Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

12 minutes ago, Constantin said:

@Div koliko se ja sećam, za mog vremena, dobrovoljne radne akcije su bile organizovane tako, što se dobije spisak ko mora da ide...tako je bilo bar u ORB koje su bile organizovane u okviru OUR-a....

 

Nisam cuo za to da se moralo ici u moje vreme.

BIla je i neka tv igrana serija o radnim akcijama sredinom sedamdesetih, kao propaganda akcijasenja, malo se radi, zezanje, cure, momci, itd Ja sam bio tada u osnovnj skoli, djeca se palila na to normalno. Pokusacu da potrazim, ako slucajno ima neka informacije o tome.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Nisam cuo za to da se moralo ici u moje vreme.

 

E pa nisi radio u "državnoj službi" i bio rookie, akademac medju polupismenima, "starim kukama"...trte te kako god mogu dok ne zauzmeš poziciju...

Nema odmora u sezoni, jbg. oni imaju žetvu, mučenici obradjuju zemlju... za "dobrovoljne" radne akcije si pod obavezno prvi pik...u inostranstvo ne možeš bez dozvole, a partijska podružnica raspravlja o tebi kad dobije informaciju da si vidjen kako vikendom prašiš "Lazy" u klubu na medicinskom fakultetu....jbg nije u skladu s pravilnikom, a taman su hteli da te predlože za prijem u SKJ, jer su ti rezultati rada izvanredni...:smiley26:

 

Tako se spasih članarine...:smiley2: ali ispustih priliku da budem Drug Član...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Constantin said:

E pa nisi radio u "državnoj službi" i bio rookie, akademac medju polupismenima, "starim kukama"...trte te kako god mogu dok ne zauzmeš poziciju...

Nema odmora u sezoni, jbg. oni imaju žetvu, mučenici obradjuju zemlju... za "dobrovoljne" radne akcije si pod obavezno prvi pik...u inostranstvo ne možeš bez dozvole, a partijska podružnica raspravlja o tebi kad dobije informaciju da si vidjen kako vikendom prašiš "Lazy" u klubu na medicinskom fakultetu....jbg nije u skladu s pravilnikom, a taman su hteli da te predlože za prijem u SKJ, jer su ti rezultati rada izvanredni...:smiley26:

 

Tako se spasih članarine...:smiley2: ali ispustih priliku da budem Drug Član...

Znaš i sam sve, o Jugoslaviji njenom sistemu, kako političkom tako i društvenom sistemu vrednosti možemo da pričamo, evo već sad sa pristojne distance. O toj zemlji i uređenju je napisano dosta toga i lepog i onog ne baš pohvalnog. jedno je sa iste te distance sada jasno, ona je sa svim vrlinama i manama bilo bolja od svega što je nastalo na njenim razvalinama. 
Ipak kad podvučemo crtu ljudi čine društvo, sistem, sistem vrednosti. Isti ti ljudi koje tako lepo opisuješ su i danas isti. Na drugim temama, sa drugim parolama i sa drugačijim gospodarima, ali...
Ljudi su isti, tada, sada, sutra.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

E pa nisi radio u "državnoj službi" i bio rookie, akademac medju polupismenima, "starim kukama"...trte te kako god mogu dok ne zauzmeš poziciju...

Nema odmora u sezoni, jbg. oni imaju žetvu, mučenici obradjuju zemlju... za "dobrovoljne" radne akcije si pod obavezno prvi pik...u inostranstvo ne možeš bez dozvole, a partijska podružnica raspravlja o tebi kad dobije informaciju da si vidjen kako vikendom prašiš "Lazy" u klubu na medicinskom fakultetu....jbg nije u skladu s pravilnikom, a taman su hteli da te predlože za prijem u SKJ, jer su ti rezultati rada izvanredni...:smiley26:

 

Zasto ne mozes? Kad je to bilo?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyber said:

 

Zasto ne mozes? Kad je to bilo?

