Jump to content

Pravda vs Pravosuđe (Serbian style)


Stoned Laki21
Message added by GlennGould

Ova tema je splitovana, a tiče se pravosuđa, pravde i zakona. Kao uvod se koristi post koji je inicirao raspravu.

Molimo vas da u ovoj temi ne ulazimo u novinarsku etiku tabloida jer je cilj teme da se razgovara o pravosuđu.

Recommended Posts

16 hours ago, Plavi Golub said:

Jbt jednom detetu je uzeto detinjstvo i izlozeno je nasilju, pretvoreno u profit za primarnu porodicu i objekat za seksualno maltretiranje i fizicko izrabljivanje od strane punoletnih osoba. I drzava kroz svoje institucije okrece glavu. I sta treba da mislimo o tome jbg takav je zivot.

 

Iz onog gore citiranog, deluje da u postojecim zakonima ima pravnog osnova da se gone staratelji/roditelji. Zasto se ne gone?  Neka skace ko na sta hoce, drzava bi mogla da ima argument da stiti svu decu. Zasto se uvek uzima tumacenje zakona koje «najslabiju» kariku izlaze daljem nasilju. Cemu ucimo decu tu? Da je nasilje OK?

 

 

Meni se cini da ovde iz tebe govore predrasude, a definitivno znam da u drugim oblastima nisi osoba koja im je sklona. Ovoj devojcici partner nije nametnut, nasla ga je sama preko fejsbuka. Roditelji su mogli da joj zabrane da ga vidja, recimo tako sto bi je zakljucali u kucu. Sta mislis, kako bi se ta situacija dalje razvijala? Ja imam na umu vise opcija, ali nijedna ne vodi tome da ona zavrsi skolu, nadje posao i onda kao zrela i ekonomski neovisna osoba nadje partnera u dobi koja je za to primerena. Nekom ko je odrastao u siromasnom romskom naselju, srpsko drustvo ne pruza takvu sansu. Ni njoj ni njenom detetu, koje bi svakako u ovoj situaciji bilo rodjeno. Dakle, sta je alternativa?

I da ponovim jos jednom, iako sam gore to vec spomenula. Niko ovu devojcicu nije pitao sta ona stvarno zeli, niko nije s njom razgovarao kao s osobom. Dusebriznicima je ona samo objekat preko kojeg ce pokazati toboznju brigu za dobrobit Roma, a u krajnjoj liniji i svoju zelju da se problem siromastva uopste, a posebno Roma, resi onako preko kolena, sto jednostavno ne ide bez velikih zrtava. Doduse, devojcica je sama iskazala poverenje drustvu, time sto je lekarima ispricala s kim je zatrudnela. Danas se zbog toga sigurno kaje, a sve druge iz njenog okruzenja ce ubuduce biti mnogo opreznije. Verovatno se i nece javljati lekaru kad zatrudne, poradjace se kod kuce kao i njihove majke i bake, ali se nece dovesti u situaciju u kojoj se ona nasla. Da je njen partner osudjen, da su i roditelji bili izlozeni sankcijama, njoj od toga svakako ne bi bilo bolje, niti bi to pridonelo resenju problema. Naprotiv, samo bi ga vratilo pod tepih, tamo gde je i bio sve dok ovo naivno dete nije poverovalo da moze imati poverenja u zdravstvo i druge insitutucije srpskog sistema.

Da jos jedno naglasim, jer mislim da je veoma vazno. Nisu socijalne sluzbe i policija do saznanja o njenoj situaciji dosli istraznim radnjama na terenu, vec na osnovu njene sopstvene price. Ona im je tu pricu ispricala u poverenju, a ne da bi protiv coveka u kojeg je zaljubljena podneli krivicnu prijavu, a nju razvlacili po medijima.

 

Quote

 

Mislim da je Danska donela jos davno neki zakon da nema braka pre 24 godine da bi sprecila import maloletnica kroz import.

