Jump to content

Euroleague 2019/20, I FEEL DEVOTION


Chaos Is Me

Recommended Posts

3 hours ago, Marko said:

Kosarka je u Evropi popularna samo relativno govoreci, pricali smo vec o tome: U koliko zemalja nije ni medju nekoliko najpopularnijih sportova, u kojim zemljama je poprilicno nebitan sport, a gde je situacija da skoro i ne postoji. Sa posebnim osvrtom na to da najbogatije zemlje na zapadu i severu nemaju previse interesovanja (od malo do nimalo). A ponegde na kontinentu je i u odredjenom padu.

Slažem se, samo sam stavljao akcenat na nešto drugo. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Barkley#34 said:

bold: pričalo se već o tome na raznim temama. Košarka u Evropi ima jebenu poziciju jer je jedini od kolektivnih sportova koji su popularni u Evropi a da centar svetske aktivnosti nije u samoj Evropi, pa da tako privlače pažnju celog sveta. Pritom, stariji brat, NBA je daleko finansijski i marketinški moćniji i ništa se neće promeniti niti mogu da ga pristignu, šta god da urade. 

 

Efes je prvak Evrope u ulupavanju novca uzalud i kao takav teško da može da bude uzor za bilo šta. Slično kao i Cedevita, ali ona u razumljivo manjem obimu. Hemofarm je druga priča, lokalni, lepo organizovan klub, koji je imao zapažene rezultate i da je priča potrajala možda je mogao da bude pravi domaći primer toga o čemu pričaš. 

 

S obzirom na haos koji vlada na tom tržištu, ovo može da bude veliki problem. Ko zna u kakvom će stanju Turkiš biti do jeseni. Videćemo.

Evroliga je radila  sve da se kosarka ne igra. Mi kao navijaci nikad necmo ni saznati sta su oni konkretno uradili da se  liga zavrsi. Kako Djordi zamislja da klubovi zaradjuju pare u nekoj buducnosti sa ovakvom odlukom.Od samog pocetka do kraja ove price oko EL kosarke ove sezone u doba pandemije oni nisu nista uradili. Los start, losa sredina i kraj je bio samo posledica losih donesenih odluka u pocetnim fazama virusa. Igraci u ACB ligi su ostali vecina kucama gde zive trenutno da ne kazem poslovno. NBA cak nije ni stariji brat, pokazao je Djordi jedno veliko nista a cela vropa je gledala u njega. Imao je sansu da ispadne pametan i da promeni neki tok u evropskoj kosarci i nije uspeo.

 

Sto se tice klubova koje si nabrojao oni su jedni od klubova koji imaju i svrhu u marketinskom smislu u Evropi. Efes je od pocetka sponzor kosarkaskom klubu i oni u principu imaju besplatnu reklamu na ogromnom trzistu kakva je Evropa. Kroz EL, Tursku ligu, a Cedevita takodje kroz regionalno  i evropsko takmicenje. Tako je imao i Hemofarm i meni ti klubovi tj sponzori  imaju siguran razlog zasto i sponzorisu i sigurno nije klasicno bacanje para.

 

Znaci Hemofarm je imao zapazene rezultate sto nije osvojio nista  i igrao EC za razliku od Efesa i Cedevite koji jesu stvarno imali rezultate. To su klubovi koji bi trebali biti primer dobrog a ne kao sto ti navodis primer loseg sponzorisanja u sportu.

 

EL je sigurno u problemu, treba sve ovo nadoknaditi, kako klubovi, tako i samo EL, ovo je bukvalno vracanje tri koraka unazad. Sigurno ima dosta klubova koji su nezadovoljni ovakvim drzanjem EL tokom ovog virusa. To se nece sad reci, ali sigurno da je ovo uzdrmalo temelje i ako Djordi ne ucini neke kvalitetne korake u buducnosti moze dovesti do dosta problema. Koliko sam sve ovo shvatio do sada, njemu se vise isplatilo da ne igra, nego da igra i on je toga bio svestan jos u aprilu.

Link to comment
Share on other sites

Ne može da bude besplatna reklama ako su bacali ogromne pare a nije da su vladali evropskom košarkom (Efes). Pritom, ne znam koliko bi ih koštalo da su se reklamirali redovnim sredstvima pa da i to uporedimo.

