Jump to content

Kucni ljubimci


Wingwalker

Recommended Posts

Iza je, zapravo, maće moje ćerke. Uzela ju je iz jednog zapuštenog legla da bi je spasla. Mače je bilo  bolesno i frustrirano. Zadržala sam ga samo da bi je oporavili i našli dobar dom. Medjutim, Iza je ostala.....kao i većina maca njene rase, ima jaku ličnost, brbljiva je, svojeglava a opet, beskrajno nežna i posvećena svojim ljudima. Odabrala je da ne izlazi iz kuće, svaki izlazak je i dan danas plaši, nikada nisam uspela da je nateram da napravi i jedan korak ako je iznesem na travu, prosto se zaledi i ne mrda. Iza je lenjivica. Njena igra traje 5 sekundi, bilo da dobije novu igraćku ili da se neko od nas igra sa njom. Takodje, Iza ima hroničan bronhitis, ima terapiju i ventolin pumpicu. A sad - na problem: Iza je debela, ima 5.3 kg. Veterinar kaže da će dobiti dijabetes ako ne oslabi. Uvek je dobijala najbolje sa našeg tržišta, pridržavam se preporučenih tablica ishrane ali ona se ne kreće. Sada je na VetLife hrani za pregojene mace koja joj se ne dopada, i inače je izbirljiva i ne voli promene. 

Da li i vi imate sličan problem sa svojim ljubimcima i kako ga rešavate? Svaki savet je dobrodošao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moja Cicika ima 6 kg..predebela je, ali trči po dvorištu, penje se unutra na ormar..aktivna je.

 

Uz to Cicika obožava laser-onaj kupljen kod Kineza, juri za njim po celom stanu..A postoje i igračkice za mačke, ima ih u svim pet shopovima.- sve što se pojavi novo, Cica mora da ima :) 

 

Pletilja, ako ste probali igru sa Izom, a ona odbija i igru, najbolje bi bilo da se posavetujete sa veterinarom. Možda, možda ima još neki zdravstveni problem-sa kostima ako je mnogo mirna..Ne bih volela da nagađam i da vas plašim, vet će dati najstručniji savet.

Edited by Džudi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Džudi said:

Moja Cicika ima 6 kg..predebela je, ali trči po dvorištu, penje se unutra na ormar..aktivna je.

 

Uz to Cicika obožava laser-onaj kupljen kod Kineza, juri za njim po celom stanu..A postoje i igračkice za mačke, ima ih u svim pet shopovima.- sve što se pojavi novo, Cica mora da ima 🙂 

 

Pletilja, ako ste probali igru sa Izom, a ona odbija i igru, najbolje bi bilo da se posavetujete sa veterinarom. Možda, možda ima još neki zdravstveni problem-sa kostima ako je mnogo mirna..Ne bih volela da nagađam i da vas plašim, vet će dati najstručniji savet.

Uhhhh......sad mi je lakše i ako dozvoljavate, citiraću vas našem vetu, Cicika je teža i ništa joj ne fali! Imamo laser, pojuri ga 2 puta i onda sedne i gleda kako se ja igram sa njim. Tako je i sa lopticama.....Iza je snimana rendgenom, zbog pluća, da ima nešto već bi dobila dijagnozu, mislim da je jednostavno - lenja. Njen trenutak dana je veče, oko 21 h, tada juri po stanu kao sumanuta, reži kao da je opasan tigar i to prodje za 1 minut.  Moraću da se pomirim sa tim da Iza nije sportski tip. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pletilja said:

Iza je, zapravo, maće moje ćerke. Uzela ju je iz jednog zapuštenog legla da bi je spasla. Mače je bilo  bolesno i frustrirano. Zadržala sam ga samo da bi je oporavili i našli dobar dom. Medjutim, Iza je ostala.....kao i većina maca njene rase, ima jaku ličnost, brbljiva je, svojeglava a opet, beskrajno nežna i posvećena svojim ljudima. Odabrala je da ne izlazi iz kuće, svaki izlazak je i dan danas plaši, nikada nisam uspela da je nateram da napravi i jedan korak ako je iznesem na travu, prosto se zaledi i ne mrda. Iza je lenjivica. Njena igra traje 5 sekundi, bilo da dobije novu igraćku ili da se neko od nas igra sa njom. Takodje, Iza ima hroničan bronhitis, ima terapiju i ventolin pumpicu. A sad - na problem: Iza je debela, ima 5.3 kg. Veterinar kaže da će dobiti dijabetes ako ne oslabi. Uvek je dobijala najbolje sa našeg tržišta, pridržavam se preporučenih tablica ishrane ali ona se ne kreće. Sada je na VetLife hrani za pregojene mace koja joj se ne dopada, i inače je izbirljiva i ne voli promene. 

Da li i vi imate sličan problem sa svojim ljubimcima i kako ga rešavate? Svaki savet je dobrodošao.

 

Hah, znala sam da ste to vi, H, i drago mi je da ste ovde! Moje Thelma i Yaninne su napunile 11. Yaninne je pre godinu dana dobila alergiju na hranu, koja se u njenom slucaju ispoljavala kroz dermatitis, rane svuda po licu. Provela je nekoliko meseci s onom kragnom, ali dzaba. Cim je skinemo, ona rascesa taman zarasle rane i opet sve ispocetka. Na kraju je dobila kortison tablete, koje sad pije svaki drugi dan po pola. Takodjer su obe presle na Royal Canin Hypoallergenik Feline, i ne zale se. Zalim se samo ja, jer je hrana skupa kao djavo, ali neka su one meni dobro, pare ce se zaraditi.

