Jump to content

KK Crvena Zvezda 19/20 - "Sa Jadrana Köln se vidi"


Mairosu

Recommended Posts

Stvar je prosta i jednostavna. Ekipa sa 8 stranaca nije funkcionalna jer je svakoj ekipi potrebno pomocno osoblje i kvalitetni prasinari, a mi to u ovoj situaciji nemamo. Da dovodimo strance kao pomocno osoblje ne mozemo, oni su tu da dizu kvalitet ekipe na visi nivo. Nismo mi Real da nam igraci od 500 k igraju odbranu i coskare u korneru.

 

Domaca osnova + 4, maksimum 5 stranaca i vozi. Tako da ja jesam za to vracanje odredjenih igraca ili ubacivanje nekog iz FMPa, npr. Radanova, mislim da je to najbolji recept. Nama treba osnova, stranci su nadogradnja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

vujosevicev partizan 2007-2010 i radonjina zvezda 2014-2017 su  funkcionisali po tom receptu - domaca osnova koja ima kontinuitet + dobro probrani stranci. nakon poslednje tri eksperimentalne sezone kada nismo znali gde udaramo ni sa trenerima ni sa igracima, rekao bih da postoji namera da se vratimo na staze uspeha, barem onako kako mi to znamo. prvi uslov, naravno, je povratak radonje. a od domacih igraca koji su vec tu + povratnici + fmp moci ce da se probere 7-8-9 dobrih igraca.

ovo sto predlaze guru je ok, ali nisam siguran da u nasim uslovima to moze da funkcionise, morali bi klub da vode neki drugi ljudi, koji manje konzervativno razmisljaju i koji nemaju toliki pritisak rezultata.

Edited by Haggard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Ne ulazeći u ceo post, samo da ti ispravim ovu logičku grešku.

 

Saglasan u potpunosti. Ne ulazeci u moralne norme te cinjenica, ali prosto je tako. Kao radnik uvek ces biti placen manje od onoga koliko vredis (pricam za privatni sektor), tako da jedini nacin da ostvarujes tacno koliko vredis je da prakticno stalno napredujes i stalno trazis povisicu jasno argumentujuci koliko doprinosis. Ali posto to niko ne radi, uvek ces biti placen manje.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Del Piero said:

Stvar je prosta i jednostavna. Ekipa sa 8 stranaca nije funkcionalna jer je svakoj ekipi potrebno pomocno osoblje i kvalitetni prasinari, a mi to u ovoj situaciji nemamo. Da dovodimo strance kao pomocno osoblje ne mozemo, oni su tu da dizu kvalitet ekipe na visi nivo. Nismo mi Real da nam igraci od 500 k igraju odbranu i coskare u korneru.

 

Domaca osnova + 4, maksimum 5 stranaca i vozi. Tako da ja jesam za to vracanje odredjenih igraca ili ubacivanje nekog iz FMPa, npr. Radanova, mislim da je to najbolji recept. Nama treba osnova, stranci su nadogradnja.

 

jel faye igrao za 500k? sigurno nije 

 

ako možeš da nađeš domaćina tih performansi i sličnih para super. međutim, ako ćeš da dovedes mitrovica zato što je domaći i "naše dete" , onda to nije dobar posao 

 

dajem glup primer ali cena definitivno nije naročito različita kod većine proverenih sljakera, bez obzira na pasoš 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Saglasan u potpunosti. Ne ulazeci u moralne norme te cinjenica, ali prosto je tako. Kao radnik uvek ces biti placen manje od onoga koliko vredis (pricam za privatni sektor), tako da jedini nacin da ostvarujes tacno koliko vredis je da prakticno stalno napredujes i stalno trazis povisicu jasno argumentujuci koliko doprinosis. Ali posto to niko ne radi, uvek ces biti placen manje.

Ne baš uvek, nažalost kod nas je takvo stanje, da čovek sebi ne sme da dozvoli ni malo nesigurnosti na poslovnom planu, ali kao i u košarci, ima onih koji se bolje "prodaju" od nekog drugog. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Haggard said:

vujosevicev partizan 2007-2010 i radonjina zvezda 2014-2017 su najbolje funkcionisali po tom receptu - domaca osnova koja ima kontinuitet + dobro probrani stranci. nakon poslednje tri eksperimentalne sezone gde nismo znali gde udaramo ni sa trenerima ni sa igracima, rekao bih da postoji namera da se vratimo na staze uspeha, barem onako kako mi to znamo. prvi uslov, naravno, je povratak radonje. a od domacih igraca koji su vec tu + povratnici + fmp moci ce da se probere 7-8-9 dobrih igraca.

ovo sto predlaze guru je ok, ali nisam siguran da u nasim uslovima to moze da funkcionise, morali bi klub da vode neki drugi ljudi, koji manje konzervativno razmisljaju i koji nemaju toliki pritisak rezultata.

