Jump to content

Vesti iz nauke


bohumilo

Recommended Posts

Kako stoje stvari, upravo smo usli u novu eru racunanja! Mada jos uvek nije bila zvanicna objava niti je objavljen rad, izgleda da su u Guglu uspeli da, prvi put u istoriji, postignu tzv. "kvantnu supremaciju", tj. da pomocu kvantnog racunara (koji u ovom slucjau ima 53 kvantna bita) rese jedan problem nekoliko redova velicine brze nego sto je moguce sa klasicnim racunarom. Profesor Scott Aaronson, ekspert iz oblasti kvantnog racunanja (koji je u raznim prilikama do sada, kade se pricalo o kvantnim racunarima, u javnosti objasnjavao da to nisu bili pravi KR-ovi, da nisu fundamentalno koristili kvantna svojstva, da ih je bilo moguce simulirati klasicnom masinom itd...), je sada u blog postu (inace sjajnog bloga) posvecenom ovom rezultatu ovaj proboj uporedio sa letom Wright Flyer-a, prve letelice pokretane sopstvenim motorom:

 

Scott’s Supreme Quantum Supremacy FAQ!

 

Google's quantum breakthrough means quantum's finally getting serious

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Britanska AI kompanija DeepMind (koja je pre nekoliko godina zabezeknula svet programom koji je pobedio svetskog sampiona u GO-u (AI eksperti su u tom trenutku predvidjali da cemo na takav uspeh cekati jos decenijama)) je napravila novi sokantan rezultat, i to na problemu koji se smatra svetim gralom u biologiji, problemu "savijanja proteina": zadatak je da se predvidi 3D struktura/oblik koju ce protein zauzeti (sto je, za funkciju proteina, i vaznije od samog sastava) ako je dat niz aminokiselina od kojih je sastavljen. Postoji bijenalni eksperiment koje se zove CASP (Critical Assessment of protein Structure Prediction) koji omogucava istrazivackim timovima u ovoj oblasti da izmere i objektivno utvrde koliko njihova tehnologija predvidjanja ove tercijarne strukture proteina dobro radi. DeepMind je ucestvovao i bio najbolji i pre 2 godine, ali ono sto ovogodisnji uspeh cini toliko vaznim je da su na testu "uspesnosti" - koji se zove "Global distance test" (GDT) i gde se meri u kom se stepenu predvidjena struktura poklapa sa eksperimentalno utvrdjeno strukturom - postigli prosecan rezultat od 92.4 GDT (i 87.0 GDT u "free-modeling" kategoriji, u kojoj se nalazi najtezi proteini), a skor od 90 GDT se uzima kao prag iznad kojeg se rezultati smatraju po kvalitetu jednakim eksperimentalnim rezultatima (koji se dobijaju raznim mukotrpnim, dugotrajnim i skupim metodama (npr. x-ray kristalografijom), a koji takodje daju strukturu proteina samo konacne preciznosti).


Za sada jos nije objavljen "papir" o detaljima ovog rada u nekom casopisu (to moze potrajati i godinu dana, kao sto je bilo prosli put), samo su objavljeni rezultati CASP-a i ovaj blog post (koji ostavljam ispod) i par promotivnih video klipova kompanije, ali je ovo veliki trijumf AI tehnologije i bice zanimljivo da li ce ovi ljudi (koji nisu biolozi ni medicinari nego uglavnom kompjuterasi) dobiti Nobelovu nagradu za fiziologiju dogodine:

 

https://deepmind.com/blog/article/alphafold-a-solution-to-a-50-year-old-grand-challenge-in-biology

 

https://www.nature.com/articles/d41586-020-03348-4

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nisam znao gde da stavim, ali jeste vest iz nauke, nažalost loša.

 

Za mene je ovo - holly fuck! Potencijalno jedna od najvećih prevara prethodnih decenija, nije u rangu Wakefield-ove, ali koštala je ogromne količine novca ulaganih u istraživanja, kao i uzaludnog vremena utrošenog na istraživanje nečega što nema perspektivu. Samo zbog sujete. Nauka tj. scientific community zna često da bude tvrdoglav, ali na kraju ipak nađe put i prizna grešku. Ali, te greške koštaju.

