Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

8 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

 

Evo ima vec godinama kako pravi poslastice, i mnogo mi bolje ide od pravljenja hleba. Nikad se nisam pridrzavao recepta. Mislim nadjem recept neki, da li iz neke knjige ili sa interneta, pratim sve ali oko secera uvek na svoju ruku. Ne volim kad je jako slatko, a mogu reci da je vecina poslastica jako slatka. Ili npr u ovom gore receptu u pitu od jabuka staviti 2.5deci ulja, to i na samu pomisao ispadne mnogo. 

 

Ne znam @Honey Badger sta i kako improvizujes pa da ne uspe. Da li mozes da das jedan recept originalni, i isto to ali tvoju improvizaciju, pa da vidim u cemu je stos?

 

Zapoceo sam po Pletiljinom receptu, a zavrsio na ovom sto sam nasao na YT. Tu negdje sam zeznuo. Vjerovatno sam stavio necega previse, necega pogresno, a nesto sam i namjerno zeznuo, npr ovo sa jajima. 

 

Ja ovaj frankenstajn od kolaca jedem. Jabuke su ukusne, slatkasto je i osim sto je malo masno i ima ukus jaja, nije strasno. Odbijam da bacim i skoro sam ga pojeo. 

 

Za koji dan, kad zaboravim na ovaj fijasko, cu opet pokusati ali cu se bolje pripremiti i drzati se recepta, odnosno savjeta da stavim visak bjelanca u zamrzivac.

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Nisam ispratio sta je sa jajima?

 

Pa ne pratis Slavisa, neozbiljan si.

 

Prati fabulu radnje, ne mogu ti posebno objasnjavati. Tststs. :classic_smile:

 

Salim se.

 

Umjesto da umutim 1. cijelo jaje i dva zumanjka, ja sam umutio 2 cijela jajeta jer mi bilo zao baciti dva bjelanca, a previse sam glup da se dosjetim da se mogu zamrznuti, pa izbaciti nakon 2 ili 3 mjeseca.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Honey Badger said:

 

Nemam pojma gdje sam tacno zeznuo, vjerovatno na vise mjesta. Premalo brasna ili previse putera, previse bjelanca, bogzna.

 

Ukus je bio OK donekle, vidi se da recept ima potencijala, moje jabuke su bile ukusne.

 

Bice ovih dana izolacije jos prilike za popravni. 

 

 

 

 

 

 

 

Mislim da nisi trebo stavljati griza. 

 

Sto se tice jaja, mislim da nije neka greska. 2 jaeta ne bi trebalo da se osete , oni ti tu dodju kao nesto sto podize kolac, kao kvasac kod hleba.

Morat cu pogledati recept, ima mnogo ispisano, presao sam onako pogledom, pa ne znam kako se koriste ta jaja u receptu.

 

po youtube recptu si radio?

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

po youtube recptu si radio?

 

Sad vec pocinjem sumnjati da me zajebavas. Pa napisao sam da sam poceo raditi po Pletiljinom receptu pa presao na taj sa YT i racunam da je tu negdje doslo do problema. Zena mi je razbila neki dan onaj measuring jug, pa sam odokativno mjerio ulje i istopljeni puter u jednu solju, a brasno sam vagao po receptu iz videa - 130g + 20g griza, sto je vjerovatno suvise rijetko, sto je gospodja Pletilja i primijetila. Jedno ekstra bjelance mozda i nije problem ali kada kolac ispusti masnocu, onda se nekako osjeti na jaja. Sve u svemu, drugi puta cu malo bolje odraditi, kolac ima potencijala, ukusan je i ovakav jer ga jedem, mogu zamisliti da je stvarno super ako ga napravim cestito, bez kerefeka i glupiranja.

Link to comment
Share on other sites

Ne zaj..vam te.  

Meni pises u vezi hleba kako i sta a ovde sam se ne predrzavas pravila 🙂

Ako krenes po jednom receptu zavrsi po tom receptu, bez obzira da li koristis soljice ili grame. Moze pronaci na internetu koliko je otprilike grama jedna soljica, ili jedna kasika. Nije to toliko bitno kao kad pravis hleb. 

Ne znam zasto si mesao puter i ulje? ili jedno ili drugo. Uglavnom cim je ulje u opticaju, to nije Francuski recept. jer oni nikad ne koriste ulje u svojim receptime, vec uvek i samo puter. Jedino kad koriste ulje je u nekim sosevima mediteranskim i to je maslinovo ulje. 

Dali si stavljao prasak za pecivo? 

 

Znaci kad krenes jedan recept, zavrsi isti recept pa iako improvizovan, nemoj mesati dva ako nisi siguran kako i sta. 

