Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

25 minutes ago, Div said:

Ako se dobro sećam, prvi su nekim štrajkom izvukli 1000 maraka u Sloveniji. Mašino. Da bih ođe?

Pa, nisu propali.

Ja sam znao, krajem osamdesetih, početkom devedesetih, da imam nerealno visoku platu, nije iz budžeta, naravno nisam je se odrekao, samo sam bio svestan da ču morati kad tad da vratim. Da sam odbio tada visoku platu, svejedno bih kasnije na ovaj ili onaj način vraćao.

Ne radi se uvek o nerazumevanju, nego, i u apsurdnim okolnostima se treba ponašati racionalno. Uzmi što ti se pruža.

 

 

 

Ovde se ne radi o tome da li si ti licno imao visoku platu ni da li si trebao da je vratis,  nego o razumevanju da je visoka plata iz budzeta, zajedno sa fri sopovima na svakom cosku u kojima si za dinare mogao da kupis Laki Strajk i video rekordere, bila bacanje kolaca pred sirotinju koja je upravo isplivala iz godine (1989) u kojoj je inflacija bila 100% a devize se kupovale do 25% skuplje od zvanicnog kursa. I da je takvo stanje na duzi rok bilo neodrzivo. I da je upravo zbog toga doba Ante Markovica, kojeg se sa setom secamo, bilo jedno veliko Potemkinovo selo.  

Edited by ObiW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Emigracija je valjda odlazak u neku drugu drzavu. Tvoj primjer selidbe iskljucivo vojnih lica unutar jos uvijek iste drzave ne predstavlja emigraciju, pogotovu ne iz ekonomskih razloga.

 

 

Vidi, ja stvarno nemam pojma o cemu ti pricas i kakvim ekonomskim razlozima, niti vidim da sam ja tako nesto pomenula. Emigracija u prvom postu je bila slovna greska, posto sam pricala o migraciji. 

Sto bi ti bilo potpuno jasno da si recimo odmah nakon toga procitao sledeci post gde se rec migracija pojavljuje jedno 3 puta.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Ukratko rečeno, trebalo je menjati društveno uređenje još brže. Priliku su dobili ljudi, da vode ove "države", koji su imali komunizam u kori velikog mozga. Jugoslavija, kao federacija, nikad u suštini nije ni bila federacija...nešto više od konfederacije i bezbroj jalovih dogovora. 

 

Ja se ne nih tu slozio u vezi brzine promjena. Mislim da je to trebalo sve malo sporije, znas ono, ozenis se na brzaka, kajaces se na tenane :classic_unsure: ili ko zurio, vrat slomio.

Naime narodu koji je zivio 45 godina u socijalizmu, odjednom bacis pred noge kao neku demokratiju, koja se momentalno zloupotrebila.

Prvo sto se uradilo je da su raspisani referendumi za nezavisnost, bez ikakvih dogovora, planova, sta sa federalnom imovinom, ambasadama, dugom, zajednickim bankama, preduzecima, sta sa vojskom, itd.

Vidimo koliko se Englezi natezu oko Brexita, ne zure ni jedni ni drugi, stalno se odgadja da se to sto bolje odradi. Da je i Evropa sacekala nekoliko godina sa priznanjima sigurno da bi bilo bolje, da se malo strasti smire, ljudi naviknu na neke nove realnosti.

 

1 hour ago, ObiW said:

 

“Tebi nije smetalo”. Ovi može da se tumači na dva načina, a oba su loša:

 

1. Ne smeta mi što je plata društvenog sektora nerealna. Jeste da to dolazi iz budzeta, i da za tako nešto realno nema para, ali neću da o tome razmišljam.

 

2. Nisam zavidan što je vozačima tramvaja dobro. Meni je svejedno dobro, njima je dobro, dobro je kad je svima dobro. Što bi razmišljao otkud pare, ima ko o tome misli.

