Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

5 minutes ago, urosg3 said:

Našao ga
maxresdefault.jpg
a1W4mrD_460swp.webp
 

Gornja slika je konvertor kanala, a donja stabilizator napona.

Ono o cemu se prica je

colorama-stakleni-filter-boji-tv-ekran-s

Staklo koje se postavljalo ispred crno-belog televizora i simuliralo sliku u boji.

Kad smo vec kod televizora u boji:

 

remote.jpg.ashx?width=500&height=500&for

 

RIZ Akvarel, radjen po Telefunkenovoj licenci......

Koliko sam filmova pogledao preko video rekordera na njemu, koliko sam igrica preko ZX Spectruma odigrao na njemu....

Kupljen 1978 - otisao u vecna elektronska lovista 2006 bez ijednog kvara!

:default_coffee:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Constantin said:

Ima li nešto da EI nije pravio ?

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Strucnjake koji bi imali mooda i ucestvovali svih ovih godina  zajedno sa Institutom Mihajlo Pupin na poslovima koji donose nove.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Constantin said:

Ima li nešto da EI nije pravio ?

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Ei se lepo držao skoro do kraja do 1991. Ei akustika čak i držala korak. Najduže je radila, koliko se sećam, industrija lampi i ekrana, njih je Philips kupovao za rendgen aparata, ali i to su sankcije ubile...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantin said:

Ima li nešto da EI nije pravio ?

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Videorekorder nikada nije usao u masovnu proizvodnju, mada su ga najavljivali Nis kao i i Iskra . Pricalo se i o satelitskim antenama ali mislim da i taj projekat nikada nije zaziveo.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

Našao ga

a1W4mrD_460swp.webp
 

Stabilizator, samo zuti (zuto beli, ne secam se marke) je bio dosta dugo u kuci, monofazna struja....inace jednom sam zamalo poginula od istog kad sam imala oko 4-5 godina, ja se toga secam samo zato sto je to jedini put u zivotu kad me otac isprasio po pozadini, u stvari jedini put da je praktikovao takvo kaznjavanje. 

 

Kroz proreze si mogao da vidis unutra kao varnice (nemam pojma zasto) i ja kao buduci elektronicar, odlucim da uzmem babine igle za pletenje i da gurnem kroz procep da vidim sta to svetluca :lol_2: Tata kaze da mu je bilo sumnjivo sto sam tako tiha dok se igram, pa ustane sa kauca da vidi sta ja to radim....kaze zivot sam mu skratila kad je video da ja iglom pokusavam da pipnem to sto svetluca.

 

 

Edit: babine igle su bile onako roze, I veceg premera, za zimske dzempere, pa sam se ja mucila barem 20 minuta da ih uguram, zato je tata primetio da nesto nije u redu. Ali s obzirom da sam sa 2 godine ugurala viljusku u uticnicu, lepo se protresla I rekla "zish", u ranom zivotu sam naucila da ne guras stvari u svaku rupu 😁

 

Edit 2: sta god da od ovog deluje cudno, baziram se na secanju jako malog deteta, inace prica o viljuski i uticnici je prica mojih roditelja, ja se toga ne secam. Tako da - mozda me secanje vara, ali nisam zaboravila da me tata dobro isprasio za guranje igle :lol_2:

Edited by Angelia
  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kronostime said:

Koliko sam filmova pogledao preko video rekordera na njemu, koliko sam igrica preko ZX Spectruma odigrao na njemu....

Kupljen 1978 - otisao u vecna elektronska lovista 2006 bez ijednog kvara!

:default_coffee:

Hobit, Atic Atac, Džet Set Vili najviše i još par drugih. Sva tehnika je bila iz Niša konverter sa slike, tv i mislim neki tamno sivi stabilizator težak kao đavo.

 

5 hours ago, urosg3 said:

 Ei akustika čak i držala korak.

Ja sam imao HSR 70, brat od strica HSR 140. Gramofon je bio suva Tosca što će reći bez pojačala. Slušao sam tu i tamo neke Sansui, Yamahe i slično ali nisam osetio da su nešto bolji, naprotiv. E sad da li je stvarno bilo tako ili zato što nemam sluha je drugo pitanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Stabilizator, samo zuti (zuto beli, ne secam se marke) je bio dosta dugo u kuci, monofazna struja....inace jednom sam zamalo poginula od istog kad sam imala oko 4-5 godina, ja se toga secam samo zato sto je to jedini put u zivotu kad me otac isprasio po pozadini, u stvari jedini put da je praktikovao takvo kaznjavanje. 

