Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Gradić Pejton kod čuburskog parka je zbog svoje posebnosti bio neki svoj svet, vrlo privlačan za moju detinju maštu ranih 70-ih. Pa sam tako od odraslih saznala za TV-seriju Gradić Pejton, koja je bila vrlo popularna pre moje ere. Nadjem na netu informaciju da je 6,6 gledalaca po TV-aparatu pratilo svaku epizodu a i da se prodaja televizora u to doba znatno povećala. 

 

Ja se sećam serije Koreni koja je u meni probudila znatiželju da saznam što više o robovima. Mislim da je to puno ljudi pratilo. Kunta Kinte je bio vrlo potresan lik za moje dečije srculence. Sve enciklopedije u kući sam izlistala da saznam što više - Google tog doba. A bio je i onaj telefon gde si mogao da zoveš i dobiješ odgovor na razna pitanja – 981/2 ili 988? Jedan od ta dva je bio da saznaš nečiju adresu i broj telefona a drugi za razna pitanja. Prvi put sam zvala nakon što sam gledala film o maloj Mo (Maureen Connolly). Ne sećam se tačno šta sam pitala ali imalo je neke veze sa Mimom Jaušovec koja je tada pobedila na nekom važnom turniru. Mnogo sam volela da zovem i raspitujem se. A bio je i onaj broj (95 ili 92?) - ”tačno je XY časova, XY minuta” sa perfektnom dikcijom. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyber said:

Gradić Pejton kod čuburskog parka je zbog svoje posebnosti bio neki svoj svet, vrlo privlačan za moju detinju maštu ranih 70-ih. Pa sam tako od odraslih saznala za TV-seriju Gradić Pejton, koja je bila vrlo popularna pre moje ere. Nadjem na netu informaciju da je 6,6 gledalaca po TV-aparatu pratilo svaku epizodu a i da se prodaja televizora u to doba znatno povećala. 

 

Ja se sećam serije Koreni koja je u meni probudila znatiželju da saznam što više o robovima. Mislim da je to puno ljudi pratilo. Kunta Kinte je bio vrlo potresan lik za moje dečije srculence. Sve enciklopedije u kući sam izlistala da saznam što više - Google tog doba. A bio je i onaj telefon gde si mogao da zoveš i dobiješ odgovor na razna pitanja – 981/2 ili 988? Jedan od ta dva je bio da saznaš nečiju adresu i broj telefona a drugi za razna pitanja. Prvi put sam zvala nakon što sam gledala film o maloj Mo (Maureen Connolly). Ne sećam se tačno šta sam pitala ali imalo je neke veze sa Mimom Jaušovec koja je tada pobedila na nekom važnom turniru. Mnogo sam volela da zovem i raspitujem se. A bio je i onaj broj (95 ili 92?) - ”tačno je XY časova, XY minuta” sa perfektnom dikcijom. 

Broj 95 je bio za tačno vreme...92 je bio SUP, 93 vatrogasci,a 94 hitna. Mala Mo je, čini mi se, bila Monika Seleš....

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Cyber said:

Gradić Pejton kod čuburskog parka je zbog svoje posebnosti bio neki svoj svet, vrlo privlačan za moju detinju maštu ranih 70-ih. Pa sam tako od odraslih saznala za TV-seriju Gradić Pejton, koja je bila vrlo popularna pre moje ere. Nadjem na netu informaciju da je 6,6 gledalaca po TV-aparatu pratilo svaku epizodu a i da se prodaja televizora u to doba znatno povećala. 

 

Ja se sećam serije Koreni koja je u meni probudila znatiželju da saznam što više o robovima. Mislim da je to puno ljudi pratilo. Kunta Kinte je bio vrlo potresan lik za moje dečije srculence. Sve enciklopedije u kući sam izlistala da saznam što više - Google tog doba. A bio je i onaj telefon gde si mogao da zoveš i dobiješ odgovor na razna pitanja – 981/2 ili 988? Jedan od ta dva je bio da saznaš nečiju adresu i broj telefona a drugi za razna pitanja. Prvi put sam zvala nakon što sam gledala film o maloj Mo (Maureen Connolly). Ne sećam se tačno šta sam pitala ali imalo je neke veze sa Mimom Jaušovec koja je tada pobedila na nekom važnom turniru. Mnogo sam volela da zovem i raspitujem se. A bio je i onaj broj (95 ili 92?) - ”tačno je XY časova, XY minuta” sa perfektnom dikcijom. 

Picerija Maraton u istom mi je bila pit-stop nocu na pesacenju  od Slavije ka Brace Jerkovicu.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Cyber said:

 

Mala Mo ("Little Mo") je bila Maureen Connolly. Monika je po njoj nazvana Mala Mo zbog nekih slicnosti. 

