Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Sve sto bih imao da kazem Shapiro je vec rekao, tako da ... mogu samo da ponovim, jer je jednostavno jebeno neverovatno da neko i pored toga srlja u neko anti-trampovsko kravlje ludilo......

 

Anyone who thinks Trump is the true underlying problem here is a moron! 

 

 

Pa izdera se ti i na mene na drugom topiku (nisam odgovorio), šta je bilo, godine, ne smeš da izađeš napolje pa se dernjaš sa terase?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

 

Pa izdera se ti i na mene na drugom topiku (nisam odgovorio), šta je bilo, godine, ne smeš da izađeš napolje pa se dernjaš sa terase?

 

Nista te ne razumem, sto je dobro, znaci da sam okay.

 

Na poslu sam kao i svaki dan, jos radim i ovu subotu prekovremeno, a na poslu nemam terasu.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Uzeo sam neku drogu juce po 3.24, pa cemo vidjeti.

Ovaj topik sam zamislio ne kao patkometriju i prepucavanje, nego za neka dobronamjerna licna iskustva, tipove, interesantne kompanije itd

ali vidim da nema nista od toga.

Super sajt za pracenje stokova je https://web.tmxmoney.com/

Tu se moze lako kreirati vlastiti portfolio gdje se prate ulaganja, a podaci se mnogo brze azuriraju nego preko Google finance itd. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2020 at 8:24 AM, Amigo said:

Uzeo sam neku drogu juce po 3.24, pa cemo vidjeti.

 

 

I ja sam to procitao juce u novinama kao savet za kupovinu. Moras da shvatis da je za vecinu tih preporuka placeno da se napisu. Javljaj kako napreduje :classic_biggrin:.

 

Kazu da je promet na berzi neocekivano slab, odnosno da se ljudi ne ratosiljaju svojih deonica (gubitaka) tako lako, cekaju brzi povratak, sto zaista sumnjam da ce se desiti. Prodaju oni kojima je "smrt za vrat" :classic_biggrin:,  daj sta das.

 

Ja sam pre 8 dana otvorio novi investing racun ....... trebalo je da bude odobren u roku od 24 sata ....... jos uvek nije. :s_d: Znaci da sprecavaju leshinare kao ja da kupuju. Sto je dobro za mene, mislim da smo daleko od dna, a kriza steze, morace poceti malo jaca prodaja. Moja prednost je sto mogu da cekam i 3 godine i 7 godina, doci ce i moje vreme.

 

Da neko ne pomisli da sam se obogatio, relativno su to sitne pare.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

I ja sam to procitao juce u novinama kao savet za kupovinu. Moras da shvatis da je za vecinu tih preporuka placeno da se napisu. Javljaj kako napreduje :classic_biggrin:.

 

Kazu da je promet na berzi neocekivano slab, odnosno da se ljudi ne ratosiljaju svojih deonica (gubitaka) tako lako, cekaju brzi povratak, sto zaista sumnjam da ce se desiti. Prodaju oni kojima je "smrt za vrat" :classic_biggrin:,  daj sta das.

 

Ja sam pre 8 dana otvorio novi investing racun ....... trebalo je da bude odobren u roku od 24 sata ....... jos uvek nije. :s_d: Znaci da sprecavaju leshinare kao ja da kupuju. Sto je dobro za mene, mislim da smo daleko od dna, a kriza steze, morace poceti malo jaca prodaja. Moja prednost je sto mogu da cekam i 3 godine i 7 godina, doci ce i moje vreme.

 

Da neko ne pomisli da sam se obogatio, relativno su to sitne pare.

Provalili su te, znaju da ti ne investiras na naucnoj bazi, vec samo kad je cena dole. Nece da ti daju da se obogatis. Prednost imaju ovi koji su ranije ulozili i izgubili, da se oporave, pa ce ponovo da izgube. :)

Pff

Ja sam kad sam dosao rekao samo nekretnine, ne dam svoje pare nikome, osim sebi. :)

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

I ja sam to procitao juce u novinama kao savet za kupovinu. Moras da shvatis da je za vecinu tih preporuka placeno da se napisu. Javljaj kako napreduje :classic_biggrin:.

 

Kazu da je promet na berzi neocekivano slab, odnosno da se ljudi ne ratosiljaju svojih deonica (gubitaka) tako lako, cekaju brzi povratak, sto zaista sumnjam da ce se desiti. Prodaju oni kojima je "smrt za vrat" :classic_biggrin:,  daj sta das.

 

Ja sam pre 8 dana otvorio novi investing racun ....... trebalo je da bude odobren u roku od 24 sata ....... jos uvek nije. :s_d: Znaci da sprecavaju leshinare kao ja da kupuju. Sto je dobro za mene, mislim da smo daleko od dna, a kriza steze, morace poceti malo jaca prodaja. Moja prednost je sto mogu da cekam i 3 godine i 7 godina, doci ce i moje vreme.

 

Da neko ne pomisli da sam se obogatio, relativno su to sitne pare.

 

Da li je to Tax Free Account (TFSA)? 

MIslim da sada ili mozda jos malo sacekati i kupiti stokove koji su najvise pali. Npr  CGX, kino koje je palo sa 34 na 10, kada ponovo proradi ici ce brze nego ostali.

Ili GC, kockarnice zatvorene, tu je i dalje loto, sad su pali nisko, stavi koju kintu, dobices sigurno.

Npr ova struja (AQN) gdje sam ja prebacio pare privremeno je pala sa 18 na 16, pa uporedi, igraj se malo.

