Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

6 minutes ago, Constantin said:
51 minutes ago, Amigo said:

 

Obožavao sam ga....mučilo me je samo to što vozi na Rosiggnol daskama, a ne na Elanovim...umro vreme.

 

I ja isto, i sto ne vozi Elan, normalno. Cini mi se da je on prvi nas poznati sportista sto je upraznjavao jogu, meditaciju, nesto slicno sto Novak sada radi.

Rok Petrovič nas je napustio na danasnji dan 1993 godine.

Link to comment
Share on other sites

 
I ja isto, i sto ne vozi Elan, normalno. Cini mi se da je on prvi nas poznati sportista sto je upraznjavao jogu, meditaciju, nesto slicno sto Novak sada radi.
Rok Petrovič nas je napustio na danasnji dan 1993 godine.
Da, bio sam u šoku, kad sam čuo...na nekom ostrvu je stradao prilikom ronjenja, nesrećnim slučajem.

Ja sam ipak najviše voleo Elanove daske. Čuvam i dan danas i perfektne su. Učio sam na polovnim Fischerovim, imao i Rosinjol, ali Elan prominence 440 ( mala serija) je ono što sam zadržao.
Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2021 at 6:02 PM, Constantin said:

Da, bio sam u šoku, kad sam čuo...na nekom ostrvu je stradao prilikom ronjenja, nesrećnim slučajem.

Ja sam ipak najviše voleo Elanove daske. Čuvam i dan danas i perfektne su. Učio sam na polovnim Fischerovim, imao i Rosinjol, ali Elan prominence 440 ( mala serija) je ono što sam zadržao.

Nastradao je verovatno od detonacije podvodne mine...ima dokumentarac

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam citao taj Polet i oni su bili prvi koji su poceli sa tekstovima na granici dozvoljenog, gurali Novi talas, koji je i sam cesto bio na granici "prihvatljivog". Mladina je sa time krenula kasnije, a bilo im je mnogo lakse jer su imali precutnu podrsku rukovodstva Slovenije, sto kod novinara Poleta nije bio slucaj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...Crno bijeli svijet je jedna od boljih serija HTV,u rangu onih ranijih Smojinih serija(Naše malo misto).No,teško je govoriti o jeziku serije kao iskjlučivo kajkavskom.Prije bih rekao da je to jezik purgera,onih,koji se smatraju autohtonim Zagrepčanima.Ako se uključi,onda bi o tome mogao više reći zoran.Ja jesam kajkavac,ali,mogu razlikovati,i prije nego se izjasne,da li su Zagorci,Međimurci,Podravci itd.Mislim da je tako i u Srbiji.

 

Posebna je tema Polet,omladinski tjednik,inkubator budućih kvalitetnih novinara,od Jasne Babić,Darka Hudelista,Slavenke Drakulić itd.

Link to comment
Share on other sites

Meni uopste nije smetao govor u seriji, niti sam primijetio da je nesto posebno kajkavstina upotrebljena. Valjda sto sam odrastao u Jugoslaviji I uglavnom razumijem sve dialekte, jos od Gruntovcana koje sam gledao kao klinac, pa do ikavice u Malom I Velom mistu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad kad vidim ove uniforme ... Bas sam nesto u poslednje vreme evocirala uspomene iz detinjstva kada sam bila fascinirana avionima i mnogo sam volela odlaske na beogradski aerodrom jer je to za mene bio jedan interesantan svet. Ili smo nekog cekali ili smo putovali. Ta docekivanja su bila narocito zanimljiva jer smo uvek sedeli u restoranu iz koga je bio pogled na pistu, koje se dete ne bi ushitilo kad gleda kako svet uzlece i slece i desava se okolo. A i ti koje smo cekali su uvek bile neke interesantne persone od kojih sam svasta dobijala. A tek kad si poznavao neku stjuardesu ili pilota, pa to je bio raj. Moj prvi let je bio za Split, secam se sekvenci, bila sam bas jako mala ali JAT oznaka i osmeh stjuardesa mi se urezalo u secanje. Posle je nekako taj JAT bio neka veza sa svetom, neka sigurna karta do tog sveta. To je bilo doba u kome se u avionu jos uvek koristio pravi escajg uz obrok jer nikome nije padalo na pamet da bi to moglo biti hlladno oruzje. 

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites



Moj prvi let je bio za Split, secam se sekvenci, bila sam bas jako mala....


Moj prvi let je bio iz Splita do Niša...imao sam nepunih 6 g.[emoji3575]

U sećanju mi je ostao i let za Podgoricu, iz BG...tog dana je stupila na snagu zabrana pušenja u avionu...U povratku, posle 3 dana pilotirao je Zoran Modli....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2021 at 7:16 AM, mladenvzz said:

...Crno bijeli svijet je jedna od boljih serija HTV,u rangu onih ranijih Smojinih serija(Naše malo misto).

Rekao bih da je jedna od najboljih serija na tom prostoru. Ja sam odrastao uz Grlom u jagode, ali ovo je daleko bolje. Verovatno jer je generacijski meni blize.

On 9/22/2021 at 7:16 AM, mladenvzz said:

No,teško je govoriti o jeziku serije kao iskjlučivo kajkavskom.Prije bih rekao da je to jezik purgera,onih,koji se smatraju autohtonim Zagrepčanima.Ako se uključi,onda bi o tome mogao više reći zoran.Ja jesam kajkavac,ali,mogu razlikovati,i prije nego se izjasne,da li su Zagorci,Međimurci,Podravci itd.Mislim da je tako i u Srbiji.

well...

Ja sam proveo i Zagrebu godinu dana pocetkom 80tih i moj je utisak da je Zagreb hrvatska varijanta Beograda. Lokalna metropola koja je postala centar u koji su se uselili ljudi iz raznih delova Hrvarske, Bosne, Kosova, Makedonije. U Srbiji se isto tako u serijama, filmovima, naglasava neki "beogradski" dijalekt, mada ja i moja generacija nikada tako nismo govorili, da ne govorim o "vojvodjanskom" govoru, koji danas manje vise postoji samo na platnu. 

On 9/22/2021 at 7:16 AM, mladenvzz said:

Posebna je tema Polet,omladinski tjednik,inkubator budućih kvalitetnih novinara,od Jasne Babić,Darka Hudelista,Slavenke Drakulić itd.

Ovo je i razlog za moje odgovor. Te 80te su bile zlatne godine hrvatskog novinarstva kada se imali tri najjaca casopisa u Jugi, Polet, Start i Danas. Citali su se u svim republikama, sto nije bila ubicajena praksa. Pradoksalno svi su se ugasili sa nezavisnocu Hrvatske i proklamovanom slobodom stampe. Slicno tome, 90te su bile zlatne godine novinarstva u Srbiji, bez obzira na svu repersiju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...