Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

Imam namjeru da se pocnem malo baviti kupovinom akcija na berzi, neka sigurica, ali da se moze vise uzeti nego na mutual funds koje trenutno imam preko firme.

Posto sam apsolutni pocetnik, i osim dobre volje nemam nikakvo iskustvno ili znanje o tome, bilo bi lijepo procitati neka licna iskustva, savjete, preporucen linkove.

Ne bih isao preko finansijskih savjetnika, cisto online sve da se radi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja sam otvorio "account" preko moje banke - neka vrste dopune vec postojeceg "network banking account" koji sam vec imao. Verovatno u Kanadi svaka veca banka ima tu opciju. 

Sve se radi elektronski. Ima neka minimalna cifra koja mora da se uplati na racunu za pozetak (e.g 5 000 $) i minimalno suma po transkaciji (kupoprodaji akcija ) - e.g. 500 $. I onda se jendostavno ulogujes I - krenes. 

Za pocetak kreni sa minimalnom sumom - to ti je moj savet. Budi spreman da na pocetku izgubis i do par hiljada dolara. 

Ja sam kenuo sa dosta entuzijazma na pocetku - kasnije sam uvideo: da bi imao nekog uspeha moras da pratis berzu svaki dan! Treba da ti bude gotovo kao profesionalno zanimanje - gotovo samo to da radis, po ceo dan, svaki dan. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo da se malo javim ovde sa novostima :05:, tj puko sam na mari :cigar: za sada :smiley33:

imam jos par stokova koji pomalo rastu, pa sam sve skupa tu negdje, sto bi rekli ekonomisti pozitivna nula ili na svojci, kod cize-blize.

U ovoj pocentoj fazi sam vise htio da naucim proceduru, sta i kako kupovati, prodavati i slicno, jer sam bio apsolutni pocetnik, za sta se mora platiti neka cijena.

Vidio sam kanabis stokovi padaju gotovo od pocetka godine konstantno, pa sam se malo kockao da ne moze pada vise, ali izgleda da moze.

Jutros jos cujem da su zalihe velike 🤪pa dobro sta ti konzumenti vise misle, dokle ce da se snabdijevaju iza coska :whistling:

Izgleda da su neki ljudi pukli dobre pare na tome.:classic_unsure:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Evo da se malo javim ovde sa novostima :05:, tj puko sam na mari :cigar: za sada :smiley33:

imam jos par stokova koji pomalo rastu, pa sam sve skupa tu negdje, sto bi rekli ekonomisti pozitivna nula ili na svojci, kod cize-blize.

U ovoj pocentoj fazi sam vise htio da naucim proceduru, sta i kako kupovati, prodavati i slicno, jer sam bio apsolutni pocetnik, za sta se mora platiti neka cijena.

Vidio sam kanabis stokovi padaju gotovo od pocetka godine konstantno, pa sam se malo kockao da ne moze pada vise, ali izgleda da moze.

Jutros jos cujem da su zalihe velike 🤪pa dobro sta ti konzumenti vise misle, dokle ce da se snabdijevaju iza coska :whistling:

Izgleda da su neki ljudi pukli dobre pare na tome.:classic_unsure:

 

Jedna od strtegija je ici u skladu sa trendovima ("trend is my friend"!): pratiti nekoliko kompanija i onda se dobija osecaj kada su u uzlaznom a kada u silaznom trendu. Uglavnom postoji neki "support" and "resistant" level :e.g. recimo support ti je $2 - cena im padne na dva dolara ali ne ide nize od toga - nakon toga krece na gore - to je "buy signal" , zatim raste do npr 3 $ i nakon toga krene opet da pada - "sell signal"!. Kao i kod svake investicije , ni ovo nije 100 % sigurno, ali  recimo moj je osecaj da ako "osacujes" 2-3 kompanije koje imaju manje - vise predvidljive trendove - na konju si! 

Najgore su one male - spekulativne  "penny dreadfull" - tako ih zovu. Oni mogu preko noci ici i preko 500% a mogu isto tako pasti vrlo brzo! 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Amigo said:

Evo da se malo javim ovde sa novostima :05:, tj puko sam na mari :cigar: za sada :smiley33:

imam jos par stokova koji pomalo rastu, pa sam sve skupa tu negdje, sto bi rekli ekonomisti pozitivna nula ili na svojci, kod cize-blize.

U ovoj pocentoj fazi sam vise htio da naucim proceduru, sta i kako kupovati, prodavati i slicno, jer sam bio apsolutni pocetnik, za sta se mora platiti neka cijena.

Vidio sam kanabis stokovi padaju gotovo od pocetka godine konstantno, pa sam se malo kockao da ne moze pada vise, ali izgleda da moze.