 

Da se razumemo, meni je sasvim dobar koncept da stoji jaka firma iza kluba koja dobija time reklamu, ali da se i ulaganja pored reklame vrate i kroz izgrađen sistem i rezultate. Taj sistem bi značio i rast prihoda od ulaznica, igrača proizvedenih u domaćoj radinosti i dodatnih sponzora, što bi smanjilo potrebu za stalnim dosipanjem. Naglašavam samo da mi ni Efes ni Cedevita sveukupno nisu primeri za to, a nisam protiv takve priče. Šta više, to bi bio neki relativno održiv evropski koncept.

 

Ako gledamo ove domaće i komšijske klubove, onako napamet bih rekao da je Hemofarm imao znatno manja ulaganja od Cedevite. Hrvatsko prvenstvo je smejurija tako da se može reći da su na istom što se tiče domaćih/regionalnih rezultata i evrokupova. Iza Cedevite nije ostala nikakva infrastruktura niti mlađe kategorije, niti su vezali publiku za sebe, a da ne pričam o raspadima koje su doživljavali tokom sezone. Doduše, ni prijem koji su imali u matičnoj zemlji im nije išao na ruku, videćemo kako će izgledati u Sloveniji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Barkley#34 said:

Ne može da bude besplatna reklama ako su bacali ogromne pare a nije da su vladali evropskom košarkom (Efes). Pritom, ne znam koliko bi ih koštalo da su se reklamirali redovnim sredstvima pa da i to uporedimo.

 

Da se razumemo, meni je sasvim dobar koncept da stoji jaka firma iza kluba koja dobija time reklamu, ali da se i ulaganja pored reklame vrate i kroz izgrađen sistem i rezultate. Taj sistem bi značio i rast prihoda od ulaznica, igrača proizvedenih u domaćoj radinosti i dodatnih sponzora, što bi smanjilo potrebu za stalnim dosipanjem. Naglašavam samo da mi ni Efes ni Cedevita sveukupno nisu primeri za to, a nisam protiv takve priče. Šta više, to bi bio neki relativno održiv evropski koncept.

 

Ako gledamo ove domaće i komšijske klubove, onako napamet bih rekao da je Hemofarm imao znatno manja ulaganja od Cedevite. Hrvatsko prvenstvo je smejurija tako da se može reći da su na istom što se tiče domaćih/regionalnih rezultata i evrokupova. Iza Cedevite nije ostala nikakva infrastruktura niti mlađe kategorije, niti su vezali publiku za sebe, a da ne pričam o raspadima koje su doživljavali tokom sezone. Doduše, ni prijem koji su imali u matičnoj zemlji im nije išao na ruku, videćemo kako će izgledati u Sloveniji.

Ali nije i da su se toliko brukali, okej davali su veliki novac godinama, ali oni su od početka EL u top 16 klubova. Morali su da menjaju 2011. godine zbog zakona u Turskoj, ali svi i dalje znaju da je to Efes Pilsen. Njima je to ekstra isplativ biznis, za 15-20m evra "dobijaš" reklame po celoj Evropi, a i sama Turska je ogromno tržište. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Barkley#34 said:

Ne može da bude besplatna reklama ako su bacali ogromne pare a nije da su vladali evropskom košarkom (Efes). Pritom, ne znam koliko bi ih koštalo da su se reklamirali redovnim sredstvima pa da i to uporedimo.

 

Da se razumemo, meni je sasvim dobar koncept da stoji jaka firma iza kluba koja dobija time reklamu, ali da se i ulaganja pored reklame vrate i kroz izgrađen sistem i rezultate. Taj sistem bi značio i rast prihoda od ulaznica, igrača proizvedenih u domaćoj radinosti i dodatnih sponzora, što bi smanjilo potrebu za stalnim dosipanjem. Naglašavam samo da mi ni Efes ni Cedevita sveukupno nisu primeri za to, a nisam protiv takve priče. Šta više, to bi bio neki relativno održiv evropski koncept.

 

Ako gledamo ove domaće i komšijske klubove, onako napamet bih rekao da je Hemofarm imao znatno manja ulaganja od Cedevite. Hrvatsko prvenstvo je smejurija tako da se može reći da su na istom što se tiče domaćih/regionalnih rezultata i evrokupova. Iza Cedevite nije ostala nikakva infrastruktura niti mlađe kategorije, niti su vezali publiku za sebe, a da ne pričam o raspadima koje su doživljavali tokom sezone. Doduše, ni prijem koji su imali u matičnoj zemlji im nije išao na ruku, videćemo kako će izgledati u Sloveniji.

