Jump to content

Vesti


Borko

Recommended Posts

Pa u petak ga povecati nece jer a) u petak ovde kod mene nema prenosa F1 i b) zato sto ljudi uglavnom rade u petak. Subotu fanovi F1 svakako gledaju koji su u mogucnosti / ima prenos. Jedina svrha ovoga bice da se iskljuci svaka mogucnost za iznenadjenja jer ako neko bude imao slab dan na "redovnim" kvalifikacijama (ne uspe da odradi brzi krug zbog nezgodne zute zastave ili nesto slicno) njemu ce ova sprint trka da posluzi kao popravni da bi u nedelju startovao sa svoje regularne pozicije. Prakticno eliminisu faktor kada neko od favorita startuje pozadi pa se probija kroz poredak sa nedeljne trke.

Ili racunaju da ce se pocukati u subotu i onda biti pozadi za nedeljni start? Ako je tako mislim da grese jer zasto rizikovati u subotu kad su samo 3 boda u igri kad se u nedelju trka za 25 - verujem da ce velika vecina subotnju trku da vozi krajnje ziheraski.

 

Uglavnom, sranje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da sačekamo kako će izgledati, možda i ne bude tako loše.

Meni se najviše svidjao format od 2003. do 2006. godine. Svako ima jedan krug, izlaze jedan po jedan i to je to. Ko od vodećih zasere ima u nedelju da se naradi.

 

Nije mi jedino jasno ovo oko guma.

Na kojim gumama počinju nedeljnu trku?

Šta im znači ovo što piše da u nedelju imaju 2 seta guma? Jesu to samo 2 nova seta ili ograničenje na 2 seta generalno?

Zakomplikovali su oko guma. Brate ili im dozvolite da ih troše kako hoće ili im zabranite da ih menjaju kao 2005. godine.

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Dva seta za nedelju? 😄

 

Borefest u najavi. Em niko nece moci da gleda prave kvalifikacije zbog toga sto su u petak, em ova sprint trka nece biti sprint uopste jer na njoj ne dobijas bog zna sta a mozes jako puno da izgubis, em sa dva seta guma nece biti trke u nedelju nego najobicnijeg kljakavljenja. Voznje na noz i do samih granica nece biti.

 

Fascinantno je kako su u stanju da zagovnaju nesto sto je savrseno pocelo. Bolji pocetak sezone nismo imali maltene 10 godina. Sreca pa ce ovo ici samo na tri trke ove sezone. Bolidi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Drago said:

Meni se najviše svidjao format od 2003. do 2006. godine. Svako ima jedan krug, izlaze jedan po jedan i to je to. Ko od vodećih zasere ima u nedelju da se naradi.

 

Problem s tim formatom je sto staza nije ista za sve. Ako je vreme stabilno onda onaj ko krece poslednji ima prednost (vise gume na stazi). Ako se vreme menja tokom kvalifikacija onda koga useru najbolji uslovi.

Link to comment
Share on other sites

Baš ti promenljivi vremenski uslovi su uticali na grid za najbolju trku koju sam gledao u živom prenosu, VN Japana 2005. Ovakve borbe ne bi bili u mogućnosti danas da gledamo zbog DRS-a i zbog toga što se vozači u sporijim automobilima sklanjaju vodećima i predaju poziciju bez borbe jer čuvanje guma, čuvanje motora, čuvanje svega i svačega osim čuvanja pozicije.

 

https://youtu.be/FGINdQGaVh0

 

Ako ovaj "rulet" format kvalifikacija razbije dugogodišnji lockout u subotu Hamilton-Botas-Verstapen (ne nužno tim redosledom) ja sam za.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Drago said:

Ako ovaj "rulet" format kvalifikacija razbije dugogodišnji lockout u subotu Hamilton-Botas-Verstapen (ne nužno tim redosledom) ja sam za.

 

Pa ono, uvek moze da se odluci da kvalifikacije zapravo nisu ni potrebne i da se startne pozicije izvlace iz sesira. Uostalom tako je originalno i bilo u granpri trkanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Žao mi je što neće opet biti montreala. Dobra i zanimljiva staza. Dobro u svemu tome je ako ga zameni Istanbul. Od raznoraznih mogućnosti, možda i najbolja.

 

Što se Herte tiče. Raznorazni ameri su dolazili u F1 i najavljivani ne znam.kako pompezno. Pa je bilo „tresla se gora rodio se miš“. Neka ode Herta na sezonu u F2, rasturi konkurenciju, kada je toliko dobar i usput pokaže da zna nešto više od pukog skretanja ulevo. Možda bi onda dobio šansu. Ovako će teško neki tim uzeti mačku u džaku samo zato što je amer. Ionako već drugu godinu neće biti trke u sevenoj americi, „a kada će ne znamo“... Pitanje koliko su u takvoj situaciji sponzori spremni da odreše kesu. A da odmah dobije konkurenran auto? „E, i tata bi sine...“ Ima mnogo dokazanih dobrih vozača u F1 koji i dalje nisu dobili bolid za borbu za titulu. Rikardo, Rasel, Hulkenberg... Perez tek sada posle više od decenije, ali uz obavezu da bude dvojka. Da li je Herta dobar koliko oni? Pitanje...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Herta nema nameru (a ni para) da dolazi u F1, to ga Mario Andreti seli tamo.

