Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Just now, Janne240 said:

Ja vaki- Iskrath?id=OIP.mpwSe1xOxxwl6EzWYLhKjgAAAA&pidth?id=OIP.MbeTS2UKgeBzC5-npXNRvgHaFj&pid

Imao sam i Turandota 🎹....kasnije , na ove HSR-ove dodao "pravi" gramogon. Tehnics. Živeo je sve do negde 2000. kada su ga moji blizanci, tada sa nepunih dve godine, uhvatili za gajtan i svukli sa muzičkog stola. Aterirao je sa nešto preko 1,5 m visine. Kad je supruga ušla u sobu i pitala ko je od njih oborio gramofon, obojica su istovremeno pokazali na ovog drugog blizanca. Ja sam pukao od smeha kada sam video situaciju i nisam imao snage čak ni da ih kritikujem. Sede obojica na podu sobe, iskolačenih očiju, strah se uvukao u njih, a ja se skoro zacenio od smeha, žena viče na njih oni ukočeni i uperenih kažiprsta jedan prema drugom...ništa im nije jasno....:classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovaj koji sam ja imao, imao je problem sto je posle izvesnog vremena, zvucnik pocinjao da pucketa pa se to ucestalo do te mere da od pucketanja nisi mogao da slusas pesmu, a onda to prestane i umiri se ...secam se da je jedan od mojih drugova, kada sam mu pozajmi gramofon, pricao kako je stavljao jastuk preko zvucnika kad bi ovaj poceo da pucketa. 😄

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

spacer.png+

 

Gorenje GC 203 tamo negde početkom 80-ih, samo je moja imala zvučnike sa tamnijim drvetom i sa oštrim ivicama. Upokojilo se početkom 2000-tih. Nije izdržao pritisak  novog veka 🙂

Ovo je Gorenje Kerting. Kad su kupili Kerting dodali su ovih 7 memorija i promenili ime. Ovaj isti uredjaj je plasiran 1974 godine i bio je dostupan u posrednickoj radnji. Ako me secanje sluzi mogao je da pobudi 4 zvucnika. Veom pristojan sistem. Nije ni Gorenje bilo naivno.

Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2019 at 6:05 PM, Klotzen said:

spacer.png+

 

Gorenje GC 203 tamo negde početkom 80-ih, samo je moja imala zvučnike sa tamnijim drvetom i sa oštrim ivicama. Upokojilo se početkom 2000-tih. Nije izdržao pritisak  novog veka 🙂

 

Hvala ti za ovo. Potpuno sam zaboravio na ovaj model. Umjesto posebnih komponenti ovdje je sve integrisano i izgledalo je nekako mocno.

 

On 12/28/2019 at 6:16 PM, Janne240 said:

Ja vaki- Iskrath?id=OIP.mpwSe1xOxxwl6EzWYLhKjgAAAA&pidth?id=OIP.MbeTS2UKgeBzC5-npXNRvgHaFj&pid

 

Imao sam ovakav gramofon sa drvenim koferom, mislim da je bio model Mimi:classic_biggrin: poslije nadjem jos jedan ovakav zvucnik i zalemim paralelno zice i kao dobijem stereo.:classic_blush:

Za novu 1978 smo izlizali Money od Pink Floyd na njemu.

 

Moj drugar je imao Rizovu liniju gdje je kaseta uvlacena u deck. Malo neobican dizajn, ali linija je bila jaka i odlican zvuk.

 

stereo_hi_fi_kazetni_magnetofon_1845004.

Link to comment
Share on other sites

Video nedavno neki mime o bolovanju:"Ako Bog da zdravlja, uzecu bolovanje." Setilo me kako je u SFRJ bilo super, samo ako imas vezu kod doktora, dobijas bolovanja koliko ti drago. Zbog toga je SFRJ bila mocna i nepobediva.

Povlacim sve ono negativno sto sam rekao, ono je bilo super, prosto mi nije jasno kako je nestalo.

:)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Video nedavno neki mime o bolovanju:"Ako Bog da zdravlja, uzecu bolovanje." Setilo me kako je u SFRJ bilo super, samo ako imas vezu kod doktora, dobijas bolovanja koliko ti drago. Zbog toga je SFRJ bila mocna i nepobediva.