 

Dragi Amigo, ovo je taj politički idiotizam o kome piše V. Arsenijević.

 

Ja sada zivim u Kanadi, vozaci gradskih autobusa imaju odlicne plate, benefite, sindikat. Gradski saobracaj ne moze da zivi od prodaje karata i subvencionisan je mnogo od strane grada. Da li su njihove plate realne, ko to zna, meni to ni ovde ne smeta.

Da li kolega Jasharevic ima realnu platu i benefite, vjerovatno nema, ali ni to mi ne smeta, mada bi trebalo po toj logici.

Jednostavno cak i da se slozim da je tako, to meni ne bi bio razlog da napustim zemlju u tom trenutku. 

 

15 minutes ago, Angelia said:

Vidi, ja stvarno nemam pojma o cemu ti pricas i kakvim ekonomskim razlozima, niti vidim da sam ja tako nesto pomenula. Emigracija u prvom postu je bila slovna greska, posto sam pricala o migraciji. 

Sto bi ti bilo potpuno jasno da si recimo odmah nakon toga procitao sledeci post gde se rec migracija pojavljuje jedno 3 puta.

 

OK

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Amigo said:

 

Ja se ne nih tu slozio u vezi brzine promjena. Mislim da je to trebalo sve malo sporije, znas ono, ozenis se na brzaka, kajaces se na tenane :classic_unsure: ili ko zurio, vrat slomio.

 

Ali, takođe se kaže i mnogo babica kilava deca... Nije bilo vremena za čekanje, krenulo se pomalo u promene, trebalo je brže...

 

 

Quote

Naime narodu koji je zivio 45 godina u socijalizmu, odjednom bacis pred noge kao neku demokratiju, koja se momentalno zloupotrebila.

Prvo sto se uradilo je da su raspisani referendumi za nezavisnost, bez ikakvih dogovora, planova, sta sa federalnom imovinom, ambasadama, dugom, zajednickim bankama, preduzecima, sta sa vojskom, itd.

 

Vidimo koliko se Englezi natezu oko Brexita, ne zure ni jedni ni drugi, stalno se odgadja da se to sto bolje odradi. Da je i Evropa sacekala nekoliko godina sa priznanjima sigurno da bi bilo bolje, da se malo strasti smire, ljudi naviknu na neke nove realnosti.

To je već proces "razdruživanja" i tada je već bilo kasno. Nakon Stambolića, Orlandića, kada su na vlast došli Milošević, Milo i Momo...već je bilo kasno. Isti slučaj je i sa Tuđmanom, Izetbegovićem. Milošević je računao na glas Bogića Bogićevića...poslednja šansa je bila ponuda Slovenaca za labavu Konfederaciju, a kad je i to propalo, počelo sa sa punjenjem "redenika"...ostalo smo videli.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Constantin said:

Tab1_BR1.png

Odlican tabelarni prikaz! Da takve su bile opcije. U politickom resenju, divergentni modeli, na  ekonomskom planu trzisna politika.

5 hours ago, zoran59 said:

 

Nista nije moglo utjecati na tvrdoglave nacionaliste ili lopove.

Nema sistema ili para koje Balkanci nece upropastiti. Nije im valjao socijalizam, pa sad vec 30 godina upropastavaju demokraciju. Razbucali su zajednicku drzavu, pa sada upropastavaju svaki svoju.

I kradu.

Evo, tri godina nakon silnih poplava i apela za pomoc, nitko ne zna (tj. nece objaviti) koliko je novcane pomoci skupljeno i kako je novac potrosen.

 

Zato mi je bzvz kad netko naglasava da se Yu odrzavala samo zahvaljajuci stranim kreditima - a nove samostalne drzavice su vec digle vise kredita i duzne su vise svaka posebno nego je citava Yu bila. I opet su nezadovoljni.

 

Usijane glave na sve strane. Apsolutno tacno...plus to sam i ja isto govorio od 2014. naovamo kuknjava, larma, skupljaj jauci, a posle toga nikom nista. Pojma ne znamo.