 

"dobro probrani stranci" - bilo je tu hits & misses na obe strane 

 

što se domaćih tiče, u oba navedena slučaja je 90% toga što valja bilo u tom navedenom klubu. danas to nije slučaj. kada bi uzeo iz jednog kluba 2-3 igrača, iz drugog 2-3, onda bi moglo 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

 

treba ipak uzeti tu izjavu kalinića "with a grain of salt", što kažu ameri.

 

iz njegove izjave se da zamisliti da je on naivan, mislio da će celog života igrati u zvezdi, iako cepa basket na vrhunskom nivou, pa su mu ova dva mudraca objasnila da će zvezda da dobije sada milionče a on 500k sad a milionče kasnije

 

mislim, pali babu kalina

Ako se dobro sjecam i ti si tada kao i ja gorljivo bio za ostanaka Kaline bez obzira na jako obestecenje. 

 

Moj razlog je bio da odnos cijena/kvalitet ne bi mogli postici bez da izujemo tih milion na neko jako ime. Srecom pokrpilo se i vise nego dobro, ali poenta ostaje. 

 

Mnogo puta smo kad je bilo kratko sa lovom gurali da utopimo nekoga bez obzira na ugrozavanje sportskog sektora. Mislim, nekad se podesavanja moraju praviti u hodu, ali s mjerom. 

 

Bilo je i suprotnih situacija, npr. Jovic, to mi je posebno drago kako smo sportski stavili ispred finansijskog motiva.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, laki pepe said:

Ako se dobro sjecam i ti si tada kao i ja gorljivo bio za ostanaka Kaline bez obzira na jako obestecenje. 

 

Moj razlog je bio da odnos cijena/kvalitet ne bi mogli postici bez da izujemo tih milion na neko jako ime. Srecom pokrpilo se i vise nego dobro, ali poenta ostaje. 

 

Mnogo puta smo kad je bilo kratko sa lovom gurali da utopimo nekoga bez obzira na ugrozavanje sportskog sektora. Mislim, nekad se podesavanja moraju praviti u hodu, ali s mjerom. 

 

Bilo je i suprotnih situacija, npr. Jovic, to mi je posebno drago kako smo sportski stavili ispred finansijskog motiva.

 

da se ja pitam, kalina bi igrao zauvek u zvezdi, takav igrač se isplati dok god je fizički čitav i u kondiciji 

 

samo mi je smešna ta njegova izjava, hteo da ostane ali su mu objasnili ljudi koji se razumeju. inače smo mogli da ga vozamo za 150k eur celu karijeru 

 

igrači tako nešto izjave, iako nije realno pošto njihova vrednost preraste mogućnosti kluba 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Del Piero said:

Stvar je prosta i jednostavna. Ekipa sa 8 stranaca nije funkcionalna jer je svakoj ekipi potrebno pomocno osoblje i kvalitetni prasinari, a mi to u ovoj situaciji nemamo. Da dovodimo strance kao pomocno osoblje ne mozemo, oni su tu da dizu kvalitet ekipe na visi nivo. Nismo mi Real da nam igraci od 500 k igraju odbranu i coskare u korneru.

 

Domaca osnova + 4, maksimum 5 stranaca i vozi. Tako da ja jesam za to vracanje odredjenih igraca ili ubacivanje nekog iz FMPa, npr. Radanova, mislim da je to najbolji recept. Nama treba osnova, stranci su nadogradnja.

 

Kako to misliš da ekipa sa 8 stranaca nije funkcionalna, kada najbolje evropske ekipe imaju toliko, ili čak i više stranaca? Efes igra najbolju košarku u EL sa dva domaća igrača u 12 (Balbaj - defanzivni specijalac i Sanli - 3. centar). Koliko stranaca imaju Real, Barsa, CSKA, Makabi?

 

Naravno da su svakoj ekipi potrebni kvalitetni prašinari, ne znam samo otkud ideja da to ne mogu da budu strani igrači? I jel' tih 500k neka univerzalna cena za strance, ne postoji mogućnost da dovedeš nekog ispod radara za značajno manje para?