To je bilo početkom i sredinom osamdesetih....takav je bio propis. Hoćeš u Bugarsku na more, sa porodicom...pišeš zahtev i tražiš dozvolu, ako ti odobre OK....ako NE ODOBRE ne ideš...ideš u Šušanj ili Čanj. :smiley2:

 

Ne brini...nadoknadilo se sve to....u godini pre korone sam više proveo u avionu nego na Bovanskom jezeru...:smiley53:

4 minutes ago, Accuphase said:

Da ne odaješ vojne tajne jenea...

NIsam služio JNA...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

To je bilo početkom i sredinom osamdesetih....takav je bio propis. Hoćeš u Bugarsku na more, sa porodicom...pišeš zahtev i tražiš dozvolu, ako ti odobre OK....ako NE ODOBRE ne ideš...ideš u Šušanj ili Čanj. :smiley2:

 

Ne brini...nadoknadilo se sve to....u godini pre korone sam više proveo u avionu nego na Bovanskom jezeru...:smiley53:

NIsam služio JNA...

Nego JA?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

To je bilo početkom i sredinom osamdesetih....takav je bio propis. Hoćeš u Bugarsku na more, sa porodicom...pišeš zahtev i tražiš dozvolu, ako ti odobre OK....ako NE ODOBRE ne ideš...ideš u Šušanj ili Čanj. :smiley2:

 

Ne brini...nadoknadilo se sve to....u godini pre korone sam više proveo u avionu nego na Bovanskom jezeru...:smiley53:

NIsam služio JNA...

Od celog Jadrana, Dalmacije, Istre, ostrva ma neće biti da si izabrao Čanj. To je bilo posle...
Inače oficiri JNA su zaista morali da traže dozvolu za putovanje u inostranstvo od bezbednjaka u JNA, to se manje više automatski davalo, pogotovo za štapske oficire, za trupne je bilo šareno, kako koga zalomi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Od celog Jadrana, Dalmacije, Istre, ostrva ma neće biti da si izabrao Čanj. To je bilo posle...
Inače oficiri JNA su zaista morali da traže dozvolu za putovanje u inostranstvo od bezbednjaka u JNA, to se manje više automatski davalo, pogotovo za štapske oficire, za trupne je bilo šareno, kako koga zalomi.

Brate Uroše....na svadbenom putovanju sam bio na Hvaru..malo li je...pre toga više puta u Splitu (Sumpetar), a nakon svadbe Dubrovnik, nekoliko puta, a kad mi se pobratim "udao" često i u Kotoru (zamisli, stanovao je na Škaljarima :classic_biggrin:).....u Šušnju sam provodio, u ranoj mladosti, i po tri ipo meseca...kao omladinac, od 16-17. kod nas je u Nišu bila popularna Makarska...Galija svirala celo leto tamo....a RSI i Čanj mi se javilo "samo". 

1 minute ago, Accuphase said:

Pa ako nisu služio vojsku to nije nikakva sramota čak dapače, mada si u tom slučaju "mnogo propustio" od SFRJ uspomena.

A nisam bio rad baš da svuda "guram nos"....gde mi nije mesto...

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Brate Uroše....na svadbenom putovanju sam bio na Hvaru...pre toga više puta u Splitu (Sumpetar), a nakon svadbe Dubrovnik, nekoliko puta, a kad mi se pobratim "udao" često i u Kotoru (zamisli, stanovao je na Škaljarima :classic_biggrin:).....u Šušnju sam provodio, u ranoj mladosti, i po tri ipo meseca...kao omladinac, od 16-17. kod nas je u Nišu bila popularna Makarska...Galija svirala celo leto tamo....a RSI i Čanj mi se javilo samo.

A nisam bio rad baš da svuda "guram nos"....gde mi nije mesto...

