Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Ja tu samo imam problem s onom scenom kad je on pronađe posle dosta vremena, ona mu otvara vrata i apsolutno nikakva reakcija, ni da trepne. A po onome što kasnije saznamo o njoj nije bila ni toliko besprekorna glumica ni toliko ravnodušna prema njemu da kažeš, psihopatska kučka pa normalno. Može eventualno da se pretpostavi da ga je primetila ranije na ulici ali i to mi je dosta nategnuto.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, alcesta said:

Ja tu samo imam problem s onom scenom kad je on pronađe posle dosta vremena, ona mu otvara vrata i apsolutno nikakva reakcija, ni da trepne. A po onome što kasnije saznamo o njoj nije bila ni toliko besprekorna glumica ni toliko ravnodušna prema njemu da kažeš, psihopatska kučka pa normalno. Može eventualno da se pretpostavi da ga je primetila ranije na ulici ali i to mi je dosta nategnuto.

Ni meni se iskreno ne sviđa taj poslednji dio filma. Ona bi zapravo nakon takve prevare trebalo da se potpuno distancira od detektiva, od potencijalnog ponovnog susreta sa njim. Jeste da je promijenila izgled, ali rizik je veliki. Detektiv ponovo razvija opsesivnu ljubav, i na kraju se ponavlja smrt na istom mjestu, Hičkok šalje poruku da takva ljubav/odnos ne može da opstane. Smrt je metafora kraja te veze.

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Betolingar Misdongard said:

Jbg, ne mogu u jednom postu da pišem o deset filmova. Tu je i kultni Psiho, Rear Window za koji je Linč rekao da je jedan od par filmova koji su najviše uticali na njega, Call Dial M for Murder, Rope, itd.

 

Marnie, North by Northwest... 👍

Link to comment
Share on other sites

Pogledala ponovo posle mnogo godina

 

The Big Blue (1988) u reziji Lika Besona sa Zan Mark Barom i Zan Renoom

 

https://www.imdb.com/title/tt0095250/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

 

 

Predivan film (skoro sam zaboravila koliko) o roniocima na dah. Za inspiraciju imala realne likove, Jacques Mayol (Zan Marc Bar) and Enzo Maiorca; u filmu Molinari (Zan Reno)  ,ali filmska prica nije biografska. Fikcionalna je osim sto je Mayol pomagao na adaptaciji scenarija u koje je uneo i neka svoja psiholoska stanja razapetosti izmedju strasti za dubinom i ljubavi prema tadasnjoj devojci.. Link ka vise podataka je u spojleru, ali bolje pogledati.

 

 

Kraj je jedan u originalnom filmu, ali je za trziste SAD promenjen. U Jugoslaviji se prikazivao pod imenom Veliko plavetnilo i u originalnom izdanju. Kuriozitet je da je Zan Mark Bar bio gotovo dve decenije nas zet. Bio je ozenjen pijanistkinjom i kompozitorom Irinom Decermic (sada u braku sa Goranom Susljikom).

 

Jedan od likom najlepsih glumaca osamdesetih.

Edited by Plavi Golub
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 3:41 PM, Betolingar Misdongard said:

Ni meni se iskreno ne sviđa taj poslednji dio filma. Ona bi zapravo nakon takve prevare trebalo da se potpuno distancira od detektiva, od potencijalnog ponovnog susreta sa njim. Jeste da je promijenila izgled, ali rizik je veliki. Detektiv ponovo razvija opsesivnu ljubav, i na kraju se ponavlja smrt na istom mjestu, Hičkok šalje poruku da takva ljubav/odnos ne može da opstane. Smrt je metafora kraja te veze.

 

Posto vidim da se povela polemika o Hickoku posle mog posta, da se razumemo, ja mislim da je genijalan, samo sam o Vertigu dosta citao da je najbolji njegov film i onda me je u tom svetlu razocarao. Naravno da je odlican film i dalje, ipak, kako ste vec spomenili, poslednji deo filma mi je malo nategnut, Rear Window je nekako mnogo bolje zaokruzen.

