Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

46 minutes ago, lord_slawe_ said:

 

Ni na kraj pameti mi nije bilo da bilo koga nazovem zaostalim niti bilo sta slicno. Ukoliko procitas ponovo post shvatices da mi to nije bila namera.

Prosto su ljudi zakljucili (a pri tome komentarisem da je broj tih bio poveci) da su mogli svoje vreme da utrose bolje / pametnije vs. toga da ipak odrade projekciju filma do kraja.

 

Ukoliko uzmemo za pretpostavku da je ovaj film svakom slucaju bolji od 90% smeca koje se prikazuje makar po nasim bioskopima, interesantno je videti iz kog razloga te ljude nije zanimalo da posvete jos 30-45min svog zivota da zaista vide fenomenalnu filmsku izvedbu, fotografiju i nenadmasan soundtrack koji sjajno docarava citavu jednu epohu rocknroll muzike.

Mislim, kada su vec bili tamo, kupili kartu, kokice, doveli ribu ili frajera.

Nije to bila poenta, ne mislim da si nekoga hteo da vredjas, nego prosto pokusavam da shvatim sta to ima u ovom filmu sto ja ne vidim toliko je kvalitetno.

 

Da film nije toliko marketinski ispracen i da nisam cuo za ovacije u kanu i slicno pogledao bih ga i rekao da je dobar. Ovako je izuzetno dosadan vecini ljudi sa kojima sam pricao.

Link to comment
Share on other sites

Film je dosadan samo ljudima koji se lože na akciju, pucačinu i sci fi. Na kraju sledi kulminacija i u smislu dinamike i u smislu zaokruženja priče koja bi možda i takvima film učinio manje dosadnim. Takođe, pretpostavljam da ti ljudi kojima je film dosadan nemaju nikakvo predznanje o slučaju sa kojim se ovde QT poigrava i izvrće ga na način na koji on želi. Takođe, pretpostavljam da ti ljudi kojima je film dosadan uopšte nisu zainteresovani da osete atmosferu sa filmskih setova niti Los Anđeles s kraja 60-ih. Meni bi, ako ništa, to makar dokumentaristički bilo zanimljivo, sve i da je fabula dosadna, a nije.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Film je dosadan samo ljudima koji se lože na akciju, pucačinu i sci fi. Na kraju sledi kulminacija i u smislu dinamike i u smislu zaokruženja priče koja bi možda i takvima film učinio manje dosadnim. Takođe, pretpostavljam da ti ljudi kojima je film dosadan nemaju nikakvo predznanje o slučaju sa kojim se ovde QT poigrava i izvrće ga na način na koji on želi. Takođe, pretpostavljam da ti ljudi kojima je film dosadan uopšte nisu zainteresovani da osete atmosferu sa filmskih setova niti Los Anđeles s kraja 60-ih. Meni bi, ako ništa, to makar dokumentaristički bilo zanimljivo, sve i da je fabula dosadna, a nije.

 Odgledah i ja... konačno. Da ne bi bilo da pričam o plavušici a da nisam ni pogledao film.

Uf, odakle da krenem?

Hajde, recimo, od te dosade. Film uopšte nije dosadan. Svih sat i četrdeset sam odgledao a da nisam ni bacio pogled na sat. Za nekoga ko voli sve te detalje iz prošlosti, muziku, ceo taj repertoar likova, atmosferu koja je vladala na ulici i u domovima s kraja ‘60- ih, cela ta beda i sjaj Holivuda- meni je sve to bilo vredno divljenja koliko se QT potrudio da nam predoči kako je izgledao svet u kojem se dešava radnja filma.

Drugo, Leonardo i Brad su bili fenomenalni. Naročito mi je ovaj drugi sa tim nekim principijelnim stavom bio drag, gotovo da sam se saživeo s njegovim likom.

Plavušica neprimetna. Mogao je da, prosto, izabere bilo koju cicu (čija guza staje u mušku šaku) sa one Playboy žurke i niko ne bi primetio razliku. Devojke koje su prodefilovale filmom su prave nimfice. Nam- nam.

Bilo je tu mnoštvo likova i iz njegovih ranijih filmova. Drago mi je bilo što sam video Kurt Russella, Al Pacina, Michaela Madsena ali, čoveče, to su glumčine koje zaslužuju daleko “veću minutažu”.

 

Ono što drastično spušta ocenu ovom filmu jeste to što u njemu zaista nema kultnih scena koje će ljudi pamtiti.

Mi prolazimo kroz filmske setove, poneki dijalog i na kraju dobijamo tu akciju. Ali čak ni ta scena nije nešto što ostavlja posebnu impresiju na ceo film kada prođe sat - dva od njegovog gledanja. Imao je on i boljih scena nasilja.

