Jump to content

Holesterol - bauk ili žrtveno jagnje?


Tomiprunet

Recommended Posts

21 minutes ago, Vjekoslav said:

"umjerenost - sta je to?"

 

To bi fakat bio odlican topik. Ja veze nemam sta je umjerenost, nikada se nisam mogao time voditi. Ako ne pretjerujem u necemu, kao da i ne postoji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako ne znate sta je umerenost u ishrani? Npr prsuta, ne jedes svaki dan 250gr za veceru, vec 100gr. Pa jos ako samo 2 puta nedeljo eto ti umerenosti. Ili ne popijem svaki dan 4 piva , 3 rakije, 2 case vina, vec popijes 2 piva, i 1 casu vina to je vec umerenije od prve kombinacije, pa jos ako to ne radis svaki dan vec 3 puta nedeljno ( druga kombinacija ).

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Procitao sam About me :classic_ohmy: Strasno je sta ljudi rade svom tijelu.

Ne vjerujem uopste u iskljucive dijete, samo ovo ili samo ono. Mislim da nam sve treba u umjerenim kolicinama, a kako starimo malo manje mesa, masnoca  i slatkisa.

Osim toga mora da postoji i cheating day, za dobro raspolozenje :classic_biggrin:

Planiras da zivis 1000 godina?

I za sta si posle?

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, slavisa said:

Kako ne znate sta je umerenost u ishrani? Npr prsuta, ne jedes svaki dan 250gr za veceru, vec 100gr. Pa jos ako samo 2 puta nedeljo eto ti umerenosti. Ili ne popijem svaki dan 4 piva , 3 rakije, 2 case vina, vec popijes 2 piva, i 1 casu vina to je vec umerenije od prve kombinacije, pa jos ako to ne radis svaki dan vec 3 puta nedeljno ( druga kombinacija ).

 

 

 

Izem ti takav zivot. :lol_2:

 

Salim se, naravno. Umjerenost je relativan pojam. Sto je nekome umjereno, drugome je premalo ili previse, isto kao i sa holesterolom. Neko gojazan zivi bez vecih zdravstvenih problema i dozivi duboku starost, drugome se zacepe arterije prije 40 godina i normalne tjelesne tezine.

 

Zato se i rade ovolika istrazivanja i opet se ne moze 100% tvrditi da treba ovako ili onako, varijable su velike. Opet, vjerovatnoca je da je zvanicna nauka, u ovom slucaju medicina, cesce u pravu i da je bolje poslusati doktora koji kaze da je u slucaju povisenog holesterola pozeljno smanjiti masnoce i hranu zivotinjskog porijekla, nego neku senzacionalisticku emisiju koja je napravljena da izazove reakciju, a koja ti kaze da krkas slaninu i cvarke, da holesterol nije problem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lol, 

Vidim da je emisija izazvala mnogo pometnje.

Ne kaze emisija da treba krkati slaninu i cvarke.

Stvarno mi je zao ako ne mozete pogledati, video, ali dobro.

 

Problem je to da kad je covek mlad ne misli ni na sta, pa ni na ishranu, i kad dodju problemi onda pocinje da radi vezbe, da se pravilno hrani i slusa savete doktora. I onda naravno da ovakve emisije zvuce skepticno.

Nije mi namera da vredjam ili provociram. Zato se izvinjavam svima ko se nadje uvredjenim.

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Amigo said:

Kakve veze ima da li je plivao dan prije i koliko je jeo mesa sa nivoom secera u krvi?

 Problem sa proteinima je što kad su u višku i ne koriste se u anaboličkim procesima prolaze dezaminaciju i ostatak odlazi u glukoneogenezu.

Skače nivo glukoze  u krvi , skače insulin a on prekida razlaganje masti.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sreta-steta said:

Sada sam svaki dan na 2-3h setnje. Dakle juce je bilo 12km hodanja, od cega 5km uvece. Meso nisam jeo juce. 

 

@Amigo, na ovom rezimo tesko da imam zdravije opcije od jaja ujutru ako hocu da izbegnem ugljene hidrate. 

 

Sada sam citao onaj tvoj post od 4 avgusta sa nalazima gde spominjes da imas i visok pritisak.

Po kanadsko-americkim doktorima dobio bi lijekove i za pritisak i za holesterol, jer kombinacija povisenog pritiska i holesterola, plus secer na granici, te svrstava u rizicnu grupu kardiovaskularnih oboljenja.

Ne mislim da je ista strasno uzimate te lijekove, to je prakticno preventiva i mnogo je bolje nego se patiti sa raznim dijetama sa neizvjesnim rezultatima.

