Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

44 minutes ago, Klotzen said:

 

Pre par godina sedim u kafiću i ne znam šta da naručim uz kafu i kažem "Jupi". Konobar, oko 25. godine me gleda "belo" ja ne razumem šta hoće. Na kraju me pita onako ko da se izvinjava "A šta vam je to ?" a ja se mislim jel me ovaj zeza ili šta ? A onda drugar uleće u "kadar" i kaže "donesi mu fantu" 🙂

 

Posle smo se par meseci sprdali na moj račun. Ja to retko pijem tako da iako sam znao za fantu nije mi bilo ni na kraj pameti da se to više ne zove Jupi.

Ja kad sam bio mali neko me napalio da je Jupi akronim od Jugoslovensko piće. Do dan danas nisam siguran jel` me ložio ili nije 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne pijem gazirane sokove vec barem 15-20 godina, ne secam se tacno kad sam prestala, i sad ne mogu ni da zamislim sebe da popijem nesto, bilo Koka Kola, pepsi.... od tih ex-yu nostalgicnih stvari, neko vreme su se drzali Plazma i Eurokrem, i izgubili bitku. Jedino sto je ostalo da moram da uzmem kad sam u Sr je Smoki :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Ocajni kolutici su bili prihvatljivi kad se rastope u vodi i napravi neka kaša s njima...a iz SDO najjace su bile one table od suvog grozdja i smokve, ono ko prezvace ni zubi u konja mu ne bi smetali. Dvopek je bio da se ukuca ekser u suvu camovinu, a caj u prahu bio je jaci od soda bikarbone. Ipak razmenjivao se govedji narezak za pastetu, a valjao je i onaj pasulj u masti vise od rizibizija. Imali smo i bombone nesto kao dekstroza...to nije bilo lose.

Edited by Janne240
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mladenvzz said:

...vi koji pišete o piću "jupi" dali se sječate,ili,dali ste čuli o reklami za "jupi" i o prekrasnoj Ani Saso

Nije Jupi Ana Saso je reklamirala Pipi sok. I još se prodaje Pipi 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

...na stranu pipi ili jupi(uroš,ponovno si me ispravio) pa i Ana Saso,ali,dali ste znali da su koze stavljene izvan zakona.Naime,krajem četrdesetih godina donešen je zakon o zabrani držanja koza.Koliko čitam,od otprilike 3 miliona koza za nekoliko godina je to spalo na 300 tisuća i nije se oporavilo do današnjih dana.Ovaj zakon nikada nije povučen,ali se onako,prešutno,nakon desetak godina prestao primjenjivati.

...da li se sječate:

-svako jutro jedno jaje

organizmu snagu daje

Agrokokaaaaa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mladenvzz said:

...na stranu pipi ili jupi(uroš,ponovno si me ispravio) pa i Ana Saso,ali,dali ste znali da su koze stavljene izvan zakona.Naime,krajem četrdesetih godina donešen je zakon o zabrani držanja koza.Koliko čitam,od otprilike 3 miliona koza za nekoliko godina je to spalo na 300 tisuća i nije se oporavilo do današnjih dana.Ovaj zakon nikada nije povučen,ali se onako,prešutno,nakon desetak godina prestao primjenjivati.

...da li se sječate:

-svako jutro jedno jaje

organizmu snagu daje

Agrokokaaaaa

Kako se ne sećam, naravno 🙂
Agrokoka je crtao Bordo, autor i crtač i Eva reklama, još je živ, bio je neko vreme i aktivan na pokojnom blogu B92, ali ga lagano oči izdaju.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...govorimo o ex-Yu.Neko vrijeme radio sam u svojem radnom vijeku u inspekcijskim službama.Sječam se da sam tamo negdje početkom osamdesetih bio dio tima koji je razmatrao davanje suglasnosti za izgradnju tzv farme djedovskih pilića varaždinske Koke.Ne mogu puno pisati o tome,ali znam da je to već ulazilo u područje genetike.Kakovo je danas  stanje nemam pojma.Ta farma je izgrađena u jednoj zabiti,i u nju se se ulazilo kao što danas gledam u nekim filmovima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mladenvzz said:

...govorimo o ex-Yu.Neko vrijeme radio sam u svojem radnom vijeku u inspekcijskim službama.Sječam se da sam tamo negdje početkom osamdesetih bio dio tima koji je razmatrao davanje suglasnosti za izgradnju tzv farme djedovskih pilića varaždinske Koke.Ne mogu puno pisati o tome,ali znam da je to već ulazilo u područje genetike.Kakovo je danas  stanje nemam pojma.Ta farma je izgrađena u jednoj zabiti,i u nju se se ulazilo kao što danas gledam u nekim filmovima.