 

Dao si dobre primere. Naravno da nije besplatna reklama, ali ako igras EL i EC, tvoje ime ce se vrteti non stop na televizji a da ti apsolutno nista ne platis. Za fes sam povezao licno pivo uvek, oni sponzorisu klub od samog pocetka i sigurno su svoj brend izbacili i kroz kosarku. Nisu oni budale sigurno da bacaju nenamenski pare 30-40godina u vetar.Rezultati su jako bitni da naprave svoju bazu, posebno sto zive u gradu gde imaju bar tri velika kluba na svetskom nivou.  Oni imaju reklamu na sirokom evropskomnivou i relativno i na svetskom i to potpuno besplatno u tom slucaju. Navijaci polako dolaze sa sve boljim rezultatom ali to su oni pravi kosarkaski navijaci koji su dovuceni zato sto vole taj sport. Njihova ulaganja i vracanja su ja mislim poprilicno cista i ako se to tesko moz izracunati. Sigurno im i drzava daje odredjene olaksice plus same direktne reklame.

 

Sto se tice Cedevite, ona je imala vece uspehe nego Hemofarm za klasu,igrali su i EL, osvajali Hrvatsku ligu koja jeste sad slaba, aligenralno mi Srbi necemo nikad njih stici u evropskim klupskim titulama. Dobijao je mnogo podmetanja noge ali je nastavio. Stvorio je dosta odlicnih i NBA igraca kao Musa i Nurkic. Sama Cedevita je imala kakvu takvu solidnu reklamu da j to bilo bas cisto bacanje para on to sigurno ne bi nastavio i preneo na Ljubljanu. Mozda su nekom ti uspesi mali, ali meni nisu i svaka cast njemu na radu i strpljenju koje ima.

 

Hemofarm je dobar i los primer u jednom.Zatrovan u Srbiji gde postoje dva kluba, uspeo je da iznedri ekstremno kvalitetnu akademiju kosarke koja je izbacila dosta kvalitetnih igraca. Uspesi su bili solidni ali pored Zvezd i Partizana to prosto nije moguce. Koliko je sport u Srbiji u kurcu, govori cinjenica da se klub skoro i ugasio. Gde najbogatiji region u Srbiji je jedva ostavio Vrsac u KLS a Vojvodina ispala. Pa je iznad njih i neki klub iz Nove Pazove a Spartak  i Proleter ne znam ni da li postoje. Umesto da Vrsac bude primer sportske i prave price posto su imali sve, oni su postali primer da s ne zajebavas i ne kupis zasluge drzave, jer je drzava jedina ta koja ce biti odgovorna za rezultate klubova i napredak samog sporta ili regiona.

 

Da nas imas klub iz Zeleznika i Megu, dva kluba sa mozda 1k navijaca,  i naravno dva glavna kluba cija je filozofija takmicenja da budu jedan ispred drugog i gde rezultat ne zavisi od kvaliteta rada, vec ko je blizi vlasti i kako im ona podeli pare. Hemofarm je imao sve uslove da bude ozbiljan klub cak i na evropskom nivou, ali to bi pobunilo i ostale regione u zelji za nekim slicnim projektom. i prosto su ga ugasili na veoma ruzan nacin. Reci ce da je to stvar nove uprave Hemofarma tj vlasnika ali svima je tu sve jasno.

 

Ovo su bukvalno odlicni primeri kako kosarka treba da izgleda i da su vecina klubova slicni, kosarka u Evropi bi rapidno napredovala, ovo je relativno anomalija u kosarci. I kosarka danas zeli da raste tako sto ce veci biti jos veci a manji jos manji, to prosto tako ne ide ako se prica o samoj kosarci u Evropi. Tako da danas u Srbiji ko pravi igrace? Nemas jednostavno sirinu i klubovi se gase kao sibice.

 

Izrazito je neozbiljno govoriti da ovi klubovi nisu imali uspeha, sta je za tebe konkretno uspeh. Jedino sto moze da se zaokruzi kao neuspeh jeste sto nisu dovoljno ljudi animirali Hemofarm i Cedevita, ali pored toliko saplitanja, tesko bi to mogao bilo ko a da nije na vlasti u drzavama gde igraju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavaroti said:

Sto se tice Cedevite, ona je imala vece uspehe nego Hemofarm za klasu,igrali su i EL, osvajali Hrvatsku ligu koja jeste sad slaba, aligenralno mi Srbi necemo nikad njih stici u evropskim klupskim titulama.

