Jump to content

Euroleague 2019/20, I FEEL DEVOTION


Chaos Is Me

Recommended Posts

Evroliga je prvo kasnila da obustavi takmičenje, sad se razvlače u nedogled kako bi spasli obraz, čisto da ispoštuju sponzore da kažu "evo mi probali". Tamo su se očigledno previše opustili, što nije teško kada ti prva konkurencija preko svojih satelita objavljuje gromoglasno "top evropski klubovi prešli u FIBA CL" a ono propala Dacka, moćni Rytas i velikan španske košarke Bilbao.

Nadao sam se nekom fabričkom resetu evropske košarke kad je grun'o kovid al' izgleda da dobijamo raskurcanu verziju ničega koju smo već ionako gledali posl. vreme. I dalje nema bolje košarke u Evropi od EL, ali organizacija im je zrela za, što kaže brat Kole, prinudnu upravu.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Pisao sam i opet cu da je po meni Fiba CL bolja za klubove jer pokriva većinu troškova, a i nagrade su korektne. 

Neko rece u El je više novca(zaboravih sa kim sam diskutovao, sorry), ali voleo bi da vidim kada bi Fiba CL imala iste klubove kao El koliki bi nagradni fond bio.

 

Smatram da učesnici Fiba CL finansijski znatno bolje prodju od učesnika EC, a i više od polovine učesnika EL. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, propolis said:

Pisao sam i opet cu da je po meni Fiba CL bolja za klubove jer pokriva većinu troškova, a i nagrade su korektne. 

Neko rece u El je više novca(zaboravih sa kim sam diskutovao, sorry), ali voleo bi da vidim kada bi Fiba CL imala iste klubove kao El koliki bi nagradni fond bio.

 

Smatram da učesnici Fiba CL finansijski znatno bolje prodju od učesnika EC, a i više od polovine učesnika EL. 

Mozes da smatras sta hoces ali to nje tacno.

 

  • Base fee for the regular season: €50,000
  • Round of 16: €20,000
  • Quarter-finals: €30,000
  • 4th placed team: €40,000
  • 3rd placed team: €100,000
  • Losing finalist: €300,000
  • Winning the Final: €900,000

https://www.eurohoops.net/en/eurocup/687256/the-eurocup-and-basketball-champions-league-economics/

 

Sa tim da sad mogu i fainlisti uci u EL, sto donosi ogroman novac od sponzora, pobeda, cene karata i sve sto jos ide uz to. Oni zajedno imaju 20m da dele a EL 30m. Sa tim da BCL ima 32kluba, EC 24 a EL 18klubova.

 

Ono sto je najbitnije, EL deli zaradjeni novac. Ne znam kako je kod BCL, ali nisam siguran ni u to. TV prava su vamo veca i  vecaje zarada. Svakako klubovi s manje ambicija odlaze u BCL, a sa vise u Evrokup. Pitanje za EC, koliko mogu odrzati broj klubova koji imaju ozbiljnije ambicije.

 

Poslednja recenica nema veze sa vezom. Eventualno ko osvoji BCL mada je i to upitno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavaroti said:

Mozes da smatras sta hoces ali to nje tacno.

 

  • Base fee for the regular season: €50,000
  • Round of 16: €20,000
  • Quarter-finals: €30,000
  • 4th placed team: €40,000
  • 3rd placed team: €100,000
  • Losing finalist: €300,000
  • Winning the Final: €900,000

https://www.eurohoops.net/en/eurocup/687256/the-eurocup-and-basketball-champions-league-economics/

 

Sa tim da sad mogu i fainlisti uci u EL, sto donosi ogroman novac od sponzora, pobeda, cene karata i sve sto jos ide uz to. Oni zajedno imaju 20m da dele a EL 30m. Sa tim da BCL ima 32kluba, EC 24 a EL 18klubova.

 

Ono sto je najbitnije, EL deli zaradjeni novac. Ne znam kako je kod BCL, ali nisam siguran ni u to. TV prava su vamo veca i  vecaje zarada. Svakako klubovi s manje ambicija odlaze u BCL, a sa vise u Evrokup. Pitanje za EC, koliko mogu odrzati broj klubova koji imaju ozbiljnije ambicije.

 

Poslednja recenica nema veze sa vezom. Eventualno ko osvoji BCL mada je i to upitno.

 

Pobednik El u poslednjih par godina je imao budžet bar 30M u proseku, a nagrada je za osvajanje je oko 4M.

