Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

14 hours ago, Amigo said:

pritisli me na poslu pa sam imao jako malov vremena da istrazujem, to zahtijeva ipak neku analizu, tu je na stotine kompanija, treba vremena da se to malo proucava.

To se ne isplati raditi jer je svaka JAVNA informacija do koje ti mozes doci (npr. o kompanijama koje razmatras da kupis ili prodas) vec uracunata u cenu (te kompanije na berzi). To znaci da ukoliko nemas neku insajdersku informaciju (nesto sto nije dostupno javno pa nije vec uracunato u cenu, npr. otkrijes od prijatelja lekara da dobar CEO neke firme ima rak (pa onda shortujes tu kompaniju) ili uz pomoc kvantnog superkompjutera u svom podrumu (kakvog niko drugi nema) izracunas da ce za 2 godine velike vremenske nepogode u jugoistocnoj Aziji unistiti prinos kafe (pa onda kupis proizvodjace kafe iz Brazila) i slicno) najbolje sto mozes da uradis je da kupis indeksni fond (portfolio konstruisan tako da oponasa kretanje berze, npr. S&P 500 indeksa), belezis return kakav belezi berza i ides svojim poslom. Ko je to radio imao je bolji rezultat nego 90% profesionalnih menadzera investicionih fondova - drzeci sve 4 u vis, u prethodnih 10 godina je imao bolji rezultat i od Vorena Bafeta***:

 

spacer.png

 

 

*** koji recimo ima takav uticaj da ne samo pomera trziste svojim finansijskim transakcijama (sto mi svi radimo) nego i vestima i izvestajima o tim transakcijama - ljudi ponekad kupuju/prodaju instrumente zato sto ih je Bafet kupio/prodao, ali mu cak ni to nije pomoglo da ne ostane sa donje strane indeksa...(inace, on sam ljudima savetuje kupovinu indeksnih fondova)

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@bohumilo to prakticno radim sa svojim penzijskim fondom, medjutim ovo je nesto drugo, za mene prakticno hobi, zabava, pa i kocka. Posto u Kanadi postoji Tax Free Investment account do jedne odredjene granice sto je za mene sasvim dovoljno, na to se ne placa porez, a moze da se i zaradi nesto.

 

Ja bih volio da raja pise o nekim svojim iskustvima, kako ulazu, koja firma je potencijalno dobra i slicno, da se malo zabavimo, medjutim vidim da od toga nema nista. Ili se forumasi ne bave time ili ne zele da pricaju iz bilo kog razloga, tako da ispade cijela tema, manje vise monolog.

 

Takodje primijetio sam da od kada se zanimam sa ovim zanemario sam politiku :classic_biggrin: Sta rade Tramp, Vucic, opozicija pogledam samo u prolazu :classic_blush:

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2020 at 8:48 AM, Amigo said:

@bohumilo to prakticno radim sa svojim penzijskim fondom, medjutim ovo je nesto drugo, za mene prakticno hobi, zabava, pa i kocka. Posto u Kanadi postoji Tax Free Investment account do jedne odredjene granice sto je za mene sasvim dovoljno, na to se ne placa porez, a moze da se i zaradi nesto.

 

Ja bih volio da raja pise o nekim svojim iskustvima, kako ulazu, koja firma je potencijalno dobra i slicno, da se malo zabavimo, medjutim vidim da od toga nema nista. Ili se forumasi ne bave time ili ne zele da pricaju iz bilo kog razloga, tako da ispade cijela tema, manje vise monolog.

 

Takodje primijetio sam da od kada se zanimam sa ovim zanemario sam politiku :classic_biggrin: Sta rade Tramp, Vucic, opozicija pogledam samo u prolazu :classic_blush:

Ja bi se osecala jako lose da nekom dam savet, pa omasim i neko izgubi pare.

Meni je to kockanje sa sumom koja me zivotno ne ugrozava, sto ne znam za druge.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da li je Tesla precenjena? Juče su njihove akcije dostigle vrednost od 1080 dolara i probili su market cap od 200 milijardi dolara! To je najviše od svih proizvođača automobila, relativno blizu je samo Toyota sa 172 milijarde, a toliko sve ukupno ne vrede sve nemačke auto kompanije.