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 12:24 AM, Angelia said:

Sorry, ne mogu te nauciti sad na forumu kako se profilise publika jednog medija. Pricala sam i citaocima na netu, a ne slusaocima radija.

Ne mozes i ne treba. Nit je mesto i vreme. Tu mi apsolutno ne treba pomoc. Media & Audience su mi jos 98/99 bili izborna literatura.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

 

Ja sada zivim u Kanadi, vozaci gradskih autobusa imaju odlicne plate, benefite, sindikat. Gradski saobracaj ne moze da zivi od prodaje karata i subvencionisan je mnogo od strane grada. Da li su njihove plate realne, ko to zna, meni to ni ovde ne smeta.

Da li kolega Jasharevic ima realnu platu i benefite, vjerovatno nema, ali ni to mi ne smeta, mada bi trebalo po toj logici.

Jednostavno cak i da se slozim da je tako, to meni ne bi bio razlog da napustim zemlju u tom trenutku. 

 

 

 

Ono sto se dogodilo u Jugoslaviji 1990 se dogodilo preko noci... da je plata vozaca tramvaja i medicinske sestre sa 300 maraka skocila na 1000 maraka. 

 

Da li je tvom vozacu gradskog autobusa preko noci skocila plata sa 3000 na 9000 dolara? Bilo koje godine?

 

Kontas sada da to nije isto? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Janne240 said:

Ne mozes i ne treba. Nit je mesto i vreme. Tu mi apsolutno ne treba pomoc. Media & Audience su mi jos 98/99 bili izborna literatura.

Pa sto me onda pitas gluposti kako sam profilisala korisnike b92 portala, koji bi se pridruzili politickom forumu na istom portalu?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ObiW said:

 

 

Ono sto se dogodilo u Jugoslaviji 1990 se dogodilo preko noci... da je plata vozaca tramvaja i medicinske sestre sa 300 maraka skocila na 1000 maraka. 

 

Da li je tvom vozacu gradskog autobusa preko noci skocila plata sa 3000 na 9000 dolara? Bilo koje godine?

 

Kontas sada da to nije isto? 

Ono sto se dogadjalo u SFRJ je bila kupovina socijalnog mira, i to nije bilo samo preko noci. AM je bio ono zadnji pokusaj

 

Za one koji su probali da provuku tu pricu, nestasice u SFRJ od '83 pa do '87 nisu imale nikakve veze sa krizama ekonomije u svetu 70tih, nego kompletno sa neodrzivom ekonomijom SFRJ, smesno mi da i upotrebim izraz ekonomija sa onim sta se realno desavalo.

 

Uzimani su zajmovi, koji su onda pumpani u razne projekte za zaposljavanje, koji nisu imali nikakvog ekonomskog smisla. Kad god se neko seti kako mu je bilo lepo u tom periodu, treba da skonta da je ziveo na racun buducnosti, jednostavno je bilo neodrzivo. Hvaliti SFRJ kako nam je bilo lepse, a ne uzimati u obzir posledice, je jednostavno naivno i glupo.

Link to comment
Share on other sites

Ono sto se dogadjalo u SFRJ je bila kupovina socijalnog mira, i to nije bilo samo preko noci. AM je bio ono zadnji pokusaj

 

Za one koji su probali da provuku tu pricu, nestasice u SFRJ od '83 pa do '87 nisu imale nikakve veze sa krizama ekonomije u svetu 70tih, nego kompletno sa neodrzivom ekonomijom SFRJ, smesno mi da i upotrebim izraz ekonomija sa onim sta se realno desavalo.

 

Uzimani su zajmovi, koji su onda pumpani u razne projekte za zaposljavanje, koji nisu imali nikakvog ekonomskog smisla. Kad god se neko seti kako mu je bilo lepo u tom periodu, treba da skonta da je ziveo na racun buducnosti, jednostavno je bilo neodrzivo. Hvaliti SFRJ kako nam je bilo lepse, a ne uzimati u obzir posledice, je jednostavno naivno i glupo.