Brate, ovo nema veze s vezom. Hrvatska košarka u SFRJ i u poslednjih desetak godina su dva sporta. Osvojiti hrvatsku ligu u periodu kada nemaš konkurenciju i osvojiti našu ligu pored blizanaca i Budućnosti (dok je bila SRJ/SCG) su dve stvari. HF nije igrao ovu modernu EL ali je imao neke veoma zapažene uspehe u Evropi, a nije imao bog zna kakva ulaganja.

 

1 hour ago, Pavaroti said:

Hemofarm je dobar i los primer u jednom.Zatrovan u Srbiji gde postoje dva kluba, uspeo je da iznedri ekstremno kvalitetnu akademiju kosarke koja je izbacila dosta kvalitetnih igraca. Uspesi su bili solidni ali pored Zvezd i Partizana to prosto nije moguce. Koliko je sport u Srbiji u kurcu, govori cinjenica da se klub skoro i ugasio. Gde najbogatiji region u Srbiji je jedva ostavio Vrsac u KLS a Vojvodina ispala. Pa je iznad njih i neki klub iz Nove Pazove a Spartak  i Proleter ne znam ni da li postoje. Umesto da Vrsac bude primer sportske i prave price posto su imali sve, oni su postali primer da s ne zajebavas i ne kupis zasluge drzave, jer je drzava jedina ta koja ce biti odgovorna za rezultate klubova i napredak samog sporta ili regiona.

Nažalost, košarka u Srbiji jeste većim delom žrtva ovog suludog merenja patke, što je i politički trenutno jako bitno, a i sam sam protiv toga. Međutim, Štada nije bila dugoročno zainteresovana za HF. Jednom sam sticajem prilika pričao sa Babićem i on mi je to sam rekao. U tome i jeste rizik koncepta o kome pričamo, a koji jeste u osnovi dobar. Dođe nova uprava sa novim pristupom i ćao-zdravo, crva nije ni bilo.

 

U osnovi se slažemo da je potrebna izmena filiozofija ulaganja i organizovanja klubova u Jevropi, a i kod nas, razlike su nam više oko konkretnih slučajeva  itu ćemo verovatno zadržati različite poglede.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, propolis said:

Virtusa stigla sportska pravda. Pobegli iz BCL gde su trebali da brane šampionsku titulu da bi igrali EL, a sada nema nista ni od EL. 

 

dal je sportska pravda nemam pojma ali znam da eurocup ima prolaz u el dok taj bcl (verovatno fibina liga?) ima prolaz nigde, taman da si prvak kosmosa. pa u tom smislu nisu odabrali loše

 

uopšte, ne vidim zašto bi bilo ko bio razočaran ili ponosan oko razvoja situacije. tako je kako je, zbog stvari na koje košarka ne utiče. 

virtusu ništa neće faliti da se pojača malo, pošto su osim plejmejker pozicija diskutabilni otprilike svugde osim onog nekog streaky shootera kojem zaboravih ime, ako sam ga ikada i znao

 

vrlo skromna ekipa za el standarde. a ako se ozbiljno pojačaju, sigurno će ih jordi uzeti u obzir

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Barkley#34 said:

Brate, ovo nema veze s vezom. Hrvatska košarka u SFRJ i u poslednjih desetak godina su dva sporta. Osvojiti hrvatsku ligu u periodu kada nemaš konkurenciju i osvojiti našu ligu pored blizanaca i Budućnosti (dok je bila SRJ/SCG) su dve stvari. HF nije igrao ovu modernu EL ali je imao neke veoma zapažene uspehe u Evropi, a nije imao bog zna kakva ulaganja.

 

U osnovi se slažemo da je potrebna izmena filiozofija ulaganja i organizovanja klubova u Jevropi, a i kod nas, razlike su nam više oko konkretnih slučajeva  itu ćemo verovatno zadržati različite poglede.

Nisam ja ni poredio ta dva kluba vec ti. Hocu reci da su oba kluba bila kvalitetna i imali lepe uspehe i dobili onu stvar od drzave, grada i svakog ko im je zeleo zlo a vise je bilo takvih nego onih koji su im zelli kvalitetan rad. Tu ne mislim na obicne navijace vec na rukovodioce.

 

Prvobitna prica je bila oko reklama i ulaganja u kosarku. To su bukvalno klubovi sa zdravom pricom na ovim prostorima i normalnim poslovanjem. Tu bih mozda dodao jos i Krku, ovo ostalo je Boze sacuvaj.