 

I dok se pojedinačno njihova godišnja proizvodnja meri u milionima, Teslina je prošle godine dostigla tek oko 370k. Do sada nijednu godinu nisu završili sa profitom. U redu, sad će neko reći pa to je kompanija u razvoju, imaju superiornu tehnologiju koja će se tek pokazati, imaju potencijal da potpuno promene tržište, ali da je to baš tako i u ovolikoj meri, ili je u pitanju jedan svojevrsni kult gde prosto svi trpaju pare?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2020 at 12:56 AM, RatzenStadt said:

Jesu kriptovalute jos uvek a thing za online trading? Cini mi se da je hype prosao davnih dana, mada mozda imam takav utisak zbog okruzenja u kojem se krecem.

Pre 2-3 godine, gde god da sam se okrenuo se pricalo o ovome. Sad cu pre cuti konstruktivnu raspravu u srpskom parlamentu nego pricu o kriptovalutama, a cena na trzistu je stabilna toliko dugo - jos od onog pada na prelaza sa 2017. na 2018.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, RatzenStadt said:

Pre 2-3 godine, gde god da sam se okrenuo se pricalo o ovome. Sad cu pre cuti konstruktivnu raspravu u srpskom parlamentu nego pricu o kriptovalutama, a cena na trzistu je stabilna toliko dugo - jos od onog pada na prelaza sa 2017. na 2018.

Zavisi koje kriptovalute. Biće određenih promena na tržištu kada se najveće kompanije budu usmerile u te vodi, pre svih Facebook i Apple 

Link to comment
Share on other sites

Kolega pre nekih 5 godina bio zagrejan za investicije... pa je tako gledao kompanije i poseban pik je imao na Teslu. 

Non stop je pominjao kako treba da se investira u njihove akcije. Posle nekog vremena kad je bio prvi sledeci veci skok pa se pisalo u vestima o tome, svi smo bili u fazonu "Hej Pero, ali se opario na Teslinim akcijama" a on onako tuzno "Ma gde jesam, nisam ih nikada kupio". 

 

Inace, to sto kompanija nije profitabilna uopste nista ne mora da znaci za cenu akcija. To je normalno, pogotovo kod tako brzorastucih kompanija koje trose neke investicije. Investitori i ne zele da ti stedis njihove pare koje su ti dali, nego da ih potrosis sto pre za sto je veci moguci rast, a ne da rastezes 5x duze vremena a da napravis mozda nesto bolji rezultat. 

 

Na primer, investitori su ti dali 1mil usd, sa ciljem da za recimo 6 meseci odvostrucis korisnicku bazu (recimo sa 100k na 200k korisnika).

Ti mozes da cedis pametnije tih 1mil usd, da ih trosis recimo godinu dana i da na kraju imas 3x vecu bazu, a na preseku od 6 meseci si mozda imao 1.7x vecu bazu.

 

Ako sve posmatramo linerano, i trosak para i porast baze, ti si u tom "konzervatnom" tj. "pametnijem" pristupu za 500k usd, za 6 meseci doveo 70k korisnika. A po originalno zacrtanom bi za 1mil usd doveo 100k korisnika. Ispada da si manje efikasan po ovom sto investitori hoce od tebe (pametni pristup ~7usd te kostao korisnik; originalni plan 10usd te kostao korisnik). Medjutim investitorima se vise isplati da ti budes fast growth iako nisi toliko efikasan, jer onda oni imaju priliku ranije da "izadju", povrate svoje pare i zarade. I reinvestiraju opet u neki brzo-rastuci projekat.   

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Par stvari zašto su im akcije tako visoko :

 

1. Već pomenuta perspektiva

2. Oni već godinama ne mogu da zadovolje potražnju za Tesla automobilima

3. U Nevadi grade fabriku koja će biti najveća auto fabrika na svetu kada se završi. Paralelno grade i jednu u Kini. Jasno je da kad je završe da će i njihova prodaja verovatno biti udvostručena ako ne i utrostručena.

4. Najava da će u budućnosti prodavati i jeftina vozila (ispod 25.000$)

5. Navodno imaju patent koji će značajno smanjiti cenu izrade baterija (glavni razlog zašto su njihovi auti skupi)

 

Sve to je već u ceni njihovih akcija jer berza ceni sve te planove kao realne. To što su u minusu je verovatno zbog investicija koje imaju oko te fabrike u Nevadi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2020 at 1:06 AM, Klotzen said:

Par stvari zašto su im akcije tako visoko :

 

1. Već pomenuta perspektiva

2. Oni već godinama ne mogu da zadovolje potražnju za Tesla automobilima

3. U Nevadi grade fabriku koja će biti najveća auto fabrika na svetu kada se završi. Paralelno grade i jednu u Kini. Jasno je da kad je završe da će i njihova prodaja verovatno biti udvostručena ako ne i utrostručena.

