Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Sinoć sam se na TV podsjetio Linčovih ranih radova: Eraserhead i The Elephant Man. Čovjek je jednostavno klasa za sebe. U audio-vizuelnom smislu teško da iko može da mu parira, specijalni efekti, atmosfera, neke neobjašnjive pojave koje proizlaze iz njegove lude glave. Ova dva filma su po senzibilitetu dosta različita, ali imaju dosta zajedničkih elemenata. Oba su remek-djela na svoj način. U kasnijim djelima je promijenio malo stil, ostajao je svakako dosledan sebi, ali vidi se mnogo više triler elementa i zapetljanih plot-twistova. U prva dva filma toga nema uopšte, što ne znači da nema teških zagonetki koje stavlja pred nas ovaj stvaralački genije. Eraserhead 10/10, The Elephant Man 9/10. 

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Berlin, I love you (2019)

 

Ovo je prvi film iz ovog serijala koji sam gledao (postoje valjda još i oni vezani za Njujork, Pariz, Rio i Šangaj), nije loša ideja - omnibus koji ni nema neke tematike sa gradom koliko bi se moglo pretpostaviti, osim što pokušava da dočara tu atmosferu. Ima gotivnih pričica ali i nekih jako dosadnih. Na kraju nisam uspeo da zaključim da je ovo neki zaokružen projekat, niti nalazim neku koherentnost u ovome. Vredi pogledati ali nije za svakog niti prodire naročito duboko. 5/10

Edited by Chaos Is Me
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pogledao Tomu. Sta znam... onako. Ima taj neki setni osecaj dok ga gledas, pogotovo ukoliko je njegova muzika bila deo odrastanja (ja sam mislio da je svakom, ali eto mojoj zeni nije). Gluma je sta znam, meni je Maric malo prehajpovan glumac. Nije lose odigrao, ali meni je osecaj bio tokom celog filma kako se taj covek u zivotu nije napio ili ti usvinjio onako po propisu. Ima radnju film, prikazuje zivot, cak i nije baceno vreme pogledati ga. Ali nekako mi je osecaj da je propustena prilika da se napravi bolji film o pevacu koji je imao potencijal da bude kao onaj o Dzoni Kesu. 

 

I naravno greske... ja izdvajam dve: 

- DDOR na nagradi. 70ih se to zvalo DOZ. 

- Jelen pivo ne znam da li je postojalo uopste, ali sam siguran da se nije pilo nigde do 90ih sem mozda u Apatinu.

 

stare dobre seljacke fore za sponzore...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sjedimo mi gimnazijalci u hotelu Bristol, koji je bukvalno pored skole, kad eto ga Toma ulazi u kafanu hotela, tu je odsjeo, jel i mi ga pozivamo da nam se pridruzi. Malo pod gasom :classic_biggrin: Toma sjeda u kiflu sa nama i pocinje da brlja nesto totalno bez veze. Izgledao je nekako star, kao da mu nesto nije bilo u redu sa nogama, cudno je hodao.

Sve u svemu, ne mogu nikako da ga povezem sa ovim glumcem Maricem. Sto sam vidio na trejleru, ona sminka, nos nekako neprirodan, ali jedva cekam da pogledam film.

Sto se tice Jelen piva, cini mi se da je to pivo bilo i tada, ali Niksicko je vjerovatno bilo tada na najboljem glasu, od domacih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2021 at 3:22 PM, sreta-steta said:

Pogledao Tomu. Sta znam... onako. Ima taj neki setni osecaj dok ga gledas, pogotovo ukoliko je njegova muzika bila deo odrastanja (ja sam mislio da je svakom, ali eto mojoj zeni nije). Gluma je sta znam, meni je Maric malo prehajpovan glumac. Nije lose odigrao, ali meni je osecaj bio tokom celog filma kako se taj covek u zivotu nije napio ili ti usvinjio onako po propisu. Ima radnju film, prikazuje zivot, cak i nije baceno vreme pogledati ga. Ali nekako mi je osecaj da je propustena prilika da se napravi bolji film o pevacu koji je imao potencijal da bude kao onaj o Dzoni Kesu. 

 

I naravno greske... ja izdvajam dve: 

- DDOR na nagradi. 70ih se to zvalo DOZ. 

- Jelen pivo ne znam da li je postojalo uopste, ali sam siguran da se nije pilo nigde do 90ih sem mozda u Apatinu.

 

stare dobre seljacke fore za sponzore...

 

Idem sutra da ga pogledam, hanuma insistira jbga.

