Jump to content

KK Crvena Zvezda 19/20 - "Sa Jadrana Köln se vidi"


Mairosu

Recommended Posts

On 5/17/2020 at 11:46 PM, Laki John Terry said:

@Šarac

Znaš, meni ne pije vodu priča "ako se Miško pita, a pita se...teško" vezano za Radonjin povratak u Zvezdu iz jednog jedinog razloga. Naime, menadžeri imaju zadatak da nađu najbolje rešenje za svoje klijente. Mi ćemo, po svemu sudeći, ponovo u Evroligu najesen. Kud ćeš boljeg mesta za Radonjića od Evroligaške Crvene Zvezde? Jedino ako Miško ima varijantu za NBA...

 

Po cemu sudeci?

 

Jasno mi je da Covic zagovara stav "hajde da se pravimo da ova sezona nije postojala, da smo se svi probudili i da sada pocinje sezona 2019/20 - part 2", ali to tako ne funkcionise u stvarnom svetu i u EL.

 

Zasto bi Bartomeu propustio priliku da ubaci Virtus u EL? Zbog nekih principa?

 

Mi prvo ni ne znamo da li ce projekat EL da opstane (bez publike to vise nije to) ili ne. Bartomeu ce traziti klubove koji ce moci da imaju ogromne budzete, takvih je sve manje i moguce je da ce doci i do skracivanja lige.

 

Pitanje je i da li ce Srbija i dalje mocu da odrzava ogromne budzete svoja dva projekta u novonastalim okolnostima.

 

Lako je reci - ne igra se ABA liga, sve ostaje po starom, nista se nije desilo. Zapravo, desilo se, zbog necega je doslo do toga da se ponisti sezona i u EL i u EC i u ABA, da ne govorimo o igranju pred praznim tribinama.

 

Nista se jos uvek ne zna, osim da ce neki ljudi da veruju klupskim saopstenjima jer im tako vise odgovara.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, goldberg said:

Pitanje je i da li ce Srbija i dalje mocu da odrzava ogromne budzete svoja dva projekta u novonastalim okolnostima.

 

Na stranu sve ali se iskreno nadam da ce ovo suludo finansiranje i KK i FK blizanaca prestati koliko do pocetka sledece sezone. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jedino je pitanje da li im treba "hleba i igara", ako im treba onda ce verovatno nastaviti sa finansiranjem posto im ti budzeti dodju "kap u moru" onoga koliko oni godisnje ukradu od ove zemlje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Tamburinjo

Lepa zamisao, ali nikako se nece desiti. Zvezda i Partizan su idealni poligoni za pranje novca. Lepo oni provuku kroz legalne tokove sponzorstva od 5 miliona evra, od kojih klubovi vide mozda pola.

 

Inace se prinsipijelno slazem. Jedini nacin za zdrav sport je ukidanje svog finansiranja profesionalnog sporta. Jedino amaterski moze da se finansira iz drzave. Profesionalni neka se finansira sam. Pa ko ume, isplivace.

 

Ali opet, mrka kapa.

 

@goldberg

Kako na osnovu cega? Pa ponistice se sezona, valjda je jasno.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Laki John Terry said:

Kako na osnovu cega? Pa ponistice se sezona, valjda je jasno.

 

Pa ponistice se, ali u EL se ne ulazi kao i u LS - na osnovu rezultata u domacim takmicenjima. To je valjda jasno.

 

Ideja je da cemo da se pravimo da ovih 12 meseci nije postojalo i da u septembru 2020. mislimo da smo u septembru 2019. - kojem prethodi sezona u kojoj su Crvena zvezda, Zenit, Valencia i ostali izborili EL.

 

Tako nesto je moguce samo ako se sezona 2019/20. nastavlja u sledecoj sezoni. Inace, ako se sve resetuje, zasto Bartomeu ne bi ubacio Virtus? Zasto bi igrali isti ucesnici, osim ako se ne nastavlja sezona? Jednostavno, sa ponistavanjem ove sezone prestaju i obaveze EL prema svim ucesnicima iste i stanje se resetuje na nacin da EL moze opet da bira koga ce pozove, a koga ne. Inace, moze se dogoditi da neki ucesnik EC u narednoj sezoni nema novca za isti, mislis li da bi Bartomeu insistirao na istom sastavu EC i pored toga? Vec se govori da ce Mornar igrati EC, kako ako ostaju isti ucesnici?