Veterinar je rekao da Yaninne treba da ide na redovne kontrole, jer s kortisonom postoji stalna opasnost od dijabetesa. U pocetku terapije sam premirala od straha, jer je jela i pila kao nenormalna. Svaki put kad krene prema hrani ili vodi, meni se stegne u stomaku. Ugojila se kao krmaca, dogurala do 5,5 kg. Ali je postepeno prestala da luduje i sad jede sasvim normalno. Ponekad ih castim Gourmet ili Siba hranom iz kesice, ali ne vidim da im to nesto posebno znaci. Vole svoju hranu, iako je uvek ista. Uglavnom, yaninne nije oslabila, ali se i ne goji dodatno.

Jednu stvar sam ipak prelomila. Necu je maltretirati odlascima kod veterinara, niti cu sebe opterecivati tim ogromnim troskom. Za obe placam osiguranje i nastavicu s tim, za nedajboze nesto veliko i skupo. Ali ovo neka ide kako ide. Za sada je dobro. uskoro ce mi trebati recept za novu kutiju tableta i onda nameravam da kontaktiram online veterinare i konsultujem se s njima oko eventualnog smanjivanja doze. Ali kortison ce joj trebati do kraja zivota, u to nema sumnje.

 

Evo dole moje dve ofucane bakice, koje oko toga ni najmanje nisu zabrinute:

IMG_3279.thumb.JPG.ed1a7d1dab496ae95678c798a3d23f9d.JPG

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Wili, divne su i ne deluju kao bakice. Izi smeta promena vremena, tada dobija napade kašlja i gušenja. Ona je odrasla na Royal Canin za sterilisane mace i priznaje samo piletinu. Pokušala sam da joj sama spremam hranu, ima recepata, ali ona odbija da je jede. Maločas sam joj ponudila jaje japanske prepelice, pomirisala je i otšetala, nije me udostojila čak ni onim pogledom "šta ti pada na pamet". Opet je na injekcijama, I primi pa II na 7, III na 14 i IV na 21 dan + 5 dana 2 ml Panklava, 2/24, ventolin prema potrebi, dok terapija ne proradi.  Ranije je to bilo dovoljno da je čuva i po 10 meseci, sad je to već češće, ove zime je bila 2 puta na toj terapiji. Žao mi je što ne želi drugara ili drugaricu, svi pokušaji da uzmem još jednu macu su propali. I žao mi je što ja nisam mačka, bila bih joj bolje društvo.🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Pletilja said:

Iza je, zapravo, maće moje ćerke. Uzela ju je iz jednog zapuštenog legla da bi je spasla. Mače je bilo  bolesno i frustrirano. Zadržala sam ga samo da bi je oporavili i našli dobar dom. Medjutim, Iza je ostala.....kao i većina maca njene rase, ima jaku ličnost, brbljiva je, svojeglava a opet, beskrajno nežna i posvećena svojim ljudima. Odabrala je da ne izlazi iz kuće, svaki izlazak je i dan danas plaši, nikada nisam uspela da je nateram da napravi i jedan korak ako je iznesem na travu, prosto se zaledi i ne mrda. Iza je lenjivica. Njena igra traje 5 sekundi, bilo da dobije novu igraćku ili da se neko od nas igra sa njom. Takodje, Iza ima hroničan bronhitis, ima terapiju i ventolin pumpicu. A sad - na problem: Iza je debela, ima 5.3 kg. Veterinar kaže da će dobiti dijabetes ako ne oslabi. Uvek je dobijala najbolje sa našeg tržišta, pridržavam se preporučenih tablica ishrane ali ona se ne kreće. Sada je na VetLife hrani za pregojene mace koja joj se ne dopada, i inače je izbirljiva i ne voli promene. 

Da li i vi imate sličan problem sa svojim ljubimcima i kako ga rešavate? Svaki savet je dobrodošao.

Pozdrav, gospodjo H iz Vrsca, cini mi se. :lala2:

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Govoreći o debelim mačkama. Naša je prešla 5.2 kg, a još nema 3 godine. Lukava je, nepovjerljiva, ali je razvila posebnu taktiku 'preživljavanja' u urbanoj divljini. Prvo se popne kćeri na krevet i zamijauče imitirajući plač bebe u kolicima. Moja bunovna prijestolonasljednica se ustaje, sipa joj hranu i vodu, pristavi si kavu, spremi svoju skalameriju od opreme i odjuri na fax.

Ostatak nas, nesvjesni i izmučeni od noćnog rada i kostobolje, dižemo se sat vremena kasnije na očajničke pozive bebe u kolicima, gdje Shosha dobija još jednu porciju.

I tako ad infinitum.

 

Sh11.JPG.16cc3845382ca2241c2a80b48ab88720.JPG

 

BTW, bio je pred neko vrijeme dokumentarac o onim veterinarima što spašavaju životinje po engleskoj provinciji. Neki ljudi su našli strašno debelu mačku u svojoj šupi, pa pozvali životinjsku policiju. Veterinari su pomislili da je maca skotna, ali je UZ pokazao da je ona samo jako debela. Preko chipa su pronašli vlasnike (maca je samo odlutala u potrazi za zalogajem više) i vratili mačku. Kako je ušla kroz vrata - ni dobar dan, ni pomoz' bog, nego odmah prema zdjelici.

Sic transit gloria mundi.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Greh na moju dušu,  samo je Iza na dijeti?! 

Kako odemo po terapiju, tako on Izu na vagu! Podigne obvu i samo me gleda, Iza dobila 400 gr za 3 meseca....."doktore, zima je, to je zbog zimske dlake......časna pionirska, jedemo isto kao i pre....." 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • MetalHead changed the title to Kucni ljubimci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...