Jump to content

Poslednji utisci sa posla


Doorn

Recommended Posts

U firmi sam od 2005 godine i znam za krizu 2008 godine. Sva sreca da nismo morali da stavljamo svoje brodove u lay-up i lay-by.

Charter vessels jesu.  

 

Nagoya nikako ne moze biti u nekih top 10 najprometnijih luka na svijetu. Nikako.

Najprometnija bi trebala biti Yokohama, Keihin port. Na nekom +- 20tom mjestu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Doorn said:

U firmi sam od 2005 godine i znam za krizu 2008 godine. Sva sreca da nismo morali da stavljamo svoje brodove u lay-up i lay-by.

Charter vessels jesu.  

 

Nagoya nikako ne moze biti u nekih top 10 najprometnijih luka na svijetu. Nikako.

Najprometnija bi trebala biti Yokohama, Keihin port. Na nekom +- 20tom mjestu. 

 

 

Ti gledaš container ports. Gde je izvoz automobila, avio sklopova, robe koja ne ide kontejnerima.

Link to comment
Share on other sites

Moguce da te pogresno shvatam.

Odkad se posiljka brodom i kontejnerom racuna po kilogramu? Ja to jos nikad nisam vidio. 

Ti stavi 1 kg u 20 foot kontejner i platices cijeli kontejner, a ne 1 kg. Nije ti to DHL. 

 

Avio cargo je sasvim nesto drugo i ne moze se porediti sa shipping. Osim toga avio cargo rijetko moze da napravi neki profit.

U NYK Group smo imali NCA, Nippon Air Cargo i uvjek je bio u minusu. Grupu su vadili oil tankers i car carriers. 

 

Edited by Doorn
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Angelia said:

Zato i ja smatram da je ono kolektivno spustanje plata, bolja varijanta nego masovno otpustanje.

 

Prakticno i to je ukombinaciji, u junu nam je redovno godisnje povecanje plata, bonusi itd, ove godine je sve to stopirano, tako da je to na neki nacin i smanjenje plata.

Interesantno je da je sve radjeno u tajnosti, cak ni direktori sektora nisu znali nista, niti ih je bilo ko ista pitao koga da odpuste.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Prakticno i to je ukombinaciji, u junu nam je redovno godisnje povecanje plata, bonusi itd, ove godine je sve to stopirano, tako da je to na neki nacin i smanjenje plata.

Interesantno je da je sve radjeno u tajnosti, cak ni direktori sektora nisu znali nista, niti ih je bilo ko ista pitao koga da odpuste.

To da nema povecanja plata, nije isto kao i smanjenje.

A drugo, nisi valjda ocekivao da ce javno da raspravljaju o tome? Ne znam kakva ti je organizacija unutar firme, ali tako nesto se ne deli sa mid-menadzmentom.

Menadzment sigurno stalno zna koga bi otpustili u slucaju krize.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Amigo said:

 

Prakticno i to je ukombinaciji, u junu nam je redovno godisnje povecanje plata, bonusi itd, ove godine je sve to stopirano, tako da je to na neki nacin i smanjenje plata.

Interesantno je da je sve radjeno u tajnosti, cak ni direktori sektora nisu znali nista, niti ih je bilo ko ista pitao koga da odpuste.

 

Ako ti je za utehu, video sam ja to u svojoj firmi 2002. Otpušteni su bili mahom oni koji nisu "hands-on", project managers i middle managers. Od IT radnika koji rade, niko nije bio otpušten.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

To da nema povecanja plata, nije isto kao i smanjenje.

 

Prakticno jeste, jer ja sam za mjesec dana trebao da dobijem redovno godisnje povecanje, koje ide retroaktivno od aprila. Teoretski ja vec sada imam vecu platu, ali je ne primam i u junu me isplate. Posto je to stopirano, plata mi je vracenja na martovsku.

Ne bunim se ja, teska je situacija, samo kazem. 

 

4 minutes ago, Angelia said:

A drugo, nisi valjda ocekivao da ce javno da raspravljaju o tome? Ne znam kakva ti je organizacija unutar firme, ali tako nesto se ne deli sa mid-menadzmentom.

Menadzment sigurno stalno zna koga bi otpustili u slucaju krize.

 

Neke su uboli, ali i neke totalno promasili, nema sanse da neki VP zna sta se desava dole na bojnom polju, ko sta i kako radi. Moj utisak je da je velicina plate igrala tu najvecu ulogu.