 

Kroz proreze si mogao da vidis unutra kao varnice (nemam pojma zasto) i ja kao buduci elektronicar, odlucim da uzmem babine igle za pletenje i da gurnem kroz procep da vidim sta to svetluca :lol_2: Tata kaze da mu je bilo sumnjivo sto sam tako tiha dok se igram, pa ustane sa kauca da vidi sta ja to radim....kaze zivot sam mu skratila kad je video da ja iglom pokusavam da pipnem to sto svetluca.

 

 

Edit: babine igle su bile onako roze, I veceg premera, za zimske dzempere, pa sam se ja mucila barem 20 minuta da ih uguram, zato je tata primetio da nesto nije u redu. Ali s obzirom da sam sa 2 godine ugurala viljusku u uticnicu, lepo se protresla I rekla "zish", u ranom zivotu sam naucila da ne guras stvari u svaku rupu 😁

 

Edit 2: sta god da od ovog deluje cudno, baziram se na secanju jako malog deteta, inace prica o viljuski i uticnici je prica mojih roditelja, ja se toga ne secam. Tako da - mozda me secanje vara, ali nisam zaboravila da me tata dobro isprasio za guranje igle :lol_2:

Od malih nogu si bila problem, Andjo. :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Cyrus Smith said:

Hobit, Atic Atac, Džet Set Vili najviše i još par drugih. Sva tehnika je bila iz Niša konverter sa slike, tv i mislim neki tamno sivi stabilizator težak kao đavo.

 

Ja sam imao HSR 70, brat od strica HSR 140. Gramofon je bio suva Tosca što će reći bez pojačala. Slušao sam tu i tamo neke Sansui, Yamahe i slično ali nisam osetio da su nešto bolji, naprotiv. E sad da li je stvarno bilo tako ili zato što nemam sluha je drugo pitanje.

HSR 140 je mogao da opsluzi manju diskoteku, kad se setim onih ogromnih kutija.. Jos i danas su EI lampe na ceni kod hifi fanatika.

Link to comment
Share on other sites

Ti resiveri su bili kopija Grundigovih RTV serije,  u svakom slucaju imali su odlican zvuk i trajali su vecno. Najcesce su otisli u smece jer su ljudi prestali da ih koriste i posle XX godina  im se osuse kondenzatori. Ja sam tokom prosle godine iz dosade restaurirao neke stare kasetofone i mini linije koje sam pokupio od poznanika. Uvek me zaboli kada vidim da takve kvalitetne stvari zavrse na otpadu.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam još uvek HSR 160, završiće na Kosmaju. Lepo radi sve ove decenije ali ga je vreme pregazilo.

Ja sam imao izvesnu kolekciju svih HSR-ova i nekako mi se najviše dopada ono što je imao HSR 48....istini za volju najviše je tu bilo Telefunkena, ali je zvuk bio strava. Sa deckom i g amofonom, Tehniksovim, sve je bilo za uživanje. Ostade mi žal za nekim dobrim magnetofonom...nego videćemo, nije još sve gotovo.

 

Inače....u "Naučno tehnološkom parku" u Nišu, u toku je izložba svih EI proizvoda...

 

https://www.muzejisrbije.rs/2021/05/13/naucno-tehnoloski-park-nis-2021/?pismo=lat

 

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Constantin said:

Ja sam imao izvesnu kolekciju svih HSR-ova i nekako mi se najviše dopada ono što je imao HSR 48....istini za volju najviše je tu bilo Telefunkena, ali je zvuk bio strava. Sa deckom i g amofonom, Tehniksovim, sve je bilo za uživanje. Ostade mi žal za nekim dobrim magnetofonom...nego videćemo, nije još sve gotovo.

 

Inače....u "Naučno tehnološkom parku" u Nišu, u toku je izložba svih EI proizvoda...