 

Sve u svemu jedan prosečan film u širim vremenskim okvirima.

Ocena : 6.5

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/17/2019 at 7:21 PM, melankolic said:

 


Nikada mi neće biti jasna muška opsesija plastičnim lutkama praznog pogleda.
To je sad, dakle, nova fantazija infantilnog reditelja.
Očekujem da se uskoro pojavi u Woody Allenovom filmu.

 

 

Meni je bas slatka, film nisam gledala, ali cujem razocaranje na sve strane. 

 

Holivud je prestao da izbacuje lepe glumice, vecina novih je obicnih, neprimetnih, ja se od Margo ne secam da je upala neka nova lepojka... mozda gresim ili sam nesto preskocila. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Bek said:

Valja li neki od ova poslednja tri filma Richarda Linklatera? Mislim na sve posle Boyhooda.

 

Nesto me uvek udari kad je kraj avgusta/pocetak septembra da slusam Arcade Fire i gledam njegove filmove, a sad shvatih da nisam gledao nijedan novijeg datuma. Vidim da ocene nisu bas bajne.

 

Everybody wants some!! je rip-off Dazed and Confused, koji ćeš zaboraviti čim pogledaš - jer nema ništa vredno pamćenja. 

 

Druga dva nisam gledao. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=60]melankolic[/mention] Toliko ti je proleteo da ti je 2 sata i 40 minuta izgledalo kao sat i 40 [emoji16]
 


Ozbiljno govoreći, ne znam šta da ti kažem na to. Neki filmovi traju manje od 90 min pa mi se čini da se mučim s njima od samog početka (jer su mnogi rekli da se treba odgledati do kraja) a s ovim sam imao osećaj da je nemoguće pokupiti sve reference jer je on jedan tipičan retro- štreber i postmodernista čiji svaki film bi mogao da gledaš po 10 puta i opet ne bi uspeo sve uticaje da pohvataš. Meni to nije potrebno. Nisam neki subkulturni- fanatik.
Inače, svakog koga zanima postoji “Remarkerov” podcast “Zadovoljstvo u tekstu” gde Biljana Srbljanović i Vladimir Cerić analiziraju film.
Link to comment
Share on other sites

On 8/24/2019 at 1:12 AM, melankolic said:

Ono što drastično spušta ocenu ovom filmu jeste to što u njemu zaista nema kultnih scena koje će ljudi pamtiti.

Mi prolazimo kroz filmske setove, poneki dijalog i na kraju dobijamo tu akciju. Ali čak ni ta scena nije nešto što ostavlja posebnu impresiju na ceo film kada prođe sat - dva od njegovog gledanja. Imao je on i boljih scena nasilja.

Meni je ta scena odlicna iz sledecih razloga:

Spoiler

Ovo mi je mozda i prva Tarantinova upotreba ultra violence-a sa svrhom. Cela scena je potpuno over the top i "jako svesna sebe". Jasno daje do znanja da upravo u tom trenutku prelazis u domen fantazije i alternativne istorije. Samim tim, koliko god scena bila zabavna, svojom "nerealnoscu" te konstantno podseca na to sta se zaista desilo i ostavlja ti gorak ukus. Na kraju sam se zapitao da li je ono sto se stvarno desilo, u stvari, toliko nerealnije od onoga sto je prikazano na filmu...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, jedibojan said:

Meni je ta scena odlicna iz sledecih razloga:

  Reveal hidden contents

Ovo mi je mozda i prva Tarantinova upotreba ultra violence-a sa svrhom. Cela scena je potpuno over the top i "jako svesna sebe". Jasno daje do znanja da upravo u tom trenutku prelazis u domen fantazije i alternativne istorije. Samim tim, koliko god scena bila zabavna, svojom "nerealnoscu" te konstantno podseca na to sta se zaista desilo i ostavlja ti gorak ukus. Na kraju sam se zapitao da li je ono sto se stvarno desilo, u stvari, toliko nerealnije od onoga sto je prikazano na filmu...

 

 

Alternativna istoriografija zapravo znači da neko dovodi u pitanje istorijske činjenice i određene događaje tumači na svoj način.

Ovde nije reč o tome. QT samo uzima faktor slučajnosti kao osnovu na kojoj gradi scenu obračuna, kao da zamislimo da se masakr nije desio tamo gde se desio nego kod komšije. 

Malo je, iskreno, sve to nategnuto. Jeste sve ostavlja žestok utisak brutalnosti ali...

Neko ko je pod acidom nema šanse da bude svestan opasnosti oko sebe i da tako brzo reaguje. Isto važi i za ubice koji kao da se predomišljaju šta će i kako će.

