Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

4 minutes ago, Kolbas said:

Dakle,  ovo su suva dimljena rebarca i dimljena kobasica (moose+svinjetina) zapečeni u sosu od....e sad, ja ne znam kako se to kaže, ali na mom maternjem je to "kapusna mačanka"...ili ti umak/sos od one tečnosti koja ostaje od kiselog kupusa...pride  su još i pogačice od mlevenih čvaraka.... čvarci su pravljeni onako po JUS-u pošto likovi koji drže prodavnicu sa proizvodima iz Evrope imaju mesaru u sklopu radnje, a k tome su Madjari pa meso obraduju i dime  baš onako kako mi volemo... nema ništa lepše nego kad se stuče porcija ove lepote, pa onda napolje na čišćenje snijega 😏

 

B1= rasol od kiselog kupusa

 

B2 mi je zanimljivo: u jednoj recenici mijesas ekavicu i ijekavicu (lepše, lepote i snIJega) pa me zanima otkud to? Slucajno ili?

Link to comment
Share on other sites

Prvi puta sam danas napravio humus. Imao sam teglicu tahini koji gledam vise od godinu dana i kome samo sto nije istekao rok (toliko sam se nakanjivao da upotrijebim) pa sam odlucio da je taj dan dosao danas. Cak sam i skuhao chickpeas, najgore je bilo poskidati ljuspice ali generalno nije tezak recept za napraviti, a vrijedi. Ko voli humus, kada se napravi svjez, daleko je superiorniji svemu sto se kupi u supermarketima. Ovaj je najslicniji humusu koji sam jeo u Acri (Izrael), mozda je tamosnji bio jos glatkiji ali ukus je tu negdje. Sastojci su odokativni, pegrst kuhanih leblebija, sok jednog limuna, 2 cena bijelog luka, malo kima, soli, malo vode u kojoj su se kuhale leblebije i oko decilitar maslinovog ulja. Sad znam da ovo nije problem i radije cu napraviti nego kupiti.

 

Par slicica:

 

lGBhiiE.jpg?1

 

g1BZzQA.jpg?1

 

WcKYP8O.jpg?1

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Honey Badger said:

 

B2 mi je zanimljivo: u jednoj recenici mijesas ekavicu i ijekavicu (lepše, lepote i snIJega) pa me zanima otkud to? Slucajno ili?

Generalno, kad koristim S/H jezik pričam ekavski, ali pošto sam odrastao nedaleko od granice sa Hrvatskom i taj fond riječi mi je negde u memoriji pa se i to probija kroz moj govor/pisanje...tu su i usvojeni turcizmi, uticaj engleskog, mog maternjeg, pa čak i slovenačkog, jer sam se i njime služio kad sam bio mladji...na dnevnoj bazi upotrebljavam bukvalno tri jezika (rusinski, engleski, S/H) pa to ponekad stvara konfuziju u moj mozak, te se često gadjam sas gramatiku, padeži ili leksiku...kod pisanja to funkcionira tako da upotrebim riječ/frazu/konstrukciju kako mi dolazi na pamet u tom trenutku, dok, kad pričam sa stvarnom osobom, moj se rječnik (pa čak i akcenat) prilagodjava sugovorniku zavisno iz kog djela ex yu potiče...sve u svemu, moj jezik je neka vrsta kreativnog nereda koji odstupa od pravila, ali služi svrsi...

Edited by Kolbas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kolbas said:

Generalno, kad koristim S/H jezik pričam ekavski, ali pošto sam odrastao nedaleko od granice sa Hrvatskom i taj fond riječi mi je negde u memoriji pa se i to probija kroz moj govor/pisanje...tu su i usvojeni turcizmi, uticaj engleskog, mog maternjeg, pa čak i slovenačkog, jer sam se i njime služio kad sam bio mladji...na dnevnoj bazi upotrebljavam bukvalno tri jezika (rusinski, engleski, S/H) pa to ponekad stvara konfuziju u moj mozak, te se često gadjam sas gramatiku, padeži ili leksiku...kod pisanja to funkcionira tako da upotrebim riječ/frazu/konstrukciju kako mi dolazi na pamet u tom trenutku, dok, kad pričam sa stvarnom osobom, moj se rječnik (pa čak i akcenat) prilagodjava sugovorniku zavisno iz kog djela ex yu potiče...sve u svemu, moj jezik je neka vrsta kreativnog nereda koji odstupa od pravila, ali služi svrsi...

