Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

2 hours ago, Amigo said:

Moderna dozivjela teski pad na berzi, sa 350 akcije su pale za nekoliko dana na danasnjih 240. Prodaja u trecem kvartalu je manja za jednu milijardu od projektovane.

Vrhunac je bio krajem avgusta kada se njihova vrijednost popela na 484 dolara. Znaci ko je kupio tada i ako nije prodao na vrijeme, izgubio je pola para sa danasnjim danom.

To ce vjerovatno da se vrati do neke granice, ali da li ce se ponovo pribliziti do vrijednosti od skoro 500 dolara, je malo vjerovatno.

Pfizer je i dalje vodeci proizvodjac.

 

Za to vrijeme Tesla ide dalje. Renta-a-car gignat Hertz je narucio nista manje nego 100.000 Tesla automobila :classic_ohmy:

 

 

 

 

 

 

 nekako sam ubedjen da ce u buducnosti, i to skoroj ,  doci do spajanja klasicne berze sa crypto...  to jest da ce se sve te hartije od vrednosti , akcije , pretvoriti u kripto

Link to comment
Share on other sites

Jeste da su kripto priče u modi, ali da vidimo šta ima u realnom svetu... što se tiče početnika.

 

Sa zakašnjenjem sam pronašao dva evro investiciona fonda kod nas, Raiffeisen i Intesa. Da li je neko ovo razmatrao za ulaganje na srednji ili duži rok, da li ulaže, kakvi su komentari?

Edited by VladimirB
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Doc Holiday said:

 

 

 nekako sam ubedjen da ce u buducnosti, i to skoroj ,  doci do spajanja klasicne berze sa crypto...  to jest da ce se sve te hartije od vrednosti , akcije , pretvoriti u kripto

Šta ovo uopšte znači?!?!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djole said:

Šta ovo uopšte znači?!?!

 

pa kripto masovno ulazi u sve pore drustva..  Drzave pocele da prihvacaju , banke , mnoge kompanije i drzave pocinju da izdaju svoje kripto valute  itd..   Smatram da ce u nekom vremenu akcije kompanija biti pretvorene u kripto..  da ce se u tom delu desiti spajanje tih trzista

Link to comment
Share on other sites

 
pa kripto masovno ulazi u sve pore drustva..  Drzave pocele da prihvacaju , banke , mnoge kompanije i drzave pocinju da izdaju svoje kripto valute  itd..   Smatram da ce u nekom vremenu akcije kompanija biti pretvorene u kripto..  da ce se u tom delu desiti spajanje tih trzista
Opet nisam dobio odgovor na pitanje (a čini mi se i da neću). Šta uopšte znači "akcije prelaze u kripto"?

Očigledno da je ova zajebancija prevelikog maha uzela, ne bi me čudilo da mi neko sutra kaže kako će i hrana koju jedem da pređe u kripto pa ću umesto tri jaja za doručak da jedem dva šibasakija. Ovo ludilo će morati bolno da se završi.
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, djole said:

Opet nisam dobio odgovor na pitanje (a čini mi se i da neću). Šta uopšte znači "akcije prelaze u kripto"?

Očigledno da je ova zajebancija prevelikog maha uzela, ne bi me čudilo da mi neko sutra kaže kako će i hrana koju jedem da pređe u kripto pa ću umesto tri jaja za doručak da jedem dva šibasakija. Ovo ludilo će morati bolno da se završi.

 

pa jednostavno...  kompanije , kao merilo svoje vrednosti nece imati  ( samo ) akcije nego i sopstvenu kripto valutu..  vec se to desava sa nekima   a , verujem, da ce se kasnije to sve spojiti u jedno...     ujedno je to mozda  , jedan od nacina da se kripto uvede u regulativu za placanje poreza itd..

 

 

edit...  u Salvadoru vec mozes za Bitkoin da kupis jaja

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/9/2021 at 12:54 PM, Doc Holiday said:

edit...  u Salvadoru vec mozes za Bitkoin da kupis jaja

 

U Južnom Sudanu možeš za tri koze da kupiš ženu, ja ne verujem da će koza postati legalno sredstvo plaćanja u svetu.