 

Da budemo precizni. Zakon znaci da se ne priznaju brakovi sklopljeni izvan EU kao osnov za dobijanje boravisne dozvole, ako je jedan partner mladji od 24 godine. Dakle, brak moze, samo ne moze boravisna dozvola po tom osnovu. Import i dalje radi, samo maloletnice dolaze po dugim osnovama i tako prolaze ispod radara. Nista time nisu resili, samo su oterali ovu grupu ljudi u ilegalu, daleko od ociju javnosti. I za taj "hrabar" potez dobili podrsku desnicara.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, vilhelmina said:

 

Meni se cini da ovde iz tebe govore predrasude, a definitivno znam da u drugim oblastima nisi osoba koja im je sklona. Ovoj devojcici partner nije nametnut, nasla ga je sama preko fejsbuka. Roditelji su mogli da joj zabrane da ga vidja, recimo tako sto bi je zakljucali u kucu. Sta mislis, kako bi se ta situacija dalje razvijala? Ja imam na umu vise opcija, ali nijedna ne vodi tome da ona zavrsi skolu, nadje posao i onda kao zrela i ekonomski neovisna osoba nadje partnera u dobi koja je za to primerena. Nekom ko je odrastao u siromasnom romskom naselju, srpsko drustvo ne pruza takvu sansu. Ni njoj ni njenom detetu, koje bi svakako u ovoj situaciji bilo rodjeno. Dakle, sta je alternativa?

I da ponovim jos jednom, iako sam gore to vec spomenula. Niko ovu devojcicu nije pitao sta ona stvarno zeli, niko nije s njom razgovarao kao s osobom. Dusebriznicima je ona samo objekat preko kojeg ce pokazati toboznju brigu za dobrobit Roma, a u krajnjoj liniji i svoju zelju da se problem siromastva uopste, a posebno Roma, resi onako preko kolena, sto jednostavno ne ide bez velikih zrtava. Doduse, devojcica je sama iskazala poverenje drustvu, time sto je lekarima ispricala s kim je zatrudnela. Danas se zbog toga sigurno kaje, a sve druge iz njenog okruzenja ce ubuduce biti mnogo opreznije. Verovatno se i nece javljati lekaru kad zatrudne, poradjace se kod kuce kao i njihove majke i bake, ali se nece dovesti u situaciju u kojoj se ona nasla. Da je njen partner osudjen, da su i roditelji bili izlozeni sankcijama, njoj od toga svakako ne bi bilo bolje, niti bi to pridonelo resenju problema. Naprotiv, samo bi ga vratilo pod tepih, tamo gde je i bio sve dok ovo naivno dete nije poverovalo da moze imati poverenja u zdravstvo i druge insitutucije srpskog sistema.

Da jos jedno naglasim, jer mislim da je veoma vazno. Nisu socijalne sluzbe i policija do saznanja o njenoj situaciji dosli istraznim radnjama na terenu, vec na osnovu njene sopstvene price. Ona im je tu pricu ispricala u poverenju, a ne da bi protiv coveka u kojeg je zaljubljena podneli krivicnu prijavu, a nju razvlacili po medijima.

 

 

Da budemo precizni. Zakon znaci da se ne priznaju brakovi sklopljeni izvan EU kao osnov za dobijanje boravisne dozvole, ako je jedan partner mladji od 24 godine. Dakle, brak moze, samo ne moze boravisna dozvola po tom osnovu. Import i dalje radi, samo maloletnice dolaze po dugim osnovama i tako prolaze ispod radara. Nista time nisu resili, samo su oterali ovu grupu ljudi u ilegalu, daleko od ociju javnosti. I za taj "hrabar" potez dobili podrsku desnicara.

 

Ja sam upravo i napisala da je ta odluka takva jer se peru ruke za nedostatak sanse koju ta deca imaju ranije da ne dodju u situaciju. Ako te ne mrzi procitaj ono iz Blica sta zena kaze.

 

Ja i dalje ne vidim odgovor sta bi se desilo da je ona od onih koje to ne zele? Videla si u citiranim clanku iz Blica da je bilo otete dece koja su pobegla i javila se za pomoc. Sta da radi lekar ili socijalni radnik u takvoj situaciji? Damn if you do it, damn if you don't. Kako da uspostavi rutinu? Kako da postupi tuzilastvo? Da goni ili ne? Ili da u svakom posebnom slucaju odlucuje? Da li je tako nesto realno iz ugla prava? Koliko fleksibilnih prava treba da egzistira u jednoj sredini gde ima imigracije iz celog sveta?  Koliko to kosta! Sta ce se dogoditi za trinaest godina dok to njeno dete poraste? Jovo, nanovo.