 

 

2 minutes ago, sasa965 said:

 Problem sa proteinima je što kad su u višku i ne koriste se u anaboličkim procesima prolaze dezaminaciju i ostatak odlazi u glukoneogenezu.

Skače nivo glukoze  u krvi , skače insulin a on prekida razlaganje masti.

 

Kolega, ja tebe nista ne razumijem, osim sto je to sto ti zastupas sve u suprotnosti sa onim sto preporucuju doktori, pa me interesuje zaista koje su tvoje kvalifikacije?

 

Link to comment
Share on other sites

@sasa965, da, jutros vadio krv. zadnji obrok u 16h, dakle oko 17h pauze izmedju obroka i vadjenja krvi. Jedina stvar koja mene zapravo buni je secer. Ovo je prvi put u zivotu da imam povisen. Da me nije zena iznervirala 🙂

 

@Amigo, ok su lekovi, samo moram da znam da li je poviseni pritisak, holesterol, sad i secer, stanje od ranije ili uzrokovano dijetom. Pritisak me tu najmanje brine i rekao bih da je u normali: 130/95. za coveka od 110kg rekao bih pristojno. E secer je pitanje. Doktor - cim se vratim sa puta, dakle tamo prva nedelja novembra. Ako preteknem do tada 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

ja tebe nista ne razumijem,

Tu leži problem , ne razumeš .

 

13 minutes ago, Amigo said:

zastupas sve u suprotnosti sa onim sto preporucuju doktori,

Gde si ti video da bilo šta preporučujem.

Ono što radim je da objasnim biohemijske ,  fiziološke i  mahom patološke  procese na ćelijskom i tkivnom nivou.

17 minutes ago, Amigo said:

sto preporucuju doktori

Da li  se tvoj interes uvek poklapa  sa interesom lekara?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sreta-steta said:

@sasa965, da, jutros vadio krv. zadnji obrok u 16h, dakle oko 17h pauze izmedju obroka i vadjenja krvi. Jedina stvar koja mene zapravo buni je secer. Ovo je prvi put u zivotu da imam povisen. Da me nije zena iznervirala 🙂

 

@Amigo, ok su lekovi, samo moram da znam da li je poviseni pritisak, holesterol, sad i secer, stanje od ranije ili uzrokovano dijetom. Pritisak me tu najmanje brine i rekao bih da je u normali: 130/95. za coveka od 110kg rekao bih pristojno. E secer je pitanje. Doktor - cim se vratim sa puta, dakle tamo prva nedelja novembra. Ako preteknem do tada 🙂

 

Pa secer ti je i na onom prvom nalazu bio blizu granice, tako da to nije neka velika razlika. Sve u svemu kolega nije to sve nista strasno, ali je vrijeme za doktora i terapiju.

Pisemo se onda u novembru. :classic_smile:

 

6 minutes ago, sasa965 said:

Tu leži problem , ne razumeš .

 

Gde si ti video da bilo šta preporučujem.

Ono što radim je da objasnim biohemijske ,  fiziološke i  mahom patološke  procese na ćelijskom i tkivnom nivou.

Da li  se tvoj interes uvek poklapa  sa interesom lekara?

 

Znam doktori hoce samo da te zajebu.:cigar:

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, slavisa said:

Lol, 

Vidim da je emisija izazvala mnogo pometnje.

Ne kaze emisija da treba krkati slaninu i cvarke.

Stvarno mi je zao ako ne mozete pogledati, video, ali dobro.

 

Problem je to da kad je covek mlad ne misli ni na sta, pa ni na ishranu, i kad dodju problemi onda pocinje da radi vezbe, da se pravilno hrani i slusa savete doktora. I onda naravno da ovakve emisije zvuce skepticno.

Nije mi namera da vredjam ili provociram. Zato se izvinjavam svima ko se nadje uvredjenim.

 

 

Slavisa, super je sto si pokrenuo ovu temu :thumbsup: Razlicita misljenja su samo raspravu napravila zanimljivijom.

@sreta-steta, hvala ti sto si nam pokazao sveoje rezultate i mogucnost da ne pricamo uopsteno, nego moze da vidimo kako ce se rijesiti tvoj problem.

Generalno moj pristup je pre svega zvanicna medicina, plus mislim da nije lose uzimati pomalo i cajeve, klasika caj od zare za zeljezo u krvi, sto uzima moja zena i izgleda da pomaze, ili suplemente kao Turmeric, sto ja uzimam jer imam problema sa isijasom, a od nedavno uzimam i neke tablete za oci, jer cijeli dan buljim u racunar, ko zna koliko to zaista pomaze, ali nema nikakve stete.

 

6000199492484.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...