 

Jedino sto mozemo da kazemo je da se nista ne zna, ne mozemo da se pravimo da su alternative pro - Partizan proglasavanje sampiona i bez PO i pro - Zvezda pravimo se da je sledeca sezona 2019/20, drugi deo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, goldberg said:

Pa ponistice se, ali u EL se ne ulazi kao i u LS - na osnovu rezultata u domacim takmicenjima. To je valjda jasno.

 

Ne, ucesnici ce biti potpuno isti kao i ove sezone. Virtus mozda ubaci, ali ce to da uradi kroz prosirenje lige. Govorim onako kako zaista mislim da ce se desiti, pokusavajuci da zanemarim cinjenicu da sam Zvezdas.

 

Mislim da se ni aba nece nastaviti. A nece biti ni vazno jer ce Djordi objaviti ponavaljanje sezone 24. maja. Aba ionako samo sluzi za borbu za evroligu.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Laki John Terry said:

Jedini nacin za zdrav sport je ukidanje svog finansiranja profesionalnog sporta. Jedino amaterski moze da se finansira iz drzave. Profesionalni neka se finansira sam. Pa ko ume, isplivace.

 

Gledano etički, sasvim ispravan stav. S druge strane, koliko nas je spremno da prihvatimo Zvezdu koja u sportskoj Evropi znači ono što Srbija predstavlja ekonomski. A Srbija trenutno ima šesti najniži BDP u Evropi. I nema tu prostora ze neko isplivavanje, bez direktnih dotacija i sponzora kojima se naredi da daju pare, Zvezda i Partizan ne bi igrali ni FIBA Ligu šampiona.    

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, goldberg said:

 

Pa ponistice se, ali u EL se ne ulazi kao i u LS - na osnovu rezultata u domacim takmicenjima. To je valjda jasno.

 

Ideja je da cemo da se pravimo da ovih 12 meseci nije postojalo i da u septembru 2020. mislimo da smo u septembru 2019. - kojem prethodi sezona u kojoj su Crvena zvezda, Zenit, Valencia i ostali izborili EL.

 

Tako nesto je moguce samo ako se sezona 2019/20. nastavlja u sledecoj sezoni. Inace, ako se sve resetuje, zasto Bartomeu ne bi ubacio Virtus? Zasto bi igrali isti ucesnici, osim ako se ne nastavlja sezona? Jednostavno, sa ponistavanjem ove sezone prestaju i obaveze EL prema svim ucesnicima iste i stanje se resetuje na nacin da EL moze opet da bira koga ce pozove, a koga ne. Inace, moze se dogoditi da neki ucesnik EC u narednoj sezoni nema novca za isti, mislis li da bi Bartomeu insistirao na istom sastavu EC i pored toga? Vec se govori da ce Mornar igrati EC, kako ako ostaju isti ucesnici?

 

Jedino sto mozemo da kazemo je da se nista ne zna, ne mozemo da se pravimo da su alternative pro - Partizan proglasavanje sampiona i bez PO i pro - Zvezda pravimo se da je sledeca sezona 2019/20, drugi deo.

 

 

Nigde ne pise da prvak ABA ide u Evroligu. Jasno je da iz naseg podrucija mogu da igraju samo dva kluba EL sledece sezone. To moze biti Zvezda ili komsije. 

 

Virtus je bitan EL, ali koga da izbace? Zenit je tu prvi na listi ali oni su doveli Paskvala, prica se i o Gaspromu a povecavanje ucesnika posle ovakve sezone je suludo. Nemci su takodje jako bitni Evroligi iz razloga ekonomcnosti i samom ulaganju u kosarci i pravilnim koracima kojim idu.Odbili bi oni Zenit na prvu, ali ako je Gasprom u igri nema trika. Sto se tice nas, njemu je isti djavo ko ce da igra od nasa dva kluba. Valensija je takodje bitna zbog sigurnih finansija. Mislim da bi oni dupe svoje dali da mogu ubaciti Valensiji A licencu a izbaciti Baskoniju koja je u principu nesto malo vece selo.

