Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Poznajem dva lika u NYC iz bivseg SSSR-a koji imaju  istu pricu o tome kako je zivot bio besplatan i lep. Imali su viderokordere jos 70tih, nosili Beneton, Leviske, letovanje po mesec dana preko skole,  neke su roditelji slali i po ceo raspust. Nestasice, gluposti, toga je bilo tu i tamo ali gde toga nema. Taman su stasali za studije kad pocela  perestrojka i oni pravac Wharton. Kada su vec bili tu osnovase i Private Equaty Fund, onako iz nicega…

Ista prica ovde. U Jugi su svi isli na letovanje, imali stanove i automobile , nije bilo podstanara, jbg opste blagostanje dok ne odes u JNA pa vidis one koji nisu videli voz dok ih nisu tu doveli , ili nisu znali sta je banana i pomorandza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DJORDJE said:

Poznajem dva lika u NYC iz bivseg SSSR-a koji imaju  istu pricu o tome kako je zivot bio besplatan i lep. Imali su viderokordere jos 70tih, nosili Beneton, Leviske, letovanje po mesec dana preko skole,  neke su roditelji slali i po ceo raspust. Nestasice, gluposti, toga je bilo tu i tamo ali gde toga nema. Taman su stasali za studije kad pocela  perestrojka i oni pravac Wharton. Kada su vec bili tu osnovase i Private Equaty Fund, onako iz nicega…

Ista prica ovde. U Jugi su svi isli na letovanje, imali stanove i automobile , nije bilo podstanara, jbg opste blagostanje dok ne odes u JNA pa vidis one koji nisu videli voz dok ih nisu tu doveli , ili nisu znali sta je banana i pomorandza.

 

Zasto se podrazumeva da zivot mora da bude univerzalan? 

 

Ili to pravilo treba da vazi samo za socijalisticke drzave u kapitalistickim nije problem da ima onih koji spavaju na ulicama, a drugi zive tako da ni ne znaju da neko spava na ulici?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

Zasto se podrazumeva da zivot mora da bude univerzalan? 

 

Ili to pravilo treba da vazi samo za socijalisticke drzave u kapitalistickim nije problem da ima onih koji spavaju na ulicama, a drugi zive tako da ni ne znaju da neko spava na ulici?

To je upravo poenta moje price, a to da u kapitalizmu postoje ogromne nejednakosti  odavno je apsolvirano.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa nema drzave bez socijalnih razlika. Nije stvar u tome, nego se razvila diskusija i tvrdnja da se Jugoslavija raspala zbog ekonomije, a znamo da nije.

Ekonomija je samo instrumentizovana u manipulaciji ljudi. Kao razvijeni davali nerazvijenim, uzimali devize od turizma itd itd sto je sve skupa bila prica za polupismene.

I poslije svega se bezbroj puta se moglo cuti kako bivsi borci na svim stranama kazu, nismo se za ovo borili.

Poredjenje sa SSSR ne stoji, jer mi smo ekonomski saradjivali sa zapadnim firmama, da ih ne spominjem, ko zeli moze sve sam da nadje, ko ne zeli da cuje, dzaba je pricati, plus sloboda putovanja, pasos koji je bilo lako dobiti i sa kojim se moglo putovati sirom svijeta. To je ogromna razlika. Kako smo mi mogli da putujemo, tako su i stranci nesmetano dolazili.

 

Mene interesuje da li ovi ostri kriticari Jugoslavije misle da je raspad bio nesto pozitivno ili negativno?

 

Link to comment
Share on other sites

Dobro, ovo jeste, to sam i ja rekao tada. Ljudi se obicno druze sa sebi slicnima, a sa "svojim narodom" kontakt prvi put imaju u vojsci ili u auto skoli, i onda budu šokirani kad vide kakvih sve buzdovana ima, i koliko ih ima :lol_2:

 

3 hours ago, Amigo said:

Mene interesuje da li ovi ostri kriticari Jugoslavije misle da je raspad bio nesto pozitivno ili negativno?

Ma sto je bio raspad, hajde neka im bude, nisu hteli zajedno i neka se raspadnu, pa ako ne mogu mirno, neka i ratuju, ama zasto su (a jedni narocito) srusili vecinu onoga sto je u Jugoslaviji uradeno na planu da kazemo integrisanja u civilizaciju, i emancipacije, pa poceli da se identifikuju sa raznim ajatolasima i talibanima, a civilizaciju proglasili za nesto neprijateljsko, i dozvolili popovima sirom bivse Jugoslavije (ovde "popovi" znaci i biskupi, i kardinali, i hodze i wgaf) da vracaju srednji vek i sire mrznju itd?