Quote

 

Monika Seleš, poznata kod nas i kao “Mala Mo” (originalno je taj nadimak imala američka teniserka Morin Konoli, koja je prva u istoriji, 1953 godine, osvojila sve “grend slem” turnire u jednoj kalendarskoj godini, op.a.), rođena Novosađanka, jedna je od najboljih teniserki sveta svih vremena. Osvojila je devet “grend-slem” titula i sa 16 i po godina bila je najmlađi pobednik Otvorenog prvenstva Francuske – Rolan Garosa.

Dominirala je svetskim tenisom do 30. aprila 1993. godine kada ju je u toku finalnog meča turnira u nemačkom Hamburgu nožem u leđa napao umno poremećeni gledalac Ginter Parhe.

 

Monika se vratila tenisu posle dve godine fizički oporavljena, ali su ostale psihičke posledice, zbog čega više nikada nije bila ona “stara”, pa je do kraja karijere uspela da trijumfuje samo na još jednom “grend-slem” turniru – Otvorenom prvenstvu Australije.

 

Godine 1994. godine dobila je američko državljanstvo i  nastupajući za svoju novu domovinu osvojila je dva puta Fed kup i 2000. godine bronzanu olimpijsku medalju.

 

 

Monika - Đorđe Balašević

 

Zamislite samo veliki svet
Sve do Kine preko recimo Sente
Zamislite samo te kontinente (oooooo)

 

Gradova na svetu ima oho
Ne bih hteo da vas zamaram s njima
Nego svaka varos novine ima (oooooo)

I u svakom listu sportska hronika
 

Hej, nek cuju svi za nas,
Nek' zvoni dobar glas kao harmonika,
Hej, nek' cuju svi oni sta znaci to Moni-Monika

 

Ja sam samo prstom probao sport
Pa te zato molim veliki svete
Nemoj da nam sada pokvaris dete (oooooo)

 

Mala Mo je stvarno cura i po
Ona ima srce, ima tri ciste,
Ne mesajte u to sad kursne liste (oooooo)

 

Nek' to briga nekom drugom postane
Pustite nju, nek' joj sve igra ostane

Hej, nek' cuju svi za nas,


Nek' zvoni dobar glas kao harmonika,
Hej, nek cuju svi oni sta znaci to Moni-Monika

 

Navratilova i John M'cenro,
Sad su mozda malo manje daleko
Ali nece biti sve med i mleko (oooooo)

 

Moras nekad i da izgubis mec,
Jer i porazi su magije deo,
Moras kolac svoj da poruckas ceo (oooooo)

Zvuci prosto ali tako ispada


Bori se fer i stici ces tamo gde i pripadas

Hej, nek' cuju svi za nas,
Nek' zvoni dobar glas kao harmonika,
Hej, nek cuju svi oni sta znaci to Moni-Monika

 

Hocu da pozdravim sve momke! (voice of Monika Seleš)

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Twilight Zone, ali to smo mi mladji gledali. Jos se secam neke episode u avionu, nesto u fazonu gremlina, crno/Bela serija.

Za Dinastiju su postojali I neki tanki romani pa si mogao da procitas epizodu ako si propustio. 

Andjo, cigance moje Kosmajsko, vi gledaste Beverly Hills 90210

 

twittercomTVrealiteAddic.jpgg

 

Mi matore drtine balavismo  na Baywatch, a ovi ispisnici Giliganovog Ostrva  i Hey Lucy se i ne secaju istog - sakriva im neki Nemac uspomene.:classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Angelia said:

Twilight Zone, ali to smo mi mladji gledali. Jos se secam neke episode u avionu, nesto u fazonu gremlina, crno/Bela serija.

Za Dinastiju su postojali I neki tanki romani pa si mogao da procitas epizodu ako si propustio. 

U toj epizodi glumi kapetan Kirk :classic_biggrin:

 

I nove sezone su dobre, narocito ona iz 2002, a ima i novija, iz 2019

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Andjo, cigance moje Kosmajsko, vi gledaste Beverly Hills 90210

 

twittercomTVrealiteAddic.jpgg

 

Mi matore drtine balavismo  na Baywatch, a ovi ispisnici Giliganovog Ostrva  i Hey Lucy se i ne secaju istog - sakriva im neki Nemac uspomene.:classic_biggrin:

 

To je 90ta, secam se dobro prve epizode, I da sam dosla u skolu I pricala kako sam gledala super seriju koja je bas pocela....a onda sam par godina kasnije imala decka za koga su svi govorili da je pljunuti Brendan 😁

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

U toj epizodi glumi kapetan Kirk :classic_biggrin:

 

I nove sezone su dobre, narocito ona iz 2002, a ima i novija, iz 2019

Valjda se zato I secam te epizode zbog WS. 

Link to comment
Share on other sites

To je 70-ih bio broj 981 koji se kasnije promenio u 9812.  

To je bilo u doba kad je danasnji trolejsbus 42 imao broj 12 i poslednja stanica mu je bila u Crnotravskoj kod bazena.

