Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

8 hours ago, Helena said:

Ja ću nastaviti:classic_biggrin:

Dejan Đurović je glumac i glumio je u Nevenu.

Kasnijih godina je radio emisiju o klasičnoj muzici, zaboravila sam kako se zove.

Izuzetno kulturan i odmjeren čovek.Kad sam prvi put čula glas Gmitrića (valjda se tako preziva) na Opstanku, zlo mi je došlo :classic_sleep:

 

A onda se njegova kćerka udala za pokojnog Vladu i tako su spojena dva najlepša glasa ...:heart:

Link to comment
Share on other sites

...ne želim vam pametovati sa sječanjima jednog,koji je rođen par godina nakon AVNOJ-a,niti ću verificirati svoja sječanja na wiki.Nekada,valjda su bili počeci tv na ovim prostorima,vrijedilo je pravilo da humor i humorističke serije dolaze od TVB, dramske serije dolaze od TVZ.Još sam bio klinac kad sam prvi puta čuo i vidio Čkalju,mislim da se serija zvala Servisna stanica.Cijepali smo se od smijeha.Kasnije su došli Mija Aleksić a puno njih je dobilo nadimak Prle(ne sječam se kako se zvao glumac).Sječam se da su moji roditelji razgovarali,"što će nam ove jeseni/zime prirediti Radivolje Lola Đukić".U to vrijeme,škola(gimnazija)je bila i subotom,pa čak i poslijepodne.Jasno da sam suboto ostajao na korzu.

E sad,pitanje čitanja,i žena i ja smo uvijek čitali,puno čitali a i razgovarali o tome što čitamo.Ne samo da smo kupovali knjige nego smo odlazili i u knjižnice.To se jednostavno nastavilo sa našom djecom.Kći i nadalje voli knjigu,sin čita ali,kako on veli,ima stotinjak knjiga na tabletu.Nadam se da će to i jedan i drugi pretočiti na treću generaciju.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mladenvzz said:

...ne želim vam pametovati sa sječanjima jednog,koji je rođen par godina nakon AVNOJ-a,niti ću verificirati svoja sječanja na wiki.Nekada,valjda su bili počeci tv na ovim prostorima,vrijedilo je pravilo da humor i humorističke serije dolaze od TVB, dramske serije dolaze od TVZ.Još sam bio klinac kad sam prvi puta čuo i vidio Čkalju,mislim da se serija zvala Servisna stanica.Cijepali smo se od smijeha.Kasnije su došli Mija Aleksić a puno njih je dobilo nadimak Prle(ne sječam se kako se zvao glumac).Sječam se da su moji roditelji razgovarali,"što će nam ove jeseni/zime prirediti Radivolje Lola Đukić".U to vrijeme,škola(gimnazija)je bila i subotom,pa čak i poslijepodne.Jasno da sam suboto ostajao na korzu.

E sad,pitanje čitanja,i žena i ja smo uvijek čitali,puno čitali a i razgovarali o tome što čitamo.Ne samo da smo kupovali knjige nego smo odlazili i u knjižnice.To se jednostavno nastavilo sa našom djecom.Kći i nadalje voli knjigu,sin čita ali,kako on veli,ima stotinjak knjiga na tabletu.Nadam se da će to i jedan i drugi pretočiti na treću generaciju.

Mija Aleksic je igrao u Servisnoj stanici.

:default_sofa:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

 Jedna od legendarnih serija je bila Ljubav na seoski nacin. Reprizirali su je 80tih , ne znam za kasnije.

Sezdesetih se slabo secam. Mislim da se TV manje vise gledao vikendom uz stalnu borbu za kvalitet slike. Antena se namestala svake nedelje. Cale na krovu, brat ispred TV-a , a ja na terasi kao relejna stanica, prenosim kakva je slika.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

 Jedna od legendarnih serija je bila Ljubav na seoski nacin. Reprizirali su je 80tih , ne znam za kasnije.

Sezdesetih se slabo secam. Mislim da se TV manje vise gledao vikendom uz stalnu borbu za kvalitet slike. Antena se namestala svake nedelje. Cale na krovu, brat ispred TV-a , a ja na terasi kao relejna stanica, prenosim kakva je slika.

F9roHU7.gif

 

:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

 

HAjde da ti prosirim uzorak - moje iskustvo je slicno tvom, jer su djeca jednostavno naviknuta na tehnicki kvalitetnije produkcije, sa mnogo dinamicnijim sadrzajem i kolicinom informacija, a veoma su i zbunjeni slapstik stilom nekih skeceva u Nevenu... Razbijanje jaja o glavu, udaranje onog like sto ga je glumip Petar Kralj nogom u dupe, preoblacenje u domoroce...Slicno je i sa Zmajevim stihovima -jednostavno su 150  godinastari i kao takvi tesko pojmljivi najmladjoj djeci...Tata, a zasto se leptir boji igle ??? A zasto su djeca jela secer iz dzepa ??? Kada dospiju do toga da razumiju, jednostavno im vise nije interesantno...