 

https://www.science.org/content/article/potential-fabrication-research-images-threatens-key-theory-alzheimers-disease

 

Ko ima strpljenja, nek,pročita do kraja, vrlo dobar izveštaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Biolog Svante Pääbo => Nobelova nagrada za medicinu /fiziologiju 2022

 

”Kroz revolucionarno istraživanje, Svante Pääbo je postigao ono što niko nije smatrao mogućim: mapiranje genoma neandertalaca, izumrlih rođaka danasnjih ljudi. Takođe je napravio senzacionalno otkriće ranije nepoznatog hominina, Denisova. Paabo je takođe otkrio da se ukrštanje između nas i naših izumrlih rođaka Homo sapiensa dogodilo nakon migracije iz Afrike pre oko 70 000 godina. Pokazalo se da protok gena iz izumrlih ljudskih oblika koji su ostavili tragove u sada živim ljudima izvan Afrike ima fiziološki značaj, izmedju ostalog na odbranu od infekcija. Pääbova revolucionarna otkrića stvorila su skroz novo polje istraživanja, paleogenomiku. Njegovo mapiranje genoma izumrlih neandertalaca i Denisova nam je dalo potpuno nove preduslove za razumevanje genetske osnove onoga što nas sve čini jedinstveno ljudskim.”

 

Covek je mapirao genetsku masu Neandertalaca! Game changer par exellence. Kakva li ce to nova otkrica da omoguci!? Ja sam totalno fascinirana upregnutim znanjem u sluzbi nauke, dugotrajnim posvecenim akribicnim radom koje dovodi do vaznih otkrica i znacajem svega toga. Nakon odslusane naucne emisije na radiju u kojoj je sve vrlo detaljno i razumljivo objasnjeno, zaista razumem da je Pääbo postigao nemoguce. Kazu da vece otkrice nije bilo moguce. Cim sam cula objavu, resila sam da danas ne citam nikakve druge vesti, samo da pustim da odzvanja ova zlatojesenja Objava i velika Nada, da nadjaca profanu buku zvona i praporaca. Zivela nauka! 

Edited by Cyber
  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ova Nobelova nedelja ce ostati u pamcenju. Danas su objavljeni dobitnici Nagrade za fiziku => Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger, za istrazivanje u oblasti kvantne mehanike.

 

Prema Nobelovom komitetu laureati su sproveli revolucionarne eksperimente sa tzv. prepletenim/umrsenim kvantnim stanjima, gde se dve cestice ponasaju kao jedan entitet i medjusobno kontaktiraju cak i kada su razdvojene, tj nalaze se na neverovatno velikim rastojanjima. Ako je jedna od cestica na neki nacin pogodjena, nesto joj se desi, onda to odredjuje i sudbinu druge cestice. Radi se o nekoj vrsti kvantne telepatije koja ce omoguciti sasvim novu vrstu komunikacije. Ovo se protivi svim uobicajenim idejama o stvarnosti. Tesko je pojmiti da nesto moze uticati na ”dogadjaj” koji se desava negde drugde a da na njega ne stigne neka vrsta signala koje mozemo da pojmimo na tradicionalan nacin. Ali u kvantnoj mehanici, izgleda da nema potrebe za komunikacijom koja bi povezivala razlicite delove sistema, jer se radi o kvantnom teleportovanju. Go figure!

 

Ovim tokom je sve islo:

John F. Clauser je ove neuhvatljive teorije pretvorio u prakticne eksperimente ali mnoga pitanja su i dalje ostala. Alain Aspect je poboljsao eksperimente i popunio neke od praznina. Onda je Anton Zeilinger preuzeo, nastavio sa eksperimentisanjem i krajem 90-ih bio u stanju da demonstrira gore pomenuti fenomen koji se zove kvantna teleportacija, odnosno da se zaista moze pomeriti kvantno stanje od jedne cestice do druge na velikoj udaljenosti. On kaze da ”nije kao da se teleportujete u Zvezdanim stazama ali mozete da saljete informacije na velike udaljenosti” + da se sve informacije mogu ”preneti na drugu lokaciju i tamo se mogu ponovo kreirati, a da se ne zna sta informacija sadrzi”. Hoce reci, tajnost zagarantovana jer svaki neovlasceni eksterni pokusaj dekodiranja informacije tokom procesa nema sanse da uspe. 

 

Rezultati ovih istrazivanja su, dakle, utrli put za novu tehnologiju zasnovanu na kvantnim informacijama. Govori se o kvantnim kompjuterima, vise istovremenih proracuna, bivanju na dva mesta istovremeno i slicno. Jos uvek procesuiram. Cak je i Albert Einstein smatrao ovo nemogucim kada je istrazivao tu stvar 1930-ih. Govorio je da je kvantna mehanika ”korektna ali ne kompletna” (sta god to znacilo). Ovogodisnji laureati su dokazali suprotno. Svedoci smo velikih naucnih presedana. 