 

Pogledah Mank pa Gradjanin Kejn jer je Mank o scenaristi koji ga je napisao.

 

Mank odlicna rezija i atmosfera, dobar film, plus odlicna gluma Oldmana, ne bi me cudilo da dobije Oskara.

 

Gradjanin Kejn nema sta da se prica, ispunio izuzetno visoka ocekivanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

USvsBH_HuluOriginals_OOH_19-6x48_C873-16

 

The United States vs. Billie Holiday (2021)

 

Film o čuvenoj pevačici Bili Holidej i njenoj borbi protiv rasizma. Radnja filma prati i poteze koje je vukla država da je ućutka. Film ima problema kao i svaki koji želi par decenija da strpa u dva sata ali ako se to zanemari mislim da je ovo solidan film o ovoj divi džez muzike. Andra Day je bila fenomenalna i potpuno opravdano zaslužila nominaciju,no biće tesno za ženskog oskara, mnogo dobrih uloga ove godine je u opticaju. Preporuka za istoričare i dramaturge za ostale mislim da će biti prespor.

 

MV5BMGE3MzMzOTAtOTExMy00MzFiLWFjNDItN2Zi

 

Pieces of a Woman (2020)

 

Sjajno ispričana priča o jednoj ženi i onome što je okružuje i kako jedan događaj menja sve. Jaka ženska uloga koja bi lako mogla do Oskara. Na početku filma glumi porađanje koje deluje kao da je pravo, svaka čast za nastup. Od negde mi je poznata ali ne mogu da se setim gde sam je ranije video. Nažalost ništa više od ovoga se ne može reći a da ne bude težak spoiler. Preporuka za ljubitelje teških životnih drama a pogotovo preporuka za žene (baš me interesuje njihovo mišljenje o glumi porađanja).

 

Promising_Young_Woman_poster.jpg

 

Promising Young Woman (2020)

 

Film o ženi koja napušta faks posle silovanja njene najbolje drugarice. Teško ga je uklopiti u žanr pa ću ga kategorisati kako ga i oni reklamiraju "Crna komedija - Triler". Priča je dobro ispričana gluma je fenomenalna, još jedan jak kandidat za oskara. Film ima dosta dobar tempo, nit je brz nit je spor tako da će sigurno biti dobro primljen kod većine publike. E sad što se tiče radnje sličnih filmova je bilo ali ne u kombinaciji sa ostatkom radnje filme. Mislim da je to i uticalo da film nije dobio više nominacija za oskara. No Keri Muligan će definitivno biti ozbiljan kandidat za oskara. Preporuka svima, vrlo dobar film u svakom pogledu.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mi, ćerka, klinac i ja, smo ove nedelje gledali ratne filmove. Neke na preporuku ovde na forumu i na tome zahvaljujem, ali se ne sećam ko je preporučio. Sva tri filma su po istinitim događajima.

 

Za Podolski kadeti - Podolskiye kursanty znam da je @Klotzen

https://www.imdb.com/title/tt12216986/

 

Dobar je. Neka zajednička ocena bi bila 7/10. Jeste malo romantizovan ali nije strašno. Nema neke preterane propagande. Efekti su dobro urađeni.

 

Bitka za Rzev - Rzev

https://www.imdb.com/title/tt11426562/

On mi je bio najlošiji od 3 filma koje smo gledali, ali je i on dobar. Ocena 6.5/10. Svidela mi se uloga mladog oficira NKVD-a. Verno je preneo ulogu mlade usijane glave zadojene političkom bajkom.

