Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

American psycho (2000)

 

Ovaj film Meri Herona je definitivno snimljen tako da nikoga ne ostavi ravnodušnim. Zaista odličan film koji na zanimljiv način portretiše osobu sa psihopatskim tendencijama - kao zgodnog bogataša sa visokim socijalnim statusom, koji živi dvostruki život (poput Ted Bandija). Ljudi koji su duboko psihološki uzdrmani (poremećeni) nisu samo siromašni, beskućnici i oni na margini društva. Naprotiv, najčešće je upravo suprotno i dobro je da imamo što više filmova koji razbijaju taj stereotip.

 

Quote

I'm in touch with humanity.

 

There is an idea of a Patrick Bateman; some kind of abstraction. But there is no real me: only an entity, something illusory. And though I can hide my cold gaze, and you can shake my hand and feel flesh gripping yours and maybe you can even sense our lifestyles are probably comparable... I simply am not there.

 

Osim što sa odmicanjem filma Patrik ima sve jaču (i češću) potrebu da ubije, on ima poteškoće da održi svoju masku kakvu prikazuje u društvu (I think my mask of sanity is about to slip). Ono što je zanimljivo jeste da bira oružje na osnovu karaktera žrtve, apsolutno je svestan svega što radi i u koliko je lošem psihičkom stanju. Ono za čim Patrik traga je neka vrsta oslobođenja (katarze) koja bi se ostvarila kroz kaznu za njegove zločine. Na taj način bi okruženje primetilo njegovu "pravu prirodu" i prestali bi da na njega gledaju tako površno. Međutim Patrik shvata da je to nemoguće kada ni njegova verenica ne primeti da crta mrtvu devojku i spominje svoj nagon za ubijanjem. 

 

Sam kraj je savršen i jedini mogući kraj ovog filma. Nakon priznanja advokatu i svojim "prijateljima", Patrik shvata da kazna koju želi (i zaslužuje) neće nikada doći - jer nikog nije briga. On će nastaviti da ubija u potrazi za tim i biće deo začaranog kruga (There is no exit) koji apsolutno nikome ništa ne znači, kako navodi u monologu, jer ga niko zapravo ne primećuje.

 

Quote

There are no more barriers to cross. All I have in common with the uncontrollable and the insane, the vicious and the evil, all the mayhem I have caused and my utter indifference toward it I have now surpassed. My pain is constant and sharp, and I do not hope for a better world for anyone. In fact, I want my pain to be inflicted on others. I want no one to escape. But even after admitting this, there is no catharsis; my punishment continues to elude me, and I gain no deeper knowledge of myself. No new knowledge can be extracted from my telling. This confession has meant nothing.

 

Bejlova interpretacija je 10/10, savršen primer method actinga, dok film i nije baš za desetku.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Apple-TV-Plus-CODA-Key-Art-16-9.jpg

 

CODA (2021)

 

Odgledah ovaj film i potpuno zaslužen oskar. Radi se o devojci (levo na slici) koja odrasta u porodici gluvo nemih (ona nije gluvo nema) i gledamo sve teškoće za tu devojku koja se bori između svojih želja i podrške porodici. Jedna odlično ispričana priča. Ovo je jedan od onih filmova koji sigurno nije snimljen da dobije Oskara i zato sam zaista zadovoljan sa izborom ove godine jer su nagradili baš onoga koji je to najviše zaslužio. Žanrovski spada u porodičnu dramu mada ima malo komedije koja je tu tek da razbije jednoličnost teških stvari koji okružuju glavnu junakinju. Bužet 10 miliona $ jasno govori da nisu pucali visoko. Odlična gluma glavne ekipe, koji su stvarno gluvo-nemi tako da i nije za čudo što nisu imali problema. Odlični sporedni likovi i glumci koji su ih odradili, zaista svaka čast. Film bih preporučio svima, tema nije preterano teška tako da definitivno se neće pokajati ni oni koji inače preskaču drame. Ljubitelji drame će uživati.

 

Jedino zašto je ovde a ne u aposlutnoj preporuci je što dok gledate film odma naslutite šta će se događati u njemu. Jedino me iznenadilo ko je prelomio na kraju ....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zvuči zanimljivo a i ti filmovi koji dobiju nagradu na Sundanceu (jebeš Oskara) su uvek po mojoj meri.