 

E pa onda obrisem ja nesto tim njihovim zemljama. Nikoga normalnog ne interesuje da se sa time identifikuje, i normalnima su te njihove prcije neprijateljsko mesto, i poprilicno odvratno, a ne nekakva "domovina" sta god to bilo.

 

Kad su pravili onaj film "Dnevnik uvreda neke godine" ja sam mislio da je to o pojavi milosevica i o izgmizavanju nacionalistickog gada i o tim stvarima, a oni pa tu predstavili takve kao zrtvu. Da, da, kako da ne.

 

Kazu, nije kul optuzivati fukaru, to je masa koju oblikuju elite. Moguce, ali ima i ono sto je Mikelanđelo rekao, skulpture su uvek bile u kamenu, ja sam samo uklonio višak. E pa ocigledno se pokazalo da tu u toj amorfnoj masi nije postojalo ništa, i da oni nisu ni bili dostojni te ideje Jugoslavije, kao projekta koji bi taj region izvukao iz blata, svi komplet. Ove sad zaostale samoizolovane ksenofobne prcije je besmisleno uporedivati sa Jugoslavijom, koja je bila otvorena za prihvatanje uticaja iz normalnog sveta, dok ovi sve odbijaju. Džaba ih bilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Zasto se podrazumeva da zivot mora da bude univerzalan? 

 

Ili to pravilo treba da vazi samo za socijalisticke drzave u kapitalistickim nije problem da ima onih koji spavaju na ulicama, a drugi zive tako da ni ne znaju da neko spava na ulici?

Podrazumeva se da se nejednako zivi u kapitalizmu, nego se ovde potura upravo suprotno, da je u ex-yu vladalo opste blagostanje. Ako se dobro secam oko 70% sfrj je bilo ruralno. Ako bi pogledali one koji komuniciraju na ovom topiku verovatno bi statistika bila obrnuta I da ima oko 70% onih koji su u tom periodu ziveli u urbanim sredinama, ili razvijenim. Tako da je percepcija iskrivljena. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

Mene interesuje da li ovi ostri kriticari Jugoslavije misle da je raspad bio nesto pozitivno ili negativno?

 

Pa svaki raspad koji zavrsi u krvi, moze samo da bude negativan, to je glupo pitanje. E sad da li neko ko danas zivi u tim Balkanskim drzavicama, smatra da bolje zivi nego u ex-sfrj, pa veoma moguce. To je ipak subjektivan dozivljaj. 

Ali ne mislim da objektivno smatraju da je raspad  bio dobar za te drzave. Mozda da se zemlja transformisala 70tih, I presla u kapitalizam I demokratiju, onako kako su neke bivse komunisticke zemlje uradile, mirno. Mozda bi danas bili recimo ko Poljska. Ali nije.

Gradjanski ratovi, tj unutrasnji krvavi sukobi obicno kao uzrok imaju velike ekonomske razlike, zato sto kad je vecina ekonomski zadovoljna, tesko ces ih naterati na rat. Jer nema smisla. Zadovoljni gradjani nikad ne zele rat na svom terenu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Podrazumeva se da se nejednako zivi u kapitalizmu, nego se ovde potura upravo suprotno, da je u ex-yu vladalo opste blagostanje. Ako se dobro secam oko 70% sfrj je bilo ruralno. Ako bi pogledali one koji komuniciraju na ovom topiku verovatno bi statistika bila obrnuta I da ima oko 70% onih koji su u tom periodu ziveli u urbanim sredinama, ili razvijenim. Tako da je percepcija iskrivljena. 

Draga Andjo zbog necega si mnogo protiv svega iz SFRJ, ali izvini nije bilo bas tako. I ja sam bio teska sirotinja u to vrijeme, ali nije bilo bas tako kako ti to iznosis. Inace sa Amigom se u mnogo cemu ne slazem ali moram priznati da je u ovoj vasoj raspravi u ogromnom dijelu u pravu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koca popovic said:

Draga Andjo zbog necega si mnogo protiv svega iz SFRJ, ali izvini nije bilo bas tako. I ja sam bio teska sirotinja u to vrijeme, ali nije bilo bas tako kako ti to iznosis. Inace sa Amigom se u mnogo cemu ne slazem ali moram priznati da je u ovoj vasoj raspravi u ogromnom dijelu u pravu.

