Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

43 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ti redovno kada ispadnes glup u drustvu potezes moje "podstanarstvo".

 

To je samo argument, koliko si shvatio sistem u kojem zivis, tj kako ga nisi uopste shvatio. Osnovne stvari su u pitanju, sustina drustva i u Kanadi i u SAD. Dodju polupismeni ljudi pa bolje shvate sta treba da se radi.

A predstavljas se kao finanCijski strucnjak :ajme:

 

43 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Mene nista ne moze da dotakne, moja plata, isto kao i penzija ce se morati nastampati, ako ne bude para u budzetu. Tako smo se dogovorili kada sam pocinjao ovaj posao :s_d:.

 

No mi ne pricamo o meni, vec o takvima kao ti sto se polakome na "laku zaradu" pa krenu na berzu ko goveda u klanicu ne shvatajuci apsolutno nista, cak ni osnovne principe na kojima ona radi.

 

Ne pircamo mi ni o meni, nego o milionima ljudi cije su penzije u tim fondovim, ali boli tebe Donald Tramp za te stvari. Da ne pricamo tvoju strucnost ako mislis da te se ne dotice, ako ne bude para u budzetu, pa ti nastampaju peMziju. Razmisli malo da li ce to da vrijedi isto. Sta ces moci sa tim, neces moci placati vise ni rentu gdje si sad. Prosto mi te zao.:59:

 

43 minutes ago, Denis Jasharevic said:

I onda im kriv ja. :classic_biggrin:

 

E moj jarane, nekad se pitam da li je moguce da neko zivi 20+ godina u Kanadi i nije shvatio gotovo nista o toj zemlji.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Ti zaista mislis da je berza trenutni pokazatelj koliko se toalet papira proda u toku dana. 

 

 

 

.

 

Ti si naravno u pravu...ali pojam "HARTIJA OD VREDNOSTI"...kao finansijski derivat poslednjih nekoliko dana ima sasvim novu konotaciju)...

 

.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo što Amigo priča je vrlo ozbiljna stvar. "Life changing". 2006. sam našao neki fond, pa da u njega nešto uložim. Ne puno,  samo 40,000 dolara. I on (moj ulog) narastao do 90 hiljada dolara do polovine 2008. Kad, krajem 2008, kažu mi da imam 39 hiljada dolara u njemu, hiljadu manje nego što sam uložio. Smesta povučem pare, dok je procedura trajala, izgubio sam još hiljadu dolara. Nije strašno.

 

A mnogima je bilo gadno da vide topljenje svoje mnogo veće penzijske ušteđevine.

Link to comment
Share on other sites

Najveci gubitak u istoriji covecanstva je ostvario japanski drzavni penzioni fond .... 136 milijardi dolara za 3 meseca i to prosle godine kada su svi fondovi radili ko svajcarski sat.

 

Kada se to desi jednim Japancima .... sta mi obicni ljudi mozemo da ocekujemo od nasih smrdljivih fondova? :s_d:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Pošto sam totalno laik, malo pojašnjenje. Uplaćujem sebi mesečno neki mali iznos u privatni penzioni fond. Kako sam pročitao na njihovom sajtu i u razgovoru sa njihovim osobljem, to je sigurica, ali po vašim postovima mi ne deluje tako. Ili ja mešam babe i žabe?

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Najveci gubitak u istoriji covecanstva je ostvario japanski drzavni penzioni fond .... 136 milijardi dolara za 3 meseca i to prosle godine kada su svi fondovi radili ko svajcarski sat.

 

Kada se to desi jednim Japancima .... sta mi obicni ljudi mozemo da ocekujemo od nasih smrdljivih fondova?

 

A što ti troluješ a ne znaš na šta si se na gogli spotakao? 

Japanski penzioni fond je "izgubio" ne upuštajući se avanture, dok su isti penzioni fondovi iz američkog divljaštva  investirali i dobijali. Toliko je izgubio ne rastući, a bogus izvor gde si to goglajući našao ne razume.

