Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

5 hours ago, Janne240 said:


 

Verujem u ono sto sam video svojim ocima i doziveo, a o svirci u Karlovim Dvorima-Varima, za koju ja nikad nisam cuo nit znam o kome se radi...nemam sta ni da napisem. 😄


Nisi ni mogao da cujes jer to u Sutivanu nisu Karlovi nego Kavanjinovi dvori 😀.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisi ni mogao da cujes jer to u Sutivanu nisu Karlovi nego Kavanjinovi dvori [emoji3].

Eto, davno je bilo. :)

Ni imena onog kafića odakle je ovo slikano ne mogu da se setim. Disko je bio Citra, ali Kavanjinovi dvori i kafić su u magli. RockNRol bend u moje vreme nije postojao, samo šlageri kad je radilo uveče i kad nije mi se uvalimo da nas niko ne dira.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, vilhelmina said:


Nisi ni mogao da cujes jer to u Sutivanu nisu Karlovi nego Kavanjinovi dvori 😀.

Pa to reci gosn Mrdu...iz Mrduse DOnje. 😄

 

U Citri smo slusali prve hitove INXS, izmedju naravno mnogih domacih a Filip Zmaher je jos bio srednjoskolac koji je svirao na gitari i muvao klinke... Dok smo mi svirali blues u parku iza ...;)

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SFRJ : MITOVI I LEGENDE 3

 

...tačkice. Posebna vrsta papirnatih tiketa, različitih boja za različitu klasnu pripadnost, i različit stupanj neimanja u općem siromaštvu. Svakodnevna roba dobijala se “na tačkice”. Trideset metara trotoara uvrh ulice, po cio bogovetni dan, potkišom, pod zvizdanom, na mrazu, zauzimali ljudski redovi. Ljudi, sve dvoje po dvoje, u redovima, stajali, čekali da im se, na tačkice, dadne ulje, brašno, safun. Stajalo se i čekalo dugo, pa smo i mi, djeca, stajali i čekali – ne da preuzmemo robu, nego da olakšamo starijima, odmjenivši ih u čuvanju reda. I kazivalo se tako: Čuvaj mi red!

 

30903971056_99d5a88e96_w.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Darth Bane said:

SFRJ : MITOVI I LEGENDE 3

 

 

...tačkice

 

Bilo je i onih koji nisu mogli da dobiju tačkice, a nisu izgubili građansku čast, niti su bili osuđeni kao državni neprijatelji.

 

Jednostavno su bili sumnjivi opštinskim i drugim državnim organima.

 

A kada već spominjemo istoriju SFRJ ili kako se tada već zvala ta država- FNRJ bilo je i otimanja imanja na selu..i dobrih konja npr...otimali su ljudima koji su se 4 godine borili na strani "pobednika"...

 

- Iz porodične istorije 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Bilo je i onih koji nisu mogli da dobiju tačkice, a nisu izgubili građansku čast, niti su bili osuđeni kao državni neprijatelji.

 

Jednostavno su bili sumnjivi opštinskim i drugim državnim organima.

 

A kada već spominjemo istoriju SFRJ ili kako se tada već zvala ta država- FNRJ bilo je i otimanja imanja na selu..i dobrih konja npr...otimali su ljudima koji su se 4 godine borili na strani "pobednika"...

 

- Iz porodične istorije 

Bilo je to divno vreme. puke.gif

Ako si imao nešto što je stoka komunistička želela, postajao si naprijatelj naroda! Posle si bio srećan da te ne vide, kako te ne bi maltretirali. Kao što neko ovde napisa svetska sila SFRJ!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Poslije drugog svetskog rata 1983.???  Jeste vi imali istoriju u Bosni?

 

Zar ti nisi u prdekani :smiley33: ne bi tako da je Titine milicije :77:

Kakve tackice 1983, pa mi se spremali za Olimpijadu 🏆 Mujo donator itd :classic_cool:

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Amigo said:

 

Zar ti nisi u prdekani :smiley33: ne bi tako da je Titine milicije :77:

Kakve tackice 1983, pa mi se spremali za Olimpijadu 🏆 Mujo donator itd :classic_cool:

Raspitaj se o par-nepar, i nestasicama ulja, secera, kafe, deterdzenta....

A da ti to nisi primetio...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Zar ti nisi u prdekani :smiley33: Kakve tackice 1983, pa mi se spremali za Olimpijadu 🏆 Mujo donator itd :classic_biggrin:

 

Vi ste se izgleda spremali za Glupijadu jer ste zaboravili bonove za ulje, benzin, kafu, deterdzent i slicne "luksuzne proizvode". Medjutim, ima nas koji se dobro secamo. Secamo se i voznji par-nepar danima, a secamo se i nestajanja struje po 4-6-8-12 sati, isto kao danas na Kubi ili u Severnoj Koreji i Venecueli sto nestaje. To se zvalo restrikcije snabdevanja elektricnom energijom PO GRUPAMA.

