Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

On 4/30/2020 at 9:17 PM, A sad said:

 

Nisam gledao film, ni ne nameravam. 🙂 Ipak, na osnovu mog znanja o desavanjima u Sobiboru, pretpostavljam da se u filmu radi o pobuni logorasa, mozda i najuspesnijoj pobuni logorasa u celom drugom svetskom ratu. Tako da mi paralela sa Sindlerovom listom ne stoji, ipak je ovo nesto drugo. Bolja paralela bi bila sa filmovima Son of Saul ili Thr Grey Zone.

 

O tom dogadjaju vec je snimljen jedan film davne 1987 pod imenom Bekstvo iz Sobibora po knjizi Ricarda Raskea. Film je britanski, a radjen je u koprodukciji sa Avala filmom, mislim cak da je i sniman u Jugoslaviji (ali za ovo nisam bas siguran).

 

Glavni lik u britanskom filmu je Leon Feldhendler, a u ruskom to mora biti Sasha Pecarski. U stvarnosti njihova uloga u pobuni je podjednaka. Sudbine oba ova velika coveka su tragicne, iako su oboje uspeli da prezive pobunu i pobegnu iz logora (veoma mali broj logorasa koji su pobegli iz logora je uspeo da prezivi rat, svega pedesetak). Feldhendler je bio poljski Jevrejin i posle rata je nastavio da zivi u Lublunu, gradu koji je postao centar sovjetske okupacione uprave. Ubijen je u jednom do danas nerazjasnjenom dogadjaju u aprilu 1945 (pre kapitulacije Nemacke i zvanickog kraja rata). Sasha Pecarski je bio ukrajinski Jevrejin i oficir Crvene Armije pre zarobljavanja, ziveo je u Rusiji u Rostovu na Donu. Nakon rata od 1948 godine je proganjan, hapsen i zlostavljan od strane sovjetskih vlasti pod optuzbom da je prozapadno orjentisan. Zabranjen mu je izlazak iz zemlje i preseljenje u Izrael. Zabranjeno mu je cak i da svedoci u postupcima protiv ratnih zlocinaca koji su se vodili u inostranstvu, jedino mu je dozvoljeno da daje izjave istraziteljima od kuce u prisustvu pripadnika KGBa. Dobio je otkaz i zabranjeno mu je da se zaposli, te je ostavljen bez prihoda za zivot, ta zabrana je ukinuta tek posle Staljinove smrti. Sve do njegove smrti bio je pod nadzorom i kontrolom, a umro je 1990 godine. Nakon smrti posthumno je obasut raznim medaljama i odlikovanjima.

 

Nevezano za film. Za Sobibor je vezivan i Dzon Demjanjuk, Ukrajinac koji je nakon rata emigrirao u USA. Optuzivan je vise puta da je bio cuvar u raznim koncentracionim logorima, dve najozbiljnije optuzbe se vezuju za Ausvic i Sobibor. Zbog tih optuzbi je i izgubio americko drzavljanstvo i bio izrucivan Izraelu i Nemackoj. O njemu se pouzdano zna da mu je pravo ime Ivan Demjanjuk i da je kao vojnik Crvene Armije zarobljen i deportovan u koncentracioni logor. Sta se dalje desavalo ostaje nejasno. Izrael ga je optuzio da je on cuveni strazar iz Ausvica koji je zbog svoje surovosti prozvan Ivan Grozni. USA ga je izrucila i on je osudjen na smrt.  Medjutim nekoliko godina kasnije on je oslobodjen, Vrhovni sud je preinacio presudu. Ostalo je nejasno sta se tu sve na kraju izdesavalo, ali izgleda da je pouzdano utvrdjeno da to nije bio on. Svo vreme on je isticao da je nevin i da se radi o zameni identiteta. Za ucestvovanje u mucenju logorasa u Sobiboru su navodno postojali cvrsti dokazi, medjutim Izrael je odbio da ga tereti za te zlocine. Vise godina kasnije za te zlocine je optuzen od strane Nemacke. Osudjen je na kaznu od pet godina, na koju se on zalio. Medjutim, umro je pre donosenja drugostepene presude u starackom domu u Nemackoj. Do kraja zivota je tvrdio da je nevin, da je zrtva i da je on sam bio logoras do pred kraj rata kada se pridruzio Ruskoj Oslobodilackoj Armiji. 