 

1 minute ago, Yoyogi said:

 

Ako ti je za utehu, video sam ja to u svojoj firmi 2002. Otpušteni su bili mahom oni koji nisu "hands-on", project managers i middle managers. Od IT radnika koji rade, niko nije bio otpušten.

 

Kod nas je prakticno svaki menadzer i hands-on radnik, nema tu da menadzer samo menadzerise, nego radi kao i svi ostali, u stvari obicno i vise od ostalih, plus vodi racuna o svom timu.

Link to comment
Share on other sites

11,865 (Unit: Million US$)
Tu smo negde..
COLAS Group 13700 Mio EUR, profit after tax 260 Mio EUR.

COLAS CZ 200 Mio EUR, profit 4 Mio EUR.

Povišica i bonus legli[emoji846]. 2020 će biti po svemu sudeći još bolja u CZ, Group očekuje lošije rezultate, već smo objavili reviziju prognoze.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Prakticno jeste, jer ja sam za mjesec dana trebao da dobijem redovno godisnje povecanje, koje ide retroaktivno od aprila. Teoretski ja vec sada imam vecu platu, ali je ne primam i u junu me isplate. Posto je to stopirano, plata mi je vracenja na martovsku.

Ne bunim se ja, teska je situacija, samo kazem. 

 

Svake godine redovno dobijes povisicu? Svi zaposleni dobiju svake godine povisicu, bez obzira na rezultate - to mi je malo cudno, ali ajde ako ti kazes.

2 hours ago, Amigo said:

 

Neke su uboli, ali i neke totalno promasili, nema sanse da neki VP zna sta se desava dole na bojnom polju, ko sta i kako radi. Moj utisak je da je velicina plate igrala tu najvecu ulogu.

 

Pa to tako uvek ide sa masovnim otpustanjem, ne uzima se samo ucinak kao faktor, nego potrebe posla, ukupna cena kostanja tog radnika, kao i pozicija (tj da li se bez radnika moze ili ne). Po tvojoj proceni negde su omasili a negde ne, ali to je zato sto nisi upoznat sa kriterijumima.

Link to comment
Share on other sites

Rekao je da mu povisica odobrena, trebala je da pocne da se primenjuje u julu. Sada je to ponisteno, zbog situacije, i to jeste efektivno smanjenje plate.

...

11 minutes ago, Angelia said:

ne uzima se samo ucinak kao faktor, nego potrebe posla, ukupna cena kostanja tog radnika, kao i pozicija (tj da li se bez radnika moze ili ne). 

...

ISto rece moj bivsi kolega, kad kosilica kosi, skida visoku travu 😄

 

Posle ispade da su njega otpustili, a on je bio low on the totem pole. Znaci poredjenje ne radi uvek, ali je slikovito. 

 

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Svake godine redovno dobijes povisicu? Svi zaposleni dobiju svake godine povisicu, bez obzira na rezultate - to mi je malo cudno, ali ajde ako ti kazes.

 

Koliko znam tako je u svim firmama ovde kod mene, pokrivanje inflacije

 

16 minutes ago, Angelia said:

Pa to tako uvek ide sa masovnim otpustanjem, ne uzima se samo ucinak kao faktor, nego potrebe posla, ukupna cena kostanja tog radnika, kao i pozicija (tj da li se bez radnika moze ili ne). Po tvojoj proceni negde su omasili a negde ne, ali to je zato sto nisi upoznat sa kriterijumima.

 

Angelia kod tebe su po default-u svi rukovocioci bezgresni, od Trampa :classic_biggrin: pa nadalje.

Bez svakoga se moze, to je bar jasno. U mojoj grupi su odpustili radnika, kao da su mene pitali, u jednoj drugoj je drugacije, pitanje je sada ko ce da ga zamijeni, medjutim plata je nesumnjivo odlucivala, tako da je taj tip, inace koji zaista jedan prijatan i dobar covjek, odletio najvjerovatnije zbog plate.

Ja sam oduvijek bio podplacen, tako da sam sada miran :57:

Ako nije u pitanja plata, onda nema nikakve logike, izvlacili su onda raju iz bubnja :cigar: sto nije nemoguce, kao u onom filmu 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Angelia kod tebe su po default-u svi rukovocioci bezgresni, od Trampa :classic_biggrin: pa nadalje.