Ah blizu, ženini su iz Podstrane to je taj vibe isti 🙂
Kad pričamo u Dalmaciji, u punom smislu te reči to su meni otoci. Svaki je posebna priča, možda mom senzibilitetu najviše odgovara Šolta. Ali pričaću vam i o Šolti kad se sve poklopi.
Najbolji provod u Jugi je svakako Dubrovnik, pa Istra - biraj mesto po želji. Rovinj, Pula, Vrsar... Od mora da nije Dalmacija ili Istra samo i isključivo Ada Bojana. Ma cela Velika plaža Ulcinj. Ima nekog mira i tamo.
Sa godinama sam otkrio ostrva, poslovični Brač, Cres, Vis (morao sam taj jugoslovenski Kronštat da vidim) Hvar. Ali Šolta mi je posebno nešto.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ma cela Velika plaža Ulcinj. Ima nekog mira i tamo.

Gde si ti video moj Uroše mira na Velikoj plaži....u Februaru ? Meni to tamo uvek ličilo na vašar u Negotinu...

 

Kad spomenuh Čanj....nisu samo "Radničke sporCke igre"  i plaža ispod Hotela Niš....ima jedno mnogo dobro mesto:

 

spacer.png

 

"Kraljičina plaža"....kao što vidiš, ono što hebe "paradajz turiste" i Džibere sa džipovima, je što nema puta....samo se plovilom može do nje...e lepote.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Gde si ti video moj Uroše mira na Velikoj plaži....u Februaru ? Meni to tamo uvek ličilo na vašar u Negotinu...

 

Kad spomenuh Čanj....nisu samo "Radničke sporCke igre"  i plaža ispod Hotela Niš....ima jedno mnogo dobro mesto:

 

spacer.png

 

"Kraljičina plaža"....kao što vidiš, ono što hebe "paradajz turiste" i Džibere sa džipovima, je što nema puta....samo se plovilom može do nje...e lepote.

Ah pa ima, onaj deo odmah pored mesta gde se rukavac Bojane uliva, gde je plaža "Ivana" pa par kilometara prema Ulcinju.
Uostalo tamo gde Dragan Maksimović peva

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

 kod nas je u Nišu bila popularna Makarska...Galija svirala celo leto tamo...

 

Sjecam se dobro, u ferijalnom kampu. Interesantno je da je godinu prije Galije tu svirala i Riblja Corba. Galija je redovno svirala Don't Let Me Be Misunderstood od Animalsa.

Upoznam ja tu neku Beogradjanku, malo se muvali i tako jednom se setali, kad prodje Bajaga, nisam ga ja ni primjetio, kad kaze ona sad prodje Bajaga sa kostur ribom.

Ja prvo pomislio da je bio sa nekom mrsavom curom, kad ono se kasnije uspostavilo da je imao neki lancic sa privjeskom kostur od ribe. :smiley26:

Svasta je bilo u toj Makarskoj :whistling:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyber said:

 

Zasto ne mozes? Kad je to bilo?

60tih je bilo kolko hoces. Jedan u familiji tako nije mogao da se vrati do '73-4 jer je otisao za "plavokosom", bio u vojnoj skoli, cirka 14 godina cekao na pomilovanje. Pa je to bilo "prebegao". Drugi zaglavio par dana u bajboku, uhvatili ga na granici.  

'87 se secam rodjaka koji je isao u Trst, tako da se promenilo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cyber said:

Zasto ne mozes? Kad je to bilo?

 

2 hours ago, Angelia said:

60tih je bilo kolko hoces.

.......................

 

 

Izgleda da je vas nekoliko zivelo u nekoj drugoj SFRJ, nikako u istoj u kojoj sam ja odrastao.

 

Prvi put sam bio u Trstu u 2. razredu osnovne, dakle 1966. Bio sam upisan u pasos jednog od roditelja, ne secam se kojeg. Eh, onda su se roditelji razveli, pa su mi u "zreloj" dobi od 11 godina izvadili moj pasos, da mogu da putujem sa svakim posebno - to je vec 1970.

Sa 14 sam poceo da idem sam - iz Zagreba je dnevno bilo 15-ak autobusa za "jednodnevni izlet" u Trst i jos 10-ak za Graz (vikendom i vise). U 3. razredu gimnazije sam morao da izvadim vec treci pasos jer u ranijem nije vise bilo mesta za sve one pecate na granici.