 

Sudjeno mu je za Treblinku i odatle je "Ivan Grozni". Posle su skontali da je bio u Sobiboru.

Link to comment
Share on other sites

Son Of Cain aka Hijo de Caín (2013)

 

https://www.imdb.com/title/tt2090497/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Interesantan španski psiho-triler, snimljen prema best-seleru Ignasija Garsije Valinja. Film se bavi psiho-analizom duboko skrivenih mesta genijalnog a istovremeno, poremećenog uma. Film je fino koncipiran, drži pažnju, iako se zatvaranje ove priče nije baš odlikovalo inventivnošću.

 

 

Edited by drgnk
Link to comment
Share on other sites

Ja bih ipak rekla gledaj slobodno, sem ako trenutno nisi bas, bas u raspolozenju za skroz neopterecujuce price. Ne znam sta je pravi izraz. Mozda sam ja malo licna, jer mi je zivot u nekim periodima bio fajt, a kome od nas odatle nije.

 

Tacno vidis iz cega su se radjaju svi populizmi. Potpuno uzimanje jednom sloju ljudi svake sanse za dostojanstvenim zivotom, i nade za napretkom koliko god da se trudili i cinicno prebacivanje odgovornosti iskljucivo na njih. Sever Engleske je u pitanju, Njukasl. Ocigledno godinama ekonomski zapostavljen deo zemlje. Vidi poslednje @Radoye -ve postove na nekom od uvodnih pdf o forumu sa osvrtom na korene slicnog u SAD.

 

I kad sam vec ovde, preporuka za ovaj ako ga nadjes, ali ne moras odmah jedan za drugim. 🙂

 

Svedski je sa slicnom pozadinom u prici, ali nazad u sedamdesete. Scenario je adaptacija istoimene autobiografske knjige svedske spistateljice Ose Lindberg. Osim socijalnog momenta i dirljiva prica o ljubavi cerke prema ocu.

 

Mig äger ingen (2013)

 

https://www.imdb.com/title/tt2196017/

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ken Loach, stari dobri komunista. Nekoliko njegovih filmova su mi na listi mojih omiljenih filmova. Medjutim od kada je otvoreno poceo da ispoljava antisemitizam ne gledam vise njegove filmove. Pa tako ce I ovaj ostati neodgledan. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, A sad said:

Ken Loach, stari dobri komunista. Nekoliko njegovih filmova su mi na listi mojih omiljenih filmova. Medjutim od kada je otvoreno poceo da ispoljava antisemitizam ne gledam vise njegove filmove. Pa tako ce I ovaj ostati neodgledan. 

 

Imala sam i ja i ja takve iz principa momente, pa razumem. Nema ovde nista od toga, no princip je princip.

 

Ja se secam da sam gledala My, name is Joe i Breads and rosess. Znam da je deklarisani levicar, ostalim se nisam bavila jer mi nije spadao u omiljene reditelje.

Link to comment
Share on other sites

Safety Not Guaranteed(2012)

https://m.imdb.com/title/tt1862079/

 

Ja sam se smorio uz ovaj film. Sve mi je ovo nekako vec ispricano milion puta, prica i likovi klise totalni. Glumci bezveze, moze da prodje glavna glumica jedino. Vidim da se film dosta hvali, na IMDB ocjena cak 7, sto je za mene bas nonsense.

Edited by Shunsuke Nakamura
Link to comment
Share on other sites

L’ours (1989)

 

https://m.imdb.com/title/tt0095800/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Za one koji vole filmove o zivotinjama. Meni divan, meda mi je oduvek omiljena zivotinja. Ne znam kako mi je promakao onda kad je bilo vreme. Ako vas smori ona socijala, ovaj definitivno leci. 