 

Svasta, kao i obicno trpas mi reci u usta. Nisam ja rekla da je bilo ko bezgresan, nego sam ti objasnila da postoji vise kriterijuma na osnovu kojih se donosi odluka. Procenat greske u takvim odlukama je cesto zanemarljiv. Kazem cesto, sto ne znaci da ne moze da bude. 

 

Tebi je kriterijum da li neko fin covek, dok je menadzmentu kako da ustedi najvise, uz najmanju stetu, uprosceno.

 

Mozda je njima i super situacija da prociste visak.

Ja sam rekla da sam generalno protiv takve taktike, masovnog otpustanja, ali to naravno zavisi od efikasnosti organizacije

25 minutes ago, ObiW said:

 

ISto rece moj bivsi kolega, kad kosilica kosi, skida visoku travu 😄

 

Cesto je i kao sto sam rekla "last in, first out". Zavisi od organizacije.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Procenat greske u takvim odlukama je cesto zanemarljiv. Kazem cesto, sto ne znaci da ne moze da bude. 

 

Ko to moze da izracuna, niko, meni je jasno sta god da urade to je to, dobro ili lose. Firma ide dalje, ovi ce se zaboraviti uskoro.

 

1 hour ago, Angelia said:

 

Tebi je kriterijum da li neko fin covek, dok je menadzmentu kako da ustedi najvise, uz najmanju stetu, uprosceno.

 

Uopste mi to nije kriterijum, nego onako kazem, mada je jako vazno da li radis sa nekim ko je normalan i fin, ili neko ko stalno pravi neke probleme.

 

1 hour ago, Angelia said:

Mozda je njima i super situacija da prociste visak.

Ja sam rekla da sam generalno protiv takve taktike, masovnog otpustanja, ali to naravno zavisi od efikasnosti organizacije

Cesto je i kao sto sam rekla "last in, first out". Zavisi od organizacije.

 

Ovaj put je bilo izgleda sasvim suprotno, "first in, first out", jer su oni ti koji najvise zaradjuju, logicno, ovi novi tek pocinju.

Ja sam izgubio jednu zenu iz svog odjeljenja i licno ce mi biti mnogo lakse raditi bez nje, jedna briga manje, i sada je pravila scenu, prijeti advokatima i slicno, bez veze se samo ponizava, inace nista se nece promijeniti sto se tice performansi, tako da ocekujem pohvale za dodatni trud :classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Ovaj put je bilo izgleda sasvim suprotno, "first in, first out", jer su oni ti koji najvise zaradjuju, logicno, ovi novi tek pocinju.

Ja sam izgubio jednu zenu iz svog odjeljenja i licno ce mi biti mnogo lakse raditi bez nje, jedna briga manje, i sada je pravila scenu, prijeti advokatima i slicno, bez veze se samo ponizava, inace nista se nece promijeniti sto se tice performansi, tako da ocekujem pohvale za dodatni trud :classic_biggrin:

 

Pa ovaj bold govori o dobroj odluci menadzmenta. Iako, upasce u to i neki koji su bili dobri - za organizaciju, ali u proseku firma ne bi trebala da bude ostecena vec bolja. To sve moze da se izracuna na osnovu kasnijeg rada firme, i da se vidi da li je odluka bila dobra ili losa.

Sve ovo pod uslovom da nemas neki katastrofalni menadzment nego ono ok, sto po tvom pisanju jeste slucaj, jer ako svake godine dobijas povisicu, to je firma koja napreduje, znaci menadzment je dobar.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Pa ovaj bold govori o dobroj odluci menadzmenta. Iako, upasce u to i neki koji su bili dobri - za organizaciju, ali u proseku firma ne bi trebala da bude ostecena vec bolja. To sve moze da se izracuna na osnovu kasnijeg rada firme, i da se vidi da li je odluka bila dobra ili losa.

Sve ovo pod uslovom da nemas neki katastrofalni menadzment nego ono ok, sto po tvom pisanju jeste slucaj, jer ako svake godine dobijas povisicu, to je firma koja napreduje, znaci menadzment je dobar.

 

To vazi samo ovog jednog zaposlenog, sto bi se reklo kap u moru. Firma je inace velika, imamo oko dvadesetak lokacija.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

To vazi samo ovog jednog zaposlenog, sto bi se reklo kap u moru. Firma je inace velika, imamo oko dvadesetak lokacija.