 

Nisu to neki teski izbori, lako se to resi, nema gomila klubova koje zele pa i imaju mogucnosti za igranje Evrolige.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, quentin said:

 

Gledano etički, sasvim ispravan stav. S druge strane, koliko nas je spremno da prihvatimo Zvezdu koja u sportskoj Evropi znači ono što Srbija predstavlja ekonomski. A Srbija trenutno ima šesti najniži BDP u Evropi. I nema tu prostora ze neko isplivavanje, bez direktnih dotacija i sponzora kojima se naredi da daju pare, Zvezda i Partizan ne bi igrali ni FIBA Ligu šampiona.    

 

Bez daljeg, tacno.

 

Ja mislim da sam ja spreman mada cenim da je ovakvih kao ja izmedju 1 i 5 promila :) 

 

Salu na stranu. Da, bili bismo vrlo siromasni, ali bi to teoretski mogao da bude uvod u zakon o finansiranju sporta preko kog bi sport u Srbiji mogao da se uredi daleko bolje pa mi ne bi bilo tesko cak i da doniram. 

 

Dakle, na pocetku bismo bili jad i beda, ali mozda bismo vremenom ojacali. Ovakva situacija kakva je sad znaci tavorenje u mestu, jer ova drzava nije dovoljno jaka da isfinansira budzet za juris na evroligu, vec samo za neko pristojno ucesce u istoj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Ne, ucesnici ce biti potpuno isti kao i ove sezone. Virtus mozda ubaci, ali ce to da uradi kroz prosirenje lige. Govorim onako kako zaista mislim da ce se desiti, pokusavajuci da zanemarim cinjenicu da sam Zvezdas.

 

Mislim da se ni aba nece nastaviti. A nece biti ni vazno jer ce Djordi objaviti ponavaljanje sezone 24. maja. Aba ionako samo sluzi za borbu za evroligu.

 

Ako postoji uslov da se igra, postoji uslov i da se organizuje mini turnir za popunu EL.

 

Prosirenje evrolige ce samo biti glogov kolac u srce EL. I 18 ekipa je vec previse, 20 bi bilo nepodnosljivo.

 

22 minutes ago, Pavaroti said:

Nigde ne pise da prvak ABA ide u Evroligu. Jasno je da iz naseg podrucija mogu da igraju samo dva kluba EL sledece sezone. To moze biti Zvezda ili komsije. 

 

Nije jasno, igrale su i druge ekipe osim ove dve.

 

Jasno je jedino da klub koji bude obezbedio najveci budzet moze da racuna na najvece sanse za ucestvovanje u evroligi - ako se ona bude odrzala i naredne sezone.

 

22 minutes ago, Pavaroti said:

Virtus je bitan EL, ali koga da izbace? Zenit je tu prvi na listi ali oni su doveli Paskvala, prica se i o Gaspromu a povecavanje ucesnika posle ovakve sezone je suludo. Nemci su takodje jako bitni Evroligi iz razloga ekonomcnosti i samom ulaganju u kosarci i pravilnim koracima kojim idu.Odbili bi oni Zenit na prvu, ali ako je Gasprom u igri nema trika. Sto se tice nas, njemu je isti djavo ko ce da igra od nasa dva kluba. Valensija je takodje bitna zbog sigurnih finansija. Mislim da bi oni dupe svoje dali da mogu ubaciti Valensiji A licencu a izbaciti Baskoniju koja je u principu nesto malo vece selo.

 

Nisu to neki teski izbori, lako se to resi, nema gomila klubova koje zele pa i imaju mogucnosti za igranje Evrolige.

 

Postoji razlog zasto Baskonia ima A licencu, a Valencia nema.

 

Baskonia je veliki klub, koji ulaze dosta svake sezone. Nije bitno iz kojeg je mesta, jer da jeste, Kaunas nikada ne bi imao EL ekipu.

 

24 minutes ago, Predragdjape said:

Ako se ponisti sezona u EL, nastavljaju je ekipe koje su bile prisutne do prekida, sasvim logicno. Plus 2 ekipe i tu ce biti 20 ekipa. Taman.