Kada sam spomenuo da je imao efektnijih scena mislim pre svega na one u “Pulp Fictionu” sa Bruce Willisom ili onu scenu u “Djangu”.

Mada, razumem da ti se svidela. I meni je (uz neke manjkavosti) odlično izabrana za završnicu filma.

 

Edited by melankolic
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Odgledah i ja sa zakasnjenjem. Uff, ne znam sta da mislim. Ovo nije klasican tarantinovski film, tako da ko to ocekuje bolje je na vreme da se pripremi. Bice da kako se blizi svom poslednjem filmu, zeli da ponudi nesto drugacije... neku poruku koju zeli da ostavi umetnosti koja se pretvorila u industriju tih nekih godina kada se odvija radnja ovog filma. Spominje se alternativna istorija, mada bih pre rekao alternativna realnost. Koliko se hollywood sustinski odvojio od svoje osnovne uloge i koliko je sam po sebi postao alternativna realnost za ono sto se naziva filmskom umetnoscu? Cini mi se da ce posle nekog vremena morati opet da se pogleda, jer na prvu loptu nije odmah legao kao sto npr. nije ni Dzeki Braun... iako ovo nije ni blizu Dzeki Brauna. Jedan od najboljih rezisera svih vremena sigurno zasluzuje tu sansu.

 

btw. Margot je odlicna. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/23/2019 at 11:54 AM, lord_slawe_ said:

 

Ni na kraj pameti mi nije bilo da bilo koga nazovem zaostalim niti bilo sta slicno. Ukoliko procitas ponovo post shvatices da mi to nije bila namera.

Prosto su ljudi zakljucili (a pri tome komentarisem da je broj tih bio poveci) da su mogli svoje vreme da utrose bolje / pametnije vs. toga da ipak odrade projekciju filma do kraja.

 

Ukoliko uzmemo za pretpostavku da je ovaj film svakom slucaju bolji od 90% smeca koje se prikazuje makar po nasim bioskopima, interesantno je videti iz kog razloga te ljude nije zanimalo da posvete jos 30-45min svog zivota da zaista vide fenomenalnu filmsku izvedbu, fotografiju i nenadmasan soundtrack

 

 

Ja evo danima i nedeljama sumiram utiske, tačno ono imam neki bag u mozgu, ne znam šta tačno ne valja ali nešto ne valja. Meni bi film bio nešto u stilu "odlična fotografija, odlični glumci", ipak su to Bredić Pitić i Leo, ali baš onoliko oduševljenja i hajpa ne mogu nikako da obradim a da razumem, majke mi. Ne znam da li sam ja skrenula kod Albukerkija što neko reče, možda i jesam, daleko sam od vrhunskih poznavalaca filma, prilično sam mediokritetni konzument, ali moj je utisak da se na osnovu nekih jako dobro obrađenih stvari u filmu neselektivno hajpuje sve. Jeste film spor, u nekim momentima baš prespor, neke stvari ako ne znaš, ne kapiraš (a sigurna sam da dobar procenat gledalaca, ovih naših konkretno, ne zna priču o Mensonu). Onda ide film o Šeron Tejt, koji dakle, ako ne znaš šta treba da joj se desi, ne znam kako percipiraš. Ja sam išla sa sestrom koja nije znala za priču, sve vreme joj pričala da pohvata, onda se ona ljutila što joj spojlujem, ja reko ne spojlujem, videćeš, Tarantino će da izmeni kraj, kao što i jeste uradio. Kod nas u bioskopu niko nije izašao, ali sam po smehu i odredjenim deonicama shvatila da su mnogi u wtf osećaju. Ja sam sredinom filma, ono, krijući se, pogledavala na sat, jer pobogu sad je još i sramota što ne uživam baš svim čulima u svakoj sekundi.

Uglavnom, mislim da bih imala mnogo bolji pristup filmu da nije toliko hajpovan, a svako ko nije uočio sve odličnosti filma proglašavan za nedotupavnog, glupog....Svakako ću ga ponovo gledati. Jer, kao i svaka prosečna midlife crisis žena, volim da gledam skinutog Breda Pita.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ogroman problem za ovdašnje gledalište je činjenica da u svakoj drugoj sceni postoji neka poveznica na američku (pop) kulturu, film (Tarantino je odgledao bukvalno desetine hiljada filmova) ili neku treću (npr književnu) referencu, tako da je skoro nemoguće pohvatati sve, čak ne i većinu. Recimo ona duga scena kada Margo šeta ulicom, ulazi u knjižaru pa u bioskop... Tako da verujem da recimo američka i evropska publika različito doživaljavaju film (neke stvari zaista možeš da skpiraš samo ako si odrastao tamo), za neke ti je potrebno enciklopedijsko obrazovanje, za neke opet filmofilsko znanje ntog stepena...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ogroman problem za ovdašnje gledalište je činjenica da u svakoj drugoj sceni postoji neka poveznica na američku (pop) kulturu, film (Tarantino je odgledao bukvalno desetine hiljada filmova) ili neku treću (npr književnu) referencu, tako da je skoro nemoguće pohvatati sve, čak ne i većinu. Recimo ona duga scena kada Margo šeta ulicom, ulazi u knjižaru pa u bioskop... Tako da verujem da recimo američka i evropska publika različito doživaljavaju film (neke stvari zaista možeš da skpiraš samo ako si odrastao tamo), za neke ti je potrebno enciklopedijsko obrazovanje, za neke opet filmofilsko znanje ntog stepena...

