Jump to content

Zasto radimo sve u korist svoje stete?


Plavi Golub

Recommended Posts

 

Naslov je parafrazirana recenica iz jedne od Dugmetovih pesama.

Mi, mozemo biti Srbi, ali i ostali bivsi sudrzavljani koji dele slicne probleme. Ne znam gde ovo treba staviti, na Drustvo ili Politiku. Ja stavljam na Politiku, moderacija neka premesti ako nadje za shodno.

 

Zasto smo ovakvi? Gde su koreni ovakvog naseg mentalnog sklopa? 

 

Kako nam se uopste desi par «normalnih» godina? Na foru? Sta ako se opet dese? Kako ihodrzati?

 

Kako da se promenimo, da bi drustvo izgledalo makar malo drugacije?

 

Dobro dosla su sva misljenja i strucna (ako se neko ovako necim bavi) i kao forumskih hobi strucnjaka. I razlicitih generacija.

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2019 at 9:50 PM, Plavi Golub said:

 

Naslov je parafrazirana recenica iz jedne od Dugmetovih pesama.

Mi, mozemo biti Srbi, ali i ostali bivsi sudrzavljani koji dele slicne probleme. Ne znam gde ovo treba staviti, na Drustvo ili Politiku. Ja stavljam na Politiku, moderacija neka premesti ako nadje za shodno.

 

Zasto smo ovakvi? Gde su koreni ovakvog naseg mentalnog sklopa? 

 

Kako nam se uopste desi par «normalnih» godina? Na foru? Sta ako se opet dese? Kako ihodrzati?

 

Kako da se promenimo, da bi drustvo izgledalo makar malo drugacije?

 

Dobro dosla su sva misljenja i strucna (ako se neko ovako necim bavi) i kao forumskih hobi strucnjaka. I razlicitih generacija.

 

Ja se ne bih uszdio da definišem kakvi smo to mi, ni ko smo to mi. Neću da ponavljam fraze o pojedincu i kolektivu, ne mislim da kolektiv ne postoji ili ne treba da postoji, mislim da nije dobro što individualnost, sami svoju, davimo u kolektivu, deluje apsurdno da, malte ne, ne poznajem čoveka koji glasa za Vučića, a Vučić dobije 55-60% na izborima, i ti koji su glasali za Vučića vide gomilu sranja koja se svakodnevno dešavaju, ali nema protesta, otpora, pobune. Nema barem dovoljno artikulisane aktivnosti da se nešto promeni, to nešto što se videlo na ulicama nije imalo ni snage ni plana da privuče masu, da barem zabrine vlast, a setimo se 5. oktobra 2000. ono što se onda pokrenulo nije se moglo zaustaviti, tada se osećalo u vazduhu da se dešava nešto krupno, da se ne može zaustaviti, srećom, osetili su to i neki bliski saradnici tadašnjeg vođe pa su odbili naređenje da primene silu, iz straha za svoje dupe, ali i to je razumno. 

Moglo bi se detaljisati, zašto je tada bilo zrelo za promene, a sada nije ni blizu, navešću samo nekoliko stvari. Tadašnji Otpor je provocirao svakog od nas, terao nas da otvorimo oči, da razmislimo, a nismo znali nikog iz Otpora, nismo ni pomislili da se bore za vlast, da im je cilj samo da smene jednu vlas da bi zauzeli pozicije i nastavili po starom, Tada je veči deo poozicije nastupio zajedno, kad je jednom izašao na scenu DOS je nastupao kao pokret koji ima jedinstven cilj, sujete su gurnute u drugi plan, znao se cilj, tako je barem izgledalo, a to je značilo mnogo, to jeste alternativa, Dos je okupljao mnogo ljudi od ugleda, ulivali su neko poverenje. Imali su i podršku Zapada, uticaj Rusije tada nije bio mnogo značajan.

Nene je tada postalo jasno da je gotov onog trenutka kada sam video sa kojim enuzijazmom klinci, tek punoletni, čekaju izbore, dogovaraju se da idu zajedno, podećaju jedan drugo da slučajno ne propuste glasanje, a na dan glasanja oko birališta deca su mnogo brojnija od penzionera, idu samouvereno, veselom odlučno. Penzioneri su obavili svoju dužnost, izašli su na glasanje ali pognute glave, jasno im je bilo da njihov Sloba gubi, neki su čak i priželjkivali poraz, dosta im je ali ne smeju otvoreno da kažu i pokažu.

Danas ništa od toga, ne vidi se realna alternativa, moj otpor Vučiću mogu da iskažem, a da mi saves bude mirna, jedino tako što neću da glasam za njega, ne i tako što ću glasati za nekog ili nešto drugo, nemam izbora, nemam za koga da glasam, a to neglasanje nije ni bojkot, to je samo pasivno neučestvovanje, čak i da se predomislim, da izađem na glasanje, ako bih nekog zaokružio do zadnjeg momenta ne znam koga bih, bila bi to neka random opcija, samo da nije vučić&co. 