 

Kako je to "sasvim logicno"?

 

Zato sto je Covic to natuknuo, a RSB prihvatio? Shvatate li da ne moze da vazi logika da sve ostaje isto, jer ta logika vazi samo ako se nastavlja ova sezona u kojoj je Efes prvi na tabeli. Ako nema ove sezone, a Bartomeu se ne obazire na sportske rezultate, zasto bi on odjednom sebe ogranicavao nekim pravilima? Da bi Covic spavao mirnije?

 

Mnogo je veca verovatnoca da ce EL da se urusi (ionako ide u tom pravcu sa ovim sumanutim formatom), nego da ce isti ucesnici ostati samo da bi zvezdasi mogli da zezaju Ostoju i partizanove medije.

Link to comment
Share on other sites

Apropo Zenita, čitao sam da Zenit nije bio spreman za EL ove sezone, već su im naprasno gurnuli licencu i da je to jedan od razloga zašto im je tim "sklepan". Jednostavno nisu bili pripremljeni za EL, nego za EC. 

Na osnovu toga i činjenice da su krenuli agresivno u kupovinu (piše po netu Sved, Kalates) kapiram da će biti sigurni za sezonu 20/21

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, goldberg said:

 

Nije jasno, igrale su i druge ekipe osim ove dve.

 

Jasno je jedino da klub koji bude obezbedio najveci budzet moze da racuna na najvece sanse za ucestvovanje u evroligi - ako se ona bude odrzala i naredne sezone.

 

 

Postoji razlog zasto Baskonia ima A licencu, a Valencia nema.

 

Baskonia je veliki klub, koji ulaze dosta svake sezone. Nije bitno iz kojeg je mesta, jer da jeste, Kaunas nikada ne bi imao EL ekipu.

 

Igrale, ali njedan klub nema trenutni kapacitt to da ispuni sem dva beogradska. Cibona se raspala, Olimpija Cedevita ne znaju gde biju a Buducnost ako ne uzme ABA ili EC nece sigurno igrati EL vise. To je sve previse jasno.

 

Postoji razlog za Baskoniju ali EL to sto hoce da uradi i postane Baskonija je nepotreban element. Kaunas je mali grad, ali Zalgiris je vise Balticki klub, predstavnik celog jednog regiona i vaditi paralele izmedju Zalgirisa i Baskonije je blago receno neumesno. Baskonija nema magnet za navijace, ma mali milion razloga je sa Zalgiris. U ovom deljenju karata, danasnjem,potpuno sam siguran da bi Baskonija ostala bez licence. Marketiniski bitna za EL, kao Nenadic za Zvezdu na kecu 🙂

Link to comment
Share on other sites

Uf bas teške reči za Baskoniju. IMO ukoliko neko treba da ima licencu onda je to Baskonija 100%

Nemam tačan podatak, ali mislim da su oni poslali najviše igraca u Nba. 

 

Edit, meni uvek gotivna ekipa sa mnogo zanimljivih i drugačijih igraca. Oberto, Skola,Nocioni, Aroyo, Kalderon, Mottola, Macijauskas, Pridjoni, Spliter, Kornel David, Rakočević, Teletovic, Dragic Goran, Bred Oleson, Nemanja Bjelica, Hanga, .... 

Edited by propolis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pavaroti said:

Igrale, ali njedan klub nema trenutni kapacitt to da ispuni sem dva beogradska. Cibona se raspala, Olimpija Cedevita ne znaju gde biju a Buducnost ako ne uzme ABA ili EC nece sigurno igrati EL vise. To je sve previse jasno.

 

Buducnost ce igrati ako bude obezbedila najveci budzet, sto ce se desiti kada kosarka u Srbiji bude pustena niz vodu.

 

Lako se to i sad moze desiti - ako Milo bude resio da tera inat i ulozi milione.