 

Evroliga isto nije transparentna  i ulaganje posebno ruskih klubova je krajnje sumnjivo. Modeli Zalgirisa, Valensije, Baskonije, Albe, Makabija su za postovanje po meni. Znam da nije moguce trenutno tako nesto, ali takve klubove treba gurati. Zaboravio sam neke ali bitna je poenta. Nije ostrascen tekst, pricam o kosarci generalno. Licno ne bi dozvolio da se igra u Blaugrani, ono je rupa,mada ni tu rupu ( za EL standarde ) ne mogu da napune. Nasminkaju oni to, ali u principu ako vec stvaras neku jaku ligu, onda ne bi smelo biti hala ispod 10k mesta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, uini said:

 

dal je sportska pravda nemam pojma ali znam da eurocup ima prolaz u el dok taj bcl (verovatno fibina liga?) ima prolaz nigde, taman da si prvak kosmosa. pa u tom smislu nisu odabrali loše

 

uopšte, ne vidim zašto bi bilo ko bio razočaran ili ponosan oko razvoja situacije. tako je kako je, zbog stvari na koje košarka ne utiče. 

virtusu ništa neće faliti da se pojača malo, pošto su osim plejmejker pozicija diskutabilni otprilike svugde osim onog nekog streaky shootera kojem zaboravih ime, ako sam ga ikada i znao

 

vrlo skromna ekipa za el standarde. a ako se ozbiljno pojačaju, sigurno će ih jordi uzeti u obzir

 

Ukoliko si osvojio neki trofej red je i da ga braniš. 

 

Predsednik Virtusa je rekao da će skresati budžet za ovu sezonu tako da nista od pojačanja. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, propolis said:

 

Ukoliko si osvojio neki trofej red je i da ga braniš. 

 

Predsednik Virtusa je rekao da će skresati budžet za ovu sezonu tako da nista od pojačanja. 

 

jel bi zvezda ili partizan branili fiba trofej ako bi imali priliku za euroleague? na stranu što ja lično mislim da je eurocup respektabilnije takmičenje

 

ne verujem u to kresanje budžeta osim ako predsednik virtusa misli da daje teodosiću 2 ili koliko miliona eura iz zabave. potpisan je na tri godine valjda?

to se sve uračuna u dugoročni plan i kod manje ozbiljnih klubova nego što je virtus

 

edit typo

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, propolis said:

 

Ukoliko si osvojio neki trofej red je i da ga braniš. 

 

Predsednik Virtusa je rekao da će skresati budžet za ovu sezonu tako da nista od pojačanja. 

 

Bolje i jače takmičenje čijim igranjem dobijaš jače i atraktivnije protivnike, veći broj ljudi na tribini, više novca i priliku da igraš EL se takmicis sa najboljim ekipama u EU?? 

 

U trenutku kada je sezona prekinuta na pola, kada je vicina igrača ino igraca "kod svoje kuće" , kada je u većini država ograničeno kretanje i zabranjen ulazak  , jedina ispravna odluka,  ... 

 

Lično & personalno sam se potajno nadao proširenju lige za 2 mesta, ali 😴

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

BCL je takmicenje za klubove iz manjih sredina sa znatno manjim ulaganjima i zeljama za rezultatom. AEK je uzeo BCL ali je jasno da oni zele napred  da ce napustiti to takmicenje mozda i ove godine.  Eventualno tu je jos zanimljiv i Jerusalim. Dacki je jasno da nema sta da se bori sa Fenerom i Efesom. Slika je potpuno jasna, partizanovci mogu biti besni, kao i ovi iz Bolonje ali sudbina im je vezana za Evrokup i svako napustanje tog takmicenja za sad im je samoubistvo u borbi da klub napreduje u svakom smislu.

 

Iz ove sezone treba da izvuku pouke i da sebi naprave poziciju za buducnost. Ako se pandemija vrati to ce im biti jedan od boljih poteza. Klubove treba gurati napred u svakom smislu, sto sE tice infrastrukture, fInansija, navijaca, rostera, uprave, sponzora i  to se jedino moze ostvariti uz EC i EL.

 

Svaki klub koji bude istupio napred iz BCL, preci ce u EC, ako imaju bilo kakvu takmicersku zelju da napreduju.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Marko said:

Kosarka je u Evropi popularna samo relativno govoreci, pricali smo vec o tome: U koliko zemalja nije ni medju nekoliko najpopularnijih sportova, u kojim zemljama je poprilicno nebitan sport, a gde je situacija da skoro i ne postoji. Sa posebnim osvrtom na to da najbogatije zemlje na zapadu i severu nemaju previse interesovanja (od malo do nimalo). A ponegde na kontinentu je i u odredjenom padu.