Preko puta je bila velika livada i selo Banjica. Kasnije je tu niklo vojno naselje i VMA. 

Mi deca smo peske isli na bazen na kraju sveta, to je bila velika avantura kad god sam boravila kod babe i dede. 

Kupimo sokove na slamcicu i bombone na veresiju (znalo se ko je cije unuce, babe posle placale),

ogrebemo se za kore kod koradzije na cosku Palackove i onda putesestvije do bazena. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, shonke said:

42 je autobus a ne trola. Bar je tako poslednjih 35-40 godina. Možda si mislila na 41?

 

U pravu si. Potkrao mi se lapsus calami. Sadasnja trola 41 je bila 12-ica. Autobus 42 tada (70-ih) nije ni postojao u tom delu Dedinja za koji je vezana moja prica. Mislim da je poceo da ordinira nekih ranijih 80-ih; tada je i trola 12 promenjena u 41 i trasa joj je produzena tamo ka Banjici koja se urbanizovala.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2021 at 10:01 AM, Cyber said:

Gradić Pejton kod čuburskog parka je zbog svoje posebnosti bio neki svoj svet, vrlo privlačan za moju detinju maštu ranih 70-ih. Pa sam tako od odraslih saznala za TV-seriju Gradić Pejton, koja je bila vrlo popularna pre moje ere. Nadjem na netu informaciju da je 6,6 gledalaca po TV-aparatu pratilo svaku epizodu a i da se prodaja televizora u to doba znatno povećala. 

 

U Sarajevu, tacnije na Ilidzi je bilo izgradjeno elitno naselje za to vreme, koje su svi zvali takodje Pejton.

Link to comment
Share on other sites

Pomenuli smo, pa:

Na današnji dan pre tačno 40 godina u 20:30 BBC je premijerno prikazao prvu epizodu čuvene humorističke serije Only Fools and Horses (1981-2003) kod nas prevedene kao Mućke.

Jedan definitivno srećan događaj.
Bez njih bi ovaj svet bio mnogo veće sranje.

Evo nekih citata iz ove serije, a ukoliko se setite još nekih, napišite u komentaru:
– Naravno da nije umeo da pliva, imao je jednu ruku. Išao bi u krug, zar ne? (Del Boj)
– Imam 24 litara jugoslovenskog rizlinga u garaži. (Del Boj)
– Onaj Gandi je snimio jedan film i nigde više se nije pojavio. (Triger)
– Slušam Mocartov koncert br. 5. karaoke verziju, nema reči. (Triger)
– Ako bude žensko, zvaće se Sigurni, po onoj glumici, a ako bude dečak nazvaće ga Rodni, po Dejvu. (Triger)
– To je ista metla, samo sam joj 17 puta promenio glavu sa četkom, a 14 puta dršku. (Triger)
– Jednog dana će možda napraviti mjuzikl o porodici Troter. A onda, kao nastavak, mogu da naprave “Šindlerovu listu” na ledu. (Rodni)
– Samo Bog zna odakle ti hrabrost da šetaš mračnim uličicama sa svim tim zlatom. Kada te vide, sigurno im izgledaš kao hodajući penzijski plan nekog pljačkaša. (Rodni Del Boju)
– Dobri, slatki dedica, Bog da mu dušu prosti. Bio je od koristi koliko i sunčane naočare na momku bez jednog uveta. (Del Boj)
– Moj otac je umro dve godine pre nego što sam rođen. (Triger)
– Opšte je poznata činjenica da 90 odsto stranih turista dolazi iz inostranstva. (Del Boj)
– Kako se beše zove onaj lik koji je izmislio Dajsonov usisivač? (Triger)
– Upravo sam otkrio da me žena laže. Svako jutro dok izlazim iz kuće kaže da će da me ostavi, i svaki put kad se vratim, još je tamo. (Denzil)
– Rodni, već sam ti objasnio, svaku dobit delimo na ravne časti, 60-40. (Del Boj)
– Imam užasan osećaj. Ako postoji ta reinkarnacija, kakve sam sreće, vratiću se kao ja. (Rodni)
– Imam crni pojas u origamiju. (Del Boj)
– Imam persijski tepih sa više hrane na njemu nego na jelovniku. (Del Boj)
– Naravno da nije umeo da pliva, imao je jednu ruku. Išao bi u krug, zar ne? (Del Boj)
– Ja sam jedini iz familije koji je služio na moru. Doduše, brat mog dede je bio oficir za bezbednost na Titaniku, ali o tome se ne priča. (Albert)3fbfa90ae5104668964735d7b6c6b1dc.jpg

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Iako mnogi ističu Alberta meni je deda bio za klasu bolji od njega, s tim u vezi :

 

"Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup."

 

Milvol nikad ništa nije osvojio, mada je bio 2004. u finalu FA kupa tako da se umalo nije ostvarila "kletva" Trotera 🙂

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...