Jump to content

Језичке појаве које вас нервирају


Recommended Posts

On 11/8/2023 at 12:44 PM, Helena said:

Nervira me svašta nešto, dno dna

Ovo su klinačke forice koje u početku, ajde ne nerviraju, ali zvuče bez veze, kasnije počnem iz zezanja da ih koristim kao iz fazona, onda uđu u redovnu upotrebu. Nisam nikad prihvatio dno dna ali jesam svašta nešto.

 

On 11/8/2023 at 12:44 PM, Helena said:

evo su :classic_rolleyes:

e, kod mene lepo kažu: evE su, evE ga, enE ga. :classic_smile:

 

pisao sam već, preko nekoliko puta (:classic_biggrin:), postoje dve reči koje vrlo često, i na ovom forumu, pismeni ljudi pogrešno koriste:
zavisTan, za nekog ko zavisi od nekog, nečeg, kao kad bi rekli zavisTnik. Zavistan je onaj koji oseča zavist.

bezbedonosane službe. Jeste tim službama zadatak i da nose bezbednost, ali one su bezbednosne, odnose se, bave se bezbednošću. BezbedOnosne je, valjda, nastalo kao analogija sa gradonosnim oblacima, što je ispravno jer oblaci (do)nose grad, mada nisam čuo. Ta analogija se zasniva na zvučnosti, ne na logici i morfologiji.


 

Link to comment
Share on other sites

On 12/27/2022 at 4:27 PM, Constantin said:

Ok...i na srpskom znači nesreća. I to je to.....Da li bi pogrešili ako kažemo da se dogodila nesreća ? Ne verujem. 

Još se, vrlo često, meša termim kod "saobraćajke" pa se kaže, dogodila se saobraćajna nesreća i ustvari ispravno je saobraćajna nezgoda.

 

Na srpskom bi to mogla da bude samo katastrofa i rec se zaista koristi samo za Cernobilje i Fukushime.

Meni se nezgoda ne svidja, udes bi bilo lepse za moj jezicki filing

 

U medicinii, hemiji, fizici. to je incident.

 

 

Nervira me inace besomucno koriscenje reci edukacija i empatija. I za jednu i drugu imamo lepe srpske reci.

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...