 

 

 

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

https://ca.finance.yahoo.com/quote/SHOP.TO/

 

Konacno sam uhvatio Shopify stock da kupim po niskoj ceni juce, otarasio se nekog kanabis stoka, koji nije nigde isao i bingo, danas u odnosu na juce tisuca i po u plusu. 😎

Bilo je i gubitaka, nekih totalnih promasaja, tako to ide.

Prosto je neverovatna ovih poslednjih 12 meseci, toliko je ljudi popusilo lovu i to bas sa ovim stokom, ko je kupio kada je bio na vrhuncu proslog ljeta.

 

8357bbee9c8973f8e5b0309e3de5c89f

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
1 hour ago, Kooineeperk said:

@djole Kako se iz Srbije ulaze i u koji moze? Gledam ovo kao alternativu stednji u novcu, tako da ne bi bili dugacki periodi. Ne znam sta je praksa, da li se ide na manje od godinu dana uopste? Sta podrazumeva otvaranje i zatvaranje pozicija? 🙂

 

I moja omiljena tema - kako se to oporezuje u Srbiji? 🙂


ETF iliti exchange traded fund, kao sto mu ime kaze su fondovi cijim se deonicama trguje na trzistu. Tako da ti mozes da kupis i prodas koliko god cesto ili retko ti to hoces. Pod otvaranjem i zatvaranjem pozicija sam mislio upravo na to - koliko cesto bi kupovao i prodavao udeo u ovim fondovima. 
 

Pitam te to iz razloga jer generalno postoji vise opcija, a glavna razlika je u visini provizije. 
 

S jedne strane, imas Interactive Brokers - poznati broker iz USA sa vrlo niskim provizijama, mislim da su oni jedini od ovih velikih dostupni u Srbiji. Imas platformu preko koje trejdujes, nije preterano komplikovano. Malo ima drndanja sa polaganjem novca na racun, uglavnom jer vecina bankarskih sluzbenika tako nesto prvi put vidi, pa ti traze da popunjavas neke obrasce koji veze s vezom nemaju ali uspe se nekako. Ne kod svih banaka, ali Komercijalna je recimo ok za to. Verujem da bi povlacenje novca islo jos teze, za time jos nisam imao potrebu, a iskreno se trudim da ne razmisljam o tome 😄 Drugi problem bi tu mogao biti upravo porez koji si pomenuo. Na trgovinu hartijama od vrednosti se placa porez na kapitalnu dobit od 15% i to se radi tako sto se polugodisnje (do 31.7. za period od 1.1 do 30.6. i do 31.1. za period od 1.7. do 31.12 prosle godine) popunjava formular gde se vidi sta si kad kupio i prodao (poreska obaveza nastaje prodajom pa je zapravo bitno kad se to desilo) i po kojoj ceni (obracunata u RSD po srednjem kursu NBS na dan). Onda bi oni trebalo da donesu resenje i ti platis porez. Kazem trebalo bi jer ja recimo jos nisam dobio resenje za drugu polovinu prosle godine npr. a cak sam i zvao da pitam jer mi je trebalo resenje da bih odbio kapitalne gubitke (ako ostvaris gubitke u jednom polugodistu, imas pravo da ih odbijes od dobitaka u narednom). Ono sto je tu problem sto bi poreska tu mogla da trazi zvanicni prevod od sudskog tumaca svih izvoda sa IB platforme koje ti podnosis (oni su naravno na engleskom) - glavni je onaj gde se vidi sta si i koliko trgovao. 


Sto se tice drugih opcija, postoji tradewin24 koji je partner IBKR. Provizije daleko vise (mozes da uporedis sa njihovih sajtova), ono sto je prednost sto ti prakticno ulazes preko domaceg brokera pa nema komplikovanja sa polaganjem i povlacenjem novca, kao i to sto ces potrebne formulare za porez dobiti na srpskom. Pored visokih provizija, ono sto je upitno je i sto ja iskreno nemam pojma ko stoji iza te firme i koliko su pouzdani (ne krecem se u tim krugovima, mozda ima neko ko zna).