 

3 minutes ago, Pavaroti said:

Postoji razlog za Baskoniju ali EL to sto hoce da uradi i postane Baskonija je nepotreban element. Kaunas je mali grad, ali Zalgiris je vise Balticki klub, predstavnik celog jednog regiona i vaditi paralele izmedju Zalgirisa i Baskonije je blago receno neumesno. Baskonija nema magnet za navijace, ma mali milion razloga je sa Zalgiris. U ovom deljenju karata, danasnjem,potpuno sam siguran da bi Baskonija ostala bez licence. Marketiniski bitna za EL, kao Nenadic za Zvezdu na kecu 🙂

 

Baskonia je, koliko sam pratio, uvek imala punu halu, ima veliku istoriju i ne znam sto si je uopste stavio u negativan kontekst.

 

EL ne moze postati NBA u Evropi, sto pre i Bartomeu i svi ostali to shvate to bolje. Nikakvi Parizi, Londoni, Berlini i kopiranje NBA ne dolazi u obzir.

 

Uzmi samo popularnost - kosarka je najpopularnija na jugu - Izrael, Grcka, Turska, Balkan, Litvanija. Rusija, Engleska, Francuska, Nemacka, cak i Italija - sve velike ekonomije, a niko od njih nema razvijenu kosarku vec decenijama. Italija je imala i vise nema, Nemacka ulaze manje nego u rukomet, Francuskoj je to negde u rangu odbojke, Rusi vise vole hokej, Englezi ni ne znaju mnogo o kosarci.

 

I po kom je onda merilu Baskonia visak? Jer nema sta da trazi u drustvu imaginarnih klubova poput BC Paris, BC Arsenal, BC Roma, BC Chelsea, BC Borussia Dortmund? Pa nema, to su imaginarni klubovi, a Baskonia je pisala istoriju evrolige i kao Tau Ceramica i kao Caja Laboral. Malo klubova u Evropi moze da se pohvali takvom istorijom.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, goldberg said:

 

Buducnost ce igrati ako bude obezbedila najveci budzet, sto ce se desiti kada kosarka u Srbiji bude pustena niz vodu.

 

Lako se to i sad moze desiti - ako Milo bude resio da tera inat i ulozi milione.

 

 

Baskonia je, koliko sam pratio, uvek imala punu halu, ima veliku istoriju i ne znam sto si je uopste stavio u negativan kontekst.

 

EL ne moze postati NBA u Evropi, sto pre i Bartomeu i svi ostali to shvate to bolje. Nikakvi Parizi, Londoni, Berlini i kopiranje NBA ne dolazi u obzir.

 

Uzmi samo popularnost - kosarka je najpopularnija na jugu - Izrael, Grcka, Turska, Balkan, Litvanija. Rusija, Engleska, Francuska, Nemacka, cak i Italija - sve velike ekonomije, a niko od njih nema razvijenu kosarku vec decenijama. Italija je imala i vise nema, Nemacka ulaze manje nego u rukomet, Francuskoj je to negde u rangu odbojke, Rusi vise vole hokej, Englezi ni ne znaju mnogo o kosarci.

 

I po kom je onda merilu Baskonia visak? Jer nema sta da trazi u drustvu imaginarnih klubova poput BC Paris, BC Arsenal, BC Roma, BC Chelsea, BC Borussia Dortmund? Pa nema, to su imaginarni klubovi, a Baskonia je pisala istoriju evrolige i kao Tau Ceramica i kao Caja Laboral. Malo klubova u Evropi moze da se pohvali takvom istorijom.

 

Buducnost ne moze da obezbedi najveci budzet. Suvisno je pisati o tome, to bi morao bti drasticno veci budzet,tipa 10m+ sto nije moguce.

 

Naravno da mogu da se prikljuce veliki centri, samo to je dug proces. Nije ni u Americi najpopularniji sport kosarka, jedan od. Da ljudi ne gledaju u buducnost i da ne menjaju stvari, mi ne bi dalje od vatre otisli. I Kantu je veliki klub pa nikom nista. Vitorija nista marketinski ne mogu da dovedu i naprave za EL.

 

Nisam ni napisao da je visak, bar ne sada, ali ako se gleda u pravcu buducnosti onda ce biti. Nije dzaba ubacio Albu, mora se to polako graditi, stepby step, sto je brzo to ti je i kuso.

