Jump to content

Holesterol - bauk ili žrtveno jagnje?


Tomiprunet

Recommended Posts

  • 1 month later...

Hteo bih da napisem jedno zapazanje.

Pre 3 meseca komsija (preko 70god) je izgledao sasvim ok, uvek raspolozen za aperitiv, i tako to. Sve do nekih mesec ipo dana, kad je u posetu dosao brat od supruge mu, sa drugom sestrom im (supruga, brat i sestra), on ih je bukvalno oterao iz dvorista, supruga mu je plakala i molila brata i sestru da se vrate. Posle toga nisu odlazili do sestre, jer im je bilo nezgodno. Da bi supruga komsije dosla kod brata i rekla da dodje, da ne gleda i obraca paznju na supruga. Otisli mi na kafu jedno poslepodne, i sedimo za stolom, pricamo, a ja gledam "supruga" onako pogled kroz nista, crveni kapci ili kako vec beonjace oko kapaka (ne znam kako da opisem ) staklaste oci,... i u istom trenutku sam prepoznao coveka o kojem sam vodio racuna a imao je Alzajmer. 

Posle nedelju dana sestra je pozvala suprugu, brata i mene na rucak, i mi onako malo pitali za supruga, sta je sa njim cudno se ponasa. Kaze da mu je doktor prepisao tretman za holesterol i da se od tada ovako cudno ponasa ( sad ne znam tacno koliko dugo uzima tretman ) . Eto samo ovo da napisem, moze da znaci a i ne mora, ipak ima logike ako se pogleda ta emisija zbog koje je i otvorena ova tema.

Link to comment
Share on other sites

Nekad se kao nuspojave kod statina javljaju mentalna konfuzija, gubitak pamcenja.... Sta je kod tog coveka u pitanju, obzirom da vec ima Alzheimera, je verovatno kombinacija vise faktora
Nema on Alzajmera, ali men8 on ima sve simptome alzajmera po iskustvu od coveka o kojem sam se starao, a koji je imao Alzajmera

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Nema on Alzajmera, ali men8 on ima sve simptome alzajmera po iskustvu od coveka o kojem sam se starao, a koji je imao Alzajmera

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk
 

Onda si se malo nespretno izrazio u svom postu, ili sam ja pogresno razumela - kako god, coveku je potrebna dodatna dijagnostika

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Nema on Alzajmera, ali men8 on ima sve simptome alzajmera po iskustvu od coveka o kojem sam se starao, a koji je imao Alzajmera

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk
 

 

Zasto si toliko siguran da nema Alzheimer ako po tebi ima sve simptome? I zar nije moguce da je njegovo stanje uzrokovano necim drugim a ne uzimanjem statina?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, nssa said:

 

Zasto si toliko siguran da nema Alzheimer ako po tebi ima sve simptome? I zar nije moguce da je njegovo stanje uzrokovano necim drugim a ne uzimanjem statina?

 

Ja nisam doktor, po meni ima te simptome, jer do pre 3 meseca on je bio stvarno super , govorio je trezveno, nikakvih problema nije bilo . Njegova supruga je rekla da se poceo ponasati cudno od kako je poceo uzimati tretman za holesterol. Kao sto kaze Sunshine State, mozda se ti simptomi ispoljavaju kad se pocmu uzimati statini, ali sad je evo vec skoro 3 meseca. Kaze supruga prica mu, on nista ne odgovara. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja uzimam statine i nisam primetio jos nikakve simptome i nuzpojave bilo kakve vrste. Doduse posle mesec dana uzimanja doktor koji ih je prepisao me je uputio na testiranje za najcesce nuzpojave, ostecenje jetre i bolove u misicima, pre nego sto mi je dao recept da nastavim.