 

Iako je igrani film pomalo podseca na Lalovicev Svet koji nestaje. Emocije meda su sinhronozovane.
 

Hint: Mozda treba biti oprezan sa sasvim malom decom da se ne uplase, ima scena gde su mede ranjene. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Shunsuke Nakamura said:

Safety Not Guaranteed(2012)

https://m.imdb.com/title/tt1862079/

 

Ja sam se smorio uz ovaj film. Sve mi je ovo nekako vec ispricano milion puta, prica i likovi klise totalni. Glumci bezveze, moze da prodje glavna glumica jedino. Vidim da se film dosta hvali, na IMDB ocjena cak 7, sto je za mene bas nonsense.

 

Ne bih nikad obratio pažnju na ovaj film da nisam video da u njemu igra Aubrey Plaza, koja uglavnom igra te neke opaučene, epizodne uloge a neverovatno je talentovana glumica. Kako se dosad nije probila u prvi ešalon glumišta, ostaje misterija. Prvi put sam je video u seriji Criminal Minds, gde igra plaćenog ubicu, psihopatu. Bukvalno je glumom počistila kompletnu standardnu postavu serije. I privatno, u nastupima u medijima je opičena, ima taj neki mračan smisao za humor i dosta creepy izraz lica. Možda je taj zajebantski stav neka vrsta odbrambenog mehanizma pošto je u dvadesetoj godini života doživela moždani udar zbog kojeg je privremeno izgubila moć govora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@A sad

 

Evo za tebe nesto ako nisi gledao.

 

Defiance (2008)

 

https://m.imdb.com/title/tt1034303/?ref_=m_nm_knf_act_i26

 

Jako dobar (po meni) ratni film sa istorijskom pozadinom koju nisam poznavala. Istinita prica o jevrejskim partizanima u beloruskim sumama u II svetskom ratu.

Bilo mi je interesantno da procitam nakon filma.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bielski_partisans

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Plavi Golub said:

@A sad

 

Evo za tebe nesto ako nisi gledao.

 

Defiance (2008)

 

https://m.imdb.com/title/tt1034303/?ref_=m_nm_knf_act_i26

 

Jako dobar (po meni) ratni film sa istorijskom pozadinom koju nisam poznavala. Istinita prica o jevrejskim partizanima u beloruskim sumama u II svetskom ratu.

Bilo mi je interesantno da procitam nakon filma.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bielski_partisans

 

Gledao naravno. 🙂 Film je odlican.

 

Medjutim istorijski kontekst je sporan, odnosno nije obradjena nijedna od kontroverznih tema sa kojima su braca Bjelski povezani. To je generalno najveci problem ovakvih filmova, prikazuju se samo dobre stvari, ne ulazi se dovoljno duboko u materiji vec se stvari gledaju samo povrsinski. Najgore sto je film radjen po knjizi koju je napisala istoricarka, mada dosta odstupa od knjige. 

 

U ratu nikad nista nije crno belo, pa tako ni ova prica. Nije prikazan njihov odnos sa AK I lokalnim stanovnistvom, kako poljskim tako I beloruskim, a on je bio u najmanju ruku kontroverzan (postoje ozbiljne optuzbe za ratne zlocine). Takodje nije dovoljno razjasnjen njihov odnos sa sovjetima, koji je bio dosta komplikovan. Film prati tu radnju, ali ona je prilicno pojednostavljena. Unutrasnji sukobi su obradjeni, ali I tu mi fali dubina.

 

Nije to sad neka kritika filma, da je sve to obradjeno sigurno bi se radilo o jednom od najboljih filmova ikad, ovo vise pisem zbog toga da se ne uzme sve iz njega kao nepobitna istorijska istina. 

 

Adolf Pilc dosta obradjuje bracu Bjelski u svojim memoarima. Zanimljiva je njegova konstatacija da je jednom prilikom izbegao zarobljavanje, a samim tim I sigurnu smrt, zato sto je ovima bilo zanimljivije da pljackaju po okolini nego da pohvataju protivnike, sto je Pilcu omogucilo da pobegne sa delom svojih ljudi. Optuzbe za pljacku I bogacenje su stizale I sa druge strane, cak I iz njihovih redova. A zelja NKVDa da se domogne dela njihovog plena je I jedan od razloga (naravno ne I jedini razlog) njihovog razlaza sa Sovjetima I odlaska na zapad. 