Povlacim sve ono negativno sto sam rekao, ono je bilo super, prosto mi nije jasno kako je nestalo.

🙂

E moj mrde, sad je još bolje. U doba SFRJ si moga na teret preduzeća da ideš na bolovanje 30 dana, a sada je to podignuto na 60 :77:

Mnogo toga u "Srbiji zlaznog doba" propustaš...:whistling:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

E moj mrde, sad je još bolje. U doba SFRJ si moga na teret preduzeća da ideš na bolovanje 30 dana, a sada je to podignuto na 60 :77:

Mnogo toga u "Srbiji zlaznog doba" propustaš...:whistling:

Znaci sada je jos bolje. Ovo mojih drugara, koji vode firme se zale da ne mozes da nadjes radnika, ali mi za ovih 60 dana nisu rekli. 

Thx.

Da li je moguce?

:ajme:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Znaci sada je jos bolje. Ovo mojih drugara, koji vode firme se zale da ne mozes da nadjes radnika, ali mi za ovih 60 dana nisu rekli. 

Thx.

Da li je moguce?

:ajme:

Naravno da je moguće...u Srbiji j sve moguće.

Potrebe za radnicima su posebna priča. Nekad je bilo, kažu poslodavci, podigneš kamen, a ispod 20 radnika, sada se to promenilo. Pre svega, možeš da ispratiš razne sajtove, koji obezbeđuju poslove, odnosno objavljuju oglase gde se traže radnici. 

spacer.png

Kad malo analiziraš strukturu radnih mesta, koje se potražuju, biće ti jasno sve. 

Osim kvantiteta, koji nudi prestonica, tu je i kvalitet, pa tako  npr. isti poslovi koje se nude u Bgd sa početnom platom od 50-60 000 u Nišu se nude za 35 000. Dobro plaćen posao, npr. vozača u međunarodnoj špediciji u Nišu se kreće oko 800 €, u Bgd do 1200 € a u Nemačkoj, Austriji, Sloveniji od 2800 € pa naviše...neto. Pa ti vidi. Na priliku najmanje 1/3 poslova, koje se nude u Nišu, radi se od kuće (IT sektor) koji je moguće raditi i iz Kragujevca, Valjeva ili Donje Studene i Velikog Iđoša....potreban je samo kvalitetan internet.

 

Neki dan, gledam oglas na teritoriji Niša, koji kaže...potreban fizički radnik za poslove selidbe...uslov "C" kategorija. Pa burazeru, 'oćeš li vozača ili "dizajnera" ne može dva u jedan, a da plaćaš ono manje.

 

Inače "Zlatno doba Srbije" o kojemu aktuelni preCednik priča i prosečnoj plati od 500 € sa tendencijom rasta na 900 € za 5 godina je obična burleska. Ni jednu firmu u Nišu ne znam u kojoj je plata 500 € osim možda DIN-a, a koja ima bar 50 zaposlenih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Znaci sada je jos bolje. Ovo mojih drugara, koji vode firme se zale da ne mozes da nadjes radnika, ali mi za ovih 60 dana nisu rekli. 

Thx.

Da li je moguce?

:ajme:

 

Ovi što imaju radnike se žale što im radnici kada god dođe sezona radova u poljoprivredi pola radnika ode na bolovanje. Porade ljudi na njivama, voćnjacima ili štalama pa kad završe vrate se na posao 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

Ovi što imaju radnike se žale što im radnici kada god dođe sezona radova u poljoprivredi pola radnika ode na bolovanje. Porade ljudi na njivama, voćnjacima ili štalama pa kad završe vrate se na posao 🙂

To je slučaj u ovim partijskim JKP preduzećima, kod privatnika "malo mrk"...

Link to comment
Share on other sites

On 12/30/2019 at 3:20 PM, Amigo said:

 

Hvala ti za ovo. Potpuno sam zaboravio na ovaj model. Umjesto posebnih komponenti ovdje je sve integrisano i izgledalo je nekako mocno.

 

 

Imao sam ovakav gramofon sa drvenim koferom, mislim da je bio model Mimi:classic_biggrin: poslije nadjem jos jedan ovakav zvucnik i zalemim paralelno zice i kao dobijem stereo.:classic_blush:

Za novu 1978 smo izlizali Money od Pink Floyd na njemu.