Ja uopste nisam protiv svega iz SFRJ 😊 nemam pojma odakle takav zakljucak. Ja sam protiv idealizovanja te sfrj. Sa pogledom kroz ruzicaste naocare nostalgije I zalom za mladoscu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ljudi se obicno druze sa sebi slicnima, a sa "svojim narodom" kontakt prvi put imaju u vojsci ili u auto skoli, i onda budu šokirani kad vide kakvih sve buzdovana ima, i koliko ih ima :lol_2:

 

Ja nisam imala pojma kakvi smo dok se nisam iselila iz tadašnje zemlje (SFRJ). Bila sam vrlo mlada, baš kulturni šok. Posle deset godina dodjem prvi put u posetu (nije više bila SFRJ) kad ono, opet kulturni šok. Mnogo je to sve eklektično.  😄

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Cyber said:

 

Ja nisam imala pojma kakvi smo dok se nisam iselila iz tadašnje zemlje (SFRJ). Bila sam vrlo mlada, baš kulturni šok. Posle deset godina dodjem prvi put u posetu (nije više bila SFRJ) kad ono, opet kulturni šok. Mnogo je to sve eklektično.  😄

 

to i Milenko sto pomenuo je u stvari cuvena Bregoviceva teza o tome sta je Jugoslavija, tek vidis kada je upoznas u vojsci.

Stasavanje u tom okruzenju donosilo je generacijsko sazrevanje a bogumi i otreznjenje od nekog zanosa, narocito u sudaru sa nacionalpopulizmom krajem 80-tih.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Janne240 said:

to i Milenko sto pomenuo je u stvari cuvena Bregoviceva teza o tome sta je Jugoslavija, tek vidis kada je upoznas u vojsci.

 

Ne znam zašto je bilo potrebno ići u vojsku kad se primitivna ekipa mogla videti svakoga dana, i to u prodavnici, autobusu, pošti ili na ulici. Jedina razlika je bila u tome što se sa takvima nije moralo provoditi više vremena.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne znam zašto je bilo potrebno ići u vojsku kad se primitivna ekipa mogla videti svakoga dana, i to u prodavnici, autobusu, pošti ili na ulici. Jedina razlika je bila u tome što se sa takvima nije moralo provoditi više vremena.

Pa eto sam si rekao...poznavati nekog i vidjati nesto nije isto, a jos bitnije je sto se zrelo iskustvo stice upravo u toj situaciji, kada upoznas nekog ko po utisku nije isti. Inace, primitivnih ekipa danas je mnogo lakse videti a bogme cesce.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Ti si,bese,mojih godina? Cemu onda ovakva konstatacija? :classic_tongue:

Nisam pricala o sebi 😜A bez zezanja, svi mi nakon nekih godina krecemo manje ili vise da patimo od toga. I jasno mi je zasto Amigo mozda vise (ovo se ne odnosi na godine)

 

1 hour ago, koca popovic said:

Pa zakljucujem po tome sto si mnogo cesto na suprotnoj strani ( da budem blag). Isto tako nisam primjetio nesto posebno ruzicasto ovdje o SFRJ. Pa covjek je upravo rekao da je spavao na plazi. Da li je to ruzicasto? Po meni nije. 

Vise to tako deluje nego sto stvarno jesam. I mozda zato sto me specificna prica o "kako je divna SFRJ bila, I kako su je Ameri rasturili" duze vremena nervirala u RL. Eto I ti primecujes da prica o paradajz turizmu ne moze da bude "standard je bio dobar" a nekako se tako predstavlja.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Podrazumeva se da se nejednako zivi u kapitalizmu, nego se ovde potura upravo suprotno, da je u ex-yu vladalo opste blagostanje. Ako se dobro secam oko 70% sfrj je bilo ruralno. Ako bi pogledali one koji komuniciraju na ovom topiku verovatno bi statistika bila obrnuta I da ima oko 70% onih koji su u tom periodu ziveli u urbanim sredinama, ili razvijenim. Tako da je percepcija iskrivljena. 

 

Pa niko ovde ne pise da je bilo blagostanje, nego da nije bilo lose. Neki su ziveli malo bolje, neki malo gore kao i svuda. 