 

Procitaj ovo, molim te:

 

https://zena.blic.rs/porodica/ugovoreni-brak/rznc3f6

 

Ne znam zakone ostalih EU drzava, ali mislim da vecina sada ima zakone koji ne dozvoljavaju sklapanje maloletnickih brakova. Kako, po tebi prakticno resiti takve slucajeve? Zar ti se ne cini da je dobar deo tako necega i izazvao porast populisticke desnice u Evropi, mada ja mislim da su imigranti samo zloupotrebljeni tu?

 

Kakva su prava dece i muske i zenske iz takvih zajednica koja zele da nastave zivot slucan onom u zemlji u kojoj su se rodili, a ne u zemljama iz kojih im poticu roditelji?  Citala sam bar nekoliko iskustava dece bukvalno izopstene i maticnih zajednica zbog odluke da zive na zapadni nacin. I to je bolja varijanta, ne zna se broj ubistava.

 

Ne znam, nelogicno mi je da se koriste jedni kriterijumi za zajednicu kao celinu, a onda istoj toj zajednici omoguciti da krsi elementarna prava svojih clanova.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, perkos said:

Nemaju ni pravoslavni sveštenici platu, žive od donacija i kako se ko snađe a država koliko znam samo upalćuje doprinose za njih kako bi jednog dana mogli u penziju 

 

Aj sad pitanje pravno, lakše rešivo od ovog "tradicionalnog braka"

 

Na skali od 1 do 10 koliko je ovo na sudu oborivo kao diskriminacija?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Stondisha said:

 

Nas ostalih građana. Tipa zašto nama dvojici ne uplaćuje država pio?

Naterao si me da se zainteresujem pa nađoh:

 

 

Quote

 

Prošle godine za 2.259 sveštenika i verskih službenika u Srbiji država je uplatila skoro 222 miliona dinara na ime doprinosa za njihovo zdravstveno i penzijsko osiguranje.

 

Osiguranje se uplaćuje službenicima svih verskih zajednica, kojih u Srbiji ima 17. Najviše osiguranika ima Srpska pravoslavna crkva – 1.746, Islamska zajednica – 275, Rimokatolička crkva – 65.

 

Sveštenicima i verskim službenicima uplaćuju se doprinosi na minimalnu zaradu, što znači da kada odu u penziju mogu da računaju da će im i penzija biti najniže.

 

Zbog toga je sveštenicima koji imaju završen fakultet, uz odluku episkopa, omogućeno da sami dodatno uplaćuju doprinose za penzije.

 

Quote

Kao primer naveo je Hrvatsku, gde je zakonski regulisano da država plaća sveštenicima doprinose za zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje, a dobijaju čak i mesečne apanaže.

Quote

 

U Atini je postignut značajan sporazum koji će okončati status sveštenicima i episkopima kao državnim službenicima. Na taj način će Grčka biti bliže razdvajanju crkve i države.

Oko 10.000 zaposlenih u crkvi će biti uklonjeno sa platnog spiska države, iako će njihove plate i dalje biti isplaćivane kao državna subvencija.

 

 

 

Naravno da nas država diskriminiše kao i u mnogim drugim slučajevima....i ne možemo joj ništa.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Constantin said:

Naterao si me da se zainteresujem pa nađoh:

 

 

 

 

Naravno da nas država diskriminiše kao i u mnogim drugim slučajevima....i ne možemo joj ništa.

 

krene se od opštinskog, pa preko preko apelacije do ustavnog, pa kad se ispucaju sve opcije, da se ide u Strazbur ili tako neku instancu, merodavniji si od mene pa ne zameri ako sam omašio negde, al kontaš suštinu.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Stondisha said:

 

krene se od opštinskog, pa preko preko apelacije do ustavnog, pa kad se ispucaju sve opcije, da se ide u Strazbur ili tako neku instancu, merodavniji si od mene pa ne zameri ako sam omašio negde, al kontaš suštinu.

 

Koliko znam, ovo plaćanja doprinosa sveštenicima je uređeno zakonom pa bi moglo da se osporava samo na Ustavnom sudu ne na redovnim sudovima.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Div said:

 

Koliko znam, ovo plaćanja doprinosa sveštenicima je uređeno zakonom pa bi moglo da se osporava samo na Ustavnom sudu ne na redovnim sudovima.