Kad su proćerdali ono što su pokrali posle rata, onda su došli zajmovi, zajmovi i klanje.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Kad su proćerdali ono što su pokrali posle rata, onda su došli zajmovi, zajmovi i klanje.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Naravno, kao sto rekoh "koga cemo sledeceg da opljackamo" - Tacherka je bila u pravu.

Link to comment
Share on other sites

Naravno, kao sto rekoh "koga cemo sledeceg da opljackamo" - Tacherka je bila u pravu.

Samo za informaciju, sada procenjuju ukradenu vrednost. Kad shvate koliko to ukradeno vredi odbiće da se uključe u Evropu, pošto nemaju od čega da vrate.

Pff

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vezano za EEZ i Yu uoci raspada ... mozda je i bilo neke ponude, medjutim mislim da je dosla prekasno - ako je i bilo nesto. 

Trebali su da ponude Jugoslaviji status posmatraca jos nakon Titine smrte , ali najkasnije do 1986- 87! Ipak su tada bili na vlasti "liberalni" komunisti - zvuci kao oksimoron, ali bili su ipak , za komuniste, najliberalniji koliko jedan komunista moze biti liberalan. Kada je "Cobe" isutirao Stambolica i dosao na vlast - sve je vec bilo kasno! 

Tadasnja EEZ je pokazala nedostatak vizije! To je cinjenica. Nije naravno kriva za raspad - ni direktno ni indirektno, ali je mogla puno da pomogne, da se bar "klanica" spreci! 

Slicno se EU ponasa i danas - time sto ne ubrzava proces pridruzivanja zemljama Zapadnog Balkana! Ne samo Srbiji- vec mislim da bi sve drzave : Srbija, C Gora, Sev Makedonija, Kosovo, Albanija i BiH trebale biti ekspresno primljene - najdalje do 2023/24!!!a dsa se Moldaviji i Ukrajini da status posmatraca - te da se i oni sto brze prime. U suprotnom - direktno guraju te zemlje u ruke Rusiji, Kini, Turskoj .... i njihovom uticaju! A to bi moglo i EU da se obije o glavu i to zestoko! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Darth Bane said:

Tadasnja EEZ je pokazala nedostatak vizije!

 

A sadasnja EU, sine Bane, ima drugaciju viziju. Mnogo idiotskiju od tadasnje.

 

Poznato je da je rusko spolovilo, poznatije u narodu kao gasovodna cevka, vec odavno duboko u evropskoj zadnjici, posebno nemackoj ....... eh, stari ljubavnici :heart:. Ako ovi ponekad i sruse neki turisticki avion sa 300 evropskih putnika ...... pa dobro, boze moj, svako gresi, popio malo vise votke komandant baterije, ljudi smo, a i stiglo naredjenje iz Krmelja. Nije to lako dokazati ...... (eno na Youtube i kamion i raketa). Treba im verovati da nece vise. Obicno se za neke druge koji ruse avione kaze da su teroristi. Sto i jesu. Ovi nisu.

 

A evo onomad citam kako zdruzena Evropa veruje Iranu i iranskim mulama, ali ne veruje Trumpu dushmaninu, te trguju sa ajatolasima nekom novom valutom ....... mudzahedin-euro-koinom. :roflmao: Nece kazu da trguju u jevrejskim parama ....... mrskim dolarima.

 

Ja se samo kao visedecenijski korisnik psihoaktivnih supstanci pitam ......... braco iz Brisela, ko vam je diler? :thumbup: 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ObiW said:

Ono sto se dogodilo u Jugoslaviji 1990 se dogodilo preko noci... da je plata vozaca tramvaja i medicinske sestre sa 300 maraka skocila na 1000 maraka. 