U SFRJ je bilo mnogo bogatih ruralnih predela, nije kao sada. Nisu svi bili siroti na selu, mozda malo manje obrazovani zbog daljina skoli, ali ne siromasni pod obavezno. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Angelia said:

Vise to tako deluje nego sto stvarno jesam. I mozda zato sto me specificna prica o "kako je divna SFRJ bila, I kako su je Ameri rasturili" duze vremena nervirala u RL. Eto I ti primecujes da prica o paradajz turizmu ne moze da bude "standard je bio dobar" a nekako se tako predstavlja.  

 

Sta je za tebe dobar standard?

 

Sto se tice Amerike/Nemacke da su imali prema nama stav kao prema BiH ili kao prema Ukrajini, bila bi to druga prica, ovako su podrzali otvoreno raspad i nemas sta da te to nervira.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Baby said:

 

Pa niko ovde ne pise da je bilo blagostanje, nego da nije bilo lose. Neki su ziveli malo bolje, neki malo gore kao i svuda. 

U SFRJ je bilo mnogo bogatih ruralnih predela, nije kao sada. Nisu svi bili siroti na selu, mozda malo manje obrazovani zbog daljina skoli, ali ne siromasni pod obavezno. 

Ali bilo je lose, nije kao svuda. Taj standard je bio eonima daleko od bilo koje razvijene zemlje. I ja sam lepo navela ruralni I nerazvijeni krajevi, nije selo u Makedoniji, Kosovu ili Sumadiji, bilo isto kao u Vojvodini. 

 

50 minutes ago, Amigo said:

 

Sta je za tebe dobar standard?

 

Sto se tice Amerike/Nemacke da su imali prema nama stav kao prema BiH ili kao prema Ukrajini, bila bi to druga prica, ovako su podrzali otvoreno raspad i nemas sta da te to nervira.

Za mene je dobar standard da mozes da podizes normalno 2.5 dece proseka (da ne moraju da nasledjuju odecu rodjaka), da mozes da ustedis, kupis kola ili imas (vlasnistvo ili rentiras) stambenu jedinicu do svoje 35 (u kojoj ne zive 3 generacije), imas vodovod, kanalizaciju, puteve I barem mrezu javnih puteva normalnih standarda...da ti nije najvece dostignuce to sto si sa paradajz turizmom video more.

Znas ti sta je dobar standard - gledas ga svuda oko sebe u middle class. I to je to, da ti je vecina middle class.

Da ti ne odlaze ljudi u gastarbajtere na letnji rad I duze jer ne mogu da prezive, I da ti nije najbitnije dal ce sindikat dati polutku da jedes mesa te zime.  

 

 

To podrzali raspad, znaci nisu ga sprecili I to ih ne cini krivim za isti. To konstantno odbijanje odgovornosti me nervira. Uvek je neko drugi kriv. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Angelia said:

Za mene je dobar standard da mozes da podizes normalno 2.5 dece proseka (da ne moraju da nasledjuju odecu rodjaka), da mozes da ustedis, kupis kola ili imas (vlasnistvo ili rentiras) stambenu jedinicu do svoje 35 (u kojoj ne zive 3 generacije), imas vodovod, kanalizaciju, puteve I barem mrezu javnih puteva normalnih standarda...da ti nije najvece dostignuce to sto si sa paradajz turizmom video more.

 

Tako su odprilike ziveli ljudi oko mene. Moj otac je imao tacno 35 godina kada je dobio prvi stan. On je otisao od kuce sa 14 godina da se skoluje, tamo negde pocetkom pedesetih i to je bilo siromastvo. Pricao mi je kako je tada bilo. Moralo se nesto i poduzeti za sebe za bolji zivot.

 

BIo paradajz turizam ili ne, jer bilo je dosta odmaralista, gde se moglo letovati vrlo jeftino, da se hranis u restoranu odmaralista, ljudi su masovno isli na more, na bilo koji nacin.

 

To siromastvo koje ti opisujes mi nije jasno, jesu li tvoji roditelji uopste bili zaposleni, ziveti u kuci bez vode je bilo vrlo retko, ja znam samo da u selu u Hercegovini, odakle je moj otac, nije bilo vodovoda, jer je to krs, nema reke u blizini, ne zivi dovoljno ljudi da bi se to isplatilo, ali su ljudi tamo imali tradicionalno catrnje gde se skupljala kisnica sa krova i imali su hidrofor koji je obezbedjivao vodu u kuci. Medjutim to nije normalno, obezbedjivala drzava, mora se nekada nesto i sam uraditi.

