Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Nisam imao ni komodor ni spektrum, niti me je to mnogo interesovalo. Sve skupa sam mozda 5-6 puta igrao neke igrice na oba sistema.

Cak i na faksu kada smo ucili Fortran nisam nikada otisao da provjerim kod na racunari, cini mi se neki Vox je bio tada, nesto se radilo sa tim karticama, posto nisam isao ne znam ni kakva je to bila procedura.

Poslije igrom slucaja dobijem prvi posao i kazu mi ti ces da radis za kompjuterom :classic_biggrin: takvo vrijeme bilo, ali nisam dobio svoj kompjuter, pa sam morao da se guram na nekom zajednickom XT 20 mhz, gdje sam poceo da ucim prvo Cobol, pa DOS i onda mi je to postala profesija. Sto bi rekli sudbina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Amigo said:

Nisam imao ni komodor ni spektrum, niti me je to mnogo interesovalo. Sve skupa sam mozda 5-6 puta igrao neke igrice na oba sistema.

Cak i na faksu kada smo ucili Fortran nisam nikada otisao da provjerim kod na racunari, cini mi se neki Vox je bio tada, nesto se radilo sa tim karticama, posto nisam isao ne znam ni kakva je to bila procedura.

Poslije igrom slucaja dobijem prvi posao i kazu mi ti ces da radis za kompjuterom :classic_biggrin: takvo vrijeme bilo, ali nisam dobio svoj kompjuter, pa sam morao da se guram na nekom zajednickom XT 20 mhz, gdje sam poceo da ucim prvo Cobol, pa DOS i onda mi je to postala profesija. Sto bi rekli sudbina.

Eh, Cobol sam koristio u BIP-ovom racunskom centru na Unisisu za obradu podataka od komercijale, a PL/M iz koga su se BASIC i  DOS razvili je bio standard jos `70-ih.:classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kada su se ta cuda pojavila, ja sam vec bio mator, na studijama, video igre nisu imale tu privlacnost kao neki drugi oblici provoda. Onda  su klinci porasli dovoljno da imaju razne konzole sa igrama, e tu sam se ja uhvatio jedno vreme za iste. Secam se dodje zena kuci sa dezurstva u ponoc a mi picimo Medal of Honor, pa nas sve razjuri u krevet. Nije me to dugo drzalo, mozda par godina i onda mi je dosadilo. Sada jedino sto igram je sah protiv kompijutera dok letim ili zujim na aerodromu. Danas kada odem u Costco povremeno prodjem kroz deo sa igrackama i pomislim , sta bi dao da sam imao 10% toga kada sa bio dete. Covece, makete automobila,kola na baterije za decu, kajaci ...

Jednina steta je u tome sto danas klinci bulje u telefon , umesto da se igraju sa tim igrackama

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2022 at 6:03 PM, Kronostime said:

 

Psovao me rahmetli babo sto ne premestim radio na neku normalnu stanicu - a ja "downloadujem"  Saboteur 2 na TDK Chrome Dioxid II za ZX Spectrum i ne dam da niko pridje anteni na stubu dok se snima.

Eh, mladosti, ubise torenti neizvesnost,,,,,,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moze objasnjenje za nas mladje, kako ide download preko radio antene???

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Redstar0356 said:

Moze objasnjenje za nas mladje, kako ide download preko radio antene???

 

Jednostavno. Sve ono što bilo dostupno na kasetama, tj. igre ili programi, zapravo je bio audio-zapis. Ako si hteo da kopiraš igru od nekoga, dovoljno je bilo presnimiti kasetu. Što se tiče ovog metoda, princip je bio isti - emitovan je taj zvučni zapis, a dovoljno je bilo da snimaš kao da je u pitanju i neka obična pesma. Evo kako je izgledao taj zvuk:

 

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

E jebiga sad mi je zao sto sam manje-vise propustio Spectrum i C64 eru. :classic_sad:

U stvari negde 1990-91 sam se popalio da kupim Amiga 500, ali raspade se SFRJ, tako i moji snovi o tome.

I onda negde oko godine 2000 dobijem ja taj racunar za dzaba, dao mi ga neki Kanadjinin sto je radio sa mnom, medjutim prosao voz, zena me napade da dovlacim smece u kucu, onda ga prebacim u garazu i poslije je zavrsio u Goodville

 

img_2443.jpg?w=1568

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Po spektrumu verovatno :lol_2:  Evo šta mi je u emulatoru na PC, koga doduše nisam startovao... ne znam, odavno, ali to sam najvise voleo da cepam svojevremeno, pa neka ih u arhivi  :lol_2:

 

spacer.png

 

 

 

 

Kako dobit` igru Hobit?

Tolkina u sake i citaj!

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Amigo said:

E jebiga sad mi je zao sto sam manje-vise propustio Spectrum i C64 eru. :classic_sad:

U stvari negde 1990-91 sam se popalio da kupim Amiga 500, ali raspade se SFRJ, tako i moji snovi o tome.

I onda negde oko godine 2000 dobijem ja taj racunar za dzaba, dao mi ga neki Kanadjinin sto je radio sa mnom, medjutim prosao voz, zena me napade da dovlacim smece u kucu, onda ga prebacim u garazu i poslije je zavrsio u Goodville

 

img_2443.jpg?w=1568

Mogao si da kažeš nije to smeće, to je investicija, jer ovo ima za 20 godina da bude muzejski eksponat :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 9:40 AM, DJ_Vasa said:

 

Jednostavno. Sve ono što bilo dostupno na kasetama, tj. igre ili programi, zapravo je bio audio-zapis. Ako si hteo da kopiraš igru od nekoga, dovoljno je bilo presnimiti kasetu. Što se tiče ovog metoda, princip je bio isti - emitovan je taj zvučni zapis, a dovoljno je bilo da snimaš kao da je u pitanju i neka obična pesma. Evo kako je izgledao taj zvuk:

 

A za one koji su zeljeli samo da uzivaju u zvuku, bez download-a: 

 

RANDOMIZE USR 1331

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Janne240 said:

Imali smo neki zeleni gumirani bas taj miris gume ispod tekstila kad se presusi na suncu.

Ja sam imao plavo-crveni....pošto su me niški vatrogasci-ronioci navukli na ronjenje, bio mi je od izuzetne važnosti kad potrošim bocu da je stavim na dušek i dopelam do obale. Jednom sam se zajebo, doduše prvi put, da se vraćam do obale s praznom bocom....beše čupavo, dušu sam ispustio. Ni peraja od metar ipo nisu pomagale, duša u nosu, a bio sam 200-300 metara od obale.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
14 hours ago, Dragan said:

Milena Šiškin

...da ne kvarimo temu tamo...ja sam ubeđena  da je muškarac bio voditelj, ovo mi je potpuno nepznato ime i prezime...

Nekakav sličan izbor muzike je radila Dina Čolić, al popodne, subotom ili nedeljom, nisam sigurna...čak sam zaboravila i ime emisije.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

...da ne kvarimo temu tamo...ja sam ubeđena  da je muškarac bio voditelj, ovo mi je potpuno nepznato ime i prezime...

Nekakav sličan izbor muzike je radila Dina Čolić, al popodne, subotom ili nedeljom, nisam sigurna...čak sam zaboravila i ime emisije.

Najlepsa kolena bivse Jugoslavije. 😁

Vodila je neke intervjue na TV. Ne secam se vise imena emisije, ali njenih kolena ...

tfOk9kqTURBXy85NzQzODI4NjlhOWU5NDk3NDcyM

 

Ni ja se ne secam ko je vodio emisiju.

Komentari na tweeteru kazu da je najavu radila Milena Šiškin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...