Pobednik BCL je imao u proseku ne veći budžet od 3M, a dobijao 1M

Pa ti izračunaj sta se vise isplati igrati. 

 

Edit, osvajač Evrokupa ne verujem da ima manji budžet od 5,6M

Edited by propolis
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, propolis said:

 

Pobednik El u poslednjih par godina je imao budžet bar 30M u proseku, a nagrada je za osvajanje je oko 4M.

Pobednik BCL je imao u proseku ne veći budžet od 3M, a dobijao 1M

Pa ti izračunaj sta se vise isplati igrati. 

 

Edit, osvajač Evrokupa ne verujem da ima manji budžet od 5,6M

U NBA je 22miliona $ za titulu

Link to comment
Share on other sites

ja bih iskreno voleo da se desi neki makar malo jači transfer u FIBA, međutim verujem da su magnificent eleven obustavljeni nekim životinjskim penalima za izlaz iz ugovora - opet, postoje tu ljudi dovoljno ljudi da kažu "more marš bre u pičku materinu, znaš", i tipujem na CSKA , a ako nekim slučajem izglasaju nastavak sezone mimo želja njih, stay tuned.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Barkley#34 said:

Već vidim da će evropska košarka postati kao boks, sa milion paralelnih verzija.


Strašno, ali tako ti je to. Prvo je FIBA pokazala mlitavu karu još za vreme Borinog vakta, uz previše fokusa na nacionalno. Onda, dobili smo uzdizanje ULEB/EL frakcije koja se loži bez pokrića da će bude NBA u Evropi, a FIBA se, posle decenije pravljenja mrtvim konjem, vratila sa projektom lige šampiona koji ne donosi nikakav kvalitet trenutno (o onom FIBA EC da ne pričamo već). Bez snažne krovne organizacije i nekoga ko će tu da lupi pesnicom o sto i kaže slušajte i vi Turci i vi Španci, biće OVAKO a ne kako se vi mislili, put koji pominješ postaje sve neminovniji.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Mairosu said:

ja bih iskreno voleo da se desi neki makar malo jači transfer u FIBA, međutim verujem da su magnificent eleven obustavljeni nekim životinjskim penalima za izlaz iz ugovora - opet, postoje tu ljudi dovoljno ljudi da kažu "more marš bre u pičku materinu, znaš", i tipujem na CSKA , a ako nekim slučajem izglasaju nastavak sezone mimo želja njih, stay tuned.

 

29 minutes ago, Mairosu said:


Strašno, ali tako ti je to. Prvo je FIBA pokazala mlitavu karu još za vreme Borinog vakta, uz previše fokusa na nacionalno. Onda, dobili smo uzdizanje ULEB/EL frakcije koja se loži bez pokrića da će bude NBA u Evropi, a FIBA se, posle decenije pravljenja mrtvim konjem, vratila sa projektom lige šampiona koji ne donosi nikakav kvalitet trenutno (o onom FIBA EC da ne pričamo već). Bez snažne krovne organizacije i nekoga ko će tu da lupi pesnicom o sto i kaže slušajte i vi Turci i vi Španci, biće OVAKO a ne kako se vi mislili, put koji pominješ postaje sve neminovniji.

Malo jaci transfer ti je bas CSKA ekipa koja igra poslednjih 20g F4 Euroleague. Sto bi konkretno CSKA isao glavom kroz zid, ljudi imaju razne ugovore i ne ide to bas tako.

 

Ovde se slazm da treba cvrta ruka i davati klubovima da odlucuju je losa stvar, To se sad vidi na EL ali i na ABA ligi. Meni se daleko vise svidja ECA, samo za  nesto vise od njih, morace timovi iskljucivo igrati EL, igranje na dva fronta je suludo. Bice vece zarade od utakmica vikendom, TV prava i svega ostalog sto ide uz to. U NBA moze da se tankuje zato sto ne ispadas i nemas neke posebne takmicarske ambicije. Eventualno da timovi se pridruze PO i tako ga zavrse. Meni se takodje ne svidja ni ovaj F4 sistem. Ipak Djordije pokrenuo nesto sa mrtve tacke, ali ako hoce da unapredi EL, posle ovoga ce morati da ide u konacni obracun. FIBA je prodala prava i sad oni nekim podmetanjima hoce to da vrate. Teska stoka..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pavaroti said:

Malo jaci transfer ti je bas CSKA ekipa koja igra poslednjih 20g F4 Euroleague. Sto bi konkretno CSKA isao glavom kroz zid, ljudi imaju razne ugovore i ne ide to bas tako.