LA Confidential (1997)

 

Nego, odgledah sinoć prvi put ceo LA Confidential i definitivno su te kasne 90e bile sjajne za ove krimiće i trilere. Svi likovi dobro portretisani, priča solidna, sa interesantnim twist-ovima, naravno ne bi to bio Holivud kad ne bi bilo nekog preterivanja, nerealnosti i glupkastog happy enda ali dobra zabava, nijedan noviji film ovog tipa mi nije privukao neku pažnju. 7/10

  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2022 at 12:36 PM, Klotzen said:

Apple-TV-Plus-CODA-Key-Art-16-9.jpg

 

CODA (2021)

 

Odgledah ovaj film i potpuno zaslužen oskar. Radi se o devojci (levo na slici) koja odrasta u porodici gluvo nemih (ona nije gluvo nema) i gledamo sve teškoće za tu devojku koja se bori između svojih želja i podrške porodici. Jedna odlično ispričana priča. Ovo je jedan od onih filmova koji sigurno nije snimljen da dobije Oskara i zato sam zaista zadovoljan sa izborom ove godine jer su nagradili baš onoga koji je to najviše zaslužio. Žanrovski spada u porodičnu dramu mada ima malo komedije koja je tu tek da razbije jednoličnost teških stvari koji okružuju glavnu junakinju. Bužet 10 miliona $ jasno govori da nisu pucali visoko. Odlična gluma glavne ekipe, koji su stvarno gluvo-nemi tako da i nije za čudo što nisu imali problema. Odlični sporedni likovi i glumci koji su ih odradili, zaista svaka čast. Film bih preporučio svima, tema nije preterano teška tako da definitivno se neće pokajati ni oni koji inače preskaču drame. Ljubitelji drame će uživati.

 

Jedino zašto je ovde a ne u aposlutnoj preporuci je što dok gledate film odma naslutite šta će se događati u njemu. Jedino me iznenadilo ko je prelomio na kraju ....

Po opisu me podsjeti na 'La famille Belier' ... meni odličan.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Furiozu sad ogledah, traje nesto malo preko 2 sata ali proletelo je vreme, kad se zavrsilo bio sam u fazonu,kako ovako kratko. Zaista sjajan film,  treba nasi da pogledaju malo kako poljaci to rade sa verovatno slicnim budzetima. U nekim delovima  vajb podseti na Juzni Vetar, glumci su x puta bolji. Mozes da im poverujes da su to sto glume, lice na to. NIje me skoro neka akcija ovoliko odusevila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Redstar0356 said:

Furiozu sad ogledah, traje nesto malo preko 2 sata ali proletelo je vreme, kad se zavrsilo bio sam u fazonu,kako ovako kratko. Zaista sjajan film,  treba nasi da pogledaju malo kako poljaci to rade sa verovatno slicnim budzetima. U nekim delovima  vajb podseti na Juzni Vetar, glumci su x puta bolji. Mozes da im poverujes da su to sto glume, lice na to. NIje me skoro neka akcija ovoliko odusevila.

I ja sam odgledao danas ovaj poljski film o njihovim Delijama i Grobarima, i ni malo ne dijelim tvoje oduševljenje. S filmske strane nije loše odrađeno, ali toliko toga već mnogo puta viđenog, ja se čak pitam zašto sam nastavio da gledam film kad sam ga sinoć počeo i nakon 20-ak minuta odustao od gledanja.

Pretpostavljam po tvom nicku da si ti ovu tematiku lično doživio kao zanimljivu, pa ti je film legao.

A što se tiče budžeta, ovo je Netflixova produkcija, tako da cifre sigurno nisu ni približno iste.

Edited by Radoznalko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Radoznalko said:

I ja sam odgledao danas ovaj poljski film o njihovim Delijama i Grobarima, i ni malo ne dijelim tvoje oduševljenje. S filmske strane nije loše odrađeno, ali toliko toga već mnogo puta viđenog, ja se čak pitam zašto sam nastavio da gledam film kad sam ga sinoć počeo i nakon 20-ak minuta odustao od gledanja.

Pretpostavljam po tvom nicku da si ti ovu tematiku lično doživio kao zanimljivu, pa ti je film legao.

A što se tiče budžeta, ovo je Netflixova produkcija, tako da cifre sigurno nisu ni približno iste.