 

Ova distanca je postojala i u naše vreme, ali mislim da nije predstavljala toliki problem. Sećam se one Zmajeve pesme pod nazivom „Materina maza” i stihova koji su i tada bili nerazumljivi bar nekima:

 

Kad ustane, ne ume
Da se sam obuče,
Ne sme da se umije,
Ište vode vruće. (= hoće, želi)

-----------------

Kad mu dadu jabuku,
On bi hteo šljiva,
Kad mu pruže pogaču,
Onda bi koljiva. (= slavsko žito)

-----------------

Kad mu uspu tarane, (= vrsta testenine zrnastog oblika)
On bi jeo riba,
Kad se riba najede,
Tad ga boli tiba
.

 

Boldovao sam problematične reči prema sećanju, a pokušaću da rekonstruišem šta sam znao. U mom neposrednom okruženju niko nije govorio da nešto 'ište', već samo da hoće ili želi, a i za ovu priliku sam morao da potražim šta znači koljivo jer za mene je to oduvek bilo žito, u smislu posluženja. Što se tiče tarane, to do danas nisam jeo, a u to doba sam jedino poznavao kratke stripove pod naslovom Porodica Tarana. Možda u pesmici ima još nekih nepoznatih reči, ali gledano u celini, nije nerazumljiva za decu i shvataju njenu poruku. Kad spomenu šećer, sećam se da je uz pripovetku Glava šećera stajalo i objašnjenje da se šećer nekada prodavao u čvrstom obliku, a sećam se i da je u čitankama često bilo i objašnjenja  nepoznatih reči (npr. sijaset = mnoštvo, velika količina nečega, kadija = sudija itd.) ili da ih je nastavnica/učiteljica naprosto objašnjavala.

 

Spomenuo si da su neki skečevi tada bili smešni, a što možda ne bi bio slučaj danas. Ovde se radi o ukusu publike, da se tako izrazim, jer svaka epoha ili kultura imaju određen mainstream ukus, ono što je omiljeno, što se smatra lepim, smešnim, dramatičnim i slično. Ako pogledamo i mnoge holivudske komedije iz tog doba, danas nam deluju naivno. Ako je u pitanju neki SF film iz tog doba, gomila šarenih sijalica na kontrolnom panelu svemirskog broda deluje smešno. Tadašnji ukus je bio zasnovan na drugačijim parametrima, plus što produkcijske mogućnosti nisu bile kao danas, pa samim tim i mnogi sadržaji nisu više privlačni.

 

Osim toga, ima i kulturnih referenci koje danas nisu toliko poznate. Kada je vestern kao žanr bio popularan, kauboji i Indijanci su bili deo svakodnevne igre, što danas nije slučaj. Deca su se nekada igrala partizana i Nemaca, a razlozi za to su partizanski filmovi i preterana upotreba II svetskog rata u mnogim aspektima života. Kad već spominješ i presvlačenje u domoroce, tada je i dalje bila proširena predstava o Africi kao kontinentu gde mnogi žive kao lovci-sakupljači u naseljima sa kućicama od pruća, a bila je prisutna i aura mističnosti, pri čemu su oba stereotipa došla sa raznim knjigama, filmovima, serijama i stripovima o Africi (Tarzan, Džim iz džungle i slično), dok to danas nije slučaj.

 

Sadržaji i reference tog doba su bili na neki način ograničeni, ali s druge strane, poznati skoro svima. Mogli smo da pratimo ograničen broj TV kanala, bioskopi su imali sličan repertoar, što danas nije slučaj. Praktično svi smo znali ko su Čarli Čaplin, Stanlio i Olio, Duško Dugouško, Džon Vejn, Džoni Vajsmiler i slični, ali danas nije tako. Relativno sužen izbor nas je upućivao na ograničen broj likova, poznatih ličnosti i kulturnih referenci, ali danas kad svako kod kuće ima bar sto TV kanala, a tu su još i Netflix, HBO, Youtube i mnogo toga drugog. Od mnoštva informacija je nemoguće probrati ono najkvalitetnije, tako da nije čudno što današnja deca ne poznaju filmske ili muzičke klasike.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...ne sječam se kad je počeo drugi program.No u tim počecima,sezdesetih,bili su česti prekidi programa,i tada je obično na ekranu pisalo"prekid zbog kvara na reluju Čelavac",Krajem šezdesetih,sječam se onih košarkaških utakmica subotom.Znam da smo to odgledali i brže odlazili u grad.U prvoj polovici sedamdesetih,bio sam student u Zagrebu,uopće nisam gldao tv.Kad sam dolazio doma obično je slijedilo ono što je opisao Djordje a zorno prikazao Kronostime.Epilog je obično bila svađaa stara je bila mirotvorac.Otišla je u podrum i uz gemište sve je došlo na svoje mjesto.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Drugi program RTB je sigurno poceo 70tih, mada ne bih mogao da kazem tacno koje godine. Mnogi TV aparati nisu mogli da primaju signal bez adaptera, a zbog polozaja repetitora, delovi grada nisu imali prijem. Mi smo tih godina presli u drugi stan sa kojeg smo mogli da "uhvatimo" Avalu, pa se tih godina zavrsila i prica sa konstantnim namestanjem antene.