Pokusavam da ti ukazem da to sto ce se medju otpustenima naci poneko ko je bio koristan za firmu, ne znaci da je odluka losa.

Posto menadzment mora da donosi odluku na osnovu razlicitih kriterijuma, a dok to nisi radio nemas pojma kako je to komplikovana odluka, na osnovu postojecih informacija i ciljeva (a cilj kod ok menadzmenta ili odlicnog je obicno da firmi bude bolje i da prodje neostecena kroz krizu). Ogranicavam se da ponekad u velikim korporacijama, vodeci menadzment gleda samo svoj interes.

S obzirom na tvoj opis firme, meni deluje da imas ok menadzment. I menadzeri su ljudi pa grese, mozda si u pravu, i mozda su pogresili, ali to ne mozes pausalno ocenjivati, jer nemas dovoljno podataka.

 

Zato obicno ti mene i nerazumes kad me optuzujes za odbranu Trampove administracije. Ali najlakse je uz pivo komentarisati kako je Pera pogresio, jer je sleteo autom u jarak....a da recimo ne znas da li su mu otkazale kocnice pa je izabrao jarak da ne pregazi neku decu. ovo je samo metafora :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Doorn said:

Moguce da te pogresno shvatam.

Odkad se posiljka brodom i kontejnerom racuna po kilogramu? Ja to jos nikad nisam vidio. 

Ti stavi 1 kg u 20 foot kontejner i platices cijeli kontejner, a ne 1 kg. Nije ti to DHL. 

 

Avio cargo je sasvim nesto drugo i ne moze se porediti sa shipping. Osim toga avio cargo rijetko moze da napravi neki profit.

U NYK Group smo imali NCA, Nippon Air Cargo i uvjek je bio u minusu. Grupu su vadili oil tankers i car carriers. 

 

 

Scena pri sletanju na Souvarnabhumi airport, Bangkok, Thai. Sve kontejneri, avio cargo. Elektronika. Mada bi sve u slici stalo na nekoliko kontejnerskih brodova, ova roba se računa po kilogramu i ide u kartonskim paketima na milione različitih adresa, avionima. A iz fabrika je dovezena monolitno, u kontejneru.

 

2020containers03.jpg

 

Ako neko pravi minus sa avio - cargo poslovanjem, gubitak samo sa ovim teretom sa slike bi potopio i državu a kamoli neku kompaniju.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Yoyogi said:

 

Scena pri sletanju na Souvarnabhumi airport, Bangkok, Thai. Sve kontejneri, avio cargo. Elektronika. Mada bi sve u slici stalo na nekoliko kontejnerskih brodova, ova roba se računa po kilogramu i ide u kartonskim paketima na milione različitih adresa, avionima. A iz fabrika je dovezena monolitno, u kontejneru.

 

2020containers03.jpg

 

Ako neko pravi minus sa avio - cargo poslovanjem, gubitak samo sa ovim teretom sa slike bi potopio i državu a kamoli neku kompaniju.

 

Nije sve elektronika. Ti bijeli skroz lijevo su "reefer" kontejneri. Frizideri tako reci. 

Kontejner se ne salje niti placa po kilogramu.

Trenutna neka cijena za Asia - Europe je oko USD 1000 za 20ft. 

 

 

Samo za tebe

 

 

Edited by Doorn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Doorn said:

 

Nije sve elektronika. Ti bijeli skroz lijevo su "reefer" kontejneri. Frizideri tako reci. 

Kontejner se ne salje niti placa po kilogramu.

 

Nije sve elktronika, sigurno. Ono što ide u avion se prepakuje u AKE kontejnere koji idu u avion. Oni su samo omot dok je roba već plaćena po kilogramu.

 

Spot počinje na istom mestu gde je moja slika, Lat Krabang, uz aerodrom. Izgrađeno je da bude terminal za Bangkok Port , Khlong Toey, čiji je položaj kao Savsko pristanište u Beogradu, od kontejner kamiona kroz grad (kao nekad Karađorđevu ulicu) nije moglo da se živi.

Luka je Laem Chabang "deep sea" luka koja je 100km odatle, bliže Pataji i preuzela je dobar deo prometa luke Bangkok. Takve luke na primer Vietnam nema pa zato strane firme tamo i ne idu u neku jaču proizvodnju, jedino patike, tekstil, ne mogu da izvezu zbog plitkog mora.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...