Vec krindzujem od novog talasa domacih glumaca, posto te nove serije i filmove domace radinosti ne mogu da gledam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E to je zanimljivo pitanje... ima neka scena gde mika antic, zoran radmilovic i toma nesto bistre na nekoj zurci. I malko mi je zalicilo na neku scenu iz Vruceg vetra. Po meni nisu omanuli skroz, i cak ne znam da li bih rekao "moglo je to bolje", ali definitivno je moglo drugacije. Nekako tu tominu tugu su uhvatili samo donekle. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2021 at 3:22 PM, sreta-steta said:

Pogledao Tomu. Sta znam... onako. Ima taj neki setni osecaj dok ga gledas, pogotovo ukoliko je njegova muzika bila deo odrastanja (ja sam mislio da je svakom, ali eto mojoj zeni nije). Gluma je sta znam, meni je Maric malo prehajpovan glumac. Nije lose odigrao, ali meni je osecaj bio tokom celog filma kako se taj covek u zivotu nije napio ili ti usvinjio onako po propisu. Ima radnju film, prikazuje zivot, cak i nije baceno vreme pogledati ga. Ali nekako mi je osecaj da je propustena prilika da se napravi bolji film o pevacu koji je imao potencijal da bude kao onaj o Dzoni Kesu. 

 

I naravno greske... ja izdvajam dve: 

- DDOR na nagradi. 70ih se to zvalo DOZ. 

- Jelen pivo ne znam da li je postojalo uopste, ali sam siguran da se nije pilo nigde do 90ih sem mozda u Apatinu.

 

stare dobre seljacke fore za sponzore...

 

Slazem se sa svim napisanim. Vredi pogledati film.

 

Na Marica se naviknes dok gledas film, u pocetku je malo wtf 😄

 

Meni su zasmetali oni Tozovac, Cune i ta ekipa glumaca...iako se kratko pojavljuju. Lepa Lukic kida 😄

 

Link to comment
Share on other sites

Hajde i ja da se oglasim sa dva filma iz poslednjih par dana.

 

The many saints of Newark, sa sinom Sopranom nije toliko loše urađen koliko besmislen film da mi je inače jedva prelazna i slabačka serija Godfather of Harlem delovala kao prime Scorsese. Priča, gluma, radnja, besmisao... Skoro me neki film nije toliko naljutio bukvalno. Kapiram da bi mi, da nisam odgledao Sopranos, bio još besmisleniji.

 

Stillwater, on the other hand je odličan. Spor, realističan, dobro sniman, sa par malo nategnutih delova u priči, ali je to nekako kompenzovano gotovo danijeldejluisovskim Matom Dejmonom u jednoj od boljih uloga, a tu je i uvek divna Camille Cottin. Dobar film koji se nekako neće nigde kotirati kao takav, bar imam takav dojam. Uz https://www.imdb.com/title/tt9526784/ verovatno jedini dobar film koji sam gledao ove jeseni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Poster_film_De_Oost.jpg

 

The East (2020)

 

Film koji prati holandskog regruta u današnjoj Indoneziji tokom ustanka Idonežana u borbi za nezavisnost. Film opisuje brutalnosti i kako je do njih došlo tokom tog rata a obzirom da je holandski pohvala sa te strane što su se upustili u taj vid samokritike. Nema mnogo ratnih scena, ako se dobro sećam ima samo jedan metak vezan za borbe ostalo je sve vezano za ratne zločine Holanđana. Odličan film, radnja je malo sporija ali mislim da je namerno tako urađen jer film šokira sve više kako se bliži kraju. Ne mogu da kažem da me je šokirao kao na primer "The Captain" ali taj neki utisak ostavlja na gledaoca. Tamo su ipak zločini nad svojim sunarodnicima dok su ovo klasični ratni zločini nad drugima. Odličan film za koji sam mislio da ga stavim u apsolutnu preporuku ali ipak sam presekao da ide ovde zbog par sitnijih stvari koje mu zameram. Preporuka svima.

 

libertador-film_-_ramirez_edgar-3-638x33

 

The Liberator (2013)

 

Ako ste kao i ja prateći dešavanja u južnoj americi hiljadu puta nailazili na spominjanja Simona Bolivara onda je ovo pravi film za vas. Venecuelnaski film o ovom junaku svih južno američkih država. Pod njegovim vođstvom veći deo južne amerike se izborio za nezavisnost od Španije. Film ga prati u prilično kratkim crtama, bukvalno kao neki tutorijal za neupućene i to je odrađeno na jedan odličan način. Gluma je skroz ok, nema mnogo velikih bitaka i kompjuterskih efekata (sankcije u Venecueli 🙂 ). Glumca levo da glavne uloge verovatno prepoznajete ali ovde ima još epizodniju ulogu nego u GOAT, i ovde je za divno čudo pozitivac 🙂

Obzirom da je film dosta uopšten i preskače mnogo stvari iz njegovog života preporuka bukvalno za one koji žele da imaju pojma ko je ovaj čovek a ne žele da čitaju o njemu. Mene je dosta zainteresovao za Bolivara tako da ću definitivno uzeti neku knjigu o njemu ako ikad naletim na tako nešto kod nas.