Jos da si se druzio s`s Juznjaci.....:79:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kolbas said:

Generalno, kad koristim S/H jezik pričam ekavski, ali pošto sam odrastao nedaleko od granice sa Hrvatskom i taj fond riječi mi je negde u memoriji pa se i to probija kroz moj govor/pisanje...tu su i usvojeni turcizmi, uticaj engleskog, mog maternjeg, pa čak i slovenačkog, jer sam se i njime služio kad sam bio mladji...na dnevnoj bazi upotrebljavam bukvalno tri jezika (rusinski, engleski, S/H) pa to ponekad stvara konfuziju u moj mozak, te se često gadjam sas gramatiku, padeži ili leksiku...kod pisanja to funkcionira tako da upotrebim riječ/frazu/konstrukciju kako mi dolazi na pamet u tom trenutku, dok, kad pričam sa stvarnom osobom, moj se rječnik (pa čak i akcenat) prilagodjava sugovorniku zavisno iz kog djela ex yu potiče...sve u svemu, moj jezik je neka vrsta kreativnog nereda koji odstupa od pravila, ali služi svrsi...

:thumbup:

Isto i kod mene. Sa sagovornikom pricam na njegovom dijalektu, ako ga znam (znam nekoliko), a ... rabim tudi slovenscino ker sem tri leta zivel tam kot otrok, in se vedno se spomnem... :classic_smile:

 

 

6 hours ago, Kolbas said:

..... likovi koji drže prodavnicu sa proizvodima iz Evrope imaju mesaru u sklopu radnje, a k tome su Madjari pa meso obradjuju i dime  baš onako kako mi volemo...

.....

Imaju li oni website i moze li se nesto naruciti?

Znam za nekog Srbina iz Ohio koji takve stvari radi i prodaje preko neta, moracu ga opet potraziti jer su mi detalji propali kad mi se raspao stari komp...

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zoran59 said:

:thumbup:

Isto i kod mene. Sa sagovornikom pricam na njegovom dijalektu, ako ga znam (znam nekoliko), a ... rabim tudi slovenscino ker sem tri leta aivel tam kot otrok, in se vedno se spomnem... :classic_smile:

 

 

Imaju li oni website i moze li se nesto naruciti?

Znam za nekog Srbina iz Ohio koji takve stvari radi i prodaje preko neta, moracu ga opet potraziti jer su mi detalji propali kad mi se raspao stari komp...

Nemaju sajt za narudzbine - subscribe and do it yourself!

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Imaju li oni website i moze li se nesto naruciti?

Znam za nekog Srbina iz Ohio koji takve stvari radi i prodaje preko neta, moracu ga opet potraziti jer su mi detalji propali kad mi se raspao stari komp...

http://emcofinerfoods.ca

Ne deluje mi logično da rade po narudžbini izuzev ako nije u pitanju njihova bliža okolica...ja pazarim kod njih kad mi nešto odredjeno zatreba...stvari koje smo nekad uzimali sad radimo sami (bureci, kobaje, testo za supu...), ali uvek naletim na neke proizvode koje mi zatrebaju...ne znam da li si ti učestvovao u raspravi o eurokremu (ne znam tačno na kojoj temi), elem, pročitam ceo thread i neko beše pomenuo da je kinderlada sada ustvari jaffa krem i sad kad sam poslednji put bio u njihovoj prodavnici vidim tu teglu i kao svaki pravi zavisnik od evrokrema kupim da se uverim u verodostojnost informacija i bogomi ima taj šmek samo mi je za nijansu preslatko...jebi ga, otiš'a sam u off...

spacer.png

Edited by Kolbas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Kolbas said:

http://emcofinerfoods.ca

Ne deluje mi logično da rade po narudžbini izuzev ako nije u pitanju njihova bliža okolica...ja pazarim kod njih kad mi nešto odredjeno zatreba...stvari koje smo nekad uzimali sad radimo sami (bureci, kobaje, testo za supu...), ali uvek naletim na neke proizvode koje mi zatrebaju...