 

Sutra hemija.  

 

P.S. Pogledajte ilustracije na linku

Edited by Cyber
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nobelova nagrada za hemiju 2022 => trio Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal och K. Barry Sharples "za razvoj klik-hemije i bioortogonalne hemije".

 

Ovde se ukratko radi o tome da se komplikovani molekuli grade na jednostavan nacin. Predsednik Nobelovog komiteta Johan Åkqvist kaze da ”cak i ako odaberete jednostavnu rutu, mozete izgraditi napredne i korisne molekule”. Prema Svedskoj akademiji nauka, Barry Sharpless i Morten Meldal postavili su temelje za funkcionalni oblik hemije, klik-hemiju, gde se molekularni gradivni blokovi brzo i efikasno spajaju jedan u drugi. Barry Sharplessu je ovo druga Nobelova nahrada, prvu je dobio 2001. Dobitnica trece nagrade, Carolin Bertozzi, "uzdigla je klik-hemiju na novi nivo i dimenziju uvodeci zive organizme".

 

U okviru farmaceutskih istrazivanja obicno se vestacki kreiraju prirodni molekuli koji imaju lekovita svojstva, tako da su ova otkrica, izmedju ostalog, pomogla u razvoju lekova i mapiranju DNK. Sve dobre vesti. Neko uvek radi za dobro svih nas i trebalo bi cesce da se toga setimo, to je najmanje sto mozemo da uradimo - da kvantno iskomuniciramo. 😉 „Sa klik hemijom i bioortogonalnim reakcijama, hemija je usla u eru funkcionalizma. To je od najvece koristi za covecanstvo “, kaze se u saopstenju Svedske akademije nauka. Pomenuta ”korist za covecanstvo” odrazava eksplicitnu zelju Alfreda Nobela u njegovom testamentu:

 

“All of my remaining realisable assets are to be disbursed as follows: the capital, converted to safe securities by my executors, is to constitute a fund, the interest on which is to be distributed annually as prizes to those who, during the preceding year, have conferred the greatest benefit to humankind. The interest is to be divided into five equal parts and distributed as follows: one part to the person who made the most important discovery or invention in the field of physics; one part to the person who made the most important chemical discovery or improvement; one part to the person who made the most important discovery within the domain of physiology or medicine; one part to the person who, in the field of literature, produced the most outstanding work in an idealistic direction; and one part to the person who has done the most or best to advance fellowship among nations, the abolition or reduction of standing armies, and the establishment and promotion of peace congresses. The prizes for physics and chemistry are to be awarded by the Swedish Academy of Sciences; that for physiological or medical achievements by the Karolinska Institute in Stockholm; that for literature by the Academy in Stockholm; and that for champions of peace by a committee of five persons to be selected by the Norwegian Storting. It is my express wish that when awarding the prizes, no consideration be given to nationality, but that the prize be awarded to the worthiest person, whether or not they are Scandinavian.”

 

 

Edited by Cyber
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2022 at 8:42 PM, Cyber said:

Prema Nobelovom komitetu laureati su sproveli revolucionarne eksperimente sa tzv. prepletenim/umrsenim kvantnim stanjima,

Iliti, kako se kod nas to obično prevodi, "spletenim".

 

btw, ove godine su i Breakthrough nagrade, koje su finansijski još masnije od Nobelove (3 miliona dolara) dodeljene za kvantnu informatiku.

 

Inače, neka vrsta kvantnog proto-računara postoji već neko vreme, čak dostupna za besplatno korišćenje i programiranje preko IBM-ovok klauda:

 

https://quantum-computing.ibm.com/lab

https://qiskit.org/

 

 

On 10/5/2022 at 11:49 AM, Eddard said:

Ah, the quantum entanglement iliti the spooky action at the distance, zaista mind blowing fenomen. Upravo zbog toga kupih ovo:

 

Cw0mXli.jpg


 

Nije mi mnogo pomoglo da razumem 😅

 

 

 

 

3 knjige na istu temu - to je pravi put 👍

 

Po meni je i dalje neprevaziđen kratki uvod u srž kvantne mehanike i najbolje objašnjenje "eksperimenta sa 2 proreza" ovo legendarno predavanja (poslednje iz serije predavanja koja su takođe dostupna):

 

 

Ima tu nešto, neki optimalan spoj intelektualne klase, stand-up komedije i dečje radoznalosti i oduševljenosti koja je zarazna za slušaoca.