 

Nemacka ne ulaze manje u kosarku, stavise sad ti je minimum 3m u Nemackoj. Bayern ima 23m budzet, Alba 12m dok Kil kao jedan od najboljih timova Evrope ima 9-10m budzet.

 

Zelja je da se gleda najbolja moguca kosarka i da se od toga zaradjuje, da nije bitna zarada ne bi FIBA prodala za 500k godisnje licencu Djordiju. Poenta je da imas prblizne budzete i kvalitete timova, ovako je poprilicno nezanimljivo. CSKA je zadnjih 20g u F4 Evrolige, manje vise slicni timovi.

 

To je proces i trajace dugo, ali na tom putu ce biti promena i bolje da se navikavas na to. Baskonija je samo primer mogucih stvari koje ce se desiti.

 

Zenit je sigurno isto prioritet, grad ima 6-7m ljudi, nije on njih slucajno ubacio. Francuzi ce pre ili kasnije dobiti neko mesto, tj Pariz gde se  polako ali sigurno ulaze. nglezi su tu jos i mislim da oni mogu to da naprave, ali mislim da ce im trebati vise utakmica tj veca liga da bi mogli da se pokriju posto im je liga manje vise amaterska. Kazem, to je proces i trebace vremena, po meni za to sto oni zele, treba bar jos 7-10 godina da se sklope sve kockice

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, propolis said:

Uf bas teške reči za Baskoniju. IMO ukoliko neko treba da ima licencu onda je to Baskonija 100%

Nemam tačan podatak, ali mislim da su oni poslali najviše igraca u Nba. 

 

Edit, meni uvek gotivna ekipa sa mnogo zanimljivih i drugačijih igraca. Oberto, Skola,Nocioni, Aroyo, Kalderon, Mottola, Macijauskas, Pridjoni, Spliter, Kornel David, Rakočević, Teletovic, Dragic Goran, Bred Oleson, Nemanja Bjelica, Hanga, .... 

Brat Stauskas

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, propolis said:

Uf bas teške reči za Baskoniju. IMO ukoliko neko treba da ima licencu onda je to Baskonija 100%

Nemam tačan podatak, ali mislim da su oni poslali najviše igraca u Nba. 

 

Edit, meni uvek gotivna ekipa sa mnogo zanimljivih i drugačijih igraca. Oberto, Skola,Nocioni, Aroyo, Kalderon, Mottola, Macijauskas, Pridjoni, Spliter, Kornel David, Rakočević, Teletovic, Dragic Goran, Bred Oleson, Nemanja Bjelica, Hanga, .... 

Ne razumes u kom kontekstu pricam i nece je skloniti ali da mogu, sklonili bi je...mozda u buducnosti.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pavaroti said:

Buducnost ne moze da obezbedi najveci budzet. Suvisno je pisati o tome, to bi morao bti drasticno veci budzet,tipa 10m+ sto nije moguce.

 

Ne mogu ni Partizan ni Crvena zvezda da obezbede 10+ budzet osim ako ne zele da bankrotiraju naredne sezone.

 

4 hours ago, Pavaroti said:

Naravno da mogu da se prikljuce veliki centri, samo to je dug proces. Nije ni u Americi najpopularniji sport kosarka, jedan od. Da ljudi ne gledaju u buducnost i da ne menjaju stvari, mi ne bi dalje od vatre otisli. I Kantu je veliki klub pa nikom nista. Vitorija nista marketinski ne mogu da dovedu i naprave za EL.

 

Nisam ni napisao da je visak, bar ne sada, ali ako se gleda u pravcu buducnosti onda ce biti. Nije dzaba ubacio Albu, mora se to polako graditi, stepby step, sto je brzo to ti je i kuso.

 

Nemacka ne ulaze manje u kosarku, stavise sad ti je minimum 3m u Nemackoj. Bayern ima 23m budzet, Alba 12m dok Kil kao jedan od najboljih timova Evrope ima 9-10m budzet.

 

Zelja je da se gleda najbolja moguca kosarka i da se od toga zaradjuje, da nije bitna zarada ne bi FIBA prodala za 500k godisnje licencu Djordiju. Poenta je da imas prblizne budzete i kvalitete timova, ovako je poprilicno nezanimljivo. CSKA je zadnjih 20g u F4 Evrolige, manje vise slicni timovi.