E, sad, nije bitno da li ću i kako ja da glasam, pišem ovo jer smatram da sam neko ko ume da izabere, ako ima kakvu takvu ponudu, a ne vidim izbora, verujem da je sličan osećaj kod mnogih ljudi, plus oni koji su i inače nezainteresovani, razočarani, neinformisani, jednostavno ne vidim ko bi glasao za promene, a da nisu promene na isto.

Da, ostaje pitanje ZAŠTO, kasnije i o tome.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 9/21/2019 at 3:50 PM, Plavi Golub said:

 

 

Zasto smo ovakvi? Gde su koreni ovakvog naseg mentalnog sklopa? 

 

 

Cesto sam razmisljala o ovim stvarima i cesto menjala misljenje. Nalazila razlicite razloge zasto je to tako, trazila potvrdu o tome, nalazila i potvrdu, onda me nesto opovrglo, pa dalje trazilo razloge. 

 

Ali mi se uvek vraca ona od moje bake: "Samo da rata ne bude," a to smo culi posle i od mladjih generacija koji su verovatno culi od njihovih starijih - Balasevic (1987). A onda je dosao rat, pa smo okrenuli jos jedan krug iste price. 

 

Politika koja nas konstantno drzi u neizvesnosti da moze negde nesto da se desi (Kosovo) uvek pobedjuje ako se ne desi, jer na vlasti su mirotvorci. Lako zaboravljeni ratnohuskaci su postali mirotvorci. 

 

Spoiler

Znaš šta, neka mora sve potope,
nek se glečeri rasture, večni snegovi otope.
Pa šta, neka kiše ne prestaju,
neka gromovi polude, samo rata da ne bude!

Znaš šta, nek se doba preokrenu,
nek se zvezde uznemire, nek se planine pokrenu.
Pa šta, vetri nek pomahnitaju,
nek se vulkani probude, samo rata da ne bude!

 

On 9/21/2019 at 3:50 PM, Plavi Golub said:

 

Kako da se promenimo, da bi drustvo izgledalo makar malo drugacije?

 

 

Mozda bih imala neku nadu, nesto da kazem da se ugledamo na zapad, na razvijene zemlje, a onda kada posmatram iz ugla tih razvijenih zemalja vidim da smo uglavnom svuda isti, ma koliko se nama cinilo da smo razliciti i da je u pitanju samo ljudska priroda i nista manje i nista vise. Postoji i jos jedan faktor, a to je da sistem moze da uoblici tu ljudsku prirodu i da neke lose stvari u njoj drzi koliko toliko pod kontrolom (korupcija). 

 

On 9/23/2019 at 1:47 AM, Div said:

ne poznajem čoveka koji glasa za Vučića, a Vučić dobije 55-60% na izborima

 

Nekako mi se cini da je ovo postao izgovor, ne ti, nego ako pogledamo rasprave po forumu onda cesto i procitamo "glasaju za..."

Da, naravno da neki glasaju, ali mnogi od tih su ucenjeni, uplaseni, zastraseni, zapreceno im je.. a da se ne pravimo ludi kao sto se pravimo, niko da se seti ispeglanih glasackih listica sve u jednu kutuju. Sam si na nekoj temi primetio da su prebrojali 6 i nesto miliona glasaca, a isto tako 6 i nesto miliona stanovnika, pa si pitao da li je moguce da samo (mislim da si rekao 300k njih je ispod 18 godina). 

Naravno da nije. Lazu nas i mi i dalje pisemo kako se glasalo za njih. Svaki glas koji nije izasao na izbore je otisao u njihovu kutuju, a mnogi nisu jer su apaticni da ce se ikada ista promeniti, pa sede i cekaju (sto je inace isto od jednih specijalnosti ljudi sa tog podneblja) da neko drugi resi umesto njih. 

 

Drugo, sistem koji se desio u Srbiji nije krenuo odatle, svuda ga ima i sve vise se siri. Spustis gradjane na prosjacki stap i onda im ponudis resenje spasenja, vec ono sto im treba da cuju. Das im posao i drzis ih u saci, jer mogu da biraju da rade za prezivljavanje ili da ne rade uopste, a mnogi nisu spremni na kriminal da bi otrgli od toga. 

 

Drzati vlast u nekoj Srbiji, Rusiji i mnogim drugim "banana" drzavama uopste nije problem, kao sto nije problem objavljivati da je sve po standardu i regularno. Da nije, mozes da cujes od rodjaka, prijatelja, u nekoj kafani mozda... ali i dalje ostaje onaj deo koji ne cujes i ne vidis i mislis da drugacije razmilja i voli i veruje vlasti. A oni isto tako, misle da si ti taj. 

 

(ne odnosi se na tebe, nego generalno)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Najveci uticaj na nas je ostavila turska okupacija od 400+ godina, kada smo prakticno bili izolovani od ostatka Evrope i preskocili smo faze kao sto je barok, renesansa (najvaznije), fedualno drustvo se zadrzalo duze nego u ostatku Evrope itd itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...