 

Krajem '60-ih smo vec imali stotine hiljada gastarbajtera "napolju" - kako, ako "nije smelo da se putuje?"

 

Evo sta kazu istoricari:

Quote

Prvo poglavlje, naslovljeno “Migracijska politika SFRJ i odlazak jugoslavenskih građana na rad u inozemstvo” (str. 49.–82.), prati različite faze u jugoslavenskoj migracijskoj politici. Ističe se da je Jugoslavija bila jedina socijalistička zemlja koja se odlučila za izvoz radne snage, ali na početku, sve do 1962., vlast je represivna prema pitanju migracija i pokušava potencijalne iseljenike zadržati u zemlji. Zakon o amnestiji donijet je 1962. i tada se mijenja odnos vlasti prema privrednoj emigraciji.

Od 1965. donose se zakonske regulative čiji je prvotni cilj da se poveća broj ljudi koji su željeli ići na privremeni rad, a ta treća faza maksimalizacije traje do 1972., kada se pak donose zakoni kojima se trebalo migracijski val staviti pod punu kontrolu.

(bold moj)

izvor: Vladimir IVANOVIĆ, Geburtstag pišeš normalno. Jugoslavenski gastarbajteri u SR Nemačkoj i Austriji 1965.-1973., Institut za savremenu istoriju, Beograd, 2012.

 

Edited by zoran59
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

60tih je bilo kolko hoces. Jedan u familiji tako nije mogao da se vrati do '73-4 jer je otisao za "plavokosom", bio u vojnoj skoli, cirka 14 godina cekao na pomilovanje. Pa je to bilo "prebegao". Drugi zaglavio par dana u bajboku, uhvatili ga na granici.  

'87 se secam rodjaka koji je isao u Trst, tako da se promenilo.

 

 

 

Ja sam prvi put išao u inostranstvo '72, školska ekskurzija u SSSR, vadili smo kolektivni pasoš,svi muškarci su morali da pribave potvrdu, odobrenje iz vojnog odseka, ali niko nije imao problem, puka formalnost, kažeš gde i zašto putuješ sačekaš 5 minuta i dobiješ papir. E, negde tih godina su se menjali propisi, ne znam tačno koje godine i kojim zakonom je regulisano izdavanje pasoša i putovanje vojnih obveznika, znam da sam već '74. dobio pasoš i putovao bez ikakvih dozvola. 

To sa vojskom jeste bio ograničavajući faktor do prvr polovine sedamdesetih, znao sam i ja neke ljude koji su otišli u inostranstvo, bilo je i ilegalnih prelazaka granice, i da si imali problem kad se vate, smatralo se da su učinili krivično delo, izbegavanje vojne službe, uglavnom se sve rešavalo služenjem vojske, makar i pod "stare dane", 28-29 godina, poneko je dobio i neki mesec zatvora, uglavnom uslovno.

Krajem sedamdesetih sam već nosio pasoš u džepu i kad idem na posao, desilo se par puta da me neko od drugara pozove, kaže idem u Minhen, krećem za sat-dva, oćeš sa mnom, da ne bih gubio vreme na odlazak do kuće nosio sam pasoš, izađem dva sata ranije s posla i put pod točkove. 

Znam da su zaposleni u vojsci imali poseban režim za putovanje  inostranstvo, ne znam detalje i ne znam ko je još i iz kojih razloga je imao problema.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

 

 

Izgleda da je vas nekoliko zivelo u nekoj drugoj SFRJ, nikako u istoj u kojoj sam ja odrastao.

 

Prvi put sam bio u Trstu u 2. razredu osnovne, dakle 1966.

 

Ziveo si na drugom kraju SFRJ. Negde sam ja vec pominjala tu pricu, pa sad nisam htela da ponavljam porodicne veze.

Prica je o moja dva strica.  Prvi je otisao preko granice prateci moju buducu strinu, baba je bila clan partije pa je molila za pomilovanje skoro 14 godina, iscepala clansku kartu u medjuvremenu, isla i do Tita ...