 

Košarka je popularna u Srbiji i ostalim ex-YU državama (izuzev možda Kosova), Grčkoj, Turskoj i Litvaniji. Kad kažem popularna, mislim na to da se većinsko stanovništvo intenzivno interesuje za košarku. Jer u nekim državama koje imaju jake lige i uspehe na reprezentativnom nivou, kao što su Španija i Italija, većinsko stanovništvo se ne cima previše oko košarke. Da ne pričam onda o UK, Holandiji, Belgiji i sličnima.Tako da se dolazi do zaključka da je košarka istinski popularna u jednom malom delu Evrope. I onda se čudite što sve ovo sa Evroligom izgleda kao što izgleda i što je košarka neprofitabilan sport u Evropi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Skyglider said:

 

Košarka je popularna u Srbiji i ostalim ex-YU državama (izuzev možda Kosova), Grčkoj, Turskoj i Litvaniji. Kad kažem popularna, mislim na to da se većinsko stanovništvo intenzivno interesuje za košarku. Jer u nekim državama koje imaju jake lige i uspehe na reprezentativnom nivou, kao što su Španija i Italija, većinsko stanovništvo se ne cima previše oko košarke. Da ne pričam onda o UK, Holandiji, Belgiji i sličnima.Tako da se dolazi do zaključka da je košarka istinski popularna u jednom malom delu Evrope. I onda se čudite što sve ovo sa Evroligom izgleda kao što izgleda i što je košarka neprofitabilan sport u Evropi. 

 

Španska Acb liga je najjača u Evropi i ti smatraš da se tamo ljudi ne cimaju za kosarku, da ih ne zanima? 

1 hour ago, uini said:

 

jel bi zvezda ili partizan branili fiba trofej ako bi imali priliku za euroleague? na stranu što ja lično mislim da je eurocup respektabilnije takmičenje

 

ne verujem u to kresanje budžeta osim ako predsednik virtusa misli da daje teodosiću 2 ili koliko miliona eura iz zabave. potpisan je na tri godine valjda?

to se sve uračuna u dugoročni plan i kod manje ozbiljnih klubova nego što je virtus

 

edit typo

 

Iskreno nemam pojma, ali kažem da je sportska pravda zadovoljena.

Smatram da uvek moras da pružis revanš (pa i u kafani u pikadu) isto kao što šampion mora da brani titulu, ukoliko pricamo o fair playu. 

 

Edit, a pogotovo Virtus koji je tavorio na dnu evropske kosarke dve decenije, dobio WC za BCL i onda ih tako ispale. 

 

 

Edited by propolis
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Skyglider said:

 

Košarka je popularna u Srbiji i ostalim ex-YU državama (izuzev možda Kosova), Grčkoj, Turskoj i Litvaniji. Kad kažem popularna, mislim na to da se većinsko stanovništvo intenzivno interesuje za košarku. Jer u nekim državama koje imaju jake lige i uspehe na reprezentativnom nivou, kao što su Španija i Italija, većinsko stanovništvo se ne cima previše oko košarke. Da ne pričam onda o UK, Holandiji, Belgiji i sličnima.Tako da se dolazi do zaključka da je košarka istinski popularna u jednom malom delu Evrope. I onda se čudite što sve ovo sa Evroligom izgleda kao što izgleda i što je košarka neprofitabilan sport u Evropi. 

Extremno neznanje.

 

https://www.statista.com/statistics/602962/basket-serie-a-average-spectators-in-italy/

 

Average u Spaiji je bio 6.2k po mecu

 

Nemacka 4.2k

 

Francuska oko 4k

 

VTB OKO 2.5K

 

ABA oko 2.5

 

Grcka je mizeran broj sem klubova iz Atine i to vecinski u derbijima.

 

Jasno je da zemlje koje su spajale lige su spajale zbog toga sto te lige imaju malo gledalaca i moraju da se populariziju. 

 

Hale u Nemackoj, Spainji, Italiji i Francuskoj su pune. Cak i u drugim ligama su hale poprilicno pune u svakoj dvorani.

 

Slovenija nema nikog zivog na utakmicama, Hrvtaska isto, sto s tice Srbijetu su dva kluba i nema nista vise od toga,Bosnu i CG suvisno i spominjati.