 

Sve da bi danas ti koji su "dobijali" krahirali i ostavili penzione uštede na malo.

 

Svaki Yen japanskih fondova je sačuvan. Nikome ni Yen nije propao.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Referent said:

Pošto sam totalno laik, malo pojašnjenje. Uplaćujem sebi mesečno neki mali iznos u privatni penzioni fond. Kako sam pročitao na njihovom sajtu i u razgovoru sa njihovim osobljem, to je sigurica, ali po vašim postovima mi ne deluje tako. Ili ja mešam babe i žabe?

 

 

I mešaš i ne mešaš :classic_biggrin:, ako fond nije japanski - rizik je ogroman.

 

Salu na stranu - sigurice nema, ako zbog niceg drugog ono zbog toga sto tvoj ugovor ne sadrzi scenario treceg svetskog rata ili udara asteroida.

 

Na tebi je da proucis kome si poverio svoje pare i koliko mozes da im verujes, tj. koliko su pokriveni.

 

Njihove investicije moraju biti transparentne i tebi dostupne. To je sve sto ti mozes uraditi, jer to ne bi nikako trebalo da bude tvoj jedini izvor prihoda pod stare dane.

 

Prakticno, jasno ti je da si dao svoj novac nekome ko ce ga bolje, strucnije i sigurnije investirati od tebe.

 

A mozda i nece :classic_biggrin:

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Referent said:

Pošto sam totalno laik, malo pojašnjenje. Uplaćujem sebi mesečno neki mali iznos u privatni penzioni fond. Kako sam pročitao na njihovom sajtu i u razgovoru sa njihovim osobljem, to je sigurica, ali po vašim postovima mi ne deluje tako. Ili ja mešam babe i žabe?

 

 

Zavisi od fonda, trebao bi da mozes da provjeris stanje na racunu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ma pusti mene, dovlacim smece sa neta. Ne obracaj paznju..... ovo je za druge, nije za tebe.

 

Pa imaš ovde Amiga, domaćina čoveka, za koje te druge tvoji postovi ovde namenjeni?

 

U državi (uređenoj) gde je to tako, on se sasvim racionalno ponaša a ne da bude izvrgnut izrugivanju. Budi domaćin i ti  pa i njemu i svima nama reci kako ti misliš da to sa penzijom treba da se radi.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

Zavisi od fonda, trebao bi da mozes da provjeris stanje na racunu.

Da, mogu to uvek da proverim.

Ovo moje što uplaćujem je smešan iznos, ali što da ne. Počeo sam ove godine sa oročenim štednjama, pa ćemo videti kako to ide. 

No, svakako je ovo o čemu vi pričate na mnogo većem nivou. Možda nešto i naučim.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, mogu to uvek da proverim. Ovo moje što uplaćujem je smešan iznos, ali što da ne. Počeo sam ove godine sa oročenim štednjama, pa ćemo videti kako to ide. 

No, svakako je ovo o čemu vi pričate na mnogo većem nivou. Možda nešto i naučim.

 

 

Investiranje je ozbiljna stvar. Ako stvarno hoćeš time da se baviš, ili se prešaltaj u tu delatnost 24/7, ili plati neki servis koji će po tvojoj dozvoli to da radi za tebe. Jajarenje, tipa javlja mi se, ili rekao mi jedan čovek, će te sigurno dovesti do velikih gubitaka. Da se razumemo berza je živa stvar i moraš je osećati i poznavati. Svaki drugi pristup je pogrešan.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Investiranje je ozbiljna stvar. Ako stvarno hoćeš time da se baviš, ili se prešaltaj u tu delatnost 24/7, ili plati neki servis koji će po tvojoj dozvoli to da radi za tebe. Jajarenje, tipa javlja mi se, ili rekao mi jedan čovek, će te sigurno dovesti do velikih gubitaka. Da se razumemo berza je živa stvar i moraš je osećati i poznavati. Svaki drugi pristup je pogrešan.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