 

Opsada Žadotvila - Siege of Jadotville 

https://www.imdb.com/title/tt3922798/

Odličan film, najbolji od ova 3. Ocena 8.5/10. Džejmi Dornan (Ko je gledao The fall znaće koliko je dobar glumac) je odlično odigrao ulogu komandanta. James O`Mara takođe. Ni ostali glumci nisu podbacili, naprotiv. Priča je vrhunski prenesena. Sve preporuke.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Chaos Is Me said:

Bez ikakve zadnje namere, samo primećujem da su jedno 50% filmova o kojima se ovde priča ratni filmovi, pa sam malo biased jer me ta tematika u principu slabo zanima.

Nije baš tako, pisalo se na ovoj temi o raznim žanrovima. Čini mi se da Klotzen najviše gleda ratne filmove, onda se ljudi povremeno nadovežu na njegove postove pa se stekne utisak da se najviše piše o toj tematici.

Link to comment
Share on other sites

Moj omiljeni žanr je istorijski film, a u okviru istorije prva polovina 20. veka. Što se tiče tog perioda istorije gledam i najgora sranja ali se trudim i da ih popljujem ako treba, one najlošije ni ne opisujem jer ako nemam bar nešto "dobro" da izdvojim onda o takvom filmu ne želim ni da pišem. E sad unazad jedno 20 godina ratni filmovi a tako i ww2 filmovi su doživeli "novu mladost" zbog ovih kompjuterskih efekata tako da je to i odgovor zašto takvih filmova ima najviše u mojim opisima. Jednostavno ih ima jako mnogo i ako obratite pažnju svi su iz zadnjih 5 godina tako da ne moram mnogo ni da "stružem" da ih nađem.

 

Mada unazad jedno mesec-dva gledam samo drame jer odrađujem ove filmove nominovane za oskare tako da je baš zanimljivo da se sada potegla ova tema. Mora da vam nedostaju ti filmovi 🙂 , bez brige još par oskaravaca i vraćam se u svoj žanr 🙂

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod ratnih filmova:

 

Enemy at the Gates(2001)

https://m.imdb.com/title/tt0215750/

 

Ovo je više neka kvazi-istorija. Ne znam sve činjenice u vezi bitke za Staljingrad, ali teško mi je da povjerujem u ovakav rasplet događaja. Film baš miriše na neku anti-komunističku propagandu. Sovjeti nemaju nikakav borbeni moral, bore se samo zato što moraju. Tu isplivava Vasil Zajcev, legendarni snajperista. On postaje ključna figura rata, nakon toga se generalno film pretvara u njegovu biografsku priču. Kult Zajceva raste iz dan u dan, posle toga Njemci šalju nekog svog specijalca da ga skine. U tom trenutku Staljingrad postaje njihov poligon za međusobni okršaj. Problematično je što se svaki put nalaze otprilike u istoj zoni, kao da igraju counter strike. Priča ima dosta rupa, propagande i neke nerealnosti koja je teško prihvatljiva u ovim uslovima. Glumci su generalno dobri. Tehnički je film korektno odrađen. Nije da ne može da se gleda ako se ostave po strani neki problematični aspekti priče, ali film generalno ne zadovoljava. 4.5/10

 

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

Jedinice zadužene za sprečavanje povlačenja su postojale i to je posle 90-ih prisutno i u knjigama ruskih istoričara tako da to više nije neka tabu tema. Da li su baš ubijali onako kako je na filmu prikazano verovatno ne ali definitivno jesu pobili ili pohapsili neke od sovjetskih vojnika.