 

Nešto zahtevnije (u duhu onoga što je rekao čika Ajnštajn da "sve treba izložiti na najprostiji mogući način, ali ne prostije od toga"), ali svakako vredno, je i ova serija predavanja (lekcija br. 6 je posvećena spletenosti) za najširu publiku iz Stenforda/Palo Alta i okoline:

 

 

 

 

btw. što se tiče "spooky" dejstva na daljinu, Ajnštajn (koje je zapravo otkrio spletenost) na žalost nije dočekao ovu "mnoštvo svetova" interpretaciju QM-a ali deluje da bi je on prihvatio jer ona razrešava sve njegove nelagodnosti: tu Bog zaista nije kockar, a spletenost nije spooky - jedino što se to plaća prihvatanjem ideje da se svet svaki put kada se desi ono što druge interpretacije zovu "kolaps talasne funkcije" deli na više svetova koji ne interaguju međusobno. Ali to je po meni korak koji se mora načiniti - bilo da neko to zove naučnom teorijom (čemu sam ja sklon) ili ultimativnom metafizikom...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

tu Bog zaista nije kockar, 

 

Ima li mesta za Boga danas, tj. da li se njegov ''prostor delovanja'' smanjuje sve vise? Da li cemo kraj XXI veka, ako se ne izunistavamo docekati sa odgovorima na pitanja koja eliminisu potrebu za religijama?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Ima li mesta za Boga danas, tj. da li se njegov ''prostor delovanja'' smanjuje sve vise? Da li cemo kraj XXI veka, ako se ne izunistavamo docekati sa odgovorima na pitanja koja eliminisu potrebu za religijama?

Ja sam se tu malo našalio referišući na Ajnštajnovu metaforu da "Bog ne baca kockice", kojom je hteo da izrazi svoje nezadovoljstvo time što je kvantna teorija pokazala da je priroda fundamentalno nedeterministička (iz talasne funkcije se izvodi verovatnoća da se npr. čestica nađe na nekom mestu, i to je (talasna funkcija, dakle) suštinska osobina i opis samog prirodnog stanja; za razliku od situacije kada bacimo novčić pa znamo da imamo 50% šansu za glavu i pismo, ali to je samo nedostatak naših računskih kapaciteta jer bismo teoretski mogli da iz položaja ruke i osobine novčića i jačine zamaha itd izračunamo da li će pasti glava ili pismo).

 

Ali što se tiče objašnjavanja realnosti (što je ono čemu naučne teorije služe) prostor delovanja za Boga nikada nije ni postojao. "Bog/Bogovi su to uradili" nikada nije bilo dobro objašnjenje bilo čega. Iz istog razloga iz kojeg "Zakoni fizike su to uradili" nije dobro objašnjenje. To razume i malo dete, kada vas posle mađioničarske predstave pita da mu objasnite mađioničarski trik, ako mu kažete "To je uradio mađioničar" ono će odmah pitati "Ok, ali KAKO?". KAKO je zec došao iz jednog šešira u drugi? KAKO, npr, informacija o tome da treba da se okreće oko Sunca dolazi do Zemlje, kako Zemlja "zna" da treba da se okreće oko Sunca a da ne odluta dalje? Religija nikada nije nudila dobro (testabilno i teško da se varira) objašnjenje tog fenomena.

 

Stari su tu imali mitove. Recimo, otkud zima? Well, Had je oteo i silovao Persefonu, pa je onda njena majka boginja uredila sa njim da je on uzme za ženu, a da će Pesefona jednom godišnje pojesti seme nečega i ići Hadu u bračnu postelju - e kad dođe taj trenutak svake godine Demetra (majka) se rastuži i svojom tugom sledi celu zemlju i tad je zima. Ova teorija je testabilna (nju može da obori, npr, činjenica da kad je u Grčkoj zima, na vrhuncu Demetrine tuge, u Australiji bude leto), ali je laka da se varira, svaki od njenih elemenata ja mogu bez muke da zamenim nekim drugim, da drastično izmenim teoriju i da eksplanatorna snaga i "predviđanja" ostanu identična - što znači da je ta teorija bila loša i pre 3000 godina kao što je loša i danas. (Naravno, ovo možemo tek danas da razumemo, ali ne menja suštinsku činjenicu da su bogovi uvek bili loše objašnjenje)


Međutim, pitanje socijalne (a i duhovne) potrebe za religiom je sasvim drugo i teže i ja bih se lično baš iznenadio da ih nestane. Očigledno u njima ima nešto što omogućava ljudima i zajednicama koje ih praktikuju da prežive (to je evolutivni argument). Neke od najvažnijih ideja današnjeg sveta (kao što je npr. libralizam, jednakost pred zakonom itd) u dobroj meri vuku korene iz religije, ili pogledajte centralnu ulogu koju je religija i crkva odigrala u otporu i trijumfu nad komunizmom u istočnoj Evropi itd isl. Neki prominentni ateisti poput Sema Herisa argumentuju da se sve to (pa i bolje) može postići kroz sekulatni moral i poredak. Sumnjam.