Naravno da ne ide baš tako. Međutim, oni su jedini koji bi mogli da to urade bez da se potresu, a sad mi je dosta labilna situacija u kojoj će neko da ih sili da igra a oni imali smrtni slučaj u stručnom štabu. Ne kažem da je verovatno, ali voleo bih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Green23 said:

A kolika su tv prava za NBA i zarada od ulaznica? Košarka u Evropi nije isplativ biznis, i to je to. 

 

meni je ovo uvek bilo čudno, na verovatno naivnom nivou: zašto koi moi onda svi žele da igraju euroleague kada nije isplativo?

sigurno je da je slabo isplativo u odnosu na fucu ili nba ali mora da ima neke crkavice od toga, čim svima toliko znači

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, uini said:

 

meni je ovo uvek bilo čudno, na verovatno naivnom nivou: zašto koi moi onda svi žele da igraju euroleague kada nije isplativo?

sigurno je da je slabo isplativo u odnosu na fucu ili nba ali mora da ima neke crkavice od toga, čim svima toliko znači


ja ne znam jel ijedan klub vidi neke čak break even pare od "privilegije" igranja u EL. da je čudno jeste doduše, no question.

Link to comment
Share on other sites

Makabi.

Imaju ozbiljne prihode od ulaznica i tv prava.

Svi ostali su na gubicima, ali mora da se analizira pojedinacno. Barsa i Real zive od profita fudbalskih sekcija, Fener mozda nesto slicno.

Imamo situacije s privatnim vlasnistvom poput Panate i Olija, gde vlasnici imaju loss od par mln eur godisnje.

A imamo i slucaj klubova iz regiona koji zive zbog drzavne kase. Oni ni nemaju defakto gubitak. Formalno da, sustinski ne.

Link to comment
Share on other sites

Meni su Rusi misterija. Ovo ostalo su sve uglavnom bogate gazde sa skupom igrackom. 

 

Uz par izuzetaka. Recimo Makabi sto kaze losmi. Zalgiris je drzavni projekat jer je tamo kosarka sve od sporta. Florentino Perez je izjavio onomad da bi volio da Real igra NBA jer u EL imaju samo velike gubitke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Vamos Laki said:

Makabi.

Imaju ozbiljne prihode od ulaznica i tv prava.

Svi ostali su na gubicima, ali mora da se analizira pojedinacno. Barsa i Real zive od profita fudbalskih sekcija, Fener mozda nesto slicno.

Imamo situacije s privatnim vlasnistvom poput Panate i Olija, gde vlasnici imaju loss od par mln eur godisnje.

A imamo i slucaj klubova iz regiona koji zive zbog drzavne kase. Oni ni nemaju defakto gubitak. Formalno da, sustinski ne.


Macc ima takvu tradiciju i fanbase da bi imali jednake prihode i da igraju kup Ronketi. Oni su po meni van ove računice.


Fener mislim da dosta živi od sponzora sa strane koji ulivaju. Bayern je možda najsolventniji, mislim da oni nemaju "prelivnu" računicu a la Barca/Real, ali možda opet - i grešim.

U svakom slučaju, niko se ovde nije obogatio od EL, ona je u ovom svojstvu samo nekakav mamac da naložiš onoga ko te inače finansira da izdvoji malo više para jer ćeš dobiti nekakvu...promociju? Ne znam, ekonomski potpuno neodrživ model.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, uini said:

 

meni je ovo uvek bilo čudno, na verovatno naivnom nivou: zašto koi moi onda svi žele da igraju euroleague kada nije isplativo?

sigurno je da je slabo isplativo u odnosu na fucu ili nba ali mora da ima neke crkavice od toga, čim svima toliko znači

Što neko reče, Makabi ima verovatno najveće prihode, ali i to je pitanje da li pokriju sve. Oni prodaju oko 15k sezonskih, gde je najjeftinija 600e, i TV prava. Barsa i Real, to je sipanje u prazno, Barsa igra u hali koja je manja od Pionira, pritom uvek je minimum 3 države iz Španija = manji prihod od TV prava. Kada pogledaš strukturu timova u EL, to su uglavnom državni/fudbalski projekti i par klubova koje drže jako bogati ljudi koji vole košarku. 