 

Moj drugar je imao Rizovu liniju gdje je kaseta uvlacena u deck. Malo neobican dizajn, ali linija je bila jaka i odlican zvuk.

 

stereo_hi_fi_kazetni_magnetofon_1845004.

Kod mene se vrtelo Dovidjena drustvo staro od Tarmija Ricmija.🤣

 

Pa onda...A hard days night od Beatles, Absolutely live od Doorsa, The Best of Blues Brothersa. Pa su dosle Dajana Ros, disko hitovi  itd. Kupovano u Robnoj kuci Beograd u Pozarevcu.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gomila razlicitih kulturno-civilizacijskih krugova u jednoj zemlji, gomila religija, vecito insolventna privreda koja je uglavnom (bezuspesno) kopirala strane proizvode (npr. yugo kao kopija FIAT-a), vec postojeci animozitet izmedju razlicitih naroda, ogromna razlika u razvijenosti (bukvalno su Slovenija, Hrvatska i Vojvodina hranile citav ostatak drzave, narocito Kosovo), kurs sedenja na 100 stolica koji se UVEK zavrsava neslavnim padom na pod itd. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, FrediB said:

Gomila razlicitih kulturno-civilizacijskih krugova u jednoj zemlji, gomila religija, vecito insolventna privreda koja je uglavnom (bezuspesno) kopirala strane proizvode (npr. yugo kao kopija FIAT-a), vec postojeci animozitet izmedju razlicitih naroda, ogromna razlika u razvijenosti (bukvalno su Slovenija, Hrvatska i Vojvodina hranile citav ostatak drzave, narocito Kosovo), kurs sedenja na 100 stolica koji se UVEK zavrsava neslavnim padom na pod itd. 

Sa gornjom konstantacijom se ne bih slozio ( ovo boldovano…) ; jesu bile razvijenije , ali  nisu hranile ostatak drzave. Bez sirovinske baze iz Srbije I Bosne, tesko da bi I npr jedna Slovenija napravila nesto vise. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Sa gornjom konstantacijom se ne bih slozio ( ovo boldovano…) ; jesu bile razvijenije , ali  nisu hranile ostatak drzave. Bez sirovinske baze iz Srbije I Bosne, tesko da bi I npr jedna Slovenija napravila nesto vise. 

Slovenija, tj. Dravska banovina je bila najbogatija i u kraljevini SHS. A to sto su Slovenci sposobniji od ostalih ex-YU naroda... jbg, bili su 1000 godina u sklopu nemackihm drzava i poprimili njihove osobine, a nisu bili bizant i pusto_tursko ko vecina ostalih... 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Slovenija, tj. Dravska banovina je bila najbogatija i u kraljevini SHS. A to sto su Slovenci sposobniji od ostalih ex-YU naroda... jbg, bili su 1000 godina u sklopu nemackihm drzava i poprimili njihove osobine, a nisu bili bizant i pusto_tursko ko vecina ostalih... 
Nije problem sto su bili pusto tursko ili kako si napisao. Problem je taj sto su se bunili i nisu hteli da prihvate realnos koja je onda vladala, tj bili su tvrdoglavi kao sto su i sada tvrdoglavi. Mogli smo svasta korisno nauciti od Turaka.

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Ljudi tema je o tome kako je SFRJ bila super. Ja sam naveo neograničeno bolovanje. Dajte još pozitivnih primera. Nemojmo sada o raspadu.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Lako se odlazilo u peMziju - invalidsku. Dovoljno je bilo da ti malo bude povećan pritisak....kakvi matraci s nekakve komisije k'o sad.

U bivšoj firmi, kolegi odsekli nogu, iznad kolena i penzionisali ga. Nakon dve godine je dobio poziv da ode kontrolni pregled i razrađivali mogućnost da ga osposobe za rad. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

Podmitiš dvojicu da ti svedoči da si bio u partizanima i bum stiže boračka penzija. Mislim da su ovo kasnije ukinuli ali to je bilo carski.