Drugo, i sa metafizičke strane teško da će prestati potreba za nekom vrstom religije. To ne moraju biti tradicionalne religije čiji mitovi danas deluju naivno pa možda i nemoralno. Ali neki ljudi ideju "mnoštva svetova" tumače kao punu naučno informisanu metafiziku. Ili, recimo, vrlo dobar argument Nika Bostroma o velikoj šansi da živimo u simulaciji može biti religijska ili metafizička podloga koja je daleko sofisticiranija i teža za pobijanje od neolitskih mitova, itd...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Interesantno.

 

Scientists Claim That Quantum Theory Proves Consciousness Moves To Another Universe At Death

 

Dr Hameroff told the Science Channel’s Through the Wormhole documentary: “Let’s say the heart stops beating, the blood stops flowing, the microtubules lose their quantum state. The quantum information within the microtubules is not destroyed, it can’t be destroyed, it just distributes and dissipates to the universe at large”.  Robert Lanza would add here that not only does it exist inthe universe, it exists perhaps in another universe.If the patient is resuscitated, revived, this quantum information can go back into the microtubules and the patient says “I had a near death experience”‘

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2022 at 7:54 AM, AgroLaki said:

Ima li mesta za Boga danas, tj. da li se njegov ''prostor delovanja'' smanjuje sve vise? Da li cemo kraj XXI veka, ako se ne izunistavamo docekati sa odgovorima na pitanja koja eliminisu potrebu za religijama?

 

Religija nece nikada nestati i ne znam sta se dobiva tom tvojom eliminacijom potrebe za religijom. To je prije svega privatna stvar, tako da to moze samo da se zabrani na drzavnom nivou, kao npr sto je bilo u Albaniji 45 godina i znamo sta se desilo poslije pada komunizma.

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ako iko moze da pruzi dokaz o postojanju Boga, onda je to nauka. Naravno, ne Boga kao cike sa dugom, belom bradom vec Boga u smislu kreativne, kosmicke energije. 

Sedamdesetih, kuma i ja raspravljamo na temu religije i zakljucujemo da Boga nema: tada je na planeti zivelo cca 4 mlrd pojedinaca i nema teorije da se jedan Bog bavi do detalja pojedinacnom sudbinom svakog od njih, mnogo je to posla. Posle su dosli kompjuteri i tako je nas argument pao u vodu, jordansku...😄 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
21 hours ago, erwin said:

 

 

Quote

They also confirm that while the lasers delivered ~2 megajoules of energy (and the reaction delivered ~3 megajoules), it took ~300 megajoules to charge the lasers

 

Forumski naucnici, tech-ovci, sta ovo znaci? 

Kako moze da se smanji input i da bude stvarno ono sto se zamislja da bude?

 

Isto, jel se charge the laser  izraz koristi u nauci (vise mi lici na filmove)? Kod  industrial laser-a se koristi power consumption u W (kW).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

The fuel itself could also stand to burn more efficiently. “The NIF [National Ignition Facility] shot only burned a small fraction of the fuel in the capsule,” Carter said in an email. “If you can find a way to burn up more fuel, the gain goes up substantially.”

That will involve tweaking the tiny fuel pellet to get more of the laser energy directed toward compressing atoms.

As for the laser, NIF is using dated technology that has a lot of room for improvement. The lasers are only about 1 percent efficient in terms of turning electricity to laser light, while more modern designs can be 20 percent efficient. “The NIF is built on 1980s laser technology,” said Kim Budil, director of the Lawrence Livermore National Laboratory, during a press conference.

Still, achieving ignition is a critical milestone and an important signal that scientists are on the right track. Carter said it “provides more justification for an aggressive push to develop and deploy fusion energy as quickly as we can, with the hope of impacting climate change!”

https://www.vox.com/recode/23505995/fusion-energy-breakthrough-announcement-ignition-nif

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...