Eto toliko, ovo ostaje ovde zauvijek pa cemo vidjeti za nekoliko mjeseci, kako ce zaista da se krece situacija.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Amigo said:

 

Da li je to Tax Free Account (TFSA)? 

MIslim da sada ili mozda jos malo sacekati i kupiti stokove koji su najvise pali. Npr  CGX, kino koje je palo sa 34 na 10, kada ponovo proradi ici ce brze nego ostali.

Ili GC, kockarnice zatvorene, tu je i dalje loto, sad su pali nisko, stavi koju kintu, dobices sigurno.

Npr ova struja (AQN) gdje sam ja prebacio pare privremeno je pala sa 18 na 16, pa uporedi, igraj se malo.

Eto toliko, ovo ostaje ovde zauvijek pa cemo vidjeti za nekoliko mjeseci, kako ce zaista da se krece situacija.

 

Nije TFSA, to imam, ali je zakljucan do juna, gre'ota mi da povucem pare sad, nego direct investing account.

 

Sto bi rekli u Maratoncima "ponovo radi bioskop" ....... e to necemo skoro videti ...... nece ti ljudi hteti u bioskop dugo vremena :classic_biggrin:, ostalo je sve za razmisliti. Mada je pad 34/10 mnogo jebozovan.

 

Mislim da namerno odugovlace otvaranje ...

 

Quote

Thank you for choosing to open a new account with us.
We are writing to let you know that we are currently receiving a significantly higher than normal volume of new account applications. Due to the demand, it is taking several days longer than our typical 24 hours to open your account.

Rest assured that we are working hard to process your application as quickly as possible, and you do not need to do anything else at this time.

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Niko ne zna sta ce se dogoditi sa real estate, imam 2 prijatelja koji su ulozili sve sto imaju u renovacije i sada vise mislim ne spavaju. Ne bih im bio u kozi. Daj boze da izvuku kintu i da se pomire da su izgubili 2 godine rada i trcanja, ali bice tesko.

Cini mi se da ce malo da dropne, ali ce i dalje rasti, one zone koje trpe useljavanja. Dok se ljudi doseljavaju, cene ima da rastu. Cini se da ce mnogi sales busines pretrpeti udar, ali i dalje moramo da zivimo. 

Ovo su sada samo spekulacije, ali trgovina bilo cime sto nije hrana, energija, ili esencialno za zivot ce da dropne.

Panika je sto niko ne zna sta ce biti, mnogi sede kuci i ne rade posto nema sta da rade, ali let's see. :)

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, mrd said:

Cini mi se da ce malo da dropne, ali ce i dalje rasti, one zone koje trpe useljavanja. Dok se ljudi doseljavaju, cene ima da rastu. Cini se da ce mnogi sales busines pretrpeti udar, ali i dalje moramo da zivimo. 

Ovo su sada samo spekulacije, ali trgovina bilo cime sto nije hrana, energija, ili esencialno za zivot ce da dropne.

Panika je sto niko ne zna sta ce biti, mnogi sede kuci i ne rade posto nema sta da rade, ali let's see. 🙂

Ovo sa nekretninama nije lose ali treba jos sacekati. 

Ako ova kriza oko Covid-a potraje , mozda ce na mnogih mestima doci do kraha trzista nekretnina I pada I do 80%!!! Tada treba kupovati - jedino se bojim da ce banke zamrznuti kesh?!??!! Tj neces moci da podignes ne samo kredit - vec ni svoj kesh iz banka. U tom slucaju ko bude imao 2-3 kile zlata bice car! Ili par stotina kg srebra! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Berza ide dobro, polako se sve vraca na normalu. Penzioni fond sam prije nekoliko sedmica vec vratio sam money market u neke mutual fondove i sad sam tamo gdje sam bio prije korone.

Nisam bas tu potrefio jer je u toj prvoj sedmici malo to islo dole, a prije toga je raslo vec 3-4 sedmice poslije onog nenormalnog pada, ali sve u svemu nije lose ispalo.

Sto se tice berze danas je jedan od rekordnih dana za moj portfolio od jutros skok od 7%. 
Dakle droga je trenutno 6.60, ako se sjecate da sam spominjao kupovinu po 3.24, nije lose.

Na Real matters koji sam promovisao , trenutno gubim neku sicu, ali i dalje vjerujem u taj stock, danas i on raste.

Novina je da sam prije desetak dana kupio stokove Air Canada, po 16.50 u 3 poslije podne, da bi se dan zavrsio sa 15.50. To je bas peh, medjutim trenutno je 22.21 tako da nije lose.

Zanimljiv stock je i softverska kompanije Lightspeed, LSPD koji se za sada vrti oko jedne tacke.

Ostalo je nezanimljivo, banke i slicno.

Trenutno sam samo na TSX, a planiram da pocnem da se igram malo i sa americkim stokovima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa sam pad je bio prije svega psiholoski, berza je pala na predvidjanju, sada valjda tako i raste. U Americi je kreirano 2.5 miliona poslova, a predvidjali su dodatni gubitak poslova.

Slicno se desilo i u Kanadi. Dosta je para upumpano od drzave, gorivo se ovde na pumpama skoro vratilo na cijene od prije korone, itd.

Air Canada nije Lufthansa, ovo je velika drzava i samo se moze doci avionom sa kraja na kraj, tako da moze da prezivi i bez internacionalnog saobracaja.

Having said that, promasio sam sa Cargo Jet, pritisli me na poslu pa sam imao jako malov vremena da istrazujem, to zahtijeva ipak neku analizu, tu je na stotine kompanija, treba vremena da se to malo proucava.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...