Pa tematika je takva, maltene isto kao green street hooligan, sa tim da je ovde zaplet zaista dobar i neocekivan donekle, nije klasicna tucnjava od 2 sata.  Pa sad, ne videh nista specijalne od naseg Juznog Vetra sto se tice nekih efakata i to, jedino sto su ovi uzeli glumce koji zaista lice na gangstere a ne bejbi fejs Bikovic. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Redstar0356 said:

Pa tematika je takva, maltene isto kao green street hooligan, sa tim da je ovde zaplet zaista dobar i neocekivan donekle, nije klasicna tucnjava od 2 sata.  Pa sad, ne videh nista specijalne od naseg Juznog Vetra sto se tice nekih efakata i to, jedino sto su ovi uzeli glumce koji zaista lice na gangstere a ne bejbi fejs Bikovic. 

Pa ti uzeo Južni Vetar (samo ti fale još Sinan ili Šemsa 🤣) za neki reper naših filmova/serija. Uporedi sa Besom, gdje je međunarodna koprodukcija u pitanju. I ovde ima kvalitetnih ljudi koji bi s Netflixovim parama napravili film/seriju za respekt.

Po meni je Radoslav Milenković u Besi fenomenalno odglumio baš opasnog gangstera, iako nema ni mišiće ni atletsku figuru.

Ali, kako rekoh s filmskog aspekta Furioza je dobro urađena i ko voli tu tematiku, preporuka je da se pogleda. Mene je iznervirala finalna scena, čista kopija Carlito's Way, čak iste riječi su izgovorene. Po meni jeftino i besmisleno, ali life sucks.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

King Richard (2021) sportska drama/biografski
Konacno ga pogledah. Moram priznati da mi,kao prilicnom ljubitelju tenisa,pojedine stvari i dogadjaji nisu bili poznati ranije,pa to stavljam kao 'plus' filma. Smith zaista ostvario jako dobru ulogu. Devojcice su takodje super kao i maltene sve teniske scene koje su snimljene jako dobro i realisticno,ozbiljno. Kod ovakvih filmova uvek postoji opasnost da scene samih meceva/sportskih dogadjaja budu odradjene neuverljivo i ispadnu krajnje naivne. Ovde je to izbegnuto. Sasvim solidan film od kojeg ne treba bezati.

Inception (2010) sci-fi akcioni/triler
Po ko-zna-koji-out ga odgledah sinoc,u kasne sate..O filmu se vec nasiroko pisalo i raspravljalo,pa necu ici u tom pravcu. U svetlu jedne male diskusije, vodjene u Kafani na PDF Kosarka,napisacu samo da je Pocetak film,cija je prica o usadjivanju i ekstrakciji ideja i informacija putem snova,zapravo alegorija na gubitak covekove privatnosti u svetu danasnjice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, deez nuts. said:

I ja sam skoro pogledao ponovo Inception i ostajem pri ranijoj tvrdnji da je film nepotrebno ishajpovan.

Dobro..zasigurno nije "najbolje sto film moze da pruzi" niti film koji ce "potpuno promeniti zivot i pogled gledaocu"..nije cak ni najbolji Nolanov uradak. U tom smislu bih se slozio da je izvikan.
Inace se radi o vrlo dobrom ostvarenju. Po meni.

Link to comment
Share on other sites

Dobro..zasigurno nije "najbolje sto film moze da pruzi" niti film koji ce "potpuno promeniti zivot i pogled gledaocu"..nije cak ni najbolji Nolanov uradak. U tom smislu bih se slozio da je izvikan.
Inace se radi o vrlo dobrom ostvarenju. Po meni.

Ni u top 5 Nolanovih.

Ok film za pogledati 7/10.
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Čitam vest da je umrla sekretarica O.Šindlera i nakon kraćeg razmišljanja shvatim da je Spilbergov film jedini koji sam sigurno odgledao više od 10 puta. Dve su mi scene posebno upečatljive, devojčica u crvenom sa igračkom kada je odvode, kao i ona gde Šindler objašnjava Amonu šta je moć. Možda ću ga opet pogledati ovih dana 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The_Power_of_the_Dog_(film).jpg

 

The Power of the Dog (2021)

 

Drama u vestern okruženju. Tempo filma je ok, radnja drži pažnju. Ovaj film je dobio oskara za režiju, Jane Campion je odradila dobar posao. Film na neki način vara gledaoca, jer svo vreme mislite da gledate jednu priču ali na kraju se događa druga. Nešto slično kao u "Bekstvo iz Šošenka". Glumačka ekipa odlično odabrana Cumberbatch kao i uvek u ovakvim ulogama odličan a i ostali su bili na visini zadatka. Iako ima western u žanru nema veze sa klasičnim western filmovima tako da preporuka samo za one koji vole Dramu.