 

EL van Evrope malo ko prati, što znači, jako malo tržište, tek negde oko 740m ljudi.

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

Ono sto mi pada na pamet sada...ne znam kakva je organizaciona struktura klubova koji su u privatnom vlasnistvu. Ali ako npr vlasnik Olija ima gubitke u kku, a dobitke u drugim kompanijama, on moze da korsti te gubitke kako bi netirao porez koji kora da plati za njegove kompanije koje uspesno posluju. Naravno ovo zavisi i od zakona svake drzave. Al s ekonomske strane, deluje kao dobar razlog. Par miliona evra gubitka koje ce uloziti u kk, a te iste pare ne da drzavi za porez.

Takoreci win win.

Edited by Vamos Laki
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Green23 said:

Što neko reče, Makabi ima verovatno najveće prihode, ali i to je pitanje da li pokriju sve. Oni prodaju oko 15k sezonskih, gde je najjeftinija 600e, i TV prava. Barsa i Real, to je sipanje u prazno, Barsa igra u hali koja je manja od Pionira, pritom uvek je minimum 3 države iz Španija = manji prihod od TV prava. Kada pogledaš strukturu timova u EL, to su uglavnom državni/fudbalski projekti i par klubova koje drže jako bogati ljudi koji vole košarku. 

 

EL van Evrope malo ko prati, što znači, jako malo tržište, tek negde oko 740m ljudi.

 

za barcu i real znam plus makabi plus cska plus zvezda ili partizan. više sam mislio na ove relativno redovne i redovne = baskonija, zalgiris, himki, efes, alba 

 

mislim okej, otkud znam 

Link to comment
Share on other sites

Efes je u vlasnistvu korporacije.

Baskonija, nisam siguran bas. Kereheta je lik koji je alfa i omega, ne znam da l je vlasnik.

Himki, sigurno u privatnom vlasnistvu.

Ne znam za Albu i Zalgiris.

Edited by Vamos Laki
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

 

za barcu i real znam plus makabi plus cska plus zvezda ili partizan. više sam mislio na ove relativno redovne i redovne = baskonija, zalgiris, himki, efes, alba 

 

mislim okej, otkud znam 

Baskonija se finansira od strane ozbiljnih spozonzora iz Baskije, pošto je Baskonija simbol Baskijaca. Žalgiris ti je Zvezda i Partizan. Himki je jedan od tih koji su pod bogatim vlasnikom koji voli košarku. Efes, isto kao i Himki, oni čak i igraju u krugu efesove fabrike, oni to smatraju kao reklamu za pivaru. 

Edited by Green23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Green23 said:

Baskonija se finansira od strane ozbiljnih spozonzora iz Baskije, pošto je Baskonija simbol Baskijaca. Žalgiris ti je Zvezda i Partizan. Himki je jedan od tih koji su pod bogatim vlasnikom koji voli košarku. Efes, isto kao i Himki, oni čak i igraju u krugu efesove fabrike, oni to smatraju kao reklamu za pivaru. 

Kako je Zalgiris,Zvezda ili Partizan kad je u privatnom vlasnistvu? Efes ima 13k gledalaca average i jedina prava kosarkaska sredina u Istanbulu. 

 

Svi oni imaju svoju racunicu, sigurno nije puko bacanje para, sem kod nekih fudbalskih sekcija.

3 hours ago, Green23 said:

A kolika su tv prava za NBA i zarada od ulaznica? Košarka u Evropi nije isplativ biznis, i to je to. 

Bila je rec o nagradama, tuku i u El pare od tv prava. 22m dolara je smesno koliko uloze.Naravno da je NBA l9va, ali pisali smo o necem drugom

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mairosu said:


Naravno da ne ide baš tako. Međutim, oni su jedini koji bi mogli da to urade bez da se potresu, a sad mi je dosta labilna situacija u kojoj će neko da ih sili da igra a oni imali smrtni slučaj u stručnom štabu. Ne kažem da je verovatno, ali voleo bih.

Malo preterujes sa tim smrtnim slucajem. Zivot ide dalje, ljudima umru bliznji pa nastave, razumem povezanost, ali ova situacija ne bi smela da bude uzrok toga sto nece da igraju

 

Meni se svidja kako radi i misli Djordi, ali ako ne krene u rat sa FIBA i menadzerima sad dok je jak, nahebace on ali i kosarka u Evropi..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...