Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Film je mogao da bude  mnoogo bolji  -  da se drzao istorijskih cinjenica! :default_coffee:

Ovako je romansirana prica, u skladu sa latino serijama, popularnim ovde , i daleko od toga sta je Toma bio!

Notorni alkos i kockar nije bio - to znam iz licnog primera. :default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Film je mogao da bude  mnoogo bolji  -  da se drzao istorijskih cinjenica! :default_coffee:

Ovako je romansirana prica, u skladu sa latino serijama, popularnim ovde , i daleko od toga sta je Toma bio!

Notorni alkos i kockar nije bio - to znam iz licnog primera. :default_coffee:

 

Mislim da je Toma u stvari bio jos gori u pravom zivotu, sto se tice pica i kockanja. 

Oko sminke i nosa se moze raspravljati, kao i da je Maric ipak ljepsi od pravog Tome, ali to je najmanje bitno u svemu tome.

Film je za najvecu ocjenu i zelim da Bjela nastavi u slicnom pravcu, toliko je zanimljivih ljudi svih profila da se prave filmovi o njima, npr Sava Sumanovic, Mesa Selimovic, Milos Crnjanski, Dragan Dzajic, ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Prijatelj Mitar said:

 

Nas kandidat za Oskara bice "Oaza", vec je odluceno.

 

 

Nije mi jasno kako ovaj film može da ide za Oskara obzirom da mu je premijera bila 2020. godine. Zar nije obavezno da film bude iz 2021. godine ?

Link to comment
Share on other sites

Film o Crnanjskom bi potencijalno mogao da bude extra zanimljiv, ima stvarno mnogo materijala. Selimović? Ne znam, on je bio dosta zatvoren lik.

 

Oće li Bjelogrlić ponuditi nekad neku svoju ideju ili će vječno da snima biografije? Bolje da se baci onda na dokumentarce. 

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Betolingar Misdongard said:

Film o Crnanjskom bi potencijalno mogao da bude extra zanimljiv, ima stvarno mnogo materijala. Selimović? Ne znam, on je bio dosta zatvoren lik.

 

Oće li Bjelogrlić ponuditi nekad neku svoju ideju ili će vječno da snima biografije? Bolje da se baci onda na dokumentarce. 

O Crnjanskom bi se moglo napraviti vise filmova, dok bi se Selimovic ubio za neku psiholosku drama, slucaj njegovog brata itd.

Mladog Crnjanskog bi mogao da glumi Bikovic, a Selimovica Nikola Rakocevic.

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2021 at 8:21 AM, Kronostime said:

4. Pesmu "Nocas mi srce pati" je napisao za Silvanu Armenulic 1970. godine za potrebe serije "Ljubav na seoski nacin"

Ako već igraš na činjenice u knjigama o njemu piše drugačije - da mu je pričala o životu, bila je tužna, imala probleme... a da je on u naletu inspiracije, mamuran posle lude noći napisao tu pesmu, a posle se dvooumio da il da joj je preda.

 

Drugo, svi koji su ga poznavali pričaju da je uglavnom bio pijan ili bar načet, dešavalo se da propusti koncert ili da pola istog ni ne otpeva. Gubio je često ogromne pare na kocki, što je i sam priznavao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Barkley#34 said:

Ako već igraš na činjenice u knjigama o njemu piše drugačije - da mu je pričala o životu, bila je tužna, imala probleme... a da je on u naletu inspiracije, mamuran posle lude noći napisao tu pesmu, a posle se dvooumio da il da joj je preda.

 

Drugo, svi koji su ga poznavali pričaju da je uglavnom bio pijan ili bar načet, dešavalo se da propusti koncert ili da pola istog ni ne otpeva. Gubio je često ogromne pare na kocki, što je i sam priznavao.

Tomu sam upoznao 1983. godine , kad se vratio iz Toronta i njegova karijera tokom `80-ih mi je dobro poznata zahvaljujuci mom pokojnom ocu ugostitelju koji se sa njima druzio u tim starim kafanama po Beogradu i van istog i upoznao me sa istima kad god sam na njih naisao u Kasini, Parku, Skadarliji, Vidin Kapiji, Klubu Knjizevnika, Srpskoj Kafani, Oracu, Vltavi, Kalenicu, Staroj Hercegovini ....

Toma je bio boem u pravom smislu te reci - neko ko ce da popije, zabavi drustvo oko sebe u kafani, pomogne nekome kome treba pomoc (vise je novca ispoklanjao ljudima koji su ga kasnije pljuvali, nego sto je prokockao - ali to govori o tim ljudima) i gospodin za gomilu samozvanih boema koji se sada kunu u to.