 

Evo npr, meni ne treba recept za palacinke. Znam sastojke, brasno, jaja, mleko. Otprilike znam koje gustine treba da bude smesa i prema tome odredjujem sve ostalo. nema tu 100g brasna, 200ml mleka, 2 jajaeta. 

To ti je sve improvizacija. samo eto bas ako hoces zapises koliko si sta stavio ( grami, soljice, kasike ) pa da znas za ubuduce, a tako su i recepti nastali. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Super izgleda, a verovatno je i ukusan. Sta je to?

 

To vam je ustvari ovo http://www.papillesetpupilles.fr/2013/09/far-breton-aux-pruneaux.html/ samo sto umesto sljiva, moze da se stavi bilo koje voce. Ja volim sa visnjama.

Ovo bas dobro izgleda i mnogo je jednostavnije po sastavu i izradi a takve recepte volim. Isprobacu prvom prilikom, cim nabavim sljive ili visnje.

Da se razumemo, bez mnogo razmisljanja sam odabrala bas gorepomenuti rc vodjenja vlastitom sudbinom taoca vanrednog stanja, da upotebim namirnice koje svaka kuca ima u svakom trenutku a da to ne budu bas palacinke ili koh. Ako izracunamo da od kolaca moze da se dobije 12 komada, onda i nije tako veliki atak na zdravlje. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ne zaj..vam te.  

Meni pises u vezi hleba kako i sta a ovde sam se ne predrzavas pravila 🙂

Ako krenes po jednom receptu zavrsi po tom receptu, bez obzira da li koristis soljice ili grame. Moze pronaci na internetu koliko je otprilike grama jedna soljica, ili jedna kasika. Nije to toliko bitno kao kad pravis hleb. 

Ne znam zasto si mesao puter i ulje? ili jedno ili drugo. Uglavnom cim je ulje u opticaju, to nije Francuski recept. jer oni nikad ne koriste ulje u svojim receptime, vec uvek i samo puter. Jedino kad koriste ulje je u nekim sosevima mediteranskim i to je maslinovo ulje. 

Dali si stavljao prasak za pecivo? 

 

Znaci kad krenes jedan recept, zavrsi isti recept pa iako improvizovan, nemoj mesati dva ako nisi siguran kako i sta. 

 

Evo npr, meni ne treba recept za palacinke. Znam sastojke, brasno, jaja, mleko. Otprilike znam koje gustine treba da bude smesa i prema tome odredjujem sve ostalo. nema tu 100g brasna, 200ml mleka, 2 jajaeta. 

To ti je sve improvizacija. samo eto bas ako hoces zapises koliko si sta stavio ( grami, soljice, kasike ) pa da znas za ubuduce, a tako su i recepti nastali. 

 

OK.

 

 

Idemo mi na ovaj Far Breton iduci puta, a?

 

Evo recept na engleskom, da ga ceo svet razume: https://www.bonappetit.com/recipe/far-breton

 

Osim konjaka imam vec sve sastojke. Imao sam i ranije zelju da napravim ovaj kolac, sada je bas dobra prilika.

 

Taman da napravim malu pauzu i da zaboravim neuspjeh ovog sa jabukama.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajd bas probaj 🙂

 

Jedino sto u ovom francuskom receptu far-breton ne kuvaju sljive, veci ih tako vec suve (bez kostica) stave na pleh pa preliju smesu i onda peku 40-45 min na 175stepeni.

 

 

Za 6 osoba: pleh 29x23cm

 

5. jaja

100g secera

80gr brasna

1/2 litre mlakog mleka

25 ml tamnog ruma

1 kasikica za kafu vanilije ekstrakta ( u tecnom stanju)

450g suvih sljiva bez kostice

15gr maslaca

 

Zagrejati pecnicu na 175stepeni

 

U dublju posudu razbiti 5 jaja i dodati secer. Mutiti nekoliko minuta.

Dodati brasno i mlako mleko. Dobro izmesati. Dodati rum i vaniliju u tecnosti.

 

Premazati maslacem pleh, staviti sljive po premazanom plehu i preko sljiva preliti sastavljenu smesu.

Peci 40-45 min u zagrejanoj pecnici ukljucen ventilator.

 

Jede se mlak ili hladan.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

5. jaja

100g secera

80gr brasna

1/2 litre mlakog mleka

25 ml tamnog ruma

1 kasikica za kafu vanilije ekstrakta ( u tecnom stanju)

450g suvih sljiva bez kostice

15gr maslaca

 

5 jaja na ovoj krizi?