Drugi je pokusao prelazak, baba skontala - i bukvalno ga prijavila pa su ga lovili gde ce da predje.

 

Prvi stric odlazi negde krajem 50tih pocetak 60tih, drugi pokusava tokom 60tih. Mislim da to nije bilo tako 80tih.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Constantin said:

To je bilo početkom i sredinom osamdesetih....takav je bio propis. Hoćeš u Bugarsku na more, sa porodicom...pišeš zahtev i tražiš dozvolu, ako ti odobre OK....ako NE ODOBRE ne ideš...ideš u Šušanj ili Čanj. :smiley2:

 

Ne brini...nadoknadilo se sve to....u godini pre korone sam više proveo u avionu nego na Bovanskom jezeru...:smiley53:

NIsam služio JNA...

 

Prevideo am ovaj upis, već sam u mom predhodnom postu napisao, od prve polovine sedamdesetih, pasoš u džep i putuj ago, često mi na granici nisu ni otvarali pasoš, samo pokažem iz ruke da ga imam, policajac mahne rukom, vozi dalje.

Osamdesetih ne znam da je iko, osim vojnih lica, morao da traži nekakve dozvole.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Div said:

 

 

To sa vojskom jeste bio ograničavajući faktor do prvr polovine sedamdesetih, znao sam i ja neke ljude koji su otišli u inostranstvo, bilo je i ilegalnih prelazaka granice, i da si imali problem kad se vate, smatralo se da su učinili krivično delo, izbegavanje vojne službe, uglavnom se sve rešavalo služenjem vojske, makar i pod "stare dane", 28-29 godina, poneko je dobio i neki mesec zatvora, uglavnom uslovno.

 

Da, najveci problem je bio da je bio u vojnoj skoli, smatralo se za izdaju.

 

Bukvalno pomilovanje je dobio negde'73, ako ne mesam sad istoriju ali ti negde +/- 2 godine. Oni su sad pokojni, pa mozemo samo da pricamo kako su mi oni ispricali pricu. Ja sam rodjena nakon toga...btw kao direktna posledica tih dogadjaja.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prvi put bila u inostranstvu 1969, naravno u Trstu. Isla sam s mamom, njenom prijateljicom i njenom cerkom (koja je bila moja prijateljica). Tate su ostale na granici, jer su bili vojna lica i jer im se nije isplatilo da traze dozvole za tih par sati. A ni mamama nije bio problem da same voze po tom nekom inostranstvu. Danas ih se ne bi mnogo upustilo u takvu avanturu, sta ako se nesto desi i tako to.

U prvoj polovini 70-tih sam s roditeljima bila jedne godine na letovanju u Bugarskoj i jedne u Grckoj. Oba puta je tata trazio dozvolu, ali ne pamtim da je to bio neki problem.

 

Veci problem je ispao sredinom 80- tih. Tada sam bila na studentskoj razmeni u Svedskoj, pa mi je sledece godine moj tadasnji dasa Svedjanin dosao u posetu. Posto sam imala neki ispit na faksu (ili je to bio samo izgovor jer mi se nije druzilo s njim, ne pamtim vise) ode on sam u Pulu, gde sam rodjena, da mi obilazi ”korene”, a ja ostanem u Zagrebu. Pre toga sam mu pricala kako sam kao mala bila ponosna sto znam svoju adresu, pa cu reci cika milicajcu ako se izgubim. I moj hrabri Viking pravo na tu adresu! Raspitivao se po zgradi o mojoj porodici, koja se odavno odselila i nasao ljude koji nas pamte. Cak ga i kafom ponudili, caskali s njim na nekakvom engleskom. Posle toga je, naravno, moj brat, koji je u medjuvremenu zavrsio Vojnu akademiju, isao na raport povodom dogadjaja. Mislim, Viking ga je malo preterao😀. Odes u zgradu punu vojnih lica i raspitujes se o nekom od njih. Tatu nisu cimali jer je vec bio u penziji.

Edited by vilhelmina
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...