.....

 

Hvala ti za info!

Ove industrijske stvari iz Evrope (istocne) mogu da nadjem i ovde. Nego, zainteresovalo me kad si pomenuo kobaje sa moose meat, a ovde gde sam ima samo sa deer meat. Moose mi je "zapeo za zub" kad sam ziveo na Aljasci.

Pogledao sam link na brzinu, pisacu im da vidim da li bi hteli nesto da posalju - ako se FDA i carina i razne gluposti ne isprece...

Jos jednom, hvala!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zoran59 said:

Moose mi je "zapeo za zub" kad sam ziveo na Aljasci.

Klobase od Moosa je naredio moj drug...mislim da ovi iz prodavaonice imaju samo Eastern European style kobaje i da se ne bakću sa mesom divljači...s druge strane, u Sasku svaki domaćin koji drži do sebe:s_d: ima u šteku odredjenu količinu kobaja od Moosa...ove što radi drugar je neki hibrid njegove srijemske tehnologije i ove lokalne...ima ovde i gomila tih lokalnih mesnica gdje doneseš svoje meso divljači (moose, elk, mule deer...) i onda ti oni uslužno urade kobasice...sad, kako da se tako nešto pošalje u USA to zaista ne vem...mada kontam, može se do toga doći i u USA samo je potreban malo naučno-istraživački pristup...jes da vaši lovci dolaze 'vamo i daju grdne novce da bi lovili, ali mora da još ima tih životinjki i tamo kod vas u Ameriku

Link to comment
Share on other sites

Dakle,  ovo su suva dimljena rebarca i dimljena kobasica (moose+svinjetina) zapečeni u sosu od....e sad, ja ne znam kako se to kaže, ali na mom maternjem je to "kapusna mačanka"...ili ti umak/sos od one tečnosti koja ostaje od kiselog kupusa...pride  su još i pogačice od mlevenih čvaraka.... čvarci su pravljeni onako po JUS-u pošto likovi koji drže prodavnicu sa proizvodima iz Evrope imaju mesaru u sklopu radnje, a k tome su Madjari pa meso obradjuju i dime  baš onako kako mi volemo... nema ništa lepše nego kad se stuče porcija ove lepote, pa onda napolje na čišćenje snijega [emoji57]
EmL9sU8.jpg
dMcmnd6.jpg
Dude, napiši recepAt, da probamo da skrčkamo.
Da tečnost iz kiselog kupusa je raso. Mnogo dobro za hangover.
:)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pa i nije neka nauka...dimljena rebra i kobaja se stave u šerpu u kojoj ima malo ulja (ko ima i voli može i mast), to se pirja 15-ak minuta da kobaje i rebra puste malo mast i taj ukus dimljenog, onda se to izvadi i sad zavisi od količine rasola doda se još malo ulja, i može malo mlevene paprike, ali ne preterati sa tim da paprika potpuno ne preuzme ukus jela i onda se u tom ulju napravi klasična zaprška sa lukom, brašnom, češnjakom (to valjda svi znaju kako se radi)...onda se u tu zapršku dodaje postepeno rasol i konstantno se meša radi toga da umak ne dobije one grudvice već da bude smooth (ni redak, ni gust), kad krene da ključa, skine se sa ringle i izruči u tepsiju (staklenu ili glinenu kako god)...rebra i kobaje se stave u taj umak i to se bači u rernu i zapeče tako da se na vrhu uhvati ona crvena pokorica...začiniti se može po želji (prije pečenja u rerni) samo tu valja biti oprezan jer dimljeno oće da pusti sol, a ko voli ljuto, nabolje da stavi ljutu mlevenu papriku...postupak je sličan kao kad se radi zapečen pasulj, samo je ukus drugačiji jer se prožima kiselo i slano dimljeno...eto... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

Svidja mi se ideja da se rasol koristi kao stock i obavezno cu probati ali to brasno je bolje zamijeniti grahom, lecom ili nekim povrcem. 