U filmu su Toma, Tozovac, Cune, Davorin, Kemal, Zdravko, Kalezic... karikirani do zla Boga.

Majkumu, trebali su se drzati necega sto je lako proveriti kod onih koji su te ljude, na zalost pokojne, poznavali, a ne praviti Bohemian Rhapsody - Balkan Edition.:default_coffee:

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

U filmu su Toma, Tozovac, Cune, Davorin, Kemal, Zdravko, Kalezic... karikirani do zla Boga.

 

Meni su bas to uradili dobro, umjetnost je mnogo vise od kopiranja stvarnosti. Film ima emociju, kao rijetko koji napravljen u poslednje vrijeme i to ga cini izuzetnim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Amigo said:

 

Meni su bas to uradili dobro, umjetnost je mnogo vise od kopiranja stvarnosti. Film ima emociju, kao rijetko koji napravljen u poslednje vrijeme i to ga cini izuzetnim.

Emociju kod Tome, Zeljka Samardzica (slusao ga i u Mostaru, a i u Beogradu na Zrenjaninskom Putu, a i u Ambasadoru preko puta Centralnog groblja)  ces: tesko shvatiti:

  1.  Nisi bio s njima u to vreme i donosis sud na osnovu stampe
  2. Nisi se druzio, bio u njihovom prisustvu od 1. Januara svake godine od 1982. do `90, kada su se u delu restorana II Hotela Kasine (ili banket sala ili pivnica) svi skupljali, pevali i zajebavali se medjusobno.

Amigo, nemam nameru da te vredjam, ali mogu da te uputim kod par ljudi u Torontu koji su pomagali Tomi i Gordani, pa da ti ispricaju sta je i kako je bilo.

Link to comment
Share on other sites

Ne prave se filmovi samo za one koji su poznavali doticne.

Bec sam jednom pomenuo da sam imao priliku da sjedim sa Tomom jedne prilike. Sta je sve govorio, bolje da ne pisem.

Ispade da ja mislim da je Toma bio neki los covek, daleko od toga, covek je bio i ostao legenda, sad sto se tebi nije dopao film, ili se meni dopao, nije bitno.

Imamo razlicite poglede sta bi film trebao da bude i to je to.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Kronostime said:

Toma je bio boem u pravom smislu te reci - neko ko ce da popije, zabavi drustvo oko sebe u kafani, pomogne nekome kome treba pomoc (vise je novca ispoklanjao ljudima koji su ga kasnije pljuvali, nego sto je prokockao - ali to govori o tim ljudima) i gospodin za gomilu samozvanih boema koji se sada kunu u to.

To o poklanjanju niko ne spori, čak se svuda ističe, a upravo ga i opisuju kao ti. MIslim da ga retko ko baš pljuje, samo istaknu sve delove njegove slike. U skoro svim pričama o njemu mnogo je više pozitivnih ocena. Njegova slava je i ostala upravo zato što je bio autentičan a ne kao oni koji se svuda reklamiraju i preuveličavaju priče o sebi.

Link to comment
Share on other sites

Many Saints of Newark.

 

Boze, koliko sam iscekivao ovaj film! Hajpovao sam sebe godinama radujuci se povratku Tonija na ekran. Kad ono...


Film je vise mesavina "Price iz Bronksa" (one sa De Nirom, Palminterijem i Brankatom) i "Dobrih momaka". U centru paznje su neredi u Njuarku 1967, odnos izmedju Afroamerikanaca i Italoamerikanaca, kao i neispricana prica o Dikiju Moltisantiju.

Toni Soprano je ovde samo duh, posmatrac dogadjaja, iako je jasno da cela prica ima veze sa njim.

 

Setting mi je skroz ok. Dosta je cela ova prica provlacena kroz seriju i otprilike smo znali na cemu ce se film bazirati. Medjutim, film ima i dosta slabosti. Na primer, scenario nije dobro sastavljen - filmu fali veliki momenat, kulminacija. Na kraju nas doceka antiklimaks kad se dogodi ono sto svi znamo da ce se dogoditi (a ima veze sa TV policom). Ne znam u kojoj meri je Dejvid Cejs bio umesan u kreiranje filma, ali mi se cini da je samo pozajmio svoje ime. Ipak, moja najveca zamerka ide na racun glume. Na primer, kasting je delimicno ok - Nivola je odlican kao Diki,  Vera Farmiga odlican izbor za Liviju, Majkl je ok. Medjutim, Poli, Pusi, a narocito Dzunior i Sil - totalni promasaj. Ne znam da li je neko rekao glumcima da glume likove u dvadesetim i tridesetim godinama a da se pred kamerom ponasaju kao da imaju 60 ili 70. Dok su glumili mladje verzije sve vreme su u glavi imali mnogo starije likove iz serije. Prosto se vidi da nisu prirodi, da su izvestaceni, i to bas bode oci. Plus, Sivlija su upropastili otkrivenjem da sve vreme nosi periku, iako u seriji nije data bas nijedna naznaka da je tako.