 

Od velikih banaka mislim da je moguce preko Komercijalne ulagati, ali raspitaj se jos malo. Kapiram da to verovatno ide telefonskim pozivom, old school 😄 Provizije su isto sigurno visoke, prednost u odnosu na tradewin svakako sto je ipak poznata banka u pitanju. Od ostalih banaka nisam siguran da li je moguce kod jos nekog, Rajfajzen ima neki deo za investiciono bankarstvo za fizicka lica ali pretpostavljam da je to ulaganje u neke njihove fondove, mislim da ne rade brokerske usluge. 
 

Eto to je otprilike to ukratko, ako ne trgujes previse cesto onda se mozda ove domace opcije sa manje drndanja vise isplate. 
 

btw ovo kao ulaganje u ETF i stednja... nije ni to bas lako, verujem da znas ali cisto da pomenem : D pogotovo u ovom specificnom trenutku
 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2022 at 10:33 AM, Kooineeperk said:

Pomenuo je @koca popovic u temi o nekretninama - pa da pitam ovde, ima li ko iskustva sa ETF-ovima iz Srbije?

 

Evo jednog predloga kako može da se (posredno) investira u ETF-ove i još koješta.

 

https://www.raiffeiseninvest.rs/invest.155.html - fond World

 

https://intesainvest.rs/ - fond Flexible Euro

 

Prednost je što mogu da se uplaćuju mali iznosi - za dollar cost avg. - pošto nisam u situaciji da uplaćujem odjednom hiljade evra. Nedostaci... na primer održavanje za World je 2%, što je baš visoko. Takođe, umesto da sada kada padaju cene akcija kupuju akcije "na kilo" oni prelaze u obveznice... U mesečnim izveštajima se vidi prvih 5 pozicija, zbog nečega ne može da se dobije top 10 ili top bilo-šta - poslovna tajna.

 

Ima još jedna ponuda kod nas, ali ne vredi ih zvati ako nemaš 5.000EUR ili više za ulaganje. OTP banka je osnovala "Odeljenje tržišta kapitala", za ljude koji su zainteresovani za trgovanje akcijama ili drugim finansijskim instrumentima.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Berza se malo stabilizovala, nema vise naglih padova, doslo se izgleda na neki normalan nivo, mada je buducnost nepoznata, a licno ocekujem periodicne skandale koji ce da obaraju berzu, tako ko ima pare, treba da ceka kada se doesi da onda kupuje, tech kompanije ce tesko ponoviti 2021 u skoroj buducnosti, gdje su neki stokovi bili veci cak i 5-6 puta od sadasnjih. Oni koji su kupili te stokove na vrhuncu, ako nisu prodali na vrijeme, izgubili su velike pare.

 

Shopify, najveca e-komerc kompanija u Kanadi. Strmoglavi pad se desio jos u periodu prije rata u Ukrajini, tako da to nije uopste razlog za to, kao ni sva ostala poskupljenja i i inflacija.

Dalke, moj savjet je kada se ubode stok koji ubrazno raste i kada pocne da pada prodati odmah i ne cekati da ponovo pocne da raste. Zaboraviti na to, ne gledati izvjestaje i okrenuti se necemu drugom. To je jedini nacin opstanka i profita. Cesto su ljudi opijeni brojevima i nadaju se da ce dobiti jos.

 

mDkbdEb.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Berza u Americi je trenutno katastrofa, najgore od svega sto su penzioni fondovi vezani za istu, tako da je trenutno faza osiromasivanja stanovnika.

Tacno me podsjeca na ono divljanje inflacije u Srbiji 93-ce, kada su se izvlacile devize od gradjana za bezvrijedne dinare, samo sto je ovo druga metoda.

Po meni postoje samo dva moguca razloga, ili ne znaju sta rade ili to rade namjerno da namire silne milijarde potrosene na vojnu opremu i nenormalan vojni budzet.

Ako dodje jos do sukoba sa Kinom, doci ce do totalnog kolapsa ekonomije i mozda onda opstanu samo kriptovalute.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...