Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

On 11/25/2021 at 7:41 PM, Constantin said:

Pušio si 57 ...mislio si da toliko cigara ima unutra emoji13.png

Ja sam počeo sa sarajevskim malborom, i bilo je samo meko pakovanje. Tvrdo, možda puuuuno kasnije, ali ja sam onaj sa free šopa stalno menjao na trafici za sarajevski. Govorili mi da sam blesav...

Malboro sam počeo da pušim, terajući kontru drugarima koji su pušili Winston. Imao sam drugara koji je svoj Winston držao uvek u zadnjem desnom džepu...uvek presovane emoji847.png

Ja cuo pricu u BiH u sarajevskoj fabrici bila ista linija za Drinu i Malboro. Po tome su mnogi pusili sarajevsku Drinu ( ne mostarsku). Govorilo se da je sarajevska Drina bila daleko bolja od mostarske. Da se razumijemo bilo je to isto pakovanje koje je bilo tesko razlikovati.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, koca popovic said:

Ja cuo pricu u BiH u sarajevskoj fabrici bila ista linija za Drinu i Malboro. Po tome su mnogi pusili sarajevsku Drinu ( ne mostarsku). Govorilo se da je sarajevska Drina bila daleko bolja od mostarske. Da se razumijemo bilo je to isto pakovanje koje je bilo tesko razlikovati.

Ja, sa onako poprilično dugačkim stažom pušača, hipraktivnog, duboko u materiji, eto, nisam znao da je postojala i mostarska Drina...a ev.priče kako je sarajevska Drina i sarajevski Malboro, isti duvan......priče za malu decu....tj. ovi koji nisu imali za "Mašu" na taj način su se tešili...kao...:smiley18:

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Constantin said:

Ja, sa onako poprilično dugačkim stažom pušača, hipraktivnog, duboko u materiji, eto, nisam znao da je postojala i mostarska Drina...a ev.priče kako je sarajevska Drina i sarajevski Malboro, isti duvan......priče za malu decu....tj. ovi koji nisu imali za "Mašu" na taj način su se tešili...kao...:smiley18:

 

Otpad od Marlbora je isao u Drinu, a Mašo savrseno gori. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Constantin said:

Ja, sa onako poprilično dugačkim stažom pušača, hipraktivnog, duboko u materiji, eto, nisam znao da je postojala i mostarska Drina...a ev.priče kako je sarajevska Drina i sarajevski Malboro, isti duvan......priče za malu decu....tj. ovi koji nisu imali za "Mašu" na taj način su se tešili...kao...:smiley18:

U Mostaru je postojala fabrika duvana vise od 100 godina. A i bilo je logicno da bude u Mostaru a ne u Sarajevu. Duvan se gajio u Hercegovini a ne u Bosni, ali sta ces mocnici su sjedili u Sarajevu. I vazilo je da je mostarska Drina losija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Janne240 said:

A Milde Sorte?

To je pokojna staramajka pušila, imalo one rupice na filteru to je bilo blago, ne da se ne zakašlješ nego ne suzi oko kad ti uđe dim u oko.

 

Edit: inače na je bila fan tih nemačkih eksperimenata, Milde sorte, Astor, HB...

Edited by urosg3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:

Srećan Dan Republike...svima koji slave emoji16.png... Uglavnom ga pamtim po neradnim danima i svinjokolju...jbg. takvo vreme bilo...

 

 

 

Pre četrdesetak godina, uoči praznika, 29. novemba, spojenih neradnih dana sa vikendom, mali godišnji odmor, pita jedan moj kolega drugog:

-Gde ćeš za praznik?

-Idem u tazbinu.
-Jel ideš da kolješ?

-Ma, ne. Umreće sami, valjda.
 

Edited by Div
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantin said:

Srećan Dan Republike...svima koji slave emoji16.png... Uglavnom ga pamtim po neradnim danima i svinjokolju...jbg. takvo vreme bilo...

Hvala hvala. Ovaj Dan Republike proslavljamo radno i svečano uz prigodnu trpezu i kulturno-umetnički program 🙂
 

Spoiler

st,small,845x845-pad,1000x1000,f8f8f8.u3

 

Link to comment
Share on other sites

To je i dalje dan republike, samo ga sumanuti iz nekog razloga prikrivaju. Istorijska cinjenica je da je tog datuma ukinuta monarhija i proglašena republika. Normalni takve događaje obelezavaju, npr dan pada Bastilje, dan nezavisnosti u USA, itd, sumanuti ih prećutkuju. Kako im drago, samo, pored ostalog, i zbog toga ko ih... a ostalima srecan dan republike :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sjecam se da sam za 29 novembar isao u kino (bioskop za neupucene) da gledam Lovac na jelene. Neki sivi dan bio i Kino se zvalo Dubrovnik i vazilo je tada za najbolje u Sarajevu, tu je npr bila repriza FEST-a. Drugo kino poreputaciji je bilo kino Romanija, i sada kada sam vec u tom fazonu da nabrojim onda sva tadasnja kina. U centru su jos bili Tesla, manja sala, onako prijatno, da se ode sa curom, npr tu sam gledao Zvijezda je rodjenja sa Kris Kristofersonom i Barbarom Strejsend, mogo bolji od ovog pooslednjeg rimejka.

Sa druge strane zgrade je bilo kino Partizan, sve u okolini Skenderije.

Zatim kino Radnik, tu sam kao klinac isao da gledam samurajski serijal, Dinamit za brod Roterdam i Tvrdjava smrti, jos uvijek pristojno.