 

Na kraju, poslednja scena mi daje odredjenu nadu. Ima prostora za nastavak, i samo u toj varijanti bi ovaj film imao nekog smisla. Ali ako su "Mnogi sveci Njuarka" nesto i dokazali - to je da su "Sopranovi" stvarno nedodirljivi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sa odredjenim entuzijazmom sam se (pre nekih metar dana) uputio ka bioskopu da odgledam poslednje ostvarenje Clinta Eastwooda..

"Placi,Maco" (Cry Macho) drama,road movie

..a da li sam iz sale izasao zadovoljan? Procitajte u nastavku.

Kada neko u svojoj 91.godini rezira film,a usto se u njemu pojavi i kao glavni glumac,to postaje kuriozitet sam za sebe. Eastwood dakle jos uvek jase. I doslovno i figurativno.
Film prati negovatelja konja i bivsu rodeo-zvezdu,Majkla Majloa,kojeg dugogodisnji prijatelj i bivsi poslodavac angazuje da mu iz meksika dovede nepriznatog 13-godisnjeg sina. 

U Meksiku srecemo poznate i vec vidjene stereotipe:veselu sirotinju,kriminal na ulicama,potkupljivu policiju i zanosne zene. Pronasavsi klinca Majlo najpre ima problema da ostvari kvalitetan kontakt sa njim,ali vremenom se njihov odnos menja i pretvara u odnos iz vestern filmova - iskusni kauboj i decak koji u njemu vidi uzora. U pokusaju da se dovezu do granice upadaju u neprijatne situacije i prolaze kroz niz peripetija,pri cemu se u obojici javljaju odredjene sumnje i preispituju motivi...

Da budem jasan. "Placi,Maco" je daleko iza Istvudovih najboljih ostvarenja i ne moze da se meri sa njima. "Bledi jahac", "Odmetnik Dzozi Vejls", "Neoprostivo" su negde zanrom bliskiji,ali i "Misticna reka", "Devojka od milion dolara" su prilicno iznad. Tjah,cak je i pretposlednji film ("Mula"/The Mule) bolji uradak. Cry Macho ima plitak scenario,predvidivu pricu sa dosta rupa i nelogicnosti i nadasve neubedljiva resenja. No,nije ni Usain Bolt svaku trku isao ispod 9,60,zar ne?

Njegov glumacki minimalizam je jos uvek tu,njegova rezija i dalje prepoznatljiva. Nema sumnje da je jedan od najvecih ikada.

Ako je ovo bio zaista njegov poslednji film (a po oprostajnoj poruci ostavljenoj pre nekoliko meseci rekao bih da jeste)..
 

..tada samo mogu da se poklonim i kazem: Hvala na svemu,gospodine Eastwood! 

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

Ja zaspao na pola filma i nije mi palo na pamet da vraćam.

Veliki Đžon Hjuston je svoju karijeru završio sa stilom.,,Dablinci" su skriveni biser.

Da je Klint stao kod ,,Torina"...

Karijera je krcata odličnim filmovima tako da ,,matori nema veze".

 

Edited by sasa965
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Samac" (A Single Man) 2009. drama

Intrigantna psiholoska drama u reziji cuvenog modnog dizajnera Toma Forda. Da,apsolutno sam znao (casna pionirska) da je Tom Ford i scenarista i reditelj mnogo pre nego je ovaj zanimljivi uradak konacno dosao na red kod mene. Kad vec spomenuh - vrlo rado nosim njegove parfeme i preporucujem ih muskoj populaciji.
No,da mi vidimo kakvo je debitantsko ostvarenje ovog multitalentovanog umetnika.

zf0wIKwLh8PyQN4jObPyjRyse44K_ddci3u877LG

U dve reci:vrlo dobro. Jaka "cetvorka".

Markantni George Falconer britanski je profesor knjizevnosti koji 1962.zivi u Los Andjelesu. (ide mali spoiler za one koji nisu gledali film,iako ne utice presudno na gledanje) 

Spoiler

Kad jednog dana sazna da je njegov dugogodisnji ljubavnik Jim poginuo u automobilskoj nesreci,George zakljuci da njegov zivot nema smisla te cvrsto odluci pociniti samoubistvo. Nakon sto napise oprostajno pismo i detaljno razradi postupak suicida,George ce susresti nekoliko ljudi zbog kojih ce se poceti kolebati oko razloznosti i opravdanosti samoubistva...