 

Ne razumem- kakve veze fanatično gledanje svakojakog B- smeća, kao i slušanje funk i soul muzike ima sa stvaranjem kvalitetnog filmskog dela?

Mislim da se pravi fama oko fenomena Tarantino. A pravi ga upravo najbrojnija filma publika koja iz sopstvene lenjosti da zaroni u svet niskobudžetne filmske produkcije i raritetne muzike pravi od toga kult ličnosti.

Lično smatram na osnovu njegovih nekoliko poslednjih filmova da je na kreativnoj nizbrdici.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Laki21 said:

Ogroman problem za ovdašnje gledalište je činjenica da u svakoj drugoj sceni postoji neka poveznica na američku (pop) kulturu, film (Tarantino je odgledao bukvalno desetine hiljada filmova) ili neku treću (npr književnu) referencu, tako da je skoro nemoguće pohvatati sve, čak ne i većinu. Recimo ona duga scena kada Margo šeta ulicom, ulazi u knjižaru pa u bioskop... Tako da verujem da recimo američka i evropska publika različito doživaljavaju film (neke stvari zaista možeš da skpiraš samo ako si odrastao tamo), za neke ti je potrebno enciklopedijsko obrazovanje, za neke opet filmofilsko znanje ntog stepena...

 

 

 Sa ovim se stoprocentno slažem. Čak mi je i komentar na fejsu posle filma bio u suštini ovakav. U medjuvremenu su me prehajperske recenzije smorile, pa sam zato izhejtovala, da napravim balans. 😄

Link to comment
Share on other sites

Ja sam tek sinoć gledao novog Tarantina i oduševljen sam baš 😄 Priče skoro da nije bilo i to za mene nije nikakav minus. Mogao bih da gledam još 3 sata kako samo žive ti ljudi tamo, uživao sam samo da budem u tom svetu sa njima. Dobre role manje više svih. Scena na ranču me je baš oduvala bila. Takođe mnogo mi se svideo kraj, možda čak i najviše od svih Tarantinovih filmova do sad. Dobri ljudi su pobedili zle! A onda se pojavi naslov filma i setiš se da je ovo ipak samo bajka i da u stvarnosti nisi imao ultra kul Bred Pita da spasi dan. Najveći plus filma je definitivno količina detalja, bukvalno je sve razrađeno do poslednje sitnice.

 

Jedini minus je količina prljavih stopala. Razumeo sam poentu posle prve scene, ne moram 10 minuta da gledam paralelu između Šeron Tejt i Pusiket i njihovih stopala u vazduhu 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nicklord said:

Jedini minus je količina prljavih stopala. Razumeo sam poentu posle prve scene, ne moram 10 minuta da gledam paralelu između Šeron Tejt i Pusiket i njihovih stopala u vazduhu 

Eh, stopala su tm Tarantinovih filmova. Čovek je opsednut. Sećaš se jedne od najjačih scena, kada Travolta i Samuel diskutuju da li je masiranje stopala seksualni čin. 🙂

 

Jebiga fetiš 🙂

Edited by DonJuan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DonJuan said:

Eh, stopala su tm Tarantinovih filmova. Čovek je opsednut. Sećaš se jedne od najjačih scena, kada Travolta i Samuel diskutuju da li je masiranje stopala seksualni čin. 🙂

 

Jebiga fetiš 🙂

Ili kada je napisao scenario u kome pije tekilu što teče niz noge i stopala Selme Hajek i stavlja ih u usta 😄 

 

Edited by Nicklord
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DonJuan said:

Eh, stopala su tm Tarantinovih filmova. Čovek je opsednut. Sećaš se jedne od najjačih scena, kada Travolta i Samuel diskutuju da li je masiranje stopala seksualni čin. 🙂

 

Jebiga fetiš 🙂

🤣 🤣 🤣 🤣

 

 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...