 

big_bad_wolf_01.jpg

 

Preko puta Radnika je bilo kino Sutjeska, koje je igralo neparnim satima i vazilo za jedno od najgorih sa kinom Prvi Maj, koje je bilo u neposrednoj blizini i opisano je i u pjesmi Zabranjenog pusenje. Malo iznad kina Prvi maj je bila kinoteka, mala sala sa neudobnim drvenim stolicama. Tu sam gledao mnoge filmove, ostali su mi u sjecanju Gimme Shelter i Tri kondorova dana, kome je nedostajao kraj, te sam isao i drugi put da ga gledam nadajuci se da je neko zalijepio tih poslednjih nekoliko minuta, ali uzalud.

U centru je postojao i Radnicki univerzitet, sta god da je to znacilo, Djuro Djakovic, bivsi jevrejski centar, koji je imao jako lijepu dvoranu u kojoj su se odrzavala razne manifestacije i pozorisne predstave gdje sam izmedju ostalog gledao Profesionalca sa Batom Stojkovicem, a obicnim danima su se tu odrzavala bioskopske predstave.

Sjedista su bila jako udobna, idealno za luftanje skole preko dana.

Malo dalje od centra se islo u kino Arenu, koje je imalo najveci razmak izmedju redova, idealno za krakate, kao sto sam ja, a to i nije bilo daleko od mog kraja, kao i najmladje kino i to vreme Kumrovec, na koje sam gledao sa svog prozora. U sklopu zgrade koja je namjenski napravljena da bude bioskop sa jedne strane i kafana (Cine Club) sa druge strane, bio je i stan za operatera i mi djeca smo zavidjeli na tome, jer je on mogao da gleda filmove svaki dan.

Tu sam gledao djeciji domaci film Kapetan Mikula Mali, partizanske filmove sa skolom, ali i danske erotske, serijal "... u krevetu", kao i italijanske komedije,  a nedeljom je bila predstava u 10:30 ili 11 ujutru, ne sjecam se bas tacno, ali obicno bi bila neka premijera i po pravilu je sla bila puna.

I da spomenem jos i kino Igman na Ilidzi, koje je radilo neparnim satima i ljetno kino Kolubara, na Bascarsiji, u koje jedino nisam nikada otisao.

 

 

Pogled skoro identican sa mog prozora, to mora da je slikao neki moj komsija, pise Muhic, ali takvo prezime mi je totalno nepoznato. Kino Kumrovec se vidi sasvim lijevo. Ta zgrad je srusena i tu je na tom malom prostoru izgradjena neka ruzna visoka poslovna zgrada, za koju sam cuo da je poluprazna, i koja je zatvorila pogled, kao i sto je zaklonila sunce za okolne zgrade, pa su stanari koji tu sada zive popizdili zbog toga, jer tu je bio i mali parkic sa klupama.

 

12771985_771334769664278_358885030372073

 

Na ovoj, jedinoj slici koju sam mogao da nadjem na netu se vide ulazna vrata stana operatera, kao i terasa kafane, a ulaz u kino je bio sa druge strane, prema neboderima, ispred kojih je bio postavljen kos za basket na parkingu i tu smo igrali nekada i po kisi.

 

8230414448_13f0944b98_z.jpg

 

Kafana Cine Club

 

242518409_4110126472432088_4328422016416

 

CAiFc3VWYAAF1jb.jpg

 

 

 

 

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

@Amigo kako se zvao otvoreni bioskop, tu negde blizu Skenderije sećam se kroz maglu, tu mi živela tetka jajo joj zavideo što može da gleda filmove kroz prozor

 

Ne sjecam se da je tu bio neki otvoreni bioskop, mada je moguce da su pustali neke filmove na platou Skenderije.

Link to comment
Share on other sites

Secam se otvorenog bioskopa u Sutivanu na Bracu, letnje kino...repertoar tadasnji. S balkona okolnih kuca se moglo gledati na platno ili sa zida.

U mom rodnom mestu, svercovanje sa ulaznicama bilo je interesantno koliko i film...a gledalo se sve bez ogranicenja, od sexi komedija do remek dela Akira Kurosave.

Link to comment
Share on other sites

Vidim gore neko zakacio onu jugoslovensku pesmu pa me podsetilo ...

Atina, decembar-januar 1990. Nadjemo se (dva mlada para) u nekom restoranu sa sve grckim letecim tanjirima i celovecernjom sirtaki plesnom zabavom. Pravi bouzouki-mamac za turiste. Ispostavi se da su se u isto vreme na istom mestu nasle turisticke grupe iz Slovenije, Srbije i Makedonije (to mora da je bio neki turisticki deal sa SFRJ). Svi se naizgled bratstvojedinstveno zemljacki ludo zabavljaju, nazdravljaju i sirtaki poskakuju. Mi (pre)mladi za tu vrstu provoda kibicujemo sa strane i klopamo (bila dobra klopa, cim konobar primeti da se neka cinija/tacna prazni – donosi novu).  😉 

 

Odjednom muzicki obrt, nova svirka i grcka pevacica pocinje da peva Od Vardara do Triglava na cistom srpsko-hrvatskom. Potom se paralelno desavaju dve reakcije ciju sam simboliku sagledala tek retrospektivno – Slovenci napustaju razigranu masu a preostali nagazili gas pa tamlabasaju sve u 16. Napustili i mi ali iz drugih razloga. 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...