Moram priznati da je "Samac" jedan od vizuelno i estetski najupecatljivijih filmova koje sam pogledao te se itekako vidi i oseca uticaj proslavljenog modnog kreatora iza kamere. Vizuelno - vrlo efektan, estetski - zavodljiv, stilski - impresivan. No,i sama rezija je sigurna i sugestivna. Film veoma dojmljivo rekonstruise razdoblje ranih sezdesetih. 

Odlicna glavna uloga Colina Firtha,fotografija te muzika koja dodatno naglasava emotivnost zbivanja su takodje jaki aduti filma. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gde je jedan,tu je drugi,kaze stara...ma kakvi..nema takve poslovice.
No,stvarno ima drugog filma Toma Forda :smiley53: Trenutno ga ima i na HBO portalu,pa mozete fino da se zavalite i uzivate u 116.minuta zanimljive,viseslojne price i jos jednog vizuelnog uzitka za oci.

"Nocne zveri" (Nocturnal Animals) 2016. drama/arthouse film

nocturnal-animals-banner-poster.jpg

Suzan Morou (Amy Addams) je bogata vlasnica umetnicke galerije koja zivi zivot na visokoj nozi,uzivajuci u svom ugledu,skupoj garderobi i svakom drugom luksuzu koji cini deo njene svakodnevnice. Kada jednog dana na njenu adresu stigne primerak neobjavljene knjige njenog bivseg muza Edvarda Shefilda (Jake Gyllenhaal),sa kojim je ostala u kontaktu,njen zivot pocinje da se menja. Citajuci uznemirujucu knjigu,ona pocinje da preispituje svoje zivotne odluke,ali i da razmislja o Edvardovim motivima i razlozima za pisanje knjige.

"Nocne zveri" su film sa nelinearnom radnjom. Gledaoci istovremeno prate tri price:jednu iz stvarnosti,drugu iz samog romana,dok treca predstavlja fleshbekove iz njihovog zajednickog zivota. Svaka prica je mali film za sebe,ali sve su medjusobno povezane na odredjeni nacin.

Zanimljivo mi je kako je Ford na vise nivoa distancirao dve glavne price. Dok scene iz Suzaninog zivota i fleshbekova predstavljaju kombinaciju romanticne drame i satire o zivotu bogatih,prica iz knjige je mnogo mracnija. Smestena u monotone predele Teksasa,prica je predstavljena kao vrsta neo-vesterna sa motivima osvete. Razlike izmedju ova dva sveta reditelj predstavlja i vizuelno - prvi svet je naslikan paletom mracnih,hladnih i nelagodnih boja,dok je svet iz knjige ruralan,ali zivahan i svetao. 

I Jake i Amy su vrlo dobro odradili posao,ali moj glumacki favorit je ipak lik sherifa Bobija Andesa. Njegov osecaj za pravdu nadilazi zakonsku normu. Njegova volja opasno igra izmedju prava i pravde,ali zivot nije linija manjeg otpora i nekada treba odabrati i tezi put,makar se on ne cini ispravnim. Odlicna uloga i stvarno mislim da je vreme da Michael Shannon pocne dobijati ozbiljnije,vece i glavne uloge.

"Nocturnal Animals" je i autorova kritika konzumerizma,elitizma i laznih kritika. U ovom ostvarnju nasilje je preliveno u fikciju,a drama u stvarni zivot. Na kraju filma nisam mogao da se odlucim da li da likujem ili da se zgrozim;obe emocije su bile ravnopravne. Odabir samo jedne ne bi ni bio posten i zato su "Nocne zveri" jako dobar film.

Edited by Crni Bombarder
  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

AAAABXUoYhCnq0oz0Wg-tQe1ZzMyR6REXY15TS1a

 

The Forgotten Battle (De Slag om de Schelde) (2020)

 

Holandski ww2 film. Kombinacija trilera i ratnog filma. Sa jedne strane pratimo vojne operacije vezane za holandska ostrva na ušću šelde što je ratni deo filma a drugi deo filma je pokret otpora na ostrvu što bi bio triler. Vrlo dobro ispričana priča koje se na kraju stapaju u jednu. Preporuka za sve. Film nije neki master piece ali mislim da će svako naći nešto u njemu. Za divno čudo jedan od filmova koji bi po meni profitirao više da se malo više bavio triler delom na uštrb ratnog dela.