 

Kada se sve sagleda njihova uloga u ratu je pozitivna. Jedinstven primer organizovanja Jevreja u ruralnim sredinama (u urbanim sredinama su funkcionisali ZOB I ZZW sa kojima braca Bjelski nisu bili povezani) I njihovog suprotstavljanja nacistickom teroru. Bez obzira na sve kontroverze koje ih prate, oni su primer herojske borbe I opstanka iako su sanse za to bile minimalne. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Plavi Golub said:

@A sad

 

Evo za tebe nesto ako nisi gledao.

 

Defiance (2008)

 

https://m.imdb.com/title/tt1034303/?ref_=m_nm_knf_act_i26

 

Jako dobar (po meni) ratni film sa istorijskom pozadinom koju nisam poznavala. Istinita prica o jevrejskim partizanima u beloruskim sumama u II svetskom ratu.

Bilo mi je interesantno da procitam nakon filma.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bielski_partisans

 

Jedan od najboljih filmova koje sam odgledao na temu WW2.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, A sad said:

Gledao naravno. 🙂 Film je odlican.

 

Medjutim istorijski kontekst je sporan, odnosno nije obradjena nijedna od kontroverznih tema sa kojima su braca Bjelski povezani. To je generalno najveci problem ovakvih filmova, prikazuju se samo dobre stvari, ne ulazi se dovoljno duboko u materiji vec se stvari gledaju samo povrsinski. Najgore sto je film radjen po knjizi koju je napisala istoricarka, mada dosta odstupa od knjige. 

 

U ratu nikad nista nije crno belo, pa tako ni ova prica. Nije prikazan njihov odnos sa AK I lokalnim stanovnistvom, kako poljskim tako I beloruskim, a on je bio u najmanju ruku kontroverzan (postoje ozbiljne optuzbe za ratne zlocine). Takodje nije dovoljno razjasnjen njihov odnos sa sovjetima, koji je bio dosta komplikovan. Film prati tu radnju, ali ona je prilicno pojednostavljena. Unutrasnji sukobi su obradjeni, ali I tu mi fali dubina.


To je malo klackalica sa filmovanjem ovakvih prica i adaptacijom knjiga. Ako se ide mnogo u dubinu da se zadovolji zahtevnija publika izgube mozda na tempu i komercijalnom, a film je ipak proizvod koji se prodaje, ako ne u real time, ono u odredjenom periodu nakon sto se izbaci.


Komercijalniji ratni film pogotovo zaamericko trziste obicno «mora» da ima dinamiku i donekle pojednostavljenu pricu. Vazno je da ne odstupa od istorijskih cinjenica sad zavisi i ko kreira istoriju, a naravno istu stvar svako gleda kroz svoju dioptriju.

 

Meni je mozda falila dublji uvid u licnu dramu gubitka roditelja odnos, jer Zus prezivljava gubitak deteta i zene.

 

Ja obicno, ako mi vreme dozvoli pokusam da pronadjem reference i da procitam.

 

Koliko sam shvatila najmladji od njih je regrutovan od sovjeta i poginuo negde oko Kalingrada tj Keningsburga tada.

 

Prezivela dvojica od Bjelski brace su se odselila u Izrael, a potom dalje u SAD.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Plavi Golub said:


To je malo klackalica sa filmovanjem ovakvih prica i adaptacijom knjiga. Ako se ide mnogo u dubinu da se zadovolji zahtevnija publika izgube mozda na tempu i komercijalnom, a film je ipak proizvod koji se prodaje, ako ne u real time, ono u odredjenom periodu nakon sto se izbaci.