 

Onaj recept sa mog linka trazi samo 3, a cini se i nesto vise brasna ili je tu negdje?

 

Za ovaj recept jedino nemam nikakav alkohol pa ce morati bez, jos jedino da skontam u cemu cu da pecem. Nisam siguran da je spring-forma pogodna, a sve tepsije su mi vece od toga...

 

Imam ovaj cast iron pan od 30cm precnika, mozda idealan za ovu stvar?

Link to comment
Share on other sites

Danas ce kod mene biti corba od zare (koprive) koju sam golim rukama nabrao kod mene u basti:

 

2l0nbWG.jpg XZH5750.jpg

 

Postoji neka varijanta da kopriva kada zari, potice imuni sistem. Slicno je i kada jedemo chili papricice.

 

Meni sad malo prsti bride ali nije previse neprijatno. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam za imunitet ali da je dobra za reumu i artritis - provereno. Otac moje prijateljice iz detinjstva, cika Boriska, Rus poreklom, znao je da se skine do pojasa i mlati snopom koprive po ledjima i grudima....stoji usred baste i mlatara dok ne pocrveni kao rak.....a Rusima treba varovati kad su u pitanju ti prastari lekovi sibirskih shamana...

I ja bih malo po kolenima ali je stvarno glupo ocekivati da bi mi mladjarija SNS donela koprivu do ulaznih vrata....

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Pletilja said:

Ne znam za imunitet

 

Pretpostavka je da kada pozne da zari, organizam misli da je napadnut i angazuje imuni sistem da izvidi sta je i po potrebi djeluje na uljeza svim raspolozivim sredstvima. Kopriva kao sredstvo za ublazavanje reume i artritisa mi ima manje smisla ali i ne mora sve da ima smisla.

 

Kopriva je odlicna i vrlo zdrava za jesti:

 

A comprehensive proximate analysis showed the shoots harvested from Stinging nettle (Shoot) showed close to 90% moisture and rests are proteins (3.7%), fat (0.6%), ash (2.1%), dietary fiber (6.4%), total carbohydrate (7.1%), and total calories (45.7 kcal/100 g) (wet basis). Besides, Stinging nettle (shoot) contains vitamin A, vitamin C, calcium, iron, sodium, and rich fatty acid profile (Rutto et al. 2013).

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4708629/

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Danas ce kod mene biti corba od zare (koprive) koju sam golim rukama nabrao kod mene u basti:

 

2l0nbWG.jpg XZH5750.jpg

 

Postoji neka varijanta da kopriva kada zari, potice imuni sistem. Slicno je i kada jedemo chili papricice.

 

Meni sad malo prsti bride ali nije previse neprijatno. 

Ja sam se nameračio da za tri četiri dana berem koprivu, još je isuviše mala, zasad berem zelje odkad sam u zbegu, torbica, kapama, pita, musaka dok izređam sve stiže i kopriva, opet neka čorba, pita...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Div said:

Ja sam se nameračio da za tri četiri dana berem koprivu, još je isuviše mala, zasad berem zelje odkad sam u zbegu, torbica, kapama, pita, musaka dok izređam sve stiže i kopriva, opet neka čorba, pita...

 

 

Samo da sve ovo ostane u hobistickim okvirima, da ne predje u novu normalnost. 

Link to comment
Share on other sites

Spominjao sam danas na drugoj temi da ce se spremiti gulash na tradicionalantm nacin. To znaci kako se priprema na severo-zapadu Backe,ali i u susednoj Madjarskoj te Hrvatskoj (u Baranji i jednom delu Slavonije). Mislim da sam cak ostao duzan @uini ovaj recept...cini mi se da je jednom pitao da podelim,pa evo kako ga ja spravljam.

Sastojci (za 4 osobe):
1 kg juneceg mesa od buta
2 glavice crnog luka (srednje-povece)
2 kasike svinjske masti (ja spremam na masti,a moze i na ulju)
1/2 kasike soli
1/2 kasikice (za kafu) bibera 
1 kasika mlevene slatke paprike (cuvene bezdanske ;) ) u vrh puna *
1/4 kasike mlevene ljute paprike (isto bezdanske) (ko voli ljuce neka rizikije u skladu sa izdrzljivoscu) *
0,5 dcl paradajz soka
Voda

