Jump to content

Dokumentarci


Drug Crni

Recommended Posts

Age-of-Samurai-Battle-for-Japan-Logo.jpg

 

Age of Samurai: Battle for Japan (2021)

 

Ako ste hiljadu puta preko filmova ili nečeg drugog došli u dodir sa Japanskom istorijom i ratovima samuraja u srednjem veku ovo je serija koja će vas uputiti u taj period i dobićete dosta dobar kontekst kada ubuduće budete gledali nešto na tu temu. 6 epizoda u kojima je objašnjeno sve od Nobunage do konačnog ujedinjenja Japana. Serija je mešavine naracije istoričara i igranih sekvenci koji lepo upotpunjuju priču da ne bude suvoparna. Neki od istoričara su vrlo interesantni na koji način pričaju priču 🙂 . Postoji samo jedna mana, koja mnogima neće smetati, a to je da mape koje prate radnju nisu dovoljno detaljne po mom ukusu. Mislim da je ovo problem za nas koji uglavnom osim Tokija i Osake teško da možemo vizuelno da lociramo gde se drugi gradovi nalaze. No nije veliki problem jer može da se pogleda na netu. Definitivno preporuka za "istoričare" a mogu i ostali da gledaju jer je tempo brz i ne ide su mnogo u detalje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sinead’s words “They tried to bury me. They didn’t know I was a seed”.

 

U režiji Kathryn Ferguson, Nothing Compares (2022) prikazuje astronomski uspon Sinead OʼConnor do svetske slave i istražuje kako je koristila svoj glas na vrhuncu slave, kao i kako je njena nespremnost na pravljenje kompromisa rezultirala izgnanstvom iz mejnstrima pop muzike. Ferguson uključuje komentare raznih ljudi koji su poznavali Sinead, stare snimke i vreme u kome je rasla i živela. Ne fokusira se samo na njenu muziku, već istražuje i njene traume sa katoličkom crkvom, roditeljima, politikom, religijom i mnogim drugim aspektima.

 

"Poštovanje, divljenje i empatija ovoj neverovatnoj ženi. Nije zaslužila mržnju koju je dobila, čak i više nakon svega što je prošla. Pokazivala je veliku hrabrost, snagu i integritet. Ona je ikona i inspiracija, bila je 30 godina ispred svog vremena". 

 

"What a Voice, An Irish Icon, Nothing Compares 2 U. Her every note screamed with naked passion. She turned Prince's saccharine Nothing Compares 2 U into an almighty howl of pain and loss. 

At heart, she was a protest singer with a voice that demanded to be heard. That is how we should remember her".

 

 

 

Edited by Jezebel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moguće da je komentarisano na nekim drugim temama, ali nisam našao.

Ispratio na N1 Put u Nepoznato - dokumentarni film posvećen Oluji, gde je nekih 5-10% filma pokriveno naracijom Tihomira Spasića i nekim video sadržajem, dok je ostalo priča četvoro ljudi koji su tog 4. Avgusta bili maloletni i našli se u koloni i jelte, na putu za nepoznato.

 

Film počinje završetkom akcije Bljesak, koja se dogodila dva meseca pre Oluje. Glavni utisak mi je misao - jebote da li je moguće da ne postoji dokumentarni, edukativni film, serijal koji će ispratiti ovu temu sa preko potrebnim kontekstom - šta je RSK, kako je izgledala demografija, kako se taj narod tamo naoružao, uloga Miloševića, uloga prvog kanala, propagande, spinova... i onda se setim kako ovoj prljavoj vlasti, koja je nastavak gadova koji su u trenucima ovog događaja bili na izvršnim pozicijama, poslednje što treba jeste realan, istorijski, činjenični pogled na ne tako davnu prošlost. Kako je štancovanje "Kad se vojska na Kosovo vrati" grafita širom Srbije i na sportskim manifestacijama baš ono što njima treba - priče o našoj zemlji, našim teritorijama, našem narodu... nepravdi, teskobi i drugima koji im/nam čine nažao... sa nula introspekcije, prihvatanja krivice, pouka... jer valjda those who do not learn from history are doomed to repeat it je idealka.

 

U svakom slučaju, život ovih četvoro ljudi i njihovih porodica, kao i hiljadama drugih je bio pakao, po mom mišljenju vredi pogledati. Ostaje gorak ukus što je jedan ovakav događaj, ovakav lanac događaja zapravo, 30 godina kasnije i dalje uskraćen kvalitetnije, podrobnije, egzaktnije obrade.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Coco Chanel Unbuttoned

 

Dokumentarni film o Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel. Fascinantni put od (vanbracnog 1883 godine) deteta iz siromasne porodice kojoj je majka umrla kada je imala 6 godina a otac koji finansijski nije mogao da se brine o njoj ostavlja je u katolickom zenskom samostanu gde su devojcice ucili da budu krojacice do tvorca modne imperije.

 

Pricala je non-stop, nikad da umukne 🤣- svedoci njena prijateljica.