Dobar kurs od 2-5000$ moze dosta da pomogne, ali vecina voli da ustedi. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Investiranje je ozbiljna stvar. Ako stvarno hoćeš time da se baviš, ili se prešaltaj u tu delatnost 24/7, ili plati neki servis koji će po tvojoj dozvoli to da radi za tebe. Jajarenje, tipa javlja mi se, ili rekao mi jedan čovek, će te sigurno dovesti do velikih gubitaka. Da se razumemo berza je živa stvar i moraš je osećati i poznavati. Svaki drugi pristup je pogrešan.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

Nisam mislio da se bavim time ozbiljno, jer me to nikad nije privlačilo. Ono što mi je neki cilj je da imam neku dodatnu penziju, odnosno da možda ranije odem u penziju, a da ne osetim taj neki prelazni period do starosne. Naravno, ako ga doživim. 

@ObiW

Vidim da vrednost investicionih jedinica koje taj fond kupuje za mene raste, što znači da ih ja manje kupujem, jer mi je fiksni iznos.

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio da se bavim time ozbiljno, jer me to nikad nije privlačilo. Ono što mi je neki cilj je da imam neku dodatnu penziju, odnosno da možda ranije odem u penziju, a da ne osetim taj neki prelazni period do starosne. Naravno, ako ga doživim. 
[mention=456]ObiW[/mention]
Vidim da vrednost investicionih jedinica koje taj fond kupuje za mene raste, što znači da ih ja manje kupujem, jer mi je fiksni iznos.
Ako izabereš stabilne fondove zarada će biti mala i verovatno pokrivati inflaciju. Za ozbiljnije zahvate jeepotrebno izraziti poznavanje marketa. Ljudi završavaju fakultete da bi se time bavili. Ozbilban je to posao. Broker je neophodan.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Ako izabereš stabilne fondove zarada će biti mala i verovatno pokrivati inflaciju. Za ozbiljnije zahvate jeepotrebno izraziti poznavanje marketa. Ljudi završavaju fakultete da bi se time bavili. Ozbilban je to posao. Broker je neophodan.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Ako ništa drugo, biće nekih para na gomili. Nemam ja resursa da se bavim krupnijim stvarima.

Link to comment
Share on other sites

Čekaj, kako nisu bili “his gains” kad je DJ rastao? Pa stalno je pričao o stock marketu i ekonomiji do pre mesec dana, neko neupućen je mogao da pomisli da je on izmislio oba, koliko se ponosio rezultatima. Kad ono, kad su kola krenula nizbrdo, nije prosta raja to dobro shvatila, to je “naša” ekonomija i “naš” stock market, društvena svojina što bi rekao drug Edvard Kardelj.

 

Da se nije onoliko hvalio rezultatima, niko ne bi napisao “his gains”. Normalna reakcija, svi smo nekad imali šefa koji je voleo da sve zasluge pripiše sebi kad firmi dobro ide. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ObiW said:

Čekaj, kako nisu bili “his gains” kad je DJ rastao? Pa stalno je pričao o stock marketu i ekonomiji do pre mesec dana, neko neupućen je mogao da pomisli da je on izmislio oba, koliko se ponosio rezultatima. Kad ono, kad su kola krenula nizbrdo, nije prosta raja to dobro shvatila, to je “naša” ekonomija i “naš” stock market, društvena svojina što bi rekao drug Edvard Kardelj.

 

Da se nije onoliko hvalio rezultatima, niko ne bi napisao “his gains”. Normalna reakcija, svi smo nekad imali šefa koji je voleo da sve zasluge pripiše sebi kad firmi dobro ide. 

 

 

 

Sve sto bih imao da kazem Shapiro je vec rekao, tako da ... mogu samo da ponovim, jer je jednostavno jebeno neverovatno da neko i pored toga srlja u neko anti-trampovsko kravlje ludilo......

 

Anyone who thinks Trump is the true underlying problem here is a moron! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...