 

Ne mogu da komentarise ovo, jer nemam podatke, niti sam ih ikada imao, niti me je to interesovalo u te detalje. Cisto sumnjam da je to bio skok sa 300 na 1000, al hajd nek ti bude.

 

15 hours ago, ObiW said:

Da li je tvom vozacu gradskog autobusa preko noci skocila plata sa 3000 na 9000 dolara? Bilo koje godine?

 

Kontas sada da to nije isto? 

 

Oni su to namjestili ko zna kada, sustina je da su subvencionisani od drzave, sto je tebi smetalo, a smeta nekima i ovde, meni ne smeta ni ovde, ni tamo. Javni prevoz predstavlja drustveni standard, a meni je to bitno.

Tebi su smetale takve stvari, napustio si zemlju, otisao u Ameriku, ostvario svoj san, srecan i zadovoljan, to je najvaznije.

Ja sam otisao jer sam morao zbog nekih drugih stvari, utisci su mi, onako, ne mogu da kazem da je lose, dobro je, nisam se lose ni snasao, ali bi radije izabrao kada bi to moglo, da nije bio rat i da sam nastavio sa zivotom tamo, medju svojim ljudima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amigo said:

 

Javni prevoz predstavlja drustveni standard, a meni je to bitno.

Tebi su smetale takve stvari, napustio si zemlju, otisao u Ameriku...

 

 

Iz cele ove price o podizanju plata za drustveni sektor preko noci ne za 10% ili 20% ili 25%... vec za 300%... ti si samo ukapirao da je meni smetao drustveni standard pa sam zato otisao u Ameriku?

 

Jok more, otisao sam u Ameriku zato sto sam video da je najbolje sto umemo da uradimo u tom trenutku je da zivimo na veresiju (Ante Markovic), a najgore sto umemo je da se pobijemo (rekao Sloba i vise navrata). I ja sam uradio isto ono sto je i svaki malo bolji fudbaler Prve lige u to vreme radio kad napuni 26. godina... otisao da igram za ozbiljni klub za ozbiljne pare.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...interesantna je tabela koja prikazuje stavove pojedinih republika.Mogu

samo reći da su stavovi Slovenije i Hrvatske istovjetni ako se zna da su 

u drugoj polovici 90.-te nastupale zajednički i predložile,kolokvijalno,

konfederalni sporazum.Taj slovensko -hrvatski prijedlog pod nazivom

Nacrt ugovora o jugoslavenskoj konfederaciji-savezu jugoslavenskih

republika,objavljen je 12.listopada 1990. u zagrebačkom Vjesniku.

Ono što pada u oči su stavovi vojske.Nemam pojma u kojoj državi

vojska ima neke političke stavove,ili je neki politički faktor.

Tek nakon toga dolazimo do nekih interesa EZ/EU plesa milijardi i navodnog

nuđenja pridruženog članstva.Tu valja uzeti u obzir kontekst vremena.I Amerima

i EU/EZ prvenstveni interes je bio raspad SSSR,jer od 12 sastavnica 4 su imale atomsko

oružje.Zbog toga se nije želio kaotičan raspad.Usput se pratila i situacija u Jugoslaviji.

Čim je SSSR krenuo prema ZND,i ovo drugo je bio manji problem.

Nakon toga dolazi evropska trojka i u neformalnom razgovoru nudi pridruženo članstvo

i lovu,Tu opet valja imati u vidu što je do tada  odradio AM i što je namjeravao još 

učiniti.

AM je po dolasku na čelo vlade.Brzo su napuštene glavne odredbe o društvenim dogovorima

i samoupravnom sporazumima kao glavnim institutima gospodarskog života.Uspio je

smanjiti troznamenkastu inflaciju i postojale su naznake o smanjenju vanjskog duga..

Stabilizirana je vrijednost dinara,Počela je privatizacija i mogle su se uočiti neke naznake kretanja 

prema tržišnoj ekonomiji.