Komercijalniji ratni film pogotovo zaamericko trziste obicno «mora» da ima dinamiku i donekle pojednostavljenu pricu. Vazno je da ne odstupa od istorijskih cinjenica sad zavisi i ko kreira istoriju, a naravno istu stvar svako gleda kroz svoju dioptriju.

 

Meni je mozda falila dublji uvid u licnu dramu gubitka roditelja odnos, jer Zus prezivljava gubitak deteta i zene.

 

Ja obicno, ako mi vreme dozvoli pokusam da pronadjem reference i da procitam.

 

Koliko sam shvatila najmladji od njih je regrutovan od sovjeta i poginuo negde oko Kalingrada tj Keningsburga tada.

 

Prezivela dvojica od Bjelski brace su se odselila u Izrael, a potom dalje u SAD.

 

U pravu si. Film je odlican, nije ono bila kritika filma, vec cisto da ubacim neke dodatne informacije I dodam kompleksnost prici.

 

Nije najmladji poginuo kod Kalinjingrada. Poginuo je Asael. Tesko je reci koji je on po redu jer njih je bilo mnogo, desetoro brace I jos nekoliko sestara, ali on je bio medju starijima. Najmladji bi trebalo da je Aron koji je mislim jos uvek ziv. 

 

Oni bez obzira na saradnju sa sovjetima I njihovim partizanima nisi bili komunisti. Znali su dobro sta ih ceka kad dodju komunisti I prvo su presli u Poljsku, pa odatle raznim putevima za Izrael. Asael se nije dobrovoljno prikljucio Crvenoj Armiji, vec je to bilo u procesu rasformiranja njihovoh partizanskog odreda. Najprostije receeno nije uspeo da se izvuce za razliku od ostalih. Iz Izraela vrlo brzo u USA, gde je jos pre rata ziveo valjda najstariji brat. 

 

Nema podataka da su ucestvovali u borbama za stvaranje Izraela, bar ih ja nisam nasao, iako su otisli tamo maltene I pre zavrsetka rata. Jehuda Bjelski je bio clan Irguna, jos jedan pokazatelj da nisu bili komunisti, ali mislim da on nije njima rodjeni brat, vec recimo brat od strica, ali nisam siguran. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, A sad said:

Nije najmladji poginuo kod Kalinjingrada. Poginuo je Asael.


Da neprecizno napisano, srednji od trojice (sad pogledah godine rodjenja) ciju sudbinu u tom periodu prati film

 

11 minutes ago, A sad said:

Asael se nije dobrovoljno prikljucio Crvenoj Armiji, vec je to bilo u procesu rasformiranja njihovoh partizanskog odreda.


Ovo sam i ja shvatila posredno iz procitanog. Ceo taj deo koji je zavrsio pod kontrolom Soveketskog saveza nakon II svetskog rata nikad nije nikada zqrascistio sa antisemitizmom, a Poljaci su imali dosta toga vezanog za delovanje crkve.

Link to comment
Share on other sites

Meni se film nije svideo. Tema je interesantna ali je isuviše stvari natrpano u film. Mislim da je propuštena šansa da se napravi kvalitetna serija. Ovo što je bilo u filmu moglo je komotno da bude u 20 serija i da tu bude i drame i rata i ostalog. Kroz seriju bi se bolje opisao život tih ljudi u šumi i tome slično a možda bi bilo mesta i za ove stvari o kojima je pisao A Sad. Obzirom da je taj odred bio aktivan do 1944. kroz seriju se mogla i proširiti radnja sve do tada ali verovatno je procena da na zapadu ne bi bilo interesovanja za tako nešto a snimati megalomansku seriju zarad Izraela i ex SSSR tržišta teško da je isplativa.

Link to comment
Share on other sites

Three Days And a Life aka Trois jours et une vie (2019)

 

https://www.imdb.com/title/tt10204366/?ref_=fn_al_tt_1

 

Veoma dobar francusko-belgijski triler sa elementima drame. Priča o izbegavanju suočenja sa zločinom i kaznom, kao i poetskoj pravdi koja stigne na jedan krajnje bizaran način. Ekranizacija bestselera Pjera Lemetra.

 

 

 

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...