 

Da li je to bilo u'vas u'Bosni, ja to vec ne bih stvarno znao. Mozda zbog jakog bratstva i jedinstva tamo to i nije bilo :whistling:. Ja pricam za Srbiju. To su razlicite drzave.

 

I da se pogresno ne razumemo, nije to nista strasno, eto .... svi smo preziveli ....... siromasna je to bila zemlja, stanovnistvo uglavnom brdsko-planinsko, nepismeno.

 

Problem je sto su nas ucili  nam ispirali mozak da smo bogati, pismeni i bolji od ostalih. A nijedno od ta tri nije bilo tacno. Neke su koliko vidim i "naucili". One malo skromnije obdarene.

 

Sve je to dobro za svetsku ekonomiju, zato danas potomci opsluzuju staracke domove po Evropi, voze kamione, rade na mešalicama i sa lopatama, čiste, peru ......... ko bi drugi to radio? Dugovi moraju da se plate, pre ili kasnije. Bahatilo se decenijama, zivelo mnoooooogo bolje nego sto se zasluzivalo na americkim hormonima kreditima ..... i tome dodje kraj.

 

---------------------------------------------------------------

 

Sto se mog naloga tice koji je danas bio suspendovan mislim da to nije tvoja briga i da po obicaju zabadas nos gde mu mesto nije. A nije ni moja. Kada vidim da je suspendovan ja ne pisem, ne mogu i da hocu, a kada vidim da nije - ja onda pisem.

 

Ali ti prijavi za svaki slucaj, tako su vas ucili da neprijatelj nikada ne spava. :roflmao:

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Janne240 said:

...i devedesetih su bili redovi ispred Dafine i Jezde, takodje se kazivalo "cuvaj mi red", dobijale se brojke za cekanje pa ko kome ustupi...

 

 

Ja jos nisam video nijednog fantomskog forumasa koji je tvrdio da su devedesete bile bolje od SFRJ. Nisam siguran ni da je danas bolje, s obzirom da i ne znam kako je, ne idem vise na tu stranu. U zemljama koje nisu bile zatrovane komunizmom kao Jugosloveni, ali koje su nesrecno pale pod rusku okupaciju, je danas 2-3 puta bolje nego u raspaloj SFRJ. Pricam o Ceskoj, Slovackoj, Poljskoj i onima koje smo nekada bahato potcenjivali, a danas tamo gastarbajtujemo.

 

Medjutim to vas ne sprecava da "poentirate" kako je SFRJ bila bolja. :classic_biggrin: Pa ako je bila, nek je ziva i zdrava :s_d:

 

Sto je najgore koristite se neinteligentnim poredjenjima redova za toalet papir u SFRJ sa redovima u kojima ekonomski nepismnena i komunizmom zaglupljena masa predaje svoje nemacke marke da se oplode 20% mesecno kod slobe i arkana, starih UDBA bankarskih sluzbenika :roflmao:.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

A ti ne razumes da je postojala razlika?

Bitna, a sistem je ostao isti. @Angelia ko o tome sad da ti pise toliko? Gledaj gde smo u temi! (Sic at nunc!)

Ukratko ,razlika ideoloska je presla u demagosku.

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja jos nisam video nijednog fantomskog forumasa koji je tvrdio da su devedesete bile bolje od SFRJ. Nisam siguran ni da je danas bolje, s obzirom da i ne znam kako je, ne idem vise na tu stranu. U zemljama koje nisu bile zatrovane komunizmom kao Jugosloveni, ali koje su nesrecno pale pod rusku okupaciju, je danas 2-3 puta bolje nego u raspaloj SFRJ. Pricam o Ceskoj, Slovackoj, Poljskoj i onima koje smo nekada bahato potcenjivali, a danas tamo gastarbajtujemo.

 

Medjutim to vas ne sprecava da "poentirate" kako je SFRJ bila bolja. :classic_biggrin: Pa ako je bila, nek je ziva i zdrava :s_d:

 

Sto je najgore koristite se neinteligentnim poredjenjima redova za toalet papir u SFRJ sa redovima u kojima ekonomski nepismnena i komunizmom zaglupljena masa predaje svoje nemacke marke da se oplode 20% mesecno kod slobe i arkana, starih UDBA bankarskih sluzbenika :roflmao:.