 

 

slažem se, kao što rekoh, pravni sam laik, ali sam pravno pismen da znam da se moraju sve domaće instance pokriti da bi se išlo u Strazbur, pa zato navedoh ove sve sudove pre ustavnog, jer pravo, u ovom slučaju, je forma, a ne suština.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ispred kuće predsednika lebanskog suda Svetislava Cvetkovića jutros oko 3:30 izgoreo je automobil, potvrdili su Južnim vestima u leskovačkoj policiji. Povređenih nema.
 

Automobil je goreo ispred kuće u selu Pertate, gde Cvetković živi, a prema nezvaničnim informacijama u pitanju je njegovo službeno vozilo.

Zasad nema informacija da li je požar podmetnut, a u policiji kažu da je uviđaj u toku.

https://www.juznevesti.com/Hronika/Izgoreo-automobil-predsednika-Osnovnog-suda-u-Lebanu.sr.html?fbclid=IwAR2xFze8iTvqoVVTyseSj_KcAmL9hR6oxqwl1dPjWWeRA0BuFHTabwPZjAg

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Stondisha said:

 

krene se od opštinskog, pa preko preko apelacije do ustavnog, pa kad se ispucaju sve opcije, da se ide u Strazbur ili tako neku instancu, merodavniji si od mene pa ne zameri ako sam omašio negde, al kontaš suštinu.

Ha, mnogi u Srbiji, koji su obuhvaćeni nekism sudskim postupkum, odnosno učesnici u sporu, najčešće zbog nepoznavanja prava, a pre svega zbog inata i bandoglavosti teraju po popularno "Teraćemo se do Strazbura". Očigledno izgubljene procese, terajući neku svoju pravdu i ne žaleći novca stvarno i završe u "Strazburu"......ali šta kaže statistika...?

 

Quote

 

Evropski sud za ljudska prava je tokom 2018. godine iz Srbije primio 2.128 tužbi. Od 1.631 predstavke, koliko je tokom 2017. godine otišlo u Strazbur, svega je 26 prihvaćeno.

 

 

U godišnjem izveštaju Evropskog suda za ljudska prava navodi se da je u slučaju prijava iz Srbije njih 1.224 prošle godine nije prihvaćeno, odnosno da je odbačeno, a da su presude su donete u 45 predmeta. Neki od 45 predmeta objedinjeni su jednom presudom, tako da je po tužbama iz Srbije u Strazburu tokom 2018. godine izrečeno ukupno 13 presuda, od kojih je u 12 slučajeva ustanovljen najmanje jedan prekršaj Konvencije o ljudskim pravima.

 

Znači....nije baš sve u "Strazburu"...do nas je.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je ovo pitanje za ovu temu ali da pokusam. 

 

Da li se po zakonu RS fizicko ili pravno lice moze nezavisno proveriti u smislu solventnosti pre ulaska u neki obligacioni odnos?

 

Da li postoji neki registar podnesenih prijava MUP za razlicite vrste prekrsaja iako nije bilo podizanja postupka od strane javnog tuzioca? Da li je dostupan javnosti?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

Ne znam da li je ovo pitanje za ovu temu ali da pokusam. 

 

Da li se po zakonu RS fizicko ili pravno lice moze nezavisno proveriti u smislu solventnosti pre ulaska u neki obligacioni odnos?

 

Da li postoji neki registar podnesenih prijava MUP za razlicite vrste prekrsaja iako nije bilo podizanja postupka od strane javnog tuzioca? Da li je dostupan javnosti?

Правно лице можеш у НБС...

https://www.nbs.rs/internet/cirilica/67/rir.html

 

Што се тиче евиденција у СУП-у и код Судова, постоје евиденције, али не верујем да могу бити доступне. Кад је неком потребно уверење о томе да се против њега не води поступак или да није осуђиван, на лични захтев, добија се потврда.

Edited by Constantin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Constantin said:

Правно лице можеш у НБС...

https://www.nbs.rs/internet/cirilica/67/rir.html

 

Што се тиче евиденција у СУП-у и код Судова, постоје евиденције, али не верујем да могу бити доступне. Кад је неком потребно уверење о томе да се против њега не води поступак или да није осуђиван, на лични захтев, добија се потврда.

Može i kreditni rejting da se naruči preko apr.gov.rs

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2019 at 1:07 PM, Constantin said:

 

Znači....nije baš sve u "Strazburu"...do nas je.