 

King_Richard_poster.jpeg

 

King Richard (2021)

 

Smit dobio oskara za glavnu ulogu, po mom mišljenju je bio ubedljiv. Film nije ulepšana biografija kako mnogi misle pre gledanja, niti je ovo verzija istorije o engleskom kralju Ričardu sa crnim glumcima 🙂 . Ričard je prikazan i crno i belo da li je sve tačno ne znam, nisam mnogo ni čitao o filmu tako da ne znam ko je pisao scenario i da li je porodica učestvovala u tome. Film nije o Venus i Sereni nego baš o njemu, Venus i Serena su sporedni likovi u filmu. Prikazano je kako se borio da od njih dve napravi to što su postale. Nekada je bio u pravu nekada nije ali pošto znamo kako se sve završilo sve je na kraju bilo opravdano. Vrlo interesantna priča, ni ja nisam znao za te detalje dok ih je on trenirao. Film ima brz tempo tako da ovu dramu može da gleda svako.

 

Drive_My_Car_movie_poster.jpeg

 

Drive My Car (2021)

 

100% Drama. Imali su nekoliko nominacija za oskara među kojima i za najbolji film ali su na kraju dobili oskara za strani film. Potpuno zasluženo po meni iako druge nisam gledao ali sam isto tako siguran da se dosta ljudi neće svideti. Filmu u principu se ne može ništa prigovoriti. Odlično napisana radnja sa teškim sudbinama u realnim životnim okolnostima. Gluma odlična. Zašto mislim da se dosta ljudi ovo neće svideti ? Film je ekstremno "spor", uvodna špica traje 40 minuta 🙂 a i posle toga u filmu više gledamo svakodnevnicu života nego samu radnju. Film traje 3 sata i u prvoj polovini filma se i ne shvata kuda film ide. Tek kada se drugi deo filma malo odmota i veze između tri glavna lika malo prodube počne da se naslućuje o čemu je film. Odličan film ali nije za svakoga, preporuke samo za teške ljubitelje drame. Ostalima će biti dosadan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Woman Walks Ahead (2017) vestern,biografski

Caroline Weldon je slikarka iz Brooklyna,koja 1890-ih krece put Dakote kako bi naslikala portret Bika Koji Sedi te biva uvucena u borbu Lakota za njihovu zemlju.. Potencijal filma je bio veci,ali krajnji rezultat dosta tanan,na moje razocarenje. Film nije krsh,ali osim role Jessice Chastain ne znam sta bih posebno izdvojio kao kvalitet filma..:smiley33:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je Inception fenomenalan i omiljen Nolanov film koji sam gledao (nisam gledao Tenet, Dunkirk, Ghajini i Folllowing ali sumnjam da bi mi se promenilo mišljenje koji je najbolji). Memento drugo mesto, Interstellar treće.
Đeti šišmiš 123?!
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Chaos Is Me said:

Meni je Inception fenomenalan i omiljen Nolanov film koji sam gledao (nisam gledao Tenet, Dunkirk, Ghajini i Folllowing ali sumnjam da bi mi se promenilo mišljenje koji je najbolji). Memento drugo mesto, Interstellar treće.

 

 

Meni je Tenet njegov najgori a istovremeno i najbolji film, zavisi s koje strane posmatras.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Red Eye (2005)

 

Režija Wes Craven, u glavnim ulogama Rachel McAdams i Cillian Murphy. Film žanrovski spada u trilere, ali znajući reditelja (Scream, A Nigthmare on Elm Street) to što Red Eye u par scena poseduje napetost horora nije slučajno. Craven je čak ubacio scenu koja deluje kao "omaž" filmu Scream.

 

Radnja kao radnja nije ništa specijalno, ovo nije ni prvi ni poslednji film sa takvim zapletom. Ono što, međutim, njega svrstva u grupu dobrano iznad proseka (bar za mene) jeste gluma McAdams i Murphy-a. Kako individualno tako i kada se u obzir uzme njihova međusobna dinamika u kadru. 

 

Njemu jednostavno stoji uloga negativca i psihopate, dok je ona više nego uverljiva. Takođe mi se dopada što je najveći deo filma njihovo međusobno nadmudrivanje i što glavna junakinja nije prikazana kao mučenica koja samo plače, već njen lik zapravo sadrži women empowerment momenat. A film je snimljen 2005. godine. 🙃

 

Spoiler

Najbolje scene:

 

 

 

7/10

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...