4. Najava da će u budućnosti prodavati i jeftina vozila (ispod 25.000$)

5. Navodno imaju patent koji će značajno smanjiti cenu izrade baterija (glavni razlog zašto su njihovi auti skupi)

 

Sve to je već u ceni njihovih akcija jer berza ceni sve te planove kao realne. To što su u minusu je verovatno zbog investicija koje imaju oko te fabrike u Nevadi.

 

Plus kamioni koji su u planu. 

 

Na Tesla automobile je danas cekanje oko 2 godine. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

The automaker is now listing 5 to 7 weeks' delivery time for new Model 3 orders in the US: Prior to the factory shutdown, Tesla was listing 4 to 8 weeks for new Model 3 deliveries in the US. As for the Model Y, new buyers of the electric SUV are going to have to wait a little longer before getting the vehicle.May 16, 2020

Dakle totalno je netacno da se ceka 2 godine, mozda u Bugarskoj, ali su tamo i za Ladu cekali 6 godina u zlatno doba borbe za svetsku jednakost.

Evo ga i link na clanak.

 

Ne bih se ukljucivao u ovu pricu, ali me je izjava da je cekanje na ono EL vozilo, ne mogu to ni kolima da nazovem, zapanjilo.

Inace tesla je jedna investitorska piramida, pitanje je samo kad ce investitori prestati sa ulaganjem. Onda ce da se cuje "rrrrrrRRRR"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To sa novim kompanijama je ok. Problem je to sto je u ovom slucaju Musk, veoma recit momak i dobija investicije. 

Dao je izjaviti da niko ne moze da napuni bateriju za manje od 15 minuta,  a Porsche mu je dao odgovor...

Zbog toga ja mnogo ne verujem u njihov stock. Vreme ce pokazati, kokice i Coca Cola su odgovor. [emoji846]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mozda smo u toku globalne katastrofe,ali kapitalizam ne sme da stane :87:

 

Deonice kompanija koja prave vakcinu su moj pik,jednostavno imace proizvod za koji tesko da postoji presedan u nivou potraznje .Posedovati ih bilo zbog dividende,bilo zbog rasta cene samih akcija je za mene safe bet .

 

Mislim da treba misliti I na buducnost,nijedno stanje nije trajalo vecno - deonice airline I cruise ship kompanija su na rekordno niskom nivou ,za one koji su strpljivi da cekaju koju godinu  moze debelo da se isplati .

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2020 at 8:24 AM, Amigo said:

Uzeo sam neku drogu juce po 3.24, pa cemo vidjeti.

 

APHA stock se popeo danas na 7 dolara po sheri, sto je rast od preko 100% za 4 mjeseca.

Sad ce to ici malo dole/gore i sve prognoze su da je kompanije zdrava i da ce nastaviti da raste.

 

Drugi long term investment koji sam uradio su akcije Air Canada, za sada se stock ustabilio i ne ocekujem nista posebno do jeseni.

Link to comment
Share on other sites

On 7/16/2020 at 12:11 AM, RatzenStadt said:

Koju platformu koristite za online trading? Ja veceras odlucio da prvi put bacim oko negde, otisao na plus500 jer sam jedino za njih cuo (jer su spoznor Atletika 😄 ) i pise da ne pruzaju usluge u Srbiji :S

 

Samo se nadovezujem na post, da se predstavim - potpuno sam neupucen u to sta i kako koristiti za online trading, pa ako iko moze ukratko, koje platforme koristite za pracenje, analize cena i uz to kako i koji procesi/platforme za trading iz Srbije su najbolji, bio bih vrlo i veoma zahvalan.

Razmisljam o Cruise Line kompanijama, Royal Caribbean Cruises, Carnival Cruises, Norwegian Cruise Line. Value se strmoglavio u aprilu ove godine, negde i do -80% od cene koja je bila za novu godinu recimo. Obzirom da je ova industrija prejaka, bukvalno nema sanse da se to ne oporavi, ako ne za godinu dana, onda sigurno za 3-4 godine, pod uslovom da Covid19 bude 'obuzdan', da se tako izrazim, u smislu pronalaska vakcine i generalno implementiranjem nekih drugih mera koje bi omogucile da se mass transit turizam vrati na nivo pre virusa. Posto mi to deluje kao znatno isvesnije od nekog apokalipticnog spanska groznica scenarija, mislim da ovo vredi makar pogledati.