 

Ili 'ajde ovako - trener želi da igra sa više ball handler-a i sa pokretlljivim centrima atletama, ti u domaćoj osnovi nemaš pleja, nemaš dvojku, imaš Lazića i Dobrića, možda mu dovedeš i Dangubića, a na petici mu daš da bira između Štimca, Ristića, Đorđevića i Jovanovića. I to je najbolji recept, nema veze što se ti igrači uopšte ne uklapaju u ono što trener želi, važno je samo da su domaći? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, uini said:

 

da se ja pitam, kalina bi igrao zauvek u zvezdi, takav igrač se isplati dok god je fizički čitav i u kondiciji 

 

samo mi je smešna ta njegova izjava, hteo da ostane ali su mu objasnili ljudi koji se razumeju. inače smo mogli da ga vozamo za 150k eur celu karijeru 

 

igrači tako nešto izjave, iako nije realno pošto njihova vrednost preraste mogućnosti kluba 

Sve pet. Ovde nije dilema mijenjati nego kad i s kim. Kalina je bio tu godinu dana i svima je to bilo malo. Gudura isto nakon sezone eksplozije na market.  Tu fali plana i dosljednosti.

 

Meni je dok je pokusavano da se Rakicevic osposobi za pleja imalo smisla, jer je djelovalo da ce krakati, vizljasti 204 plej biti u pojedinim segmentima prednost u odnosu na direktne protivnike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, uini said:

 

treba ipak uzeti tu izjavu kalinića "with a grain of salt", što kažu ameri.

 

iz njegove izjave se da zamisliti da je on naivan, mislio da će celog života igrati u zvezdi, iako cepa basket na vrhunskom nivou, pa su mu ova dva mudraca objasnila da će zvezda da dobije sada milionče a on 500k sad a milionče kasnije

 

mislim, pali babu kalina

Ima igraca koji bi igrali kuci za nesto manju cifru. Sva ta teorija da se finansiramo od prodaje igraca i ulaznica je pala u vodu poslednje dve godine.

 

Po toj logici bi svako otisao napolje zbog vece plate. Na stranu sto su svi transferi blago cudni.

 

Nije on naivan, ali nema svaki igrac razmisljanje Miska ili Cove da se negde ugrade i trce za parama. 

1 hour ago, laki pepe said:

Sve pet. Ovde nije dilema mijenjati nego kad i s kim. Kalina je bio tu godinu dana i svima je to bilo malo. Gudura isto nakon sezone eksplozije na market.  Tu fali plana i dosljednosti.

 

Meni je dok je pokusavano da se Rakicevic osposobi za pleja imalo smisla, jer je djelovalo da ce krakati, vizljasti 204 plej biti u pojedinim segmentima prednost u odnosu na direktne protivnike.

Sa prvim pasusom se sve slazem, sa drugim bas nista.  Rakicko je prosao sve timove i ostao neshvacen, a to ima razloge. Pomisliti da je on bar bleda kopija Medika  je smesna.

Edited by Pavaroti
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pavaroti said:

Ima igraca koji bi igrali kuci za nesto manju cifru. Sva ta teorija da se finansiramo od prodaje igraca i ulaznica je pala u vodu poslednje dve godine.

 

Po toj logici bi svako otisao napolje zbog vece plate. Na stranu sto su svi transferi blago cudni.

 

 

ima sigurno puno takvih igrača, pogotovo zato što domaći igrač ovde može i nešto jeftinije da prođe sa mesečnim životnim troškom nego u evropi, da ne navodim sad neke intangibles prednosti igranja u svojoj zemlji ili čak svom gradu

 

međutim, kalinić definitivno nije taj case. on je skup za većinu timova u evropi, jednostavno je vrhunski el igrač. tako da, otišao je tada a u najboljem slučaju bi otišao dogodine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

 

jel faye igrao za 500k? sigurno nije 

 

ako možeš da nađeš domaćina tih performansi i sličnih para super. međutim, ako ćeš da dovedes mitrovica zato što je domaći i "naše dete" , onda to nije dobar posao 

 

dajem glup primer ali cena definitivno nije naročito različita kod većine proverenih sljakera, bez obzira na pasoš 

Nisam mislio da je kod nas neko igrao za te pare i coskario, vec da u Realu Jeff Taylor npr. igra iskljucivo odbranu + sutira spot up trojke, a sigurno ima bar 500k ako ne i jace. Kazem da to u Zvezdi ne bi moglo da prodje. Kao sto kod njih Jaycee Carroll ima svoje kretnje, igra od 10 do 20 minuta po mecu u zavisnosti koliko ga krene, a kod nas slican tip igraca Baron ima ogromnu minutazu i mora da radi dosta stvari u kojima nije najbolji.

43 minutes ago, Guru said:

 

Kako to misliš da ekipa sa 8 stranaca nije funkcionalna, kada najbolje evropske ekipe imaju toliko, ili čak i više stranaca? Efes igra najbolju košarku u EL sa dva domaća igrača u 12 (Balbaj - defanzivni specijalac i Sanli - 3. centar). Koliko stranaca imaju Real, Barsa, CSKA, Makabi?

