Jump to content

KK Crvena Zvezda 19/20 - "Sa Jadrana Köln se vidi"


Mairosu

Recommended Posts

46 minutes ago, Zizu said:

Sakota je izjavio da se trazi pojacanje na poziciji pleja.

Jedan od administratora na RSB- u je rekao da je bolje dovesti kombo igraca, drugi ga podrzao jer navodno novi plej ne bi bio zadovoljan sa 10 min na parketu, ovako moze i neki minut na 2. Nakon toga je Sarac optuzio ekipu sa RSB a da provlace kroz redove " planski " kako je bolje dovesti komba da bi se malom sacuvala pozicija i popio ban

Cela prica, otprilike!

 

Moje je mišljenje da nama zaista treba kombo bek, to jest 1/2 pozicija, nalik onom Nikoli Ivanoviću iz Budućnosti. Dakle neko ko je primarno jedinica ali može da igra i na dva. Time bi definitivno bio izbačen prasac iz rotacije u bilo kojoj iole težoj utakmici. Tako da mi ne pije vodu to da se time čuva pozicija prascu. Jer zaista, ako razmislite, Lorenco komotno može da igra po pola sata. Taj drugi plej da igra 10 minuta je malo, ako se traži iole ozbiljniji igrač. Dakle, prascu tu nema mesta. On može da igra 10 minuta protiv Krke ako budemo vodili 20 razlike.

 

Očigledno im je Šarac naleteo na penal tim upisao i bocnuo ih u nezgodnom trenutku.

 

Ta banovanja su teško sranje, ne kažem da nema nekorektnih forumaša, ali često to bude kurčenje administratora jer im se može, a kriterijumi naravno nikad nisu ujednačeni.

 

Nego, šta se desilo sportskom direktoru Partizana? Neko ga premlatio?

Edited by Laki John Terry
Link to comment
Share on other sites

U vezi toga šta nam treba, koga jurimo i šta ćemo na kraju da dovedemo...

Možda zabuna nastaje zbog prevaziđene nomenklature košarkaških pozicija.

 

"Basketball positions were made up so that people who didn’t understand the game could follow it."
- Jalen Rose

 

Već neko vreme playmaker je preširok pojam, samim tim i neprecizan. Ide se u "specijalizaciju", odnosno igrači se dele preko uloga u timu, onoga što mogu da pruže zahvaljujućim svojim fizičko-tehničkim skilovima. Pa tako, po jednoj podeli prezentovanoj u martu 2012. godine na redovnoj Konferenciji za analitiku u sportu u Kembridžu, imamo podvarijante ball-handlera - ofanzivni, defanzivni, combo, shooting i role playing ball-hadler.

Kako mi stojimo kada je ova podela u pitanju?

Ukratko, vrlo loše.

Jedini kvalitetan ball-handler u timu je Lorenzo. Na osnovu onoga što smo videli, slobodno ga možemo okvalifikovati kao two-way igrača, koji u sebi ima karakteristike i off i def, pa i scoring ball-handlera. Filip je definitivno drugi ball-handler, ali on zbog svog skill seta, a posebno fizikalija, nije adekvatno rešenje kada je potrebni kvalitet u pitanju.

Imamo jednog priučenog (Đenka) i jednog "na silu" (Bili) combo beka, a zajedničko im je da im je ball handling i playmaking ispod proseka za nivo takmičenja u EL.

Role player nam je Laza, hajde da tu stavimo i Perpera i Dobrića. Sva trojica loši ball-handleri. Tu je i atipični Davidovac sa visokim driblingom, prosečnom brzinom, ali solidnim playmakingom.

Od visokih igrača Kuz, Boriša, Ojo i Faye nisu u stanju da spuste loptu bez TO, ili da iskreiraju za sebe (kreiranje za druge je tek problem). Jedino je Derik neko ko može (optimistički pišem u prezentu, a ne perfektu) biti kreativan bez pomoći ostatka tima.

 

Ako govorimo o profilu igrača koji nam je najpotrebniji, moramo poći od stavke da smo za sada druga odbrana EL. To je neka baza, osnov na kojoj treba graditi igru u napadu. Dakle, taj igrač se mora uklapati u defanzivni potencijal ekipe. Ne mora biti elitni defanzivac, ali ne sme biti minus igrač u odbrani. Dalje, mora biti dobar ball-handler na EL nivou sa solidnim fizikalijama. Ako ima ikakve šanse, mada ne možemo mnogo da biramo, da bude dobar passer i da mu pick igra nije špansko selo. Da rezimiram, po meni, najbolje bi nam legao defanzivni ball-handler sa tranzicijom koji ume da podeli asistenciju i odigra pick.