Edited by lord_slawe_
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mali update, Real Matters koji sam spominjao prije i Lightspeed su porasli solidno, prvi sa 24 na 32, a ovi drugi sa 33 na 41, zaokruzeno.

Shopify sam fulio, jer mi je bio skup, i to je bio zajeb, ali i skola, ovo je vrijeme softvera.

NIkola trenutno zajebava, gore/dole, vise dole, medjutim i tu se moze zaraditi, tj kupuje se i prodaje isti stok.

Sta ce biti sa Modernom je interesantno?

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2020 at 12:42 PM, lord_slawe_ said:

 

Samo se nadovezujem na post, da se predstavim - potpuno sam neupucen u to sta i kako koristiti za online trading, pa ako iko moze ukratko, koje platforme koristite za pracenje, analize cena i uz to kako i koji procesi/platforme za trading iz Srbije su najbolji, bio bih vrlo i veoma zahvalan.

Razmisljam o Cruise Line kompanijama, Royal Caribbean Cruises, Carnival Cruises, Norwegian Cruise Line. Value se strmoglavio u aprilu ove godine, negde i do -80% od cene koja je bila za novu godinu recimo. Obzirom da je ova industrija prejaka, bukvalno nema sanse da se to ne oporavi, ako ne za godinu dana, onda sigurno za 3-4 godine, pod uslovom da Covid19 bude 'obuzdan', da se tako izrazim, u smislu pronalaska vakcine i generalno implementiranjem nekih drugih mera koje bi omogucile da se mass transit turizam vrati na nivo pre virusa. Posto mi to deluje kao znatno isvesnije od nekog apokalipticnog spanska groznica scenarija, mislim da ovo vredi makar pogledati.

 

Strmoglavice se jos, cekaj. Rast u poslednja 3 meseca je bio baziran na hajpu tj. FOMO (fear of missing out) i polako pada tamo gde su bili u martu.

 

Imas jos mnogo sektora koji imaju istu sudbinu: pre svega nafta (koja se nece mozda nikada vratiti tamo gde je bila, ako ne bude nekakvih ratova, ali jos uvek ima potencijal od 100% zarade. Zatim komercijalne nekretnine tu je masakr, kockarnice, bioskopi, shopping centri, poslovni prostori, onda avio-kompanije, ali iako je i danas sve to na rasprodaji nacekaceš se ako sada kupiš. Banke i telekomunikacije, cak i energetski sektor su u boljem stanju, ali ne mnogo.

 

Za te kruzere kazes da su veliki, ali bi morao znati preciznije kakve su im knjige (sto nije tesko, javni su podaci), odnosno koliko keša imaju u rezervi, a koliko mesecno sagorevaju keša na odrzavanje flote i kreditne obaveze dok im je zarada nula. To što su veliki ne znaci da nece morati predati za bankrot kada keš sprze, a onda ce ih najverovatnije drzava preuzeti i "razrediti deonice" bez pardona, tj ostaces kratkih rukava.

 

Na primeru AirCanade cu ti reci da je imala (nije precizno) oko 9 milijardi raspolozivog keša ali su otprilike vec najmanje 3 milijarde skuckali na ova prva 2 tromesecja ......... sta misliš koliko jos mogu izdrzati dok kazu "mi više para da placamo - nemamo", ko ce im dati kredit i pod kojim uslovima? Tacno je da drzave nece dozvoliti da ovakve kompanije propadnu, ali tvoje akcije ce vredeti jos manje nego danas, kikiriki.

 

Biraj kompanije koje isplacuju dividende iako ih masovno krešu ovih dana još uvek postoje one koje isplacuju 5-10% na godisnjem nivou, to ti je neki jastuk ako dodje do drugog kraha marketa, a nisu male šanse da ce ga biti. Pred americke izbore prodaj sve, predji u keš.

 

Za IT si zakasnio, to je balon koji ce puci kada pare pocnu da se povlace u druge industrije, kao i zlato kada se objavi pocetak vakcinacije, ali ce se ono povratiti zbog recesije koja ce trajati dugo.

 

Ovo nije vreme za investiranje jer je puno nepoznanica, vec za day trading, a tu osim puno znanja (pracenja dogadjaja kao i tehnickog citanja grafikona) treba i dosta srece, jedna losa vest te moze kostati mnogo zivaca.

Edited by Down With The Sickness
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...