Ovde to niko i ne tvrdi, narocito ne oni koji pisu o Zivotu u SFRJ, pa i o standardu...Osvrni se na prethodne postove.

Raspala SFRJ ne postoji, pisao sam o tome mnogo ranije, uvodis fantomski pojam a vracas film unazad.

Devedesete su hronoloska linija raspada jednog sistema, godine Raspleta i destrukcije.

 

...a tackice i redovi? Siromastvo postoji i danas.

 

Ne bih da budem cinican ali ne znam kad pre dolazis iz tih pauza i upadas u temu bez da pratis sta se desava...a i pocinjes recenice sa Ja. 😄

 

 

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Vremeplov ... 1983....Prijatno .......

 

14. 2. - U Beogradu uvedeni bonovi za ulje, prašak za veš i kafu, mada je Ustavni sud to ocenio nelegalnim - daje se litar ulja i 150g ječmenice po osobi mesečno[5] (neke gradske opštine ih uvele 31. 1., bonovi za benzin uvedeni u celoj zemlji oktobra 1082).

 

15. 2. - Grupa od 23 Albanca, "markista-lenjinista", osuđena u Prištini na jednu do 14 godina zatvora zbog zavere za "republiku Kosovo".

 

17. 2. - Intervju šefa SKJ Mitje Ribičiča - potrebna strana pomoć:whistling: strožija kontrola nad štampom.

 

23. 2. - U Briselu ratifikovan trgovački i ekonomski sporazum Evropske ekonomske zajednice i SFRJ (parafiran 1980, stupa na snagu 1. 4.).

 

26. 2. - Neke američke grupe za praćenje ljudskih prava (među kojima i Helsinki Watch) kritikuju, u smislu prikrivanja, izveštaj administracije o stanju ljudskih prava u svetu u vezi 12 zemalja, među kojima je i Jugoslavija.

 

28. 2. - Kiro Hadži-Vasilev, lider SK iz Makedonije, kritikuje "intelektualce" koji kroz štampu "provociraju" partijsku vladavinu i traže višepartijski sistem.

 

7. 3. - Banka za međunarodna poravnanja (BIS) pristala dati pozajmicu od 500 miliona dolara SFRJ (300 miliona odmah, ostatak dobila 14. 9. - kratkoročni kredit za predah).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Vremeplov ... 1983....Prijatno .......

 

14. 2. - U Beogradu uvedeni bonovi za ulje, prašak za veš i kafu, mada je Ustavni sud to ocenio nelegalnim - daje se litar ulja i 150g ječmenice po osobi mesečno[5] (neke gradske opštine ih uvele 31. 1., bonovi za benzin uvedeni u celoj zemlji oktobra 1082).

 

15. 2. - Grupa od 23 Albanca, "markista-lenjinista", osuđena u Prištini na jednu do 14 godina zatvora zbog zavere za "republiku Kosovo".

 

17. 2. - Intervju šefa SKJ Mitje Ribičiča - potrebna strana pomoć:whistling: strožija kontrola nad štampom.

 

23. 2. - U Briselu ratifikovan trgovački i ekonomski sporazum Evropske ekonomske zajednice i SFRJ (parafiran 1980, stupa na snagu 1. 4.).

 

26. 2. - Neke američke grupe za praćenje ljudskih prava (među kojima i Helsinki Watch) kritikuju, u smislu prikrivanja, izveštaj administracije o stanju ljudskih prava u svetu u vezi 12 zemalja, među kojima je i Jugoslavija.

 

28. 2. - Kiro Hadži-Vasilev, lider SK iz Makedonije, kritikuje "intelektualce" koji kroz štampu "provociraju" partijsku vladavinu i traže višepartijski sistem.

 

7. 3. - Banka za međunarodna poravnanja (BIS) pristala dati pozajmicu od 500 miliona dolara SFRJ (300 miliona odmah, ostatak dobila 14. 9. - kratkoročni kredit za predah).

Jel ti znaš šta je bilo i ko je bio u Slavonskom brodu dok je drugarica Milka bila jednom nogom u Beogradu, a drugom u Zagrebu ?

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne znam. Sta je bilo? 

 

Mitja Ribičić....

Vidiš, glup vic, kao i ovi tvoji upisi. Šta misliš, ne sećamo se bonova za gorivo, nestašica...

Eto..mi ćemo (neki od nas) da se sećamo lepih stvari, a vi (neki od vas) nas stalno opominjite na te gluposti koje su se dešavale, i poenta priče, vi ste ispali pametni i otišli odavde, a mi glupi, zato što smo još uvek tu. Srećan ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...