Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

27 minutes ago, Helena said:

Pa ja bogami znam za te metke, ako se ne varam :classic_biggrin:

A te šporet upaljače je imao moj profesor srpskog, inače frajeri :wicked: su već imali zipo upaljače i Wrangler farmerke-pričam od, recimo, '83. pa naovamo...

A kod babe iznad "SMederevca" jel bilo:

 

spacer.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

To je austrijski IMCO 6600 koji je u stvari bio inspiracija za Zippo, a ove kapisle i sad ima da se kupe :classic_biggrin:

Kao i baterijska lampa od gore, koja je bila deo Wehrmacht opreme, sve delo nasih inzenjera.:classic_biggrin:

Kd  baterije od 4.5V da bi napravio baterijsku lampu samo je trebala gumica i sijalica. Sijalica se montira na kracu elektrodu gumicom, a duza elektroda sluzi kao prekidac. To je vec bio proizvod domace pameti.

Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2022 at 12:25 PM, Kronostime said:

FYBA2qiWAAQtbHT?format=png&name=small

Ako se dobro secam, ove smo u nedostatku oruzja "pucali" cekicem. 🙂

Podseti me na ove:

images?q=tbn:ANd9GcRd6kniekphhTbZJL8Y1IR

images?q=tbn:ANd9GcTSV-ftkgaRP9vkXEmMeOt

 

Kako je zapravo malo bilo potrebno tada da budemo zadovoljni i srecni.

Standard je bio neuporedivo nizi od danasnjeg, a ipak imali smo "sve".

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

images?q=tbn:ANd9GcR0cVe_vj6MX9U2s2DQ4__

 

NAvrtka se montira tako da se oba vijka mogu uvrnuti. Pre navrtanja drugog vijka uzme se jedno 10-tak šibica pa se skine barut sa njih i stavi u navrtku. Zatim se navrne i drugi vijak, dobro stegne i prangija je spremna. Onda je bacite na tvrdu podlogu i dođe do eksplozije ako ste dobro stegnuli. Naravno ovo je već uveliko zamiralo 80-ih jer je petarde bilo sve lakše i lakše nabaviti ali verujem da je kod starijih generacija bilo više ovoga. Nalazili smo ih tako što bi upali na gradilište noću pa skidali sa skela 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2022 at 10:46 AM, Kronostime said:

FYmxLJYXEAIOo3G?format=jpg&name=360x360

 

IPod moje mladosti. :classic_biggrin:

 

Posedujem dva takva sa više kaseta, a srećom, preživele su i mogu se slušati. Bilo je dovoljno da ih zaštitim od sunca i da redovno brišem prašinu. Kasetofon koji je na neke od njih snimio mnogo muzike, Philips D8323, i danas odoleva vremenu i funkcioniše:

philips_d8323_radio_cassette_b_161934521

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2022 at 9:06 PM, Klotzen said:

images?q=tbn:ANd9GcR0cVe_vj6MX9U2s2DQ4__

 

NAvrtka se montira tako da se oba vijka mogu uvrnuti. Pre navrtanja drugog vijka uzme se jedno 10-tak šibica pa se skine barut sa njih i stavi u navrtku. Zatim se navrne i drugi vijak, dobro stegne i prangija je spremna. Onda je bacite na tvrdu podlogu i dođe do eksplozije ako ste dobro stegnuli. Naravno ovo je već uveliko zamiralo 80-ih jer je petarde bilo sve lakše i lakše nabaviti ali verujem da je kod starijih generacija bilo više ovoga. Nalazili smo ih tako što bi upali na gradilište noću pa skidali sa skela 🙂

 

Mi smo imali i drugi metod sa šibicama. Uzmes u metalni ulozak za hemijsku olovku odeljes nekoliko šibica, pa malo nabijes i zapusis jednim palidrvcem, a onda odozdo greješ zapaljenom šibicom dok ne ispali ono drvce :lol_2: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...