 

Te drzave sto si naveo, uglavnom se sve svodi na par klubova za koga pola zemlje i cak cela navija. Ako gledas neki average daleko je tamo kosarka svetinja sem Litvanije i ako se slazem da bi trebala da bude.

 

Sta konkretno znaci vecinsko stanovnistvo? To bi moglo da se kaze najvise za Ruse, ali ovi ostali i te kako vole kosarku. NBA je extremno popularan u vecini tih zemalja i ljudi vole kosarku.Naravno da ima sportova koji su bitniji ali daleko od toga da nisu popularni i da se ne prati.

 

Cak i u nekim skandinavskim zemljama kao Finska, kosarka je sport broj jedan sa loptom.Izuzetno popularna.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, propolis said:

 

 

Iskreno nemam pojma, ali kažem da je sportska pravda zadovoljena.

Smatram da uvek moras da pružis revanš (pa i u kafani u pikadu) isto kao što šampion mora da brani titulu, ukoliko pricamo o fair playu. 

 

Edit, a pogotovo Virtus koji je tavorio na dnu evropske kosarke dve decenije, dobio WC za BCL i onda ih tako ispale. 

 

 

 

ja imam pojma. zvezda i partizan bi potrcali u el. a fiba je bukvalno na nivou pikada u kafani, tako da, ima dana i kafana. 

.. pri tome, virtus ima malo bolji staž od partizana u el a sa zvezdom nema mere 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, propolis said:

 

Ukoliko si osvojio neki trofej red je i da ga braniš. 

 

Predsednik Virtusa je rekao da će skresati budžet za ovu sezonu tako da nista od pojačanja. 

 

Cekaj malo, znaci ako neko osvoji LE u fudbalu, red je da opet brani umesto da igra LS?

 

@Pavaroti mislim da je u Finskoj najpopularniji fudbal od sportova sa loptom. Oni su druga prica u odnosu na sve komsije jer ih ne interesuje rukomet, a odbojka i kosarka su prilicno popularni.

 

Sto se tice rasprave o EL timovima i Hemofarmu, samo cu reci da region sada nema vise od 4 kluba koji mogu da igraju EL i vise od 5 klubova koji ulazu pare. U proslosti su Partizan, Crvena zvezda, Hemofarm, Cibona, Olimpija, Zadar i Buducnost mogli da igraju EL, a povremeno su iskakali Radnicki, FMP, Zagreb, uz vrlo nezgodne Krku, Siroki i jos neke klubove.

 

Zato i mislim da nema sanse da Bartomeu da 2 mesta ABA ligi. Sto je najgore, da nije doslo do ove epidemije Zvezda verovatno ne bi ni igrala EL cak i da osvoji ABA, kad bi Partizan osvojio EC.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, propolis said:

 

Španska Acb liga je najjača u Evropi i ti smatraš da se tamo ljudi ne cimaju za kosarku, da ih ne zanima? 

 

I

 

 

 

32 minutes ago, Pavaroti said:

 

 

Statistički podaci ne znače ništa. To što su u Španiji dvorane pune i što je ACB liga najjača u Evropi, znači da su napravili dobar brend i da klubovi imaju novca. To što neko ode na košarkašku utakmicu kao na neki vid zabave i da se dere "difens", jer dobro napravljen brend kao ACB liga to predstavlja, ne znači da se cima nešto oko košarke i da se za istu previše interesuje.  A kad kažem cimanje, tu mislim na intenzivno praćenje košarke, uključujući reprezentaciju, klubove, na slavlje i euforiju ako reprezentacija osvoji nešto, na tugu i sveopšte nezadovoljstvo ako se ne postigne očekivani uspeh. Sutra da Španija postane reprezentacija koja ispada u grupi Eurobasketa , neko se ne bi previše potresao oko toga, dok kad Španija u fudbalu ispadne u grupi, traži se selektorova glava na panju. O tome pričam , nije deo opšte kulture, iako Španija ima tradiciju i uspehe u košarci. 

 

Sad, pošto Španija ima nekle uspehe i tradiciju onda brend kao ACB liga može tamo dobro da se proda i da ostvaruje profit i da puni dvorane. Sa druge strane velika većina država u Evropi nema takvu tradiciju i uspehe i stoga brend kao Euroliga ne može da se proda i bude profitabilan na nivou cele Evrope, i eto to je koren celog problema.