 

https://www.muzejisrbije.rs/2021/05/13/naucno-tehnoloski-park-nis-2021/?pismo=lat

 

Jao jeste, zvuk je stvarno odličan, pogotovo za to vreme. Posle me razmazio Bang & Olufsen ali za to doba mooožda malo srednjaci da su bolje definisani, ali hej pričamo o kasnim 70. i tehnologiji tog doba.
Imao je i DDR zavidno kvalitetnu HIFI tehnologiju RFT Robotron na primer.
Inače više kao ukras sad čuči:
 

Spoiler

ZdolEaI.jpg

 

Edited by urosg3
slika
Link to comment
Share on other sites

Verovali ii ne, kolor televizor Mediana Ei Niš, koji je moja porodica kupila 1081. godine, i dalje je u funkciji. Televizor smo poklonili jednom komšiji u doba Ante Markovića, a nedavno sam u gradu video njegovog sina. Obojica su završili ETF i vole vintage uređaje. Njegov sin mi je pokazao fotografiju vikendice koju je nedavno sređivao, tj. sliku dnevne sobe koja je namerno uređena u stilu SFRJ i ugledao sam svoj stari televizor. Pitao sam ga dva puta da li je TV onaj koji mislim da jeste, na šta je odgovorio potvrdno. TV ima Philipsovu katodnu cev, a kako čovek tvrdi, bilo je samo nekoliko sitnih kvarova za više od 30 godina koliko televizor nije kod mojih roditelja. Sećam se kako sam na njega priključivao VHS video, ZX Spectrum i kako sam gledao sadržaje koje i sada pamtim, ali i da sam na TV gledao kao na poslenji krš kada ga je zamenio neki savremeniji TV zapadne proizvodnje. Jeste da bi me danas mrzelo da ustajem i pojačavam/stišavam zvuk ili menjam kanale, ali poželeo sam da mi se televizor vrati. Možda je bio tehnički zaostaliji od ostalih televizora tog doba, možda sam ga i gledao sa prezirom, ali danas bih voleo da mi se vrati sa svim tadašnjim sadržajima bar na jedan dan.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:


Imao je i DDR zavidno kvalitetnu HIFI tehnologiju RFT Robotron na primer.

Robotron je bio vrlo ozbiljna firma, bavio se proizvodnjom takvih stvari kao sto su mainframe i usmereni radio uredjaji  za ceo VU. Jedan od mojih profesora  je nekoliko puta bio u Drezdenu u okviru neke razmene i secam se da je pricao kako je 90% proizvodnje pokradeno iz Zapadne Nemacke . Televizori i kucni aparati su im vise bili maska.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ_Vasa said:

Verovali ii ne, kolor televizor Mediana Ei Niš, koji je moja porodica kupila 1081. godine, i dalje je u funkciji. Televizor smo poklonili jednom komšiji u doba Ante Markovića, a nedavno sam u gradu video njegovog sina. Obojica su završili ETF i vole vintage uređaje. Njegov sin mi je pokazao fotografiju vikendice koju je nedavno sređivao, tj. sliku dnevne sobe koja je namerno uređena u stilu SFRJ i ugledao sam svoj stari televizor. Pitao sam ga dva puta da li je TV onaj koji mislim da jeste, na šta je odgovorio potvrdno. TV ima Philipsovu katodnu cev, a kako čovek tvrdi, bilo je samo nekoliko sitnih kvarova za više od 30 godina koliko televizor nije kod mojih roditelja. Sećam se kako sam na njega priključivao VHS video, ZX Spectrum i kako sam gledao sadržaje koje i sada pamtim, ali i da sam na TV gledao kao na poslenji krš kada ga je zamenio neki savremeniji TV zapadne proizvodnje. Jeste da bi me danas mrzelo da ustajem i pojačavam/stišavam zvuk ili menjam kanale, ali poželeo sam da mi se televizor vrati. Možda je bio tehnički zaostaliji od ostalih televizora tog doba, možda sam ga i gledao sa prezirom, ali danas bih voleo da mi se vrati sa svim tadašnjim sadržajima bar na jedan dan.

1081 😄 razumeli smo.

 

Mi smo imali prvi kolor TV u kraju, dolazili ljudi da gledaju novogodisnji program, I prvi zamrzivac. Mislim, u kraju, prvo kraj se zove Samac, to je s kao srbija, a sire selo ima max 1000 -2000 stanovnika, znaci prvi u kraju je velika riba u maloj bari. Ali nismo bili nista posebno nego je tata radio privatno za "clanove partije" pa je umesto para ponekad dobijao cudne bonove I usluge. Kompenzacija, ne?

 

Ali posto je struja bila ocajna, nismo bas nesto uzivali te proizvode.

 

Nemam pojma gde je taj TV zavrsio.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...