 

Čak i da se niko ne dovede, ovaj tim može da funkcioniše na solidnom nivou u EL i elitnom u ABA i KLS. Uz neke uslove, od kojih je najbitniji limitiranje Filipa i po ulozi i po minutaži, odnosno sklanjanje iz 12 u nekim utakmicama. Ali se ne zna dokle, jer bi to sa sobom povlačilo posledice kojih smo svi svesni - rabljenje Lorenza i potrošnja Bilija i Đenke. Nama već sad zbog tumbanja uloga uveliko škripi pozicija beka šutera, a mogu samo da zamislim kako bi to izgledalo u zamahu sezone ili, još gore, u njenom finišu. Kako god, nedostatak ball-handlera ili popularno plejmejkera, nije novost u istoriji košarke. Mnogo trenera je uspešno kompenzovalo taj nedostatak, na razne načine. Run`n`gun košarka je jedna opcija. Mnogo šuteva za tri, brzi napadi, tranzicija, na poen više. Druga, dijametralno suprotna, je strogo kontrolisani napad i forsiranje dominantnih igrača, nevezano za poziciju na kojoj igraju. Ako sklonimo ove dve ekstremne filozofije igre na stranu, ostaje nam igra koja apsolutno zavisi od trenera, treninga i uigranosti. Ali, ni tu ne može bez problema - ovo nam je treći trener u tri meseca. Sve što radimo, mora biti ubrzanog tempa, u hodu, da bi nadoknadili propušteno vreme. To neće biti lako kada se zna kombinovani kalendar EL i ABA utakmica. Zato je ipak za nas mnogo bolja opcija dovođenje potrebnog igrača, uz uslov da ne bude previše povreda i da ŠAKOTA NIJE BUST.

  • Like 46
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Odlican post i lepo je da neko hoće takve analize da daje sad kad nema Radonje. Koliko se se secam bilo je dosta stručnjaka u to vreme, a poslednjih godina si jedini koji piše nesto strucnije i bilo bi lepo da nastavis. 

 

Moje mišljenje da bi taj plej morao da bude sa odličnim pik skilom I po cenu lošije odbrane jer nam to brutalno fali, kako zbog odličnih centara u pik igri, Gist i Kuzma, tako i zbog odličnih sutera Bilija i Stratosa. 

Zo je odlican two way plej, ali je ocajan u spuštanju lopte centru, maltene 1 od 10 asistencija bude za centra što je malo. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, madafaka73 said:

Ako govorimo o profilu igrača koji nam je najpotrebniji, moramo poći od stavke da smo za sada druga odbrana EL. To je neka baza, osnov na kojoj treba graditi igru u napadu. Dakle, taj igrač se mora uklapati u defanzivni potencijal ekipe. Ne mora biti elitni defanzivac, ali ne sme biti minus igrač u odbrani. Dalje, mora biti dobar ball-handler na EL nivou sa solidnim fizikalijama. Ako ima ikakve šanse, mada ne možemo mnogo da biramo, da bude dobar passer i da mu pick igra nije špansko selo. Da rezimiram, po meni, najbolje bi nam legao defanzivni ball-handler sa tranzicijom koji ume da podeli asistenciju i odigra pick.

 

To pričam od početka sezone, a to je upravo Jović, a može i Marković. Ne zato što su sami po sebi ne znam kakav kvalitet na nivou EL, naprotiv suv prosek, nego zato što bi celu ekipu podigli i svako bi bio bolji nego što zapravo jeste! Legitimna ekipa za TOP 8, možda čak stidljiva borba za F4! Manje love bi trebalo, nego za ugovore FČ, Laze i nekog pleja sada!

 

U redu, negde pogodiš, negde ne! LB je vrhunski zabod, DB je bio veliki rizik sa potencijalno još većim dobitkom, sve razumem, jednostavno sa najmanjim budžetom negde moraš da se kockaš, ako hoćeš da iznenadiš velike. Kuzma opet je bio instant kvalitet, domaće rešenje, ali se desilo ono. Đenka ima naš pasoš, sve ok. Faje i Odžo, iako stranci, daju mnogo za ono koliko su plaćeni. Beron apsolutno ključan za trofeje prošle godine. Stratos top EL igrač kad nije povređen. Hoću da kažem, sa tog nekog aspekta sportskog menadžmenta, uprava je pogodila sve transfere i to u poslednje dve godine, a pogotovo prošle, kad nismo bili favoriti pre prve utakmice ni u jednom takmičenju! A onda sve to baciš u vodu sa ovim...može mali da igra 10 min, neće da smeta...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, propolis said:

Odlican post i lepo je da neko hoće takve analize da daje sad kad nema Radonje. Koliko se se secam bilo je dosta stručnjaka u to vreme, a poslednjih godina si jedini koji piše nesto strucnije i bilo bi lepo da nastavis. 

 

Moje mišljenje da bi taj plej morao da bude sa odličnim pik skilom I po cenu lošije odbrane jer nam to brutalno fali, kako zbog odličnih centara u pik igri, Gist i Kuzma, tako i zbog odličnih sutera Bilija i Stratosa. 

Zo je odlican two way plej, ali je ocajan u spuštanju lopte centru, maltene 1 od 10 asistencija bude za centra što je malo. 