 

Što se tiče Nemačkog snajperiste on je najverovatnije izmišljen ali ne od strane scenariste, odnosno knjige po kojoj je scenario odrađen nego od samog Zajceva. Zajcev ga pominje u svojim memoarima, ali ne postoji ni jedan drugi dokaz da je postojao Konig ili Koning kako ga je Zajcev nazvao. Verovatno je malo "solio", svi znamo kako se vojničke priče preuveličavaju 🙂 . Po nekim drugim izvorima to uopšte nije njegova priča nego ju je izmislila sovjetska propaganda za dizanje morala pa je i on morao ceo život da laže o tom izmišljenom događaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa Vikipedije:

 

Oko Zajceva kruže mnoge priče i dan danas, mnoge nepotvrđene. Jedna od njih je eliminacija nemačkog snajperskog instruktora iz Zosena, majora Hajnca Torvalda. Po tim pričama on je lično poslat da bi ubio Zajceva, ali ga je Zajcev posle višednevnog nadmudrivanja eliminisao. Po rečima Zajceva, posle višednevnog manevrisanja i izbegavanja, njegov kolega Kulikov je uspeo da namami Torvalda uz pomoć čuvene tehnike štap-šlem: na štap je stavio šlem, podigao ga dok je Zajcev osmatrao i kada je šlem dobio pogodak Kulikov je zavrištao kao da je pogođen. Zajcev je tada uočio Torvaldovu glavu koji se pridigao ispod gomile lima da osmotri pogodak i ubio ga. Zajcev je predao u muzej optički nišan snajpera koga je eliminisao. Torvaldov optički nišan, navodno najdraži Zajcevljev ratni trofej, izložen je u Muzeju oružanih snaga u Moskvi. Ovaj dvoboj dvojice čuvenih snajpera prikazan je u holivudskom filmu „Neprijatelj pred vratima“.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Stiletto said:

Sa Vikipedije:

 

Oko Zajceva kruže mnoge priče i dan danas, mnoge nepotvrđene. Jedna od njih je eliminacija nemačkog snajperskog instruktora iz Zosena, majora Hajnca Torvalda. Po tim pričama on je lično poslat da bi ubio Zajceva, ali ga je Zajcev posle višednevnog nadmudrivanja eliminisao. Po rečima Zajceva, posle višednevnog manevrisanja i izbegavanja, njegov kolega Kulikov je uspeo da namami Torvalda uz pomoć čuvene tehnike štap-šlem: na štap je stavio šlem, podigao ga dok je Zajcev osmatrao i kada je šlem dobio pogodak Kulikov je zavrištao kao da je pogođen. Zajcev je tada uočio Torvaldovu glavu koji se pridigao ispod gomile lima da osmotri pogodak i ubio ga. Zajcev je predao u muzej optički nišan snajpera koga je eliminisao. Torvaldov optički nišan, navodno najdraži Zajcevljev ratni trofej, izložen je u Muzeju oružanih snaga u Moskvi. Ovaj dvoboj dvojice čuvenih snajpera prikazan je u holivudskom filmu „Neprijatelj pred vratima“.

 

Ako sam ja dobro pohvatao postoje dva romana "enemy at the gates" i "war of the rats" koji opisuju ovaj "duel" u jednom se švabo zove konig a u drugom thorwald. No ni za jednog ni za drugog ne postoje dokazi da su uopšte postojali a kamoli o ostalim stvarima. A ono što je najsmešnije je da nije postojala ni snajperska škola u Zossenu no dosta ljudi će verovati u verziju iz filma jer retko ko čita istoriju iz knjiga.

Link to comment
Share on other sites

Ajvar(2019)

https://m.imdb.com/title/tt7531860/

 

Melodrama o raspadu jedne ljubavne veze. Reditelj minimalističkim stilom dočarava odnos bračnog para. Duge scene sa malo dijaloga dominiraju, tu se vidi ispraznost njihove veze, loša interakcija i očigledna netrpeljivost. Nataši Ninković je ova uloga izuzetno dobro legla, došla je potpuno do izražaja njena napaćena faca sa karakterističnim podočnjacima. Sergej je onako svojim ležernim stilom izvukao dobru ulogu. Film dobija više na dinamici kada bračni par za praznik odlazi u posjetu domovini i familiji. U tim situacijama ima dosta više dijaloga, neki momenti izgledaju veoma uvjerljivo i dobro prezentuju porodične odnose na našim prostorima. Pojavljuje se u tom dijelu filma nekoliko veterana domaćeg fima sa dobrim rolama, Vesna Čipčić prije svih. Meni se dopala i uloga Gordana Kičića. Na kraju filma je reditelj fino metaforički povezao određene detalje i došao do poente. Mane filma mogu biti neke predugačke scene u kojima se malo toga kaže, kao i nepotrebno ubacanje nekih likova i njihovih priča. Ajvar je u suštini film koji preživljava na račun dobre glume glavnih likova i neke realnosti sa kojom se može identifikovati savremeni čovjek. Nije razočaranje, nije ni neki film koji će se pamtiti. Klasična definicija solidnog filma. 6/10