 

MV5BMjI5ZGE3ZjYtYzBjOC00ZGM5LThhMDctYzdk

 

The Auschwitz Report (2021)

 

Slovački film o bekstvu dva slovačka Jevreja iz Aušvica. Odličan film ali je kraj malo zbrzan. Bilo je tu materijala da se napravi od ovoga masterpiece ali .... Dobar film za one koji ne razumeju kritike ka "Dari" kako se sa minimumom orgijanja nad ljudim postiže veći efekat nego da prikazujete eksplicitne slike nasilja. U tom delu me je podsetio na Šindlerovu listu ali sam logor nije glavna tema iako radnja u njemu zauzima dobar deo filma. Radnja filma je značajna jer je na osnovu ove dvojice do zapada prvi put došla priča o Aušvicu i sličnim logorima, to je neka osnovna radnja filma. Preporuka za "istoričare" ostalima bi mogao biti malo dosadan.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odlican je film o Tomi, van emocija (mada mislim da se previse pise/prica o odnosu njega i Silvane), dosta je lepo prikazano to vreme, a njegov odnos sa doktorom je i filozofski i na mene ostavio najveci uticaj.

 

 O tome kako je Maric odglumio Tomu mozete poslusati izjavu Tomine zene, samo je reci hvale imala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

scenario i gluma sasvim dobri. režija je taj neki bot-bjela fazon, gde je sve očekivano i na opštem mestu, bez ličnog pečata, verovatno jer čovek nije baš pravi pravcati režiser. ali sasvim okej đuture, pogotovo što ne mogu da se setim nekog našeg filma koji ima taj holivudski zonfa, pratimo nekog celebrityja kroz dekade i ostalo.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mi smo se porodično svi skupa isplakali uz film. Udara na emocije. Posle filma sam izveo psa u šetnju i onako po kiši tumaramo nas dvojica kad mi suze same krenuše niz lice. Ne direktno zbog filma, nego sam već bio načet emocijama pa me samo sastavilo odjednom.

 

Bio sam klinac kad je Toma umro, završavao osnovnu školu i još uvek se živo sećam kada je jedan drugar rekao da je umro pa je nakon toga nastala prepirka između njih par ko je bolji pevač gde su nabrajali ni sam ne znam šta. Ne znam ni zašto sam to zapamtio jer nisam slušao narodnu muziku tada pa ni Tomu. Znao sam pesme, ali sam sa društvom gledao 3K i MTV. Tek sledeće godine na maloj maturi i prvom pravom pijanstvu sam donekle shvatio o čemu pevaju Toma i Džej, mada i dalje nisam slušao narodnu muziku. Vratio me je ovaj film u to vreme. Počupao neke davno zaboravljene uspomene, prve simpatije, društvo i neke kojih više nema...

 

Nisam znao da je baš svaka njegova pesma nekome posvećena i to mi je prvi utisak filma. Dobro su uradili vremensku liniju i povezivanje pesmi sa događajima u njegovom životu.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Dosta toga u filmu je netacno:

 

1. Toma nije ziveo u Cikagu vec u Torontu, gde je upoznao Gordanu i gde mu se rodio sin Aleksandar.

2. Pesma "Za Ljiljanu" je posvecena Ljiljani Blagojevic, sa kojom se upoznao na snimanju serije "Doktorka na selu", a izdata je 1984. godine.

3. Sa Kemalom Montenom je pevao u emisiji "Dva slavuja" TV Sarajevo 1987.

4. Pesmu "Nocas mi srce pati" je napisao za Silvanu Armenulic 1970. godine za potrebe serije "Ljubav na seoski nacin"

 

Ima jos dosta toga, mada je film simpaticno uradjen.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Dosta toga u filmu je netacno:

 

1. Toma nije ziveo u Cikagu vec u Torontu, gde je upoznao Gordanu i gde mu se rodio sin Aleksandar.

2. Pesma "Za Ljiljanu" je posvecena Ljiljani Blagojevic, sa kojom se upoznao na snimanju serije "Doktorka na selu", a izdata je 1984. godine.

3. Sa Kemalom Montenom je pevao u emisiji "Dva slavuja" TV Sarajevo 1987.

4. Pesmu "Nocas mi srce pati" je napisao za Silvanu Armenulic 1970. godine za potrebe serije "Ljubav na seoski nacin"

 

Ima jos dosta toga, mada je film simpaticno uradjen.

 

Uglavnom su to opstepoznate cinjenice (ok, mozda ovi rodjeni posle 2000. ne znaju), ali sve to i nije neki minus, jer nismo gledali dokumentarac vec samo film inspirisan stvarnim dogadjajima. Ja im zameram lose uradjene perike i maske, mada cak je i to sporedno, jer bismo onda diskusiju mogli da svedemo na to da li Maric lici na Tomu ili ne. 

Po meni, najbolji posao su uradili Nikola Pejakovic i Aco Pejovic.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...