 

Bila je simpatizer nacista pre i tokom II svetskog rata i okupacije Francuske. Posle rata je uhapsena ali su je kazne spasile veze 

sa britanskom aristokratijom, i samih neretko simpatizera nacista tokom rata, i W. Churchillom. 

 

10 godina posle rata i neke vrste izolacije u Svajcarskoj kao i prisilnog prekida poslovanja u modnoj industriji, odlazi na poziv jednog Amerikanca sa svojom modnom poslovnom imperijom da saradjuju i time pravi comeback.

 

Dokumentarac obiluje interesantnim podacima o ovoj nesvakidasnjoj zeni rodjenoj i poslujucoj u vreme apsolutne vladavine muskaraca.

 

Preporuka, koga interesuje tema, naravno.

 

Coco-Chanel-Unbuttoned-on-BBC-iPlayer-VR

 

 

dailymotion.com/video/x8o4dmk

Edit - video mi se uredno vidi u komentaru dok ga pisem ali ga nema kada komentar posaljem. (?)

Zato ostavljam link iznad edita

Edited by Jezebel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

https://www.youtube.com/@OutdoorBoys

 

YT kanal čoveka koji ide u prirodu i tamo kampuje. Mene je kupio sa preživljavanjem u zimskim uslovima. Dosta dobro editovani video klipovi tako da ne gledate bukvalno 4-5 sato kako on kopa tunel u snegu nego on to spakuje u par minuta a onda gledate detaljno kako loži vatru, pripirema hranu i slično. Čovek je advokat iz Virdžinije ali očigledno mu je Aljaska omiljeno mesto jer tamo radi najviše ekspedicija. Kanal ima preko 5 miliona pratilaca ali ja za njega da pre par nedelja nikad nisam čuo. Odličan kanal za ljubitelje prirode i preživljavanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima ih dosta ali uglavnom su ti filmovi dugački par sati. Ovaj odlično edituje. na primer njegov film od sat i po u sebi ima nekoliko ekspedicija u roku od godinu dana kako je izgradio brvnaru. Njegov prosečan video je 20-30 minuta što je standard na YT i uvek mogu da ga uklopim. Pri tome vodi i decu, ponekad i ostale članove porodice, sa sobom pa je deo filma uvek kako vodi računa o njima, pogotovo najmlađi sin kada ide sa njim pošto je na nekim starijim filmovima mali start tek 4-5 godina. Meni je muka kada decu vodim u radnju 500m od kuće a on vodi dete od 5 godina u snežnu mećavu 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Časna pionirska kad kažem da sam duže vreme hteo da pogledam dokumentarni film: Navalny iz 2022.godine.
Stalno odlagao ili imao preča posla itd.

Pogledah ga večeras..ni sam nisam siguran da li je bolje što sam ga pogledao sada (posebno zbog njegovog početka i samog kraja)?
Priznajem da sam malo šta i znao o čoveku i njegovom aktivizmu..osim najgeneralnijih stvari,pa su mi detalji prezentovani u filmu bili čak i pomalo šokantni..

Nakon tragičnog događaja i njegovog ubistva,zaista nema svrhe pričati o filmu. Umesto toga ću reći sledeće..a možda će nekome zvučati surovo: u zemljama poput Rusije ti ne možeš ispasti heroj..ne možeš to ni postati..čak ni simbol.. Lična žrtva može postići efekat samo u slobodnim društvima..lična žrtva zarad dobrobiti društva uglavnom je zaludna, naročito u takvim društvima..kako pomoći onima koji ni sami sebi ne žele da pomognu?

Žao mi čoveka..ode mlad i ostavi porodicu. A nizašta.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je on žrtva sopstvenog ubeđenja da je putin normalna osoba. Ljudi potpuno previđaju da je putin bio KGB ubica i da za njega ljudski život ne predstavlja ništa. Ja sam bio ekstremno iznenađen kada je odlučio da se vrati u Rusiju posle pokušaja ubistva jer je ovo bilo za očekivati. Navaljni koji je živ je bio svdočanstvo putinovog neuspeha i nije smeo dozvoliti da se to tako završi. Isto kao i sa Prigožinom. I sada ovo što se radi sa njegovim telom je još jedan dokaz koji ukazuje da je putin ubica. Putin je iskoristio njegovo ubistvo da pošalje komplet opoziciji poruku da se slučajno neko ne usudi da radi isto što i on i mislim da je to tačka na organizovano opoziciono delovanje u Rusiji dok je on živ.

 

Sada će verovatno da pobije i Kara-Murzu, pa Ilju Jašina koji je bio na svim protestima sa Navaljnim. Oni su već u zatvoru a relativno su poznatiji. Jedino se ne sećam kako se ona žena zvala što je sa njima bila na protestima da proverim njenu sudbinu.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Pogledah i ja "20 days in Mariupol" . Zaista težak film za gledanje ali odlično svedočanstvo početka stradanja grada. Ovo bi trebali da pogledaju oni koji smatraju da Rusi paze na civilno stanovništvo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...