 

To je proces i trajace dugo, ali na tom putu ce biti promena i bolje da se navikavas na to. Baskonija je samo primer mogucih stvari koje ce se desiti.

 

Zenit je sigurno isto prioritet, grad ima 6-7m ljudi, nije on njih slucajno ubacio. Francuzi ce pre ili kasnije dobiti neko mesto, tj Pariz gde se  polako ali sigurno ulaze. nglezi su tu jos i mislim da oni mogu to da naprave, ali mislim da ce im trebati vise utakmica tj veca liga da bi mogli da se pokriju posto im je liga manje vise amaterska. Kazem, to je proces i trebace vremena, po meni za to sto oni zele, treba bar jos 7-10 godina da se sklope sve kockice

 

 

 

Ma nema od toga nista.

 

Prosto, nema nikakve sanse da iko moze da natera neke imaginarne gradove i klubove da ulazu velike pare - oni to prosto ne zele.

 

Kosarka u Evropi ti je Spanija, Italija, Grcka, Turska, Litvanija, Srbija, Crna Gora, Hrvatska, Izrael. Tu postoji kakvo - takvo interesovanje.

 

Rusija - ne interesuje ih, ali imaju ljude koji bacaju milione.

 

Francuska/Nemacka - stalno na dnu tabele jer ih ne interesuje da ulazu kao i Fenerbahce ili Armani.

 

Engleska - necemo da se salimo.

 

Naravno da manje vise nisu slicni timovi na F4, odnosno bili su razliciti dok nije uveden ovaj besmislen "svako sa svakim" sistem. Imao si na f4 Lokomotivu, Baskoniu, Partizan, Sienu, Unicaju.

 

Ko ce uopste da gleda bledu kopiju NBA, gde nemas ni draft, ni najvece zvezde, ni velike fransize, nista. Imaces mutanta koji ce se sastojati od raznih slabih klubova iz velikih sredina (Pariz, Berlin, Minhen, mozda i London) i oslabljenih tradicionalnih velikana.

 

Sta je falilo sistemu u kojem si imao 4 grupe od po 6 timova, pa si pratio ko ce da bude 3., a ko ce ispasti? Pa onda 2 grupe od po 8 timova, u kojima je mnogo vise meceva bilo presudno? I zasto bi mene zanimalo da vidim spektakl u kojem CSKA dobije Barcelonu sa 29 razlike u gostima? Mislis li da to ima imalo veze sa realnoscu?

 

Evropska kosarka bez novih zvezda i bez takmicarskog draza je mrtva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@goldberg

Meni je fascinantan taj naprasan prestanak interesovanja Rusa za kosarku. Ono, jeste, u SSSR su za kosarku bili specijalizovani Litvanci, ali i Rusi imaju jaku tradiciju kosarke. Sad kada im vidim one prazne hale, jasno mi je da ih sve manje zanima.

 

Ali Rusi imaju toliko bogate pojedince koji mogu bez frke da pljuju po 20 miliona svake godine na budzete klubova. Zato su i zanimljivi Djordiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zenit i Lokomotiva su imali sasvim dobru podršku i navijanje, doduše u nešto manjim halama. Čak se i Himki popravlja, rekao bih, iako je i dalje to slabo. Najtužniji je bio Uniks sa velikom halom koja nikad nije ni trećinu ispunjena. CSKA može da ima i 10 gledalaca po utakmici, opet će biti to što jeste - među najbogatijim klubovima u Evropi.

 

Meni je upadljiviji pad interesovanja Grka, imali smo često poluprazne hale u Atini i naročito Pireju tokom EL.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je zasicenje u pitanju, sto je jos jedan dokaz da zatvoreni sistem EL nije dobar. Kada Oli ili Pao ne bi igrali EL samo jednu sezonu, vec sledece bi hale opet bile prepune.