Verovatno kao i svuda od razvoja se konačno odustalo, ulaganja u nauku i istraživanje su dobar vic, a rupa koju je Jugoslavija popunjavala između razvijenog sveta i nas se ponovo ubrzano širi. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam voleo traubisodu. Nisam popio tri takva caja a nisam rucao nijedan vojnicki pasulj u menzi! Jedino sam taj u konzervi na terenu jeo, inace mi je pasulj i tada i sada omiljen, medjutim u vojsci u restoranu spremali su ga sa kojekakvim mesom  cesto nareskom tako da je bio bljutav i neukusan za moj stomak. Da se mogao prepržiti verovatno bih ga jeo, ovako jedino sam kusao taj iz konzerve negde na Jelovoj Gori, Karapandži negde u snegu na Zlatiboru i Zlataru dok smo imali taktičku VPO obuku po par sati u snegu od metar-dva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Hladan i nije bio tako loš, limuntus mu davao šmek 🙂

Mislim, siguran sam da je taj čaj polar oposite od zdravog ali onda nit sam znao nit bi me bilo briga i da jesam.

 

edit: Meni je taj čaj bio sličan nekom instant čaju (a bio je i instant kakao) slovenačke proizvodnje koji smo kupovali ranih sedamdesetih. Okrugla žuta konzerva je bio oblik pakovanja samo što je "konzerva" bila napravljena od debelog kartona sa belim plastičnim poklopcem.

Edited by Cyrus Smith
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Posle marša od 25 km redovnog u periodu priprema za zimsko logorovanje, u kasarni nas je čekao puding od dvopeka i drnč od subotnjeg ručka. Eventualno prženice i trokut jogurt, to je bila poslastica.

 

Umesto očajnih kolutića  ponekad bi bio i onaj moto keks sendvič sa kakao punjenjem, to je bila premija.

Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2021 at 1:30 AM, Klotzen said:

Posle smo se par meseci sprdali na moj račun. Ja to retko pijem tako da iako sam znao za fantu nije mi bilo ni na kraj pameti da se to više ne zove Jupi.

Fanta je postojala mnogo pre Jupija, samo sto mi nismo imali licencu, pa je Slovin pravio kopiju. Donosile se konzerve kao suvenri iz Italije, Austrije, pa se od praznih konzervi pravile razne stvari, recimo kutija za olovke. Ta prazna konzerva je imala i trzisnu vrednost, jer bi recimo sa njom mogao da izazoves zavist kod onih koji je nemaju. Prodavale su se cak i prazne po pijacama. Eto, sta ti je bio standard, kao Busmani sa onom flasom od Koka Kole.

 

On 5/17/2021 at 6:51 AM, Janne240 said:

Nedostaje bogme i sinjel. vetrovka je bila izlazna, sinjel i cojane pantalone su bile radne. 😄

. 🙂

Dabome, cojano radno odelo od kojeg dobijes  "krastavu kragnu" na vratu dok se ne naviknes na materijal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2021 at 1:51 PM, Angelia said:

Ne pijem gazirane sokove vec barem 15-20 godina, ne secam se tacno kad sam prestala, i sad ne mogu ni da zamislim sebe da popijem nesto, bilo Koka Kola, pepsi.... od tih ex-yu nostalgicnih stvari, neko vreme su se drzali Plazma i Eurokrem, i izgubili bitku. Jedino sto je ostalo da moram da uzmem kad sam u Sr je Smoki :classic_biggrin:

Mislim da sam sa gaziranim picima prevazisao i Milana Panica.:59: Od kada sam batalio duvan kava mi vise nista ne znaci, a ranije sam pio najmanje litar dnevno. Sada jutro pocnem sa 0.5 Mountain Dew, a ako sam lose spavao onda ide jos jedan. Posle toga krecem sa Coke do vecere, a tu strogo crno.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, DJORDJE said:

Mislim da sam sa gaziranim picima prevazisao i Milana Panica.:59: Od kada sam batalio duvan kava mi vise nista ne znaci, a ranije sam pio najmanje litar dnevno. Sada jutro pocnem sa 0.5 Mountain Dew, a ako sam lose spavao onda ide jos jedan. Posle toga krecem sa Coke do vecere, a tu strogo crno.

Radije koristim duvan nego gazirano pice. Bukvalno mi gazirano pice deluje kao da sam popila asfalt.

 

Ne mogu ni da zamislim da to pijem, mislim da bi odma imala osecaj da mi se secer lepi za arterije.

 

Svi smo razliciti, iskreno ne smeta mi da neko pije gazirana pica, samo ja ne mogu.

 

danas mi klinac uvalio neki dezert sa jabukama, htela sam da umrem na 1/4, secer, secer i secer. radije pijem kafu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...