 

Ovde se slažem 1/1 i da raširimo malo temu im i do srpskog inata da se tera iako nije u pravu, al ima i do toga što u Srbiji ima advokata i "advokata".

 

Na primer meni, "moj" advokat uvek kaže kad gubimo spor, a kad dobijamo. Saopšti mi opcije, šta kako koliko i kuda pa je na meni da prelomim da li ili ne.

 

Dok s druge strane imaš svega, od likova koji rade za policiju i tužilaštvo, do likova kojima je bitno da naplate po tarifi, pa kako god...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Narode, ima dva pitanja za one kojima je nase pravo blisko
 

Da li neko zna, da li pod neki postojeci zakon podlezu komentari objavljeni na portalima kada se to tice obicnih ljudi? Moze li neko da ih goni, makar po privatnoj tuzbi kad drzava ne obavlja posao?

Ono sto se dozvoljava da se objavi bez cenzure je toliko odvratno da ne postoji rec da se to opise. Ne znam ko ih pise da li sami portali da bi provocirali klikove, ili retardirani trolovi. Tako nesto se ne pusta ni u zemljama koje su izmislile tabloide.

 

Politicar i estrada su ajde javne licnosti, mada bi i tu trebalo da ima granica.

 

Jos jedno

 

Da li policija samostalno dodeljuje zadrzavanje do 48 sati, a sve preko tuzilastvo? Postoji li neko uputstvo ili check lista po kojoj se zna za sta se zadrzava u pritvoru?

 

Drzava ima bukvalno epidemiju ubistava u porodici i bliskim odnosima i ljudi su bukvalno prepusteni sebi. Kao da rad ni policije, ni tuzilastva ne izlazi iz zone koja se tice politickih aktera.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Mislila sam da javno tuzilastvo ili kako se to vec zove pokrece tuzbe automatski? Za to im i ne treba policija.

 

Odvratno je. Neuki (u pravnom i socijalnom smislu) i siromasni gubi decu kao nista. Zastrasujuce je citati, a kamoli razmisljati o posledicama po drustvo.
 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Plavi Golub said:

Da li policija samostalno dodeljuje zadrzavanje do 48 sati, a sve preko tuzilastvo? Postoji li neko uputstvo ili check lista po kojoj se zna za sta se zadrzava u pritvoru?

 

Citati iz ZKP:

 

Quote

Лице ухапшено без одлуке суда, односно лице ухапшено на основу одлуке суда које 
није саслушано, мора бити без одлагања, а најкасније у року од 48 часова, предато 
надлежном судији за претходни поступак или ако се то не догоди, пуштено на слободу. 

 

 

Quote

Лице ухапшено у складу са чланом 291. став 1. и чланом 292. став 1. овог законика, 
као и осумњиченог из члана 289. ст. 1. и 2. овог законика, јавни тужилац може 
изузетно задржати ради саслушања најдуже 48 часова од часа хапшења, односно 
одазивања на позив. 
 
О задржавању, јавни тужилац или, по његовом одобрењу, полиција одмах, а најкасније 
у року од два часа од када је осумњиченом саопштено да је задржан, доноси и уручује 
решење. У решењу морају бити наведени дело за које се осумњичени терети, основи 
сумње, дан и час лишења слободе или одазивања позиву, као и време почетка 
задржавања. 

 

Dakle, svako zadržavanje, pritvor, duži od 48 sati može da odredi samo sud, policija može da uhapsi i privede tužiocu u roku od 6 sati.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darth Bane said:

Ako su prekrsili zakon trebala bi da sledi krivicna prijava.

 

koju tužilaštvo podiže na osnovu dokaza policije... a obično to bude na prisilu policijsku jer valja treba i znaju se...  a posle kad to sve popada na sudu... kuku lele sudija pirimio pare i tužilac isto... vidiš kako policija radi svoj posao i hapsi :puke:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Stondisha said:

 

koju tužilaštvo podiže na osnovu dokaza policije... a obično to bude na prisilu policijsku jer valja treba i znaju se...  a posle kad to sve popada na sudu... kuku lele sudija pirimio pare i tužilac isto... vidiš kako policija radi svoj posao i hapsi :puke:

Pa moze valjda i advokat da podnese krivicnu? Ili neko trece lice? U slucaju da tuzilastvo ne radi svoj posao. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...