 

To bi moglo biti zanimljivo. Nego, upravo mi je palo na pamet*, da li bi bilo dobro (ako se vec radi zaprska) grah prvo skuhati u malo vode dok ne omeksa i ispasirati (kao pire od graha)?

 

* - na moj "generic equivalent" pameti...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zoran59 said:

 

To bi moglo biti zanimljivo. Nego, upravo mi je palo na pamet*, da li bi bilo dobro (ako se vec radi zaprska) grah prvo skuhati u malo vode dok ne omeksa i ispasirati (kao pire od graha)?

 

* - na moj "generic equivalent" pameti...

Naravno da ces ga skuvati (sem ako ne koristis onaj iz konzerve) - posledice po zivotnu sredinu bi bile katastrofalne. :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoran59 said:

 

To bi moglo biti zanimljivo. Nego, upravo mi je palo na pamet*, da li bi bilo dobro (ako se vec radi zaprska) grah prvo skuhati u malo vode dok ne omeksa i ispasirati (kao pire od graha)?

 

* - na moj "generic equivalent" pameti...

 

Pa grah se mora skuhati ako ne planiras nove zube stavljati. Mislim da nema potrebe za pasiranjem, mozes kuhati neke vrste koje se same raskuhaju do raspadanja, zavisi sta vise volis. Od ovog recepta koji je Kolbas postavio, meni je jedino rasol interesantan jer nisam do sad za to cuo i najslicnije tome za sto ja znam je sarma. 

 

Kako bi grah ispao kuhan u rasolu je interesantno i mislim da bi moglo biti prilicno dobro. Cak imam i jednu teglu rasola od nekog ribanca sto sam pravio prije nekoliko mjeseci, a koji cuvam da inokuliram iduci ferment za koji se jos nisam nakanio. Tako da... watch this space. :classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2020 at 11:31 AM, Honey Badger said:

Svidja mi se ideja da se rasol koristi kao stock i obavezno cu probati ali to brasno je bolje zamijeniti grahom, lecom ili nekim povrcem. 

 

Ja ne koristim zaprške, posebno ne sa brašnom, ali u ovom slučaju ne bih stavio grah, pasulj, nekako kad zamislim tu kiselinu od rasola ne ide mi sa pasuljem. 

Možda leblebije, pasirane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Div said:

 

Ja ne koristim zaprške, posebno ne sa brašnom, ali u ovom slučaju ne bih stavio grah, pasulj, nekako kad zamislim tu kiselinu od rasola ne ide mi sa pasuljem. 

Možda leblebije, pasirane.

 

Nije to velika razlika - grah ili leblebije. Oboje su legumi, slicnog sastava i teksture. Leca (sociva), grah i leblebije, mislim da bi moglo bilo koje, a sad kome se sta vise svidi je subjektivno.

 

Juce sam kupio neki grah pa cu vjerovatno za vikend da probam napraviti. Mislio sam kupiti i jednu glavicu kiselog kupusa, napraviti jednu sarmu (nisam prosle godine ni jednom), pa ce valjda tu biti i malo rasola, taman da dodam na ovo moje i obavim ovaj eksperiment. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

 

Ja ne koristim zaprške, posebno ne sa brašnom, ali u ovom slučaju ne bih stavio grah, pasulj, nekako kad zamislim tu kiselinu od rasola ne ide mi sa pasuljem. 

Možda leblebije, pasirane.