Link to comment
Share on other sites

Na drugom programu se u pola devet ponedeljkom emitovao Šejn,  ali oni UHF konvertori nisu baš najbolje radili i slika je nestajala  baš kad krene Šejn. Mislim da je to bilo 72-ge ili 73-će, a kasnije je Rundek stavio Šejna u pesmu.   

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

Sa vikipedije:

Quote

ТВБ је проширена оснивањем два нова програма: Другог, као првог колор-програма на овим просторима (рачунајући простор бивше Југославије), који је лансиран 31. децембра 1971, и Трећег канала, омладинског канала, који је са радом почео 1. јула 1989. и трајао до 1. маја 2006.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Drugi program RTB je sigurno poceo 70tih, mada ne bih mogao da kazem tacno koje godine. Mnogi TV aparati nisu mogli da primaju signal bez adaptera, a zbog polozaja repetitora, delovi grada nisu imali prijem. Mi smo tih godina presli u drugi stan sa kojeg smo mogli da "uhvatimo" Avalu, pa se tih godina zavrsila i prica sa konstantnim namestanjem antene.

s tim sto sam ja TV mnogo vise gledao sa obicnom antenm, nego sada sa  kablovskom..moji gledaju kablovsku, inace, da je do mene, ja bih TV i ukinuo u kuci..sve sto me znaima, nadjem na netu..

22 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Predlozi su odlični-tvoj i Helenin. Da li si razmišljao da ovaj predlog za dečije emisije preneseš direktno RTS-u, da ne ostane samo ovde na temi?

 

 

Kontakt centar RTS: (381) 11 655-20-00 i (381) 11 655-2-555

Trajanje razgovora je ograničeno do 10 minuta.

Radno vreme:
Radnim danom od 07 do 21 čas,
subotom od 07 do 14 časova
i nedeljom od 07 do 11 časova.

e-mail: [email protected]

 

- preneto sa sajta RTS

 

Ozbiljno mislim..Volela bih da odgledam ponovo Vagu za tačno merenje, i još mnoge serije koje su se tada emitovale.. Opstanak na primer.

Slao sma mejlove RTS ranije, pitao ih za svasta, bas za arhivu, ali naravno, bole ih da odgovraju.hebe im se, primaju drzavne plate, uvlakanje u dupe rezimu je njima prioritet

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

...Kronostime,opet budiš sječanja,pogotovo sa ovim tanjurićem iz Soko banje.Naime,negdje početkom osamdesetih bio sam na jednom seminaru u organizaciji EI nu Soko Banji,mislim da se hotel zvao Sunce.Bili smo prava ekipa,bilo nas je iz čitave ex-YU.Šef seminara je bio Laza.Uspjeli smo ga nagovoriti da pod firmom odlaska razgledavanja EI,zapravo otiđemo na Čair i odledamo utakmicu.Radnički je te godine igrao u Evropi,mislim sa Nizozemcima.Od igrača u sječanju mi je ostao Panajotović,već na zalasku karijere.Imam još lijepih sječanja ali nema smisla pisati dalje.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mladenvzz said:

...Kronostime,opet budiš sječanja,pogotovo sa ovim tanjurićem iz Soko banje.Naime,negdje početkom osamdesetih bio sam na jednom seminaru u organizaciji EI nu Soko Banji,mislim da se hotel zvao Sunce.Bili smo prava ekipa,bilo nas je iz čitave ex-YU.Šef seminara je bio Laza.Uspjeli smo ga nagovoriti da pod firmom odlaska razgledavanja EI,zapravo otiđemo na Čair i odledamo utakmicu.Radnički je te godine igrao u Evropi,mislim sa Nizozemcima.Od igrača u sječanju mi je ostao Panajotović,već na zalasku karijere.Imam još lijepih sječanja ali nema smisla pisati dalje.

Fejenord ? ...AZ 67....?

Link to comment
Share on other sites

...Avda,ne sjećam se koji je to bio klub iz Nizozemske,ali se sječam podcjenjivanja igrača Radničkog.Naime,to je bilo vrijeme onih nestašica u SFRJ(kava,ulje i sl.),pa je kod onih rukovanja igrača pred početak utakmice,svaki igrač Radničjog dobio i paketić sa kavom

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...