Ja pomenuo bolovanje, a vi o prvogorcima. :)

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2020 at 11:38 AM, Constantin said:

 

 

Spoiler

Mentalno-muzička istorija pokojne SFRJ prepuna je strašnih primera neizlečivih bolesti u svom finalnom stadijumu uoči tragičnog završetka; grupa Jugosloveni, recimo, sa svega tri objavljena albuma (Došlo mi je da se napijem - 1986; Vruće i osvežavajuće  - 1987; Krici i šaputanja -1988) uspela je da ostvari ono što ni Galiji svih ovih vekova nije pošlo za rukom - da, bez konkurencije, ubedljivo, niko kao Jugosloveni, bravo majstori, ostanu upamćeni kao Najgori Bend Socijalističke Federativne Kraljevine Srba, Hrvata, Slovenaca, Bošnjaka, Crnogoraca, Makedonaca, uopšte svih naroda & narodnosti od 1918. do danas.

 

U čemu je tajna njihovog uspeha? Jugosloveni su, za početak, sebi nadenuli ime kakvo nigde i nikad nijedan bend u svetu nije smislio: da li ste, uostalom, ikad čuli za grupe koje se zovu Rusi, Amerikanci, Finci, Italijani, Hrvati ili Slovenci? S takvom unitarnom šifrom, Jugosloveni su sebi odmah obezbedili prolaz u onim medijima koji su se ložili na jednu državu, jedan narod i jednog vođu; povrh svega, njihov najveći hit zvao se - pogodite! - Jugosloveni i posedovao takvu količinu patriotskog derta koji bi i sad impresionirao Jugoslovensku levicu ("Ko to voli da popije/ ko ne može bez rakije/ Jugosloveni/ Ko ne može bez kafane/ ko je u njoj čim osvane/Jugosloveni/ ...Ko ne moze bez pasulja/ i bez ljute šljivovice/ bez kupusa kiseloga/ belog luka, slaninice/Jugosloveni... Ko je krvlju steko sve/ '48. reko ne/ politiku svoju tera/ bez Rusa i Amera/ Jugosloveni"). Kad smo već kod tekstova - Jugosloveni su baš kao svi Jugosloveni opsednuti rakijom, kafanom, večito ostavljeni, tužni, s časom u ruci i suzom u oku, alkoholno sentimentalni i povremeno u mačo-raspoloženju.

 

Na ovoj kolekciji najvećih hitova (!) nalazi se 12 pesama koje treba slušati sledećim redom jer ćete jedino tako otkriti doslednu filozofsku šemu tekstopisca Zorana Paunovića: prvo ide pesma Došlo mi je da se napijem, iza nje, bend prelazi s reči na delo - Pijem, onda dobijamo epilog - Sad me stvarno za sve boli dupe, što je novo psihološko stanje opisano naslovima Žvaka za ludaka i Šubi dubi. A uzrok svemu tome je trilogija tragičnog ljubavnog povoda: A ja ću tebe voleti do smrti, A ti se ne vraćaš i Nama nije suđeno. Što se muzike tiče, Jugosloveni su uspeli u onom što se činilo nemoguće: kao beogradski bend, pokupili su ono najgore od bosanskog kvazirock sevdaha, spojili Merlin i Bijelo dugme, s naglaskom na Merlin koje su uvek smatrali za svoje najveće intelektualne idole, sve posolili kafanskim patosom Bore Đorđevića - i doživeli da im iz čista mira Komuna objavi Greatest Hits album koji izmiče svakom racionalnom objašnjenju.

 

Ali kako Jugosloveni (narod, ne grupa) ne mogu bez kafane, Jugosloveni (grupa, ne narod) još imaju šansu da svoju karijeru nastave u nekoj od periferijskih birtija u kojima bi se priče o pasulju, ljutoj šljivovici i slaninici savršeno uklopile u politiku bez Amera, ali s Rusima i Kinezima kojima ne umemo da kažemo "ne". Došlo mi je da se napijem jeste album čiji naslov precizno sumira osećanje ovog recenzenta nakon višesatnog druženja s Jugoslovenima (narodom i grupom). Iz takve alkoholne vizure, jedino što preostaje jeste kolektivno samoubistvo (Petar Luković, Januar 1998, magazin XZ)


 

 

https://www.xxzmagazin.com/bez-kupusa-kiseloga-belog-luka-slaninice

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...