 

Ja sam naveo države u kojima je košarka istinski popularan sport, sad vi možete da verujete kako je veoma popularna u Finskoj, Švedskoj, Norveškoj itd, niko vam ne brani. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

“Ipak, hajde da vidimo da li će svaki od tih 18 timova želeti da igra u Evroligi sledeće sezone. Panatinaikos je izrazio određene sumnje. Ako svi potvrde učešće, onda Virtus nema nikakve šanse. Mi smo već popunili određene formulare u slučaju da neko otkaže učešće, kako bi nas Evroliga uzela u razmatranje”, objasnio je CEO Virtusa.

 

Link to comment
Share on other sites

@Skyglider Kosarka i sport uopste nije pitanje zivota i smrti. Niti se tako dokazuje privrzenost sportu. To se dokazuje odlaskom u halu, pracenjem istog itd. Spanija ima solidnu, tj odlicnu posecenost i druge lige a i treca zna da bude zanimljiva.Ako ostane repka bez icega ne znaci da ljudi treba da se ubiju i spale na lomaci uz Mitra Mirica da bi se reklo da su privrzeni. Filipinaca nema nigde pa prate kosarku kao ludi. 

 

Srbija u celoj klupskoj istoriji kosarke ima jednu EL i mozda dva kupa koraca. U novoj Jugoslaviji i Srbiji nema nista sem 2 F4  i jedno 1/2 EC. U Spaniji n vicu diffens, pogledaj malo neki mec, ja sam i bio na par i bice ti jasno da ne pricas tacno. Srbija jeste kosarkaska zemlja ali je i Spanija vise od nas verovao ti ili ne. Pogledaj malo Burgos, Huventud, Manresu itd..

 

Kod nas drugi i treci najveci grad u Srbiji mislim da vise nemaju ni tim u KLS. Poslednja nova dvorana napravljena je u Vrscu. 

 

Kod nas se glava na tanjiru trazi za sve, naravno da j fudbal svuda No1. Pogledaj malo i utakmice druge italijanske lige i vidi kako zna tamo da bude ludilo. Pre samo par godina, druga liga je imala Roma,Kinder,Foritudo, Beneton u drugoj ligi a Siena cak u trecoj.  Ljudi prate svoj klub u svakom mestu u zemlji.

 

Francuska ulaze dosta para i u trecu ligu, o drugoj da n pricam,gde neki klubovi imaju budzet izmedju 1-3m eura kao Orleans, Paris itd...I utakmice su veoma posecene. Nemaju barjake, megafone i kop, ali se navija normalno. O Nemcima je suvisno i pricati. Svakako te zemlje vole kosarku i veruj mi da je prate poprilicno. Kao sto se ovde po forumima razglaba samo o Zvezdi i Partizanu, tamo imas forume za svaki tim, koji su puni upisa i price o kosarci. 

 

Mi imamo drugacju narav,kao Turci i Grci, ali to ne znaci da volimo vise kosarku od njih i da smo mi zemlje kosarke a oni to nisu. Turci do pre 20g nisu znali pravila kosarke. Mahom su svi klubovi vezani za fudbalske, sto u ovim zemljama i nije rec.

 

@goldberg Ne pratim fudbal pa ne znam, ali znam da je kosarka poprilicno atraktivna kod njih i da se bas prati. Helsinki je ulozio fine pare ove sezone i vratio dosta reprezentativaca. Kataja je vratila Vilsona, tu je jos par sasvim solidnih klubova kao Vilpas sa Ranikom, Kauhajoki,Pyrinto itd... Uglavnom imaju  ujednaceno prvenstvo i pravilo o cetiri stranca, forsiraju dosta domace igrace kojih ruku na srce nemaju kvalitet ali uglavnom su svi u svojoj zemlji. Verovatno imas pravo, to i naslepo ne bi bila velika greska da gadjas 99% zemalja.

 

U Skandinaviji mislim da imaju najjacu ligu, daleko je to od nekog kvaliteta, ali nije loseza pogledati, igraju otvorenu kosarku sa dosta suta za tri poena. Svaki iole jaci Amer apsolutno dominira, ali mora imati  neki kvalitet

19 minutes ago, Leonard said:

Vrhunska prila da mu Janakopulos vrati za one kazne pre par sezona, cekao je zicer i sad nastupa. Ko prati njegov instangram,zna da je lik lud samo tako. Mislim da oce samo da ih sprda koliko god moze, mada ko zna..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...