Priprema:
Meso se isece na kocke velicine zalogaja,crni luk se nasecka na sitno. U serpu se ubace meso,luk i mast. Mast ne mora (ali moze,nije greska) ranije,moze sve zajedno. Odmah se posoli i pobiberi. Vrlo brzo ce meso otpustiti dosta svog soka i najpre se sve kuva u tom soku. Kada sok pocne da ukrckava,da nestaje (ali ne potpuno) doda se paprika (jedna i druga) i onda se sve prelije toplom vodom da lepo prekrije meso. Znaci,ne sipa se do vrha serpe,nego samo da prekrije meso (za debljinu dva prsta). Sipa se i pola dcl paradajz soka i pusti se da se kuva na umereno-jakoj vatri. Cilj je da se kuva na konstantno jednakoj vatri,ali ne treba da  kipi. Dolivati vrucom vodom cim corba krene da ukrckava,da nestaje,tako da meso uvek bude prekriveno. Gulash nije paprikas,on se pravi na tzv.kratki saft.
Ako je meso mladje,vreme pripreme je oko 2h,ako je starije onda bogami i 3h. Najbolje je probati meso i videti da li je kuvano. Na pola puta se doda jedan suvi lovorov list,mada moze i bez ovoga. Gulash se moze spremiti i od svinjskog buta,priprema je oko sat,sat i deset minuta,ali corba nece biti tako gusta..

Kljucno je drzati konstantnu vatru i proveravati stanje te cesto dolivati uvek po malo tople vode,tek da prekrije meso.

Prilog je kuvana testenina ("puzici" ili "spirale",ne neko duguljasto testo)
Salata od kupusa:
Srednja glavica slatkog kupusa se presece na pola i onda se polovine ribaju na tanke trake. Zacini se uljem,sircem,solju,biberom po ukusu i malom kasicicom secera. 

U duboki tanjir se sipa manje testa,preko se sipa gulash. Nije greh uzeti ni hleb uz ovo.
Posto je junetina,preporuka je neko crveno vino,a lepo legne i crno pivo. 

*ko nema bezdansku papriku neka se snadje sa nekom drugom dobrom mlevenom ili neka me kontaktira preko PM da mu se nabavi ;)

Edited by Crni Bombarder
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Kronostime said:

Rasciscavam danas zamrzivac da smestim zalihu za ova kuzna vremena i natrcim na govedji jezik.

...

 

 

Govedji jezik je velika delicija i ja ga trebam kod mesara naručiti 7 dana unaprijed. Pitanje je da li je oguljen ili ga tek treba guliti nakon kuhanja (kao npr. krokodilov rep).

Jezik mora biti dobro kuhan, ali ne prekuhan, da se raspada; to možeš odmah baciti. Najbolji je čvrst, a mekan u sredini.

Zaboravi na 'ren, onaj ribani/narendani - to je gubitak vremena i resursa. Ili kupi neki od gotovih sosova od hrena ili napravi klasični umak od hrena, žemički i jabuka.

 

Jezik se kuha 2-3 sata s grincajgom (svežnjem povrća koji se sastoji od mrkvi, pastrnaka, celera, peršina) nekoliko lovorovih listova, zrna crnog papra/bibera, uz dodatak 2 glavice crnog luka (nabodenih karanfilićima) u dosta vode, uz dodatak 2 žlice vinskog octa, kako bi ostao čvrst.

 

Umak od hrena uvijek je najbolji svjež, bez kuhanja:

suhu žemičku namoči u kiseloj vodi, dobro ocijedi i dodaj u zdjelu

naribaj cijeli jedan srednji korijen hrena, opran i očišćen

naribaj jednu resku zelenu oguljenu jabuku

dodaj 2 velike žlice slatkog vrhnja/pavlake

sol i bijeli papar

Sve kratko izmiksaj i to je najbolji hren umak za kuhani govedji jezik

 

Uz to ide pire od graška i mlade mrkvice u vrhnju.

Obavezno bijeli baguette ili neki drugi sličan bijeli kruh - nikakvi raženi, integralni i sl. To je staro, klasično, svečano jelo i zahtijeva najbolje od najboljeg, a to je onomad bio isključivo bijeli kruh.

 

Slobodno improviziraj, ovo je samo klasični temelj.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Znam, matori, i ja ga slicno spremam.

Prosli put ga izese ukucani, a inace su gadljivi na takve stvari samo nisu znali sta je u tanjiru, da sam jedva probao parcence.

Rena i wassabija, a i domaceg jogurta (sam ga pravim) imam uvek u dovoljnoj kolicini za takvo blagoutrobije.

Drago mi je da si dobro i ne daj  se u ova kuzna vremena.:thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kronostime said:

Rasciscavam danas zamrzivac da smestim zalihu za ova kuzna vremena i natrcim na govedji jezik.

 

 

De jos malo prodzaraj, mozda nadjes i pangolina. Ima i za to recept. :wink2:

 

Skuhaj uz taj jezik i jedan opanak. Niko nece primijetiti razliku. :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...