Mozda je tvoj komsija redak primer na koga statini uticu na taj nacin, a mozda je i njegova zena vezala uzimanje statina sa komsijinim stanjem jer nije primecivala neke od manifestacija, u verovatno manjem obimi i obliku, ranije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

sto se tice kilaze - na 104 trenutno, sto je okruglo 20kg manje od pocetka, dakle za nekih 7 meseci. Ishrana se sada bazira na ribi tako da mi je makar jedan obrok dnevno nesto iz vode. Takodje uveo sam nesto sto ne znam koliko je pametno, krenulo je skoro kao moranje ali sam video da mi prija. Elem: 48h nista da ne jedem :). Zvuci zeznuto, ali kada sedis negde na projektu i imas samo hotel i posao i nije toliko tesko. Osetio sam da mi bas odgovara. 

 

Vadicu krv za jedno 2 nedelje pa cemo da vidimo koji je tu status

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sreta-steta said:

Elem: 48h nista da ne jedem

Gladovanje je korisno , istorijski je pominjano od davnina.

Ono što može da bude problem kod gladovanja je dužina i učestalost.

Nema objektivnih pokazatelja koji mogu da se mere i prate.

Autofagija  koja bi trebalo da bude glavni benefit je teško dokaziva.

Ono o čemu bi morao da vodiš računa je gubitak čiste mišićne mase.

Svaki dan energetsog deficita  povlači sa sobom gubitakod 80-100 grama mišića.

Rešenje je teretana  osnovne vežbe snage mrtvo dizanjae, čučnjevi,benč klupa.

 

 

P.S. Da li ti je jasan rezultat od Apo-B?

Link to comment
Share on other sites

Standardna vredost LDL je u mili molima i pokazuje ukupnu masu,

a ApoB pokazuje njihov broj.

Broj je bitan jer ako je manje LDL-a(broj) onda to znači da su veliki(prečnik).

Odnosno manje je onih koji mogu da prođu između epitelnih ćelija krvnih sudova i dovedu do zapaljenja.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, sreta-steta said:

Ishrana se sada bazira na ribi

Ovo sam zaboravio da pomenem.

Kada biraš ribu , biraj morsku i manju npr. sardela i skuša , oslić.

Razliog je količina teških metala(Pb i Hg)u mesu.

Na kraju i cena je više nego prihvatljiva.

Ostale predatorske ribe tuna , sabljarka i dr. žive duže(nekoliko godina) i nagomilavaju 

teške metale u mesu.

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Uradjena kompletna krvna slika, sve u granicama normale, holesterol dobri 1.44, mali pad u odnosu na proslu godinu, losi 1.89, mali skok,trigliceridi 0.96 mnog manje nego prolse godine 1.21, sve u svemu nije lose, malo vise ribe mozda da se jede.

Jedino mi je A1C hemoglobin povecan u odnosu na proslu godinu sa 5.5 na 5.8, jos uvijek ispod 6, ali ne svidja mi se trend. Jedino da se tjesim da je ovo sada pokriva period od poslednja 3 mjeseca, tj vrijeme nove godine, bozica, gdje se pojelo kolaca nenormalno. Prosle godine sam vadio krv prije bozica. :05:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Holesterol mi je na granici a trigliceridi otišli u 3pm. Evo šta mi je doktorica dala kao orijentir kako da se hranim :

 

IMG-20200618-132129.jpg

 

Jel zna neko ovo oko ulja. Ja sam bio ubeđen da nema ništa gore od suncokretovog ulja a ovde se preporučuje ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Holesterol mi je na granici a trigliceridi otišli u 3pm. Evo šta mi je doktorica dala kao orijentir kako da se hranim :

 

Jel zna neko ovo oko ulja. Ja sam bio ubeđen da nema ništa gore od suncokretovog ulja a ovde se preporučuje ?

 

Pa ulje je tu, da ne bi koristio svinjsku mast. Mislim da je najbolje ulje za przenje od uljane repice, kanola, a za sve ostalo maslinovo ulje koje inace ne moze da se koristi u tavi.

Takodje ne vidim da se spominju jaja, jer samo u jednom zumancu je dovoljna kolicina holesterola za cijeli dan, tako da bi trebao da potpuno izbacis jaja jedno pola godine, kao i crveno meso, junetinu i svinjetinu, moze samo piletina, curetina i riba, uspjeh zagarantovan. I naravno fizicka aktivnost.

Ako to sve ne pomogne, onda bato statini ti ne ginu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...