 

Inace u vezi nasledjivanja odece od rodjaka, ja sam tek dolaskom u Kanadu, vidio prodavnice polovne robe, gdje dolaze ljudi i kupuju cak i gace. Sta bi sad trebao da kazem, da ovde ne valja, jer ima siromasnih ljudi. Pa nema gde ih nema, manje ili vise. 

Pa cak i nasledjivanje odece ne govori nista. mi smo za nasu decu, kada su bili mali, uzimali polovnu odecu od drugih, kao sto smo i davali drugia, sto da propadne. kada deca brzo to prerastaju.

 

Ono sto spocitavs meni, upravo ti radis, tj previse subjektivno pises. Opisujes jednu drzavu od 22 miliona stanovnika kroz zivot u nekom prigradskom nerazvijenom naselju.

Bilo je toga i u Sarajevu, na hiljade bespravnih kuca po brdima, neka divlja naselja, bez infrastrukture, ali ti ljudi su prepostavljam bili zadovoljni, jer nije ih niko terao da tu i tako zive, to je bio njihov izbor.

 

Quote

Znas ti sta je dobar standard - gledas ga svuda oko sebe u middle class. I to je to, da ti je vecina middle class.

Da ti ne odlaze ljudi u gastarbajtere na letnji rad I duze jer ne mogu da prezive, I da ti nije najbitnije dal ce sindikat dati polutku da jedes mesa te zime.

 

Ne vidim nista lose u polutkama. To nije bilo dzaba, firme su to placale po povoljnijim cenama, jer su kupovali na veliko. Inace moj otac nije dobio nikada polutku, radio je u skoli, ali smo imali uvek meso. Mislim da smo cak bili neka niza srednja klasa, ali nikada gladni, goli, bosi.

 

Quote

To podrzali raspad, znaci nisu ga sprecili I to ih ne cini krivim za isti. To konstantno odbijanje odgovornosti me nervira. Uvek je neko drugi kriv. 

 

Ja nikoga ne amnestiram, ali to je bilo jako vazno. I tada i sada.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

@Amigo @Baby @koca popovic ne pricam ja ovo zato sto mrzim SFRJ, cesto sam brendirana kao jugonostalgicar. Nisam ni ogorcena na taj neki sirotinjski zivot, uglavnom sam ponosna na isti. Niti tvrdim da je sve bilo lose, ali....budimo realni. Nit je to bio neki standard, barem ne za mase, a nije ni bio odrziv sistem. Obicno kad dozvolim sebi da udjem u tu raspravu sa recimo mojim ocem, koji je naprasno zaboravio kako je bilo tesko, njegova argumentacija se svede na "Ali bio je mir, I vi niste morali da odete".  Razumem, ali to nije uzrok, to je posledica

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Angelia said:

Ali bilo je lose, nije kao svuda. Taj standard je bio eonima daleko od bilo koje razvijene zemlje. I ja sam lepo navela ruralni I nerazvijeni krajevi, nije selo u Makedoniji, Kosovu ili Sumadiji, bilo isto kao u Vojvodini. 

 

 

Pa meni licno i nije. To kako je bio u drugim razvijenom drzavama je pomalo i mastarija. Svuda su bile razlike, neki su ziveli bolje, neki gore pa i u tim zemljama. 

I sta podrazumevas pod standardom? To te je vec neko pitao. 

 

Vidim pominjes paradajz turiste. Pa tako su i Nemci putovali u Hrvatsku na more, isli po restoranima tu i tamo. Ko je od nasih letovao po hotelima je imao obroke, kao i Nemac, ko je letovao privatno je pravio sendvice sam. Nije ni bilo toliko restorana kao danas na svakom cosku, ne samo u Jugi, nego nigde. 

 

Jbg kazes ruralni krajevi, mislim, totalno je individualno i ko se cime bavio i koliko uspesno, a ne gde je selo bilo. Jeli smo hranu koja se proizvodi u Jugi, nismo morali da uvozimo od paradajza, secera do mesa. Cokolade bas i nismo imali svajcarske, ali smo imali Krasove. Jeste bio dozivljaj kada neko donese Ritter Sport jer je nesvakidasnje, a danas je ne bi dobrovoljno ni kupila. 