 

Naravno da su svakoj ekipi potrebni kvalitetni prašinari, ne znam samo otkud ideja da to ne mogu da budu strani igrači? I jel' tih 500k neka univerzalna cena za strance, ne postoji mogućnost da dovedeš nekog ispod radara za značajno manje para?

 

Ili 'ajde ovako - trener želi da igra sa više ball handler-a i sa pokretlljivim centrima atletama, ti u domaćoj osnovi nemaš pleja, nemaš dvojku, imaš Lazića i Dobrića, možda mu dovedeš i Dangubića, a na petici mu daš da bira između Štimca, Ristića, Đorđevića i Jovanovića. I to je najbolji recept, nema veze što se ti igrači uopšte ne uklapaju u ono što trener želi, važno je samo da su domaći? 

Druze, u tom Efesu je James Anderson tezak prasinar, a u Zalgirisu je bio ubedljivo najbolji igrac ekipe (da kazemo da je Zalgiris nas cenovni rang). Njima je treca cetvorka aktuelni sampion Evrope Peters, Bobua malo igra malo ne igra, zavisi ako ga krene, kod nas bi igrao 30 minuta i nema da li ce da ga krene ili nece, nego bi gulio do kraja. Ja o tome pricam, ne mozes da poredis nas sa finansijski najjacim timovima u Evropi koji imaju taj luksuz da im ozbiljni igraci pocinju sa klupe ili coskare. Nama svaki stranac mora da pravi razliku. Naravno, moze i da se proba sa nekim strancem za male pare na poziciji prasinara, mitske zveri ili gde vec, ali ne vidim zasto bi dovodio 3 ili 4 takva na, da kazemo, 4 glavna strana igraca. 

Edited by Del Piero
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Del Piero said:

Nisam mislio da je kod nas neko igrao za te pare i coskario, vec da u Realu Jeff Taylor npr. igra iskljucivo odbranu + sutira spot up trojke, a sigurno ima bar 500k ako ne i jace. Kazem da to u Zvezdi ne bi moglo da prodje. Kao sto kod njih Jaycee Carroll ima svoje kretnje, igra od 10 do 20 minuta po mecu u zavisnosti koliko ga krene, a kod nas slican tip igraca Baron ima ogromnu minutazu i mora da radi dosta stvari u kojima nije najbolji.

 

to je van diskusije tako. ali real i efes i makabi nisu naša liga - kao što nisu liga ni većine euro ekipa.

taj faye je primer da se može naći povoljan šljaker koji radi posao

 

ili ako se vratimo malo kroz istoriju - omar thomas koji je igrao u karijevom sastavu bi recimo bio neki skluplji ali sasvim primeren za el šljaker

ne bih sad da se frljam sa ciframa koje ne poznajem ali napamet cenim da dangubić ako danas dođe u zvezdu, nije ništa jeftiniji od thomasa tada, 2011e.

 

da se razumemo, ja sam najpre za domaće ako ih ima. ako ih nema, šta da radiš? dobra stvar u tom slučaju je što je onda ceo svet tvoja ostriga a ne samo srbija ili xsfrj

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

 

treba ipak uzeti tu izjavu kalinića "with a grain of salt", što kažu ameri.

 

iz njegove izjave se da zamisliti da je on naivan, mislio da će celog života igrati u zvezdi, iako cepa basket na vrhunskom nivou, pa su mu ova dva mudraca objasnila da će zvezda da dobije sada milionče a on 500k sad a milionče kasnije

 

mislim, pali babu kalina

mozda je hteo besmrtnost pa su mu materijalna zadovoljstva bila nevazna?

 

bolden, faje, maric, veseli, bertans, luvavu, lovernj - ne verujem da je iko bio preko 200k ako i toliko a imali su daleko vecu ulogu od sljakera. ima jeftinih stranaca samo treba pratiti, skautirati.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Del Piero said:

Nisam mislio da je kod nas neko igrao za te pare i coskario, vec da u Realu Jeff Taylor npr. igra iskljucivo odbranu + sutira spot up trojke, a sigurno ima bar 500k ako ne i jace. Kazem da to u Zvezdi ne bi moglo da prodje. Kao sto kod njih Jaycee Carroll ima svoje kretnje, igra od 10 do 20 minuta po mecu u zavisnosti koliko ga krene, a kod nas slican tip igraca Baron ima ogromnu minutazu i mora da radi dosta stvari u kojima nije najbolji.