U svojim daljnjim planovima AM je imao namjeru uvesti:

-ravnopravnost svih oblika vlasništva,prvenstveno naći titulara društvene imovine

-uvođenje tržišta kapitala i rada umjesto dogovorne ekonomije,društvenog planiranja,

kreditnog odnosa i monopola na radno mjesto

-podijeliti nadležnosti između monetarne i fiskalne sfere

-uspostaviti pravnu državu podjelom na zakonodavnu,izvršnu i sudsku itd.

Sve su to velike reforme za koje treba lova i otuda ples milijardi,a sprovođenjem  tih reformi

Jugoslavija bi se približila EU/EZ.No,AM je smatrao da navedene reforme,koje bi otvorile put,

pluralizmu vlasništva,otvaraju same po sebi i put političkom pluralizme,i tu je griješio.

Smatrao je da gospodarske reforme mogu riješiti političke i nacionalne probleme.

Osobno mislim da je radio dobro ali i da je došao prekasno.

I sad,da malo špekuliram,kao što veli plavi golub,što bi bilo da je bilo.

Po mom mišljenju zadnji čas da se spasi Jugoslavija je bio kad je umro najveći sin

naših naroda.Da je bilo vizije,hrabrosti,znanja i da je tada bio jedan AM uz kojeg bi 

bilo i političke podrške za ovakove reforme možda bi i Jugoslavija,kao Portugal i

Španjolska koji su se tih godina riješili diktatora,1986. ušla u EU/EZ.

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mladenvzz said:

I sad,da malo špekuliram,kao što veli plavi golub,što bi bilo da je bilo.

Po mom mišljenju zadnji čas da se spasi Jugoslavija je bio kad je umro najveći sin

naših naroda.Da je bilo vizije,hrabrosti,znanja i da je tada bio jedan AM uz kojeg bi 

bilo i političke podrške za ovakove reforme možda bi i Jugoslavija,kao Portugal i

Španjolska koji su se tih godina riješili diktatora,1986. ušla u EU/EZ.

 

Nije problem da se Jugoslavije nije spasila, nego sto se nisu spasili ljudi koji su tu zivjeli i koji jos uvijek zive. Sad ce neko reci, ja zivim bolje nego prije, no neki opsti podaci govore da unistenje Jugoslavije nije rjesilo nikakve zivotne probleme, cak ih je pogorsalo.

 

Iz  Hrvatske koja je usla u EU ljudi odlaze, Bosna i Hercegovina ima vise stanovnika u inostranstvu nego unutar svojih granica, Srbija se takodje iseljava, znamo kako je, dalje sto juznije to tuznije, Crna Gora privatna drzava, za Sloveniju ne znam mnogo, moja zena ima neku rodbinu tamo, mozemo reci nije lose.

Dakle mogao bih takodje reci da je bilo vizije i malo strpljenja moglo se uci u EU/EZ i tih devedesetih godina i to bez tih nepostojecih milijardi, nego sa vlastitom pameti. 

Morao bih da napomenem da je Evropa vjerovatno potrosila vise para poslije nego stp je eventualno trebala tada.

 

Ovako je bilo raspolozenje 1990 godine u Sarajevu.

 

 

U Zagrebu je takodje bilo ovo, ali opet mislim da se i to moglo prevazici.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, mladenvzz said:

 

Po mom mišljenju zadnji čas da se spasi Jugoslavija je bio kad je umro najveći sin

naših naroda.Da je bilo vizije,hrabrosti,znanja i da je tada bio jedan AM uz kojeg bi 

bilo i političke podrške za ovakove reforme možda bi i Jugoslavija,kao Portugal i

Španjolska koji su se tih godina riješili diktatora,1986. ušla u EU/EZ.