Kad već pominješ zaprške, kod nas u Vojvodini se to koristilo često...znam da to nije najzdraviji način (doduše ne znam zašto), ali ja i dan danji rabim ovu tehnologiju poprilično...recimo, kad pravim prilog od špinata, graška, karfiola itd. udarim zapršku, onda stavim povrće i dolivam mleko...jebi ga, ne volim da jedem samo obareno povrće (a jedem ga često) jel mi uvek fali neka tekstura...zapršku takodjer pravim kad kuvam odredjene supe...nego pitanje za sve, pre nego što zapatim neku dijagnozu, ima li neka zdravija varijanta zaprške? Integralno brašno? Neka druga alternativa?

Edited by Kolbas
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kolbas said:

Kad već pominješ zaprške, kod nas u Vojvodini se to koristilo često...znam da to nije najzdraviji način (doduše ne znam zašto), ali ja i dan danji rabim ovu tehnologiju poprilično...recimo, kad pravim prilog od špinata, graška, karfiola itd. udarim zapršku, onda stavim povrće i dolivam mleko...jebi ga, ne volim da jedem samo obareno povrće (a jedem ga često) jel mi uvek fali neka tekstura...zapršku takodjer pravim kad kuvam odredjene supe...nego pitanje za sve, pre nego što zapatim neku dijagnozu, ima li neka zdravija varijanta zaprške? Integralno brašno? Neka druga alternativa?

 

Ovo sto ti radis je bechamel/roux i OK je ali kao i sve drugo, ne treba pretjerivati. Sastoji se najcesce od masti i brasna, saturated fat i jednostavni UH male ili nikakve hranljive vrijednosti. Mislim da nije smrtonosno ali se nakupi, pa nije lose vidjeti sta bi mogla biti alternativa. Pokusaj zaprsku zamijeniti nekim jogurtom ako vec mora ici neki sos sa povrcem, a moze i raskuhani krompir u malo mlijeka da bude alternativa. Ako to ne zvuci prihvatljivo, maslinovo ulje i integralno brasno je bolje od obicnog ulja ili masti i bijelog brasna ali nije neutralnog ukusa. Meni ne smeta, kad mi treba zaprska, ja tako radim ponekad.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prosle sedmice sam bio u BiH i osim sto sam se skoro ugusio od otrovnog zraka, otkrio sam nesto stvarno dobro - bozu. Sada se prodaje u supermarketima, u flasama od 1L i 1,5L i odlicna je. Pravi je jedan stari tuzlanski slasticar, a prodaje lanac supermarketa Bingo. Svaki dan tokom boravka u Tuzli sam pio po litar boze i sada mi nedostaje. Posto sam na tu stranu navijen, odlucio sam da napravim jednu turu, da vidim na sta ce to liciti. Pregledao sam nekoliko recepata i za sad vodi ovaj:

 

https://stil.kurir.rs/lepi-zdravi/nutricija/54567/zaboravljena-boza-originalni-recept-za-superzdrav-napitak-naseg-detinjstva

 

Najjednostavniji i cist, valjda je to izvorna boza. Prvo cu to probati, pa kasnije mogu eksperimentisati sa drugim zitaricama, sokom od limuna, vanilijom, cimetom i sl. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

Ovo sto ti radis je bechamel

Hmmm...meni je bešamel nešto drugo...njega radim kad recimo hoću da zapečem karfiol...tu ne ide luk, ide dosta maslaca/putera i on ide kao preliv (recimo za lazanje), a ovo sa zaprškom je da kreneš od ulja, luka, brašna pa se onda u to postepeno dodaje povrće i mleko...rezultat je vizualno sličan, ali je ukus malko drugačiji...kad sljedeći put odem u Bulk Barn vidjet ću da nadjem neku alternativu za ove naše standardne sastojke

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

...

Najjednostavniji i cist, valjda je to izvorna boza.

...

 

Procitao sam recept. Na 5 l vode 1 kg secera!? Ne bih... Dakle, da popijem 1 l boze, to je 200 g secera. Pijem 2 do 4 l tekucine dnevno, od boze bih se pretvorio u marcipan. A da bozu pijem malo po malo, kao viski - toliko mi zanimljiva nije...

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...