 

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 4/15/2021 at 7:55 PM, Klotzen said:

Moj omiljeni žanr je istorijski film, a u okviru istorije prva polovina 20. veka. Što se tiče tog perioda istorije gledam i najgora sranja ali se trudim i da ih popljujem ako treba, one najlošije ni ne opisujem jer ako nemam bar nešto "dobro" da izdvojim onda o takvom filmu ne želim ni da pišem. E sad unazad jedno 20 godina ratni filmovi a tako i ww2 filmovi su doživeli "novu mladost" zbog ovih kompjuterskih efekata tako da je to i odgovor zašto takvih filmova ima najviše u mojim opisima. Jednostavno ih ima jako mnogo i ako obratite pažnju svi su iz zadnjih 5 godina tako da ne moram mnogo ni da "stružem" da ih nađem.

 

Mada unazad jedno mesec-dva gledam samo drame jer odrađujem ove filmove nominovane za oskare tako da je baš zanimljivo da se sada potegla ova tema. Mora da vam nedostaju ti filmovi 🙂 , bez brige još par oskaravaca i vraćam se u svoj žanr 🙂

 

 

Ako vec nisi, pogledaj najbolji ratni film svih vremena -  Malickov 'Thin Red Line'

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3v7x3s2il0p61.jpg?width=640&crop=smart&a

 

Minari (2020)

 

Drama koja prati Korejsku emigrantsku porodicu koja dolazi u SAD. Film se fokusira pre svega na odnose u porodici. Glavna uloga Yeun (Walking Dead) je odradio odličan posao. Kroz film gledamo kako je raspolućen između želje za uspehom i svog odnosa prema porodici. Neko je već pisao a i ja se slažem da ne znam nikog ko sanja da ode u SAD da bude Farmer ali mislim da je to zanimanje izabrano čisto da bi se bolje prikazalo u tom rascepu. Odlična gluma i glumica koje su glumile njegovu ženu i taštu. Film je ekstra spor tako da ovo je samo za ljubitelje drame.

 

ems.ZW1zLXByZC1hc3NldHMvbW92aWVzL2M1NmY4

 

One Night In Miami (2020)

 

Fikcija u kojoj scenario spaja 4 poznata crnca u večeri kada je Ali postao prvak sveta i žurka proslave se pretvara u žestoku raspravu između njih o borbi za prava crnaca. Dakle ovo je film više o tim nekim unutar crnačkim problemima jer je to primarna tema njihove rasprave. Vrlo kvalitetan film pogotovo za one koje interesuje ova tema. Gluma je odlična. Ali je malo potcenjen ali ok ovo je period kada je on još uvek bio klinac. Sam Cooke je jedan od najpoznatijih soul pevača a Jim Brown poznati NFL igrač i glumac (stariji ga se sećaju kao Džefersona u "12. žigosanih"), Alija i Malkolma verujem da ne treba predstavljati. Svideće se ljubiteljima drame a mislim da je odličan za svakog koga interesuje da sazna više o problemu rasizma u SAD. Problematično je što će ovo mnogi da usvoje kao istinu a niko neće obratiti pažnju da je događaj izmišljen i samo vešto uklopljen u stvari koje se jesu dogodile.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...