Isto bi se desilo i kod nas da recimo KKP ili CZV igraju EL u kontinuitetu 20 godina ali da vec nekoliko godina drze sredinu tabele, ni gore ni dole.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Zenit i Lokomotiva su imali sasvim dobru podršku i navijanje, doduše u nešto manjim halama. Čak se i Himki popravlja, rekao bih, iako je i dalje to slabo. Najtužniji je bio Uniks sa velikom halom koja nikad nije ni trećinu ispunjena. CSKA može da ima i 10 gledalaca po utakmici, opet će biti to što jeste - među najbogatijim klubovima u Evropi.

 

Meni je upadljiviji pad interesovanja Grka, imali smo često poluprazne hale u Atini i naročito Pireju tokom EL.

 

I ja sam bio pozitivno iznenađen nad podrškom koju je Zenit imao na domačim utakmicama. Barem onim koje sam gledao. I slažem se da je najmučniji prizor onaj iz Grčke. One stare hale koje zvrlje poluprazne.

 

Uzrok pada interesovanja bi mogao da bude i novi, ligaški sistem takmičenja. U starom kad se pravi eliminacija dva puta po grupama, nema mesta opuštanju, nego je svaka utakmica važna a to osjete i navijači. Ovako ti razvučeš takmičenje na 35 tekmi, čime se oduzme vrednost jedne pobjede a samim tim i važnost utakmice.

Edited by L' Imperatore
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

Ne mogu ni Partizan ni Crvena zvezda da obezbede 10+ budzet osim ako ne zele da bankrotiraju naredne sezone.

Mogu, pošto budžet ne obezbeđuju klubovi nego zna se ko. Ako se odluči da su te igračke korisne na tom nivou biće para, ako ne -neće. Prilično je to jednostavno ovde.

 

Inače, donekle se u stavovima slažem s tobom a donekle sa Pavarotijem. Da korona i recesija koja je sledi nisu promenile sve, pa ni ne znamo šta nas čeka, moja procena je da bi se stvari u evropskoj košarci još bar deceniju kretale u ovom istom, nedefinisanom pravcu. Đordi bi malo tvrdio pazar, malo nutkao a malo ucenjivao, ali ne bi mogao da napravi tu skoro zatvorenu ligu. Menjala bi se pravila od sezone do sezone i takva igranka bi trajala sve dok se Fiba ne sastavi i uđe u neki novi projekat ili se klubovi dogovore oko nečeg novog ili nešto treće.

 

Da bi se uspostavila evropska verzija NBA ili ''skoro NBA'' potrebno je rešiti skoro nemoguć sistem jednačina.

 

Potrebno je obezbediti stalan priliv novih kvalitetnih igrača i trenera, a to je problem jer em NBA i prateće lige odnesu mnogo em su zemlje koje su srž košarke u Evropi (Balkan, Italija, Španija, Litvanija) uglavnom siromašne ili večito na ivici, a poneke se bore i sa velikom depopulacijom. Ako ne dobiju dovoljan motiv da prave igrače (prolaznost u najvažnija takmičenja uz mogućnost da se nešto zaradi) osetiće to cela Evropa.

 

Drugo, u jednom trenutku će bogatunima dosaditi da ubacuju novce u rupu bez dna ako ne bude bilo povrata. Moraju mnogo da ulažu kako bi bar neke od boljih igrača zadržali a smanjene su mogućnosti prodaje EL kao proizvoda jer je NBA marketinški i kvalitetom pojela sve i pokrila ceo svet.

 

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Meni je upadljiviji pad interesovanja Grka, imali smo često poluprazne hale u Atini i naročito Pireju tokom EL.

Te hale su ogromne pa utisak ume da zavara. Setio sam se da je bilo poluprazno i kad smo mi igrali EL, pa me je to navelo da potražim podatke. Pazi ovo:

PAO

2009/10 - 9.675

2012/13 - 10.564 

2013/14 - 12.060

2014/15 - 12.672

2015/16 - 10.165

2016/17 - 11.172

2017/18 - 13.005

2018/19 - 12.530

 

ОLI

2009/10 - 6.891

2012/13 - 8.265

2013/14 - 9.656

2014/15 - 8.993

2015/16 - 8.565

2016/17 - 9.360

2017/18 - 8.913

2018/19 - 8.203

 

Vidiš, poseta se godinama kreće na sličnom nivou, čak je kod zelenih malo porasla poslednjih godina.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...