 

 

Ne bas tada, jer nam je tada bilo dobro a nisamo znali da smo pred bankrotom pa nagli rez ne bi naisao na dobar prijem u javnosit. Bolji momenat bi bio posle Milke Planinc, umesto Branka Mikulica. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je to mit, da bi Juga usla u EU po nekom ekspresnim modelu. Njoj bi eventualno bila ponudjena " stap i sargarepa" - ali cisto sumnjam da bi se to desilo pre 2004 , kada su primljene u paketu i Poljska, Ceska itd vecina istocnoevropskih zemalja. 

I opet bi izbila klanica, jer je zemlja vec bankrotirala! Takodje bismo imali privatizacije, zatvaranje nerentabilnih predizeca itd. Opet bi neki picvajz izbio, mozda ne 1991 vec ... recimo 1993/94?!

Jednostavno, drzava je bila u velikim dubiozama, ne samo ekonomskim vec i politickim. Dezintegracioni faktori su bili jaki jos od 1974. Slobo je tu samo ubrzao proces - on je bio taj " slon u staklari". Jedino sto se moglo spreciti krvoprolice da su liberalnije snage u Srbiji odnele pobedu. Ali sada kada vratimo film, cim je Slobo "uzjahao" 1987 godine - sve je vec bilo gotovo! 

Link to comment
Share on other sites

Pa svakako bi morali da odradimo privatizaciju i gomilu reformi da bi ušli u EU. Realno mogli smo mi ući i 80-ih ali komunisti nisu hteli ni da menjaju sistem zatvorene ekonomije i zato je to bilo nemoguće.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Ako se poredi razvoj socijalizma u Kini i Jugoslaviji - Srbiji, tehnoloski i ekonomski razvoj doveli su Kinu u vrh svetskog sistema. Srbija je dezintegracijom Jugoslavije izgubila svaki ravnopravniji tretman u tom smislu, pa je projekcija razvoja u tom pravcu takodje nemoguca po tom modelu iako je vec uveliko tranzicijom uveden konkurentan ekonomski sistem-kapitalizam kao i parlamentarna demokratija. Buducnost nikako da pocne osim ako radikalnim reformama ne uhvatimo taj prikljucak.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...amigo,mislio sam više se ne javljati na ovu temu,pogotovo ne pisati

o raspadu Jugoslavije.Vidim da pišeš napamet,bez elementarnog znanja

o situaciji kakva je vladala krajem osamdesetih pa i devedesete.

Slovenska parola "Europa zdaj" je lansirana,koliko se sječam 86.ili 87. u

Mladini,i tada se to odnosilo na Jugoslaviju.To nije našlo odjeka u ostatku

države,osim,djelomično u Hrvatskoj.Tek u kampanji za referendum o samostalnosti

ta parola je počela vrijediti samo za Sloveniju.U Hrvatskoj je to počelo tek kad se

probudila iz duboke šutnje,intenzivno pred prve izbore.Ostale republike još uvijek

su bile u samoupravnom socijalizmu,pogotovo sedma republika(JNA).Kasnije,

Hrvatska je samo slijedila Sloveniju,i nitko više.

U EU problem migracije ili emigracije ima 12 država,zato je to u ovom sazivu dat

prioritet.Ako promatraš EU kao područje koje omogučuje slobodan protok ljudi,

kapitala,ideja onda je sasvim normalno da ljudi odlaze gdje smatraju da će bolje

živjeti.Hrvatska ima jedan rigidan zakon o strancima koji teško dozvoljava doseljavanje.

Osobno mislim da bi Hrvatska trebala otvoriti svoje granice,i tek tada bi se moglo

govoriti  da se stanovnici uče živjeti sa drugima i drugačijima.

U par navrata sam bio u Kanadi kod šogora.Prvo u Vinipegu a kasnije u St.Catharines

(negdje u tvojem susjedstvu).To ti je cca 10000 km,takve razdiljine u EUnemaš.

Onaj klip sa nereda na utakmici,bolje da nisi stavio.Ti neredi su u doba bezvlađa,stara vlast

više ne funkcionira(komunistička)a nova još nije uspostavljena.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...