Jutros jos cujem da su zalihe velike 🤪pa dobro sta ti konzumenti vise misle, dokle ce da se snabdijevaju iza coska :whistling:

Izgleda da su neki ljudi pukli dobre pare na tome.:classic_unsure:

 

 

Na kanabis kompanijama si naucio jedno od prvih pravila. Ne investiraj u kompanije ili industriju koju ne poznajes dovoljno. Pogotovo sto kao "mali" investitor ne mozes da previse diverzifikujes. Ako mislis da ulazis/izlazis iz stokova cesto to ce ti/moze uticati i na visinu poreza na dobit ako ti trade account nije pod RRSP. Nisam dugo proveravao koliko moras da "drzis" stok da ti se dobit ne racuna kao redovan prihod. Procesljaj taj deo oko poreza malo.

Sto se kanabisa tice vecina kompanija je imala rast vrednosti zbog "potencijala" a da pri tome nisu bili ni blizu nekakvoj stvarnoj proizvodnji. Conopy Growth, recimo, nije ni blizu proizvodnji koja bi opravdala vrednost kompanije na trzistu. Promene u tom sektoru su tek pocele, i posto ocigledno nisi usao na uzlaznoj strani krive za sada se drzi podalje od njih, osim ako nemas bilo kakve veze unutar industrije.

Pre kupovanja stoka neke kompanije bi trebao da prodjes kroz njihove finasijske izvestaje za poslednjih nekoliko godina, uporedis sa konkurencijom, prodjes kroz hronologiju vesti vezane za sektor i samu kompaniju i to uporedis sa kretanjem vrednosti na trzistu i napravis korelaciju. Samo oslanjanje na trendove, kupujem kad ide na gore , prodajem kad krene na dole je vise za tzv "day trading".

I ne zaboravi da izvestaje o vrednosti stoka, ukoliko nemas bloomberg ili reuters ili neki slican terminal, stizu sa kasnjenjem od 15-30 minuta, bez obzira sto si ulogovan na svoj trade account. Cini mi se da se to nije menjalo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, nssa said:

 

Na kanabis kompanijama si naucio jedno od prvih pravila. Ne investiraj u kompanije ili industriju koju ne poznajes dovoljno. Pogotovo sto kao "mali" investitor ne mozes da previse diverzifikujes. Ako mislis da ulazis/izlazis iz stokova cesto to ce ti/moze uticati i na visinu poreza na dobit ako ti trade account nije pod RRSP. Nisam dugo proveravao koliko moras da "drzis" stok da ti se dobit ne racuna kao redovan prihod. Procesljaj taj deo oko poreza malo.

Sto se kanabisa tice vecina kompanija je imala rast vrednosti zbog "potencijala" a da pri tome nisu bili ni blizu nekakvoj stvarnoj proizvodnji. Conopy Growth, recimo, nije ni blizu proizvodnji koja bi opravdala vrednost kompanije na trzistu. Promene u tom sektoru su tek pocele, i posto ocigledno nisi usao na uzlaznoj strani krive za sada se drzi podalje od njih, osim ako nemas bilo kakve veze unutar industrije.

Pre kupovanja stoka neke kompanije bi trebao da prodjes kroz njihove finasijske izvestaje za poslednjih nekoliko godina, uporedis sa konkurencijom, prodjes kroz hronologiju vesti vezane za sektor i samu kompaniju i to uporedis sa kretanjem vrednosti na trzistu i napravis korelaciju. Samo oslanjanje na trendove, kupujem kad ide na gore , prodajem kad krene na dole je vise za tzv "day trading".

I ne zaboravi da izvestaje o vrednosti stoka, ukoliko nemas bloomberg ili reuters ili neki slican terminal, stizu sa kasnjenjem od 15-30 minuta, bez obzira sto si ulogovan na svoj trade account. Cini mi se da se to nije menjalo.

Nije samo za day trading , vec i short to medium term , tzv "position " trading ili "swing trading" koji moze trajati od nekoliko dana, do nekoliko nedelja ili cak meseci. Trend kad krene on se ne zaustavlja za jedna dan, zna da potraje I do sest meseci. Ali definitivno jeste strategija za "traders" pre nego li za " genuine investors" ! 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

@nssa gde si bio prije :classic_biggrin:

Evo danas je dobro pocelo, da to nije znak pozitivnig trenda :smiley33:

 

Daleko sam ja od nekog poznavaoca iz ove oblasti.