 

Mislim da nemaju svi tvoj dozivljaj. Ne mozes praviti neku generalizaciju. U svakom slucaju bilo je bezbedno i ljudi su bili pitomiji. A i radovali smo se manjim stvarima, danas se tezi da svi budu strasno bogati i uspesni, da svima natrljaju novcanice na nos i to je postalo jedino bitno. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 
Ne znam zašto je bilo potrebno ići u vojsku kad se primitivna ekipa mogla videti svakoga dana, i to u prodavnici, autobusu, pošti ili na ulici. Jedina razlika je bila u tome što se sa takvima nije moralo provoditi više vremena.
Da to je tačno, ali se ne primeti na pravi način. Uvek sam na te stvari gledao kao na nešto daleko.
Ni u bolnicu kad sam išao nisam imao pravu sliku, kako je stvarno. Taj amortizer korupcije je i stvarao sliku prividne moći i blagostanja.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

 
Sta je za tebe dobar standard?
 
Sto se tice Amerike/Nemacke da su imali prema nama stav kao prema BiH ili kao prema Ukrajini, bila bi to druga prica, ovako su podrzali otvoreno raspad i nemas sta da te to nervira.
Standard je Belgijanac vodoinstalater koji svoju porodicu sa četvoro dece dovede u Sućuraj na kampovanje i dovuče svoj gliser da se trzaju. Onda skoro svakog dana tim čamcem odu na neko drugo ostrvo, ili do Splita.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

To siromastvo koje ti opisujes mi nije jasno, jesu li tvoji roditelji uopste bili zaposleni, ziveti u kuci bez vode je bilo vrlo retko, ja znam samo da u selu u Hercegovini, odakle je moj otac, nije bilo vodovoda, jer je to krs, nema reke u blizini, ne zivi dovoljno ljudi da bi se to isplatilo, ali su ljudi tamo imali tradicionalno catrnje gde se skupljala kisnica sa krova i imali su hidrofor koji je obezbedjivao vodu u kuci.

Pa evo kad bas pitas, negde u to vreme moj otac je radio u Beobanci, sto je znacilo da ostaje u BGu celu nedelju jer nije bilo prevoza nazad da se vraca (dva autobusa dnevno, oko 60km od Beograda). Moja majka je radila u PKB. Izmedju njihovih plata, radili su privatno kad god mogu. Jednostavno nije bilo fabrika ili neceg bitnog da bi bilo vodovoda I kanalizacije. 

Nisam samo ja tako odrastala, samo oni u centru su imali vodu I kanalizaciju. Mogu I danas da ti pokazem kako to izgleda

3 minutes ago, Amigo said:

Inace u vezi nasledjivanja odece od rodjaka, ja sam tek dolaskom u Kanadu, vidio prodavnice polovne robe, gdje dolaze ljudi i kupuju cak i gace. Sta bi sad trebao da kazem, da ovde ne valja, jer ima siromasnih ljudi. Pa nema gde ih nema, manje ili vise. 

 

Ali tu ti je vecina srednjih primanja, prosto ne moraju da kupuju second hand

3 minutes ago, Amigo said:

Ono sto spocitavs meni, upravo ti radis, tj previse subjektivno pises. Opisujes jednu drzavu od 22 miliona stanovnika kroz zivot u nekom prigradskom nerazvijenom naselju.

 

Ja ti ne pricam o licnom iskustvu, sto ti radis. Pricam ti da je u tom okruzenju vecina zivela tako. Rekla sam ti da oni u urbanim sredinama nisu imali to iskustvo. Mi smo uglavnom bili neki alternativni univerzum gde se ide kod babe I dede kad nemas para za drugo, a treba ti zimnica.

 

To sto je tebi bilo lepo ili @Babyne cini prosek. To je bila moja poenta. 

 

Tako ste vi meni, I celoj generaciji koja je odrastala po nerazvijenim  selima u ex-yu bili alternativni univerzum. 

 

Mozda gresim da je 70% bilo ruralno, ispravi me I pokazi da je tvoj zivot bio vecinski

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

 

To sto je tebi bilo lepo ili @Babyne cini prosek. To je bila moja poenta. 

 

 

I dalje guras neku licnu poentu. Ja sam bila deo jednog okruzenja i niko se ne bi pozalio na ovo na sta se ti zalis. Niko nije bio neka puka sirotinja, niti putovao jednom u deset godina. Niko nije bio senzacija zbog putovanja, vise zbog neputovanja. Svi su jeli normalno (danas se to zove organska hrana) i svi su imali normalne stanove, normalnu garderobu (ne LV i Gucci, koje nisu imali ni Italijani u 99%)... Poenta je da nema poente, nego licni dozivljaj zivota u Jugi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...