdjice i cimet. 

 

Jede mi se nesto slatko, a dodijali bushmanovi palacinci.

Quote

TART MAZUREK

 

TESTO SA MASLACEM

  • brašno - 150 g, belo
  • maslac - 100 g, na sobnoj temepraturi
  • šećer - 50 g
  • žumanca - 1 komad
  • NADEV
  • orašasti plodovi - 300 g, bademi, lešnici, brazilski orah, zlatno suvo grožđe, tamno suvo grožđe
  • šećer - 100 g
  • sok od limuna - 1 supena kašika
  • voda - 50 g
  • maslac - 20 g
  • slatko od kajsija - 100 g
* merne jedinice
 

Način pripreme

Rerna - 180

Kalup za tart sa dnom koje se skida, rebrast, prečnika 20 cm. Možete koristiti i pravougaoni kalup, ali sa dnom koje se skida.

U posudu sipajte brašno, dodajte maslac i mrvite rukom, viljuškom ili ručnim blenderom. Dodajte šećer i žumanca. Mesite rukama. Testo sa maslecem oblikujte u odgovarajući kalup-tart sa dnom koje se skida, prečnika 20 cm, razvucite između dva papaira. Razvucite oko 3 cm više od osnovnog prečnika da biste mogli da napravite ivice.

Razvučenu koru stavite u namazanu osnovu. Izbušite viljuškom, isecite papir istog prečnika i stavite na testo. Odozgo sipajte loptice za pečenje ili zrna pasulja/sočiva Ostavite u frižideru na oko 15/20 minuta.

Nakon toga stavite u ugrejanu rernu na 180 stepeni oko 15 minuta. Izvadite iz rerne i skinite papir i loptice za pečenje, vratite ponovo u rernu na još 5/7 minuta. Izvadite i ostavite da se potpuno ohladi.

NADEV

U šerpu sipajte šećer, vodu i sok od limuna. Ostavite na umerneoj vatri oko 8/10 minuta da se krčka dok ne dobijete gust sirup. U sirup, čim počne da se karamelizuje i da menja boju, dodajte parče maslaca i sačekajte da se rastopi i sipajte orašaste plodove. Mešajte tako da se pokrije sa svih strana laganom karamelom.

Skinite sa vatre, mešajte još 1-2 minuta i sipajte preko tarta sa maslacem. Rasporedite lagano, ali glavno su u sredini.

Na tihoj vatri rastopite slatko od kajsija. Četkom namažite orašaste plodove za sjaj. Ostavite da se ohladi i isecite na komade kao tortu.

Mazurek je tradicionalni poljski kolač, koji se priprema za uskršnje praznike, ali to ne znači da se ne može pripremiti i za druge specijalne praznike. U osnovi je kora od malsaca, koja se može pokriti orašastim plodovima, suvim voćem ili kremom. Ime dolazi iz regiona u centralnoj Poljskoj, takođe se tvrdi da ime potiče od poljskog narodnog pleha. Recept datira iz 17. veka.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nemam limuna i nemam orasaste plodove. Nemam ni tart kalup sa dnom koje se skida, niti loptice za pecenje. Ovo je kronose za profesionalne pastry kuhare, short pastry, nisam taj.

 

Mislio sam nesto jednostavno - umutis xxg ovoga, sa xxg onoga, jaje, secer i prstohvat cimeta. Pece se na 160C 20 minuta ili dok cackalica ne izadje cista. Tako nesto me zanima, ovo tvoje je za masterchef finale. Fala na trudu svakako. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Posluzice i najobicnija tepsija, a sto se sastojaka tice - improvizuj.

Loptice za pecenje moze biti i pasulj" sluze samo da kora ostane tanka i hrskava, kao kornet - koji punis posle sa onim sto si izmuckao kao fil.

Izgleda komplikovano, a jednostavno je i brzo za spremanje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...