Druze, u tom Efesu je James Anderson tezak prasinar, a u Zalgirisu je bio ubedljivo najbolji igrac ekipe (da kazemo da je Zalgiris nas cenovni rang). Njima je treca cetvorka aktuelni sampion Evrope Peters, Bobua malo igra malo ne igra, zavisi ako ga krene, kod nas bi igrao 30 minuta i nema da li ce da ga krene ili nece, nego bi gulio do kraja. Ja o tome pricam, ne mozes da poredis nas sa finansijski najjacim timovima u Evropi koji imaju taj luksuz da im ozbiljni igraci pocinju sa klupe ili coskare. Nama svaki stranac mora da pravi razliku. Naravno, moze i da se proba sa nekim strancem za male pare na poziciji prasinara, mitske zveri ili gde vec, ali ne vidim zasto bi dovodio 3 ili 4 takva na, da kazemo, 4 glavna strana igraca. 

 

Ne videh da je iko ovde predložio da se dovode stranci za 500k koji će biti role player-i, valjda se podrazumeva da u našem slučaju to moraju biti neki igrači ispod radara, koji igraju za značajno manje novca.

 

Baš zato što ne možemo da se poredimo sa finansijski najjačim timovima u Evropi, nema nikakve logike da sami sebe još dodatno ograničavamo. Poenta je valjda sastaviti najbolji mogući tim sa novcem kojim raspolažeš, ako to možeš da postigneš sa 12 domaćih igrača - idealno, ako ne možeš - dovodiš koliko god ti treba stranaca.

 

Samim tim, odgovor na bold je vrlo jednostavan: zato što među domaćim igračima nemaš adekvatan kvalitet, ili profil koji ti je neophodan. Znači možeš na silu da guraš domaćeg koji nije u stanju da odgovori tim zahtevima, ili da lepo proširiš pretragu i dovedeš igrača sa tačno onim karakteristikama koje su ti potrebne, koje god nacionalnosti on bio. 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ukoliko trener koristi 12 igraca u rotaciji (Tomic) onda je sigurno malo imati 4 stranca u ekipi, a ukoliko je trener tipa Ataman, Sakota onda je 4 više nego dovoljno. 

Sve zavisi i od afiniteta trenera. 

 

Smatra se da je domaća osnova dobra jer nije skupa, a i u većini slučajeva su privrzeniji klubu što može biti bitno u nekim situacijama. 

 

Guruova ideja sa odličnim skautingom igraca ispod radara mi se dopada, a ima ih dosta. 

Bolje dobro platiti 2 coveka koji će da rade skauting, nego promasivati igrace I davati pare menadžerima, Mekelima i ostalima. Sigurno je i jeftinije rešenje. 

 

Edit, najbitnije je da ekipa bude balansirana, a nama se to bas i ne dešava nakon odlaska Radonje i mozda nam zato deluje da je broj stranih igraca preveliki. 

Edited by propolis
Link to comment
Share on other sites

Guru je u pravu, ali Guru piše o nekom zamišljenom scenariju kada bi klub vodili ljudi koji poznaju košarku i koji imaju razgranati skauting i ne plaše se da razmišljaju out of the box. To nije slučaj, klub vodi Nebojša Čović. I kada je već tako, opcija je ili trener tipa Radonja uz sav njegov konzervativizam u sklapanju tima, modelu igre, načinu rada i neophodnom kontinuitetu da bi se nešto napravilo, ili haos koji smo gledali u prethodne tri sezone. Pa onda bolje Radonja i njegov staromodni način rada.

Edited by Haggard
Link to comment
Share on other sites

Treba pratiti vise NCAA trziste. Mi samo dovodimo domace igrace sa koledza. Preko FMP-a smo dovodili strance, i eto gotovo sa svima se pogodilo. Bolden je otisao za 500 hiljada, Ojo je prosle sezone bio vazna karika u osvajanju titule. Rit igra korektno za FMP, mozda bude kod nas u rosteru sledece sezone. Ti igraci sigurno igraju za neki skroman novac. Treba svake sezone probati sa 1-2 igraca sa koledza. Nije to neki veliki rizak, a moze puno da se dobije.

Edited by Shunsuke Nakamura
Link to comment
Share on other sites

Dovedeš ih u FMP, taman tu odigraju prvu sezonu, malo se adaptiraju... Bolje nego da čekamo da Pot nekim čudom postane EL igrač.

 

I ne samo NCAA, nego pratiti i mlađe reprezentativne kategorije, pa i B diviziju - košarka je globalni sport, interesantnih igrača ima svuda. Olimpija je jedno vreme radila dobar posao sa mladim igračima iz Finske, Gruzije, Češke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...