 

Inace ne verujem da je slabiji od Rasela / Norisa. Samo sto njih dvojica vec godinama imaju vezu sa F1 timovima i sredjena sponzorstva, dok u Americi ozbiljno sponzorstvo na nivou F1 prakticno postoji samo za Naskar, vozaci koji su zainteresovani za nesto drugo taman toliko mogu da skupe da dobace do Indikara a i to jedva. F1 nema dovoljnu gledanost u SAD da bi bila interesantna za americke sponzore, a opet Amerikanac nije interesantan nekoj nemackoj, francuskoj ili kakvoj god vec firmi u istoj meri kao Nemac, Francuz.

Link to comment
Share on other sites

Ne volim da podcenjujem vozače iz Indycara, pogledajte kako se Grožan muči. Tamo odavno ne skreću samo u levo, ima ozbiljnih autodroma i voleo bih da neki Indycar vozač dodje u F1. Zadnji je bio Rossi ali na svega par trka i to u Marusiji koja je bila u raspadu. 

 

Ipak i da je F1 mega popularna u USA ne bi sponzori ništa mogli pomoći ni Herti ni bilo kome ko hoće u F1. Ako pričamo o debitantima i mladim vozačima svi timovi imaju svoje juniorske vozače (koji voze skoro bez plate) ili sinove milijardera. Strolu je ćale čak kupio ekipu, o čemu onda da pričamo... 

 

Potrebni su nam mali i nezavisni timovi (Manor, Kejtrem, HRT, Minardi, Erouz) pa da i talenti "sa strane" mogu da se pokažu makar platili mesto pomoću sponzora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rosi nije bio Indikar vozac, on je celu trkacku karijeru gradio u Evropi, bio je vicesampion GP2 (iza Stofela Fandorna), testirao u Zauberu... On je u Indiju zavrsio silom prilika tj. toliko su uspeli da se ispruze njegovi sponzori.

Kad govorim o americkim sponzorima upravo i pricam o tome da se klinci guraju u nize kategorije i u juniorske timove F1 ekipa. Ni tu se ne ulazi bez novaca danas, a za Amere to je potpuno nezanimljivo, radije ce sponzorisati nekog klinca u ARCA ili Naskar kamionima na putu za Naskar Kup jer je tu najbolji povrat investicije.

Ilustracija - pre dve nedelje Indikar na Barberu gledalo je nekih 921 hiljada gledalaca na svim platformama u SAD; F1 na Imoli gledalo je 906 hiljada (rano ujutro), a Naskar Kup na Ricmondu 3,3 miliona.

 

Tako da je tu racunica jasna - onaj sponzor ko ima velike pare gurace u Naskar jer tu ima najvecu primetnost, onaj ko nema tolike pare ostaju mu Indikar i F1 ali u F1 s obzirom na ekonomske realnosti dve serije za svoj novac moze vozacu da kupi poziciju test vozaca i eventualno par trka u timu sa zacelja dok u Indikaru s njim mozes u tim koji se bori za titulu. I opet, sta je od ta dva bolja investicija za sponzora? Eto to objasnjava zasto nema Amerikanaca u F1.

 

A mnogi koji talentom zasluzuju da voze u Indikaru nemaju ni za toliko pa ih eno u IMSA GT i slicnim sampionatima.

Link to comment
Share on other sites

Licno, neka USA vozaci ostanu u svojim serijama, a neka Evropljani i ostatak sveta van USA dominira u F1. Jos samo Liberti medija da proda F1 komercijalna prava nekome u Evropi i bilo bi super. Ne treba F1 da se dodvoarava americkoj publici, jer je oni nikada nece pihvatiti a zauzvrat ce unistiti nama u Evropi najbolju seriju ikada osmisljenu, koju su usput toliko udaljili od osnovnih principa da je to sramota. 

Link to comment
Share on other sites

Jbg ipak mislim da je u obostranom interesu da se najbolji takmice sa najboljima. Fakat je da postoji problem prolaznosti, jer ako u F1 ima mesta za razne Latifije i Mazepine a ne za neke momke sa pravim talentom dokazane rezultatima bez obzira odakle dolazili onda tu nesto nije u redu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

F1 je svetski šampionat, nije zapadnoevropski. Trebaju nam vozači sa američkog kontinenta, posebno Brazilci kojih već predugo nema. 

 

Timovi su uvek tražili novac za mesto u ekipi ali je sada ta cifra sumanuta! Ako već u USA nema interesovanja sponzora za F1 gde su bogate korporacije iz bogatih zemalja gde je ovaj sport popularan? 

Link to comment
Share on other sites

F1 je svetski šampionat, nije zapadnoevropski. Trebaju nam vozači sa američkog kontinenta, posebno Brazilci kojih već predugo nema. 
 
Timovi su uvek tražili novac za mesto u ekipi ali je sada ta cifra sumanuta! Ako već u USA nema interesovanja sponzora za F1 gde su bogate korporacije iz bogatih zemalja gde je ovaj sport popularan? 
Pa jbg, nema pljuge ni booze, nema kinte. Glavni partner je Aramco, najveći zagadjivač na svetu a igramo se na eko hibridne motore.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

😮

 

Quote

Carlos Reutemann, a 12-time grand prix winner, is in intensive care in his native Argentina after being hospitalized with internal bleeding.

 

Reutemann was admitted to a private hospital in Santa Fe on Thursday with what a medical bulletin described as “a hemorrhage of the digestive system,” with tests to be carried out. There has been no further update as to the outcome of those tests or the ongoing condition of the 79-year-old, but doctors have ruled out coronavirus.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...