 

Sta je dobro pocelo? "pot stock" ? Ako se njima bavis proveri koliko imaju "obradivih povrsina" (staklenih basti, pokrivenih i otkrivenih zemljista) uporedi to sa konkurencijom i izracunaj korelaciju izmedju trzisne vrednosti i povrsina. To moze da ti da neku ideju koja od njih je precenjena vise a koja manje. Neznam da li mozes da dodjes do podataka sta sami kultivisu a sta su u stvari kupili (preplatili) od drugih da bi odrzali privid proizvodnje. To se dosta radilo prosle godine.

Kod ovih "novih" sektora pogledaj koliko stock-a drze osnivaci i inicijalni investitori da ukalkulises koliko se njih "cash out" nakon inicijalnog buma.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darth Bane said:

Nije samo za day trading , vec i short to medium term , tzv "position " trading ili "swing trading" koji moze trajati od nekoliko dana, do nekoliko nedelja ili cak meseci. Trend kad krene on se ne zaustavlja za jedna dan, zna da potraje I do sest meseci. Ali definitivno jeste strategija za "traders" pre nego li za " genuine investors" ! 

 

Za male investitore je veoma rizican nacin investiranja, posebno za nekog ko to ne radi kao "full time", i zahteva strogu kontrolu emocija. Najuspesniji traderi izlazi zi svojih pozicija dok je trend jos uvek pozitivan jer se tada jos uvek kupuje (i cesto preplacuje), kad krene da pada onda nikada neznas, pogotovo kao mali investitor. Meni bi, recimo. okidac za prodaju dok je stok u porastu, bio veliki paket koji institucionalni investitori nude na prodaju. Cak i kad izgleda da to potvrdjuje trend. Ne mora da znaci uvek, ali oni su mnogo blizi izvorima informacija koje cesto javno i nisu dostupne.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Amigo said:

Upravo sam odigrao na

Nutrien Ltd
TSE: NTR
 
navijajte za mene :classic_blush:
 
 

 

Dao si pare na kompaniju proizodjaca mineralnih djubriva kojoj preti prestanak rada zbog strajka zeleznice, farmera i zatvaranja rudnika glavne sirovine i koja otpusta 550 radnika?

 

Ne citas vesti ili imas neku taktiku? Pazi da ne zavrsis u nizerazrednom Vratniku. 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Jutros prijatno iznenadjenje akcije Cineplexa skocile za deset dolara, preko 40%. Na srecu tu sam stavio neke pare. :87:

Islo je to do sada po malo, gore, dole, ipak malo vise gore, neka sica, tako da me je ovo bas iznenadilo, prijatno.

 

TORONTO -- Cineplex Inc. has agreed to a friendly takeover that values the operator of Canada's largest chain of movie theatres at $2.8 billion, including debt.

Cineworld Group PLC has agreed to pay $34 per share in cash, a 42 per cent premium to the closing price for Cineplex shares Friday.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2019 at 1:39 PM, Amigo said:

Jutros prijatno iznenadjenje akcije Cineplexa skocile za deset dolara, preko 40%. Na srecu tu sam stavio neke pare. :87:

Islo je to do sada po malo, gore, dole, ipak malo vise gore, neka sica, tako da me je ovo bas iznenadilo, prijatno.
 

 

Mogao si tu kupovinu prijaviti ranije, a ne sada kada su skocile :s_d: ...... znas kako je onaj vikao po forumu da ce zlato biti 10 iljadarki ....... a ono nikada nije ni 2 preslo. Tako i ti, bio sam kupio deonice, evo su sad skocile. 😁

 

On 12/18/2019 at 4:10 PM, Mustafa Dogan said:

To ti je kao poker-aparat. Samo sto tu mozes duze lupat manja-veca prije nego sto se strmopizdis.

 

Posao kao i svaki drugi, sto vise znas to bolje. Postoje pravila kojih se pridrzava da se ne "strmopizdis", a opet ni to nije iskljuceno, kao sto nije izvesno ni da ce pilot doziveti penziju. Malo neobrazovaniji ljudi na to ipak radije gledaju kao na poker aparat, lakse im tako nego da lupaju glavu kako to zapravo radi.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Novosti sa berze, kanabis je konacno krenuo ka gore, mada se predvidja da ce jedan dio njih ove godine da bankrotira.

Moj pik je bio Aphria i za ova tri mjeseca akcije su skocila oko 20%, mada je fluktacija velika, tako da u danu ide i po 7-8% gore-dole.

Ocekivanja su bila prevelika pocetkom godine, tako da je pad bio veliki, investitori su bili na velikom gubitku, ali izgleda sada poslije najave proizvoda koji ce konzumirati kroz hranu i pice, ocekivanja opet rastu, kao i olaksano otvaranje novih prodavnica.

Crno trziste je i dalje konkurencija, ali ja o tome ne znam nista.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...