 

Mislim da je Šiško profil tog igrača koji kreira iz pika, juče je npr podjednako dobro spajao centre sa košem i razigravao šutere, često nalazeći slobodnog igrača pasom preko cele odbrane. Bilo je i dobrih lob pasova, to nam baš fali. Kompletan dodavački repertoar. Ok, odbrane u aba ligi ne mogu se porediti sa evroligaškim, ali uz neki period prilagođavanja verujem da bi on mogao da nam donese to što nam treba. 

E sad, on je Miškov igrač, a izgleda da baš i nismo u ljubavi sa njim + trebalo bi da se plati obeštećenje, ali ako postoji šansa stvarno bi bilo dobro da ga naši dovedu. 

Edited by Haggard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislio sam nesto da komentarisem na @madafaka73 post dok nisam rastumacio pojmove. Sad mi je jasnije 😄

U sustini, kada se pogleda kompoziciji tima i ono sto bi nam trebao donositi rezervni plej pozeljno bi bilo da posjeduje one jake strane koje ima i Filip. Apsurdno, zar ne. A to su kontrola lopte, tempa i dodavanje. Jasno je gdje lezi liability sa njim, da ne ponavljam. 

 

Zaista mislim da nam ne treba nista puno bolji napadac od njega. On je trenutno u kanalu, a napad sa njim je u sustini samo sveden na polovinu, sto za posljedicu ima da sve izgleda suvise jednodimenzionalno u napadu.

 

Ako bi doveli igraca koji bi defanzivno i atletski bio dovoljno dobar da mozemo povuci tranziciju sve bi izgledalo neupredivo bolje. Takodje, kao sto je gore vec pomenuto: Kuzmic, Borisa, Faje, Gist unutra, kao i Lazic i Dobric su igraci koji moraju dobiti serviranu loptu. Da ne kazem da je Beron najbolji bez driblinga. 6-7 igraca koji sistemski mogu da djeluju i koji su efikasni samo ako dobiju dobar pas. 

Eh sad, ja razumijem da dobar pas mozes da dobijes i ako ti jedan na jedan da pravi visak, cak u pojedinim dijelovima sezone to moze da izgleda i efikasnije, jer je nepredvidivo, pogotovo ako imas igraca koji iako je kombo nije nuzno gladan svoje porcije suteva. Recimo Buducnost jeste bila najbolja sa Gordic i Ivanovic dvojcem (slicni su i sada) koji su nonstop namjestali jedan na jedan i dva na dva pa citali, ali i ta igra ima svojih slabosti. Svi drugi igraci postaju staticni, oni u napadu ne kreiraju, vec djeluju reaktivno. Na neki nacin bi to bilo svodjenje kvaliteta nekih igraca tipa Beron, Djenka, DB i Stratos na spot ap ulogu.

Mozda sam i u zabludi, ali za mene je u timu igrac koji moze da kontolise tempo, koji zna da odrzi balans napada, koji zna da prepozna kada kome da podijeli pas jos uvijek neophodan u ekipi koja puca na titule. E ko je taj i koji treba da bude njegov individualni kvalitet nemam pojma. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kankkunen said:

Može Šiško, al u FMP ...

 

Ne vidim zašto, osim ako fizički nije totalno inferioran za Evroligu, a nije. Ne treba da ga poredimo sa Jovićem iz poslednje sezone u Zvezdi, već sa onim što sada imamo na bek ap pleju, a znamo šta imamo. U odnosu na to, Šiško bi bio instant pojačanje, obaška što bismo dugoročno rešili pitanje jednog pleja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Haggard said:

 

Ne vidim zašto, osim ako fizički nije totalno inferioran za Evroligu, a nije. Ne treba da ga poredimo sa Jovićem iz poslednje sezone u Zvezdi, već sa onim što sada imamo na bek ap pleju, a znamo šta imamo. U odnosu na to, Šiško bi bio instant pojačanje, obaška što bismo dugoročno rešili pitanje jednog pleja. 

E ako je tako, onda može ... :classic_smile: ma, šalim se ja malo.

Videćemo šta će nam struka dovesti, ili ko već ...

Link to comment
Share on other sites

Nema nikakvog smisla ni za igraca ni za klub da Sisko ide u FMP.

 

Ja bih licno voleo kada bi on ostao u Primorskoj i kad bi Primorska u istom sastavu zavrsila sezonu, ali ako to vec nije moguce mislim da bi idealno bilo dati mu odmah mesto drugog pleja u Zvezdi.

 

Kad smo vec trpeli tridesetogodisnjeg igraca visokog 1.78 cija je karijera bila FMP - Vojvodina - KAO Drama (odatle je sutnut) - Crvena zvezda, Sisko dodje kao premija.

 

Covica izbaciti iz sastava i ne uvoditi ga vise do kraja ABA lige, osim u kupu.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Wingwalker said:

Lorenzo slik madafaka Braun. Ovakvog atletu sa fizikalijama dobermana na kecu menja patuljasti kratkodlaki gonič besnih glista. Čoki doktore lud si ko Aca Lukas.

 

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tako ti je to druze. Uvek nesto fali. Ili imamo tim a nemamo trenera, ili imamo trenera a slab tim, ili nam prvi plej azdaja a drugi salamander... jebiga, zivot. Nema nama Ciganjima spasa.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...