 

564925d203fa5ae15f831953056dbe60.jpg

 

The Red Ghost (2021)

 

Ruski ww2 ratni film. Da Bulajić još uvek radi filmove ovo je neki evolucioni naslednik ww2 filmova iz doba hladnog rata. Priča ima izuzetno zanimljivu podlogu, radi se o jednom mitu o "duhu" koji je za vreme rata u odsutnim trenutcima pomagao vojsci i civilima protiv Nemaca.  Priča koja je ispričana je na granici treša i dobrog ukusa, previše stereotipa o ratu koji teško da mogu da piju vodu danas kada ovaj film gledaju uglavnom oni koji nisu iz tog doba. No šta je tu je, posle par filmova iz Rusije koji imaju vrlo dobru radnju vidimo da ipak još uvek nije izumro ovaj "žanr" 🙂

 

Same borbe su mnogo realnije, nema rambo momenata niti situacija gde jedan ubija diviziju. Efekti su ok, mada film nije zahtevan što se tiče efekata jer u filmu su pešadijske borbe niskog inteziteta. Preporuka za popodne dok ne zaspete posle ručka, ko ga propusti nije ništa bitno izgubio.

 

1911-trailer.jpg

 

1911 (2011)

 

Istorijski film o Kini. Džeki Čen u ozbiljnoj ulozi u ozbiljnom filmu, moram priznati da nisam ni čuo a snimljen pre 10 godina na 100 godišnjicu obaranja Quing dinastije i uspostavljanje republike. To je i glavna radnja filma. Revolucija i uspostavljanje republike. Film ima dosta brz tempo što će ceniti oni kojima istorija nije bitna, no između kadrova ima bar jedno 20-tak tekstualnih delova koji nam daju kontekst i povezuju radnju filma. Nikad do sada nisam video toliko teksta u jednom igranom filmu ali mislim da je dobro odrađen jer za nekog kao ja ko nije upućen u ovaj događaj ne bi bilo moguće shvatiti film u celosti. Obzirom da je dosta brz preporuka samo za ljubitelje Istorije i znatiželjne koji nikad nisu gledali Čena u ozbiljnoj ulozi. Uopšte nije loše odradio ulogu, uopšte mi nije smetao njegov komedijaški imidž.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2021 at 1:26 PM, Crni Bombarder said:


Ako je ovo bio zaista njegov poslednji film (a po oprostajnoj poruci ostavljenoj pre nekoliko meseci rekao bih da jeste)..
 

 

 

Ovo nije njegov oficijlni twitter account iako pise da jeste. Nije overen od strane twittera, tako da mozda i nije njegov poslednji film, bar se nadam. 

 

Iz zenskog ugla, steta sto vreme nije stalo na trecoj slici na dobar, los.. lep :classic_blush:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

MV5BNzM3MjYxZWItNWMxNC00MDAyLTk5NTctMTlh

 

"The Many Saints of Newark" (2021)

 

Odličan film, uz napomenu da sam veliki fan serije tako da imate to na umu. Film je savršeno dočarao filing serije. Likovi su skroz ok, možda čak i nisu morali toliko da insistiraju na sličnostima ovih sporednih likova. Tip koji je glumio Silvija ga je skinuo 100%, potpuno nepotrebno. Film nije o Sopranosima nego o Moltisantijima. Sopranosi su praktično sporedne uloge doduše zapažene. Mladi Gandolfini je po meni "cilck bait" za film jer Toni je kultna ličnost. Dečko je odradio neke stvari odlično (pipkanje nosa) dok neke stvari nije baš uspeo da skine (Tonijev bes kada se mršti), no sasvim ok rola, mislim da je sa razlogom predstavljen malo blaži.

 

Glavne uloge su Alesandro Nivola za koga nisam ni čuo iako sam ga prepoznao iz nekih drugih filmova i Odom, obojica odlični. Režija odlična uz napomenu da film možda ostavlja utisak da su neke stvari nedorečene ili nejasne ali mislim da je namerno rađen tako u stilu kraja serije ali i skoro sam siguran nastavcima koji slede. Film se završava trenutkom kada Toni počinje karijeru tako da sam siguran da je od početka planiran nastavak. Malo sam guglao i vidim kao da nije ništa dogovoreno ali svi su i više nego spremni da rade na njemu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uvek dam 'thumbs up' kada se neko potrudi i napise vise od recenice o filmu,ali ovde moram da kazem da sam o filmu citao dosta oprecne komentare. Neki idu toliko daleko da kazu da film uopste nema veze sa serijom i da nije ni trebalo da bude snimljen. Da je maltene sve promaseno..

Naglsavam da nisam gledao film,pa me zanima o cemu se radi tu,odakle tolika razlika u utiscima? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...