Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Jao...sećam se moja mama je imala ove u plavoj boji.

 

Pre jedno 4, 5 godina sam naišla na neku emajliranu šerpu od Metalca ovde u USA. I jedini razlog što znam je zato što me podsetilo na detinjstvo, pa je okrenula da vidim.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo je odozdo gde se vidi logo proizvođača, mislim da je iz Slovenije firma sa ovim lavovima ili šta su, ali nije sigurno, mozda se ne sećam dobro:

.....................

 

Jeste iz Slovenije. Firma je EMO iz Celja.

 

Inace, moji su ranih 60-ih dovukli sporet na drva koji je pravio EMO. A komsije dovukli Smederevac.

Deda je popizdeo.

Sporeti isti, k'o jaje jajetu, samo je deda platio duplo vise od komsije. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2021 at 4:22 PM, Milenko Puzigaca said:

Bre, za onu sliku otvarača za konzerve kojim se uvrće poklopac je bar neko pitao šta je to. Kako to da baš nikoga ne zanima šta je ovo? Onda ili svi znaju, ili niko ne zna, tj osim @Kronostime  :lol_2:

Da me jebes mislio sam da je to otvarac konzervi sa municijom.:lol_2:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Da me jebes mislio sam da je to otvarac konzervi sa municijom.:lol_2:

Ja sam ozbiljno pomislila da je neki otvarac za konzerve.

Da me ubijes ja se toga ne secam, mozda smo imali, ali morala bi da pitam moje roditelje.

Mi smo prosto imali smederevac 

Link to comment
Share on other sites

Sto bi se reklo bilo je uvek  guzonjinih sinova.:lol_2:

Evo cak i danas ControlFreak je mogla da ti da dva "likea".

Nego bez zajebavanja, ja jos ozbiljno poceo da razmisljam kako se otvara municijska konzerva sa tim nozem. Evo kako izgleda pravi, pa ti kazi da nije slicno.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Kao dete bila sam fascinirana divljim Zapadom. Imala sam sa cime da gradim prerije, rancheve i kaubojske gradove. Na to jos i razni drugi multimedijalni sadrzaji, te je sve to, logicno, uticalo na neke moje predstave o tom kaubojsko-indijanskom svetu.

 

Bili neki brat i sestra sa kojima sam se cesto igrala; oni su uvek govorili da idu na ”ranch”. Drugi su isli na selo. Ranch (!) - mene je to toliko impresioniralo da me je spopala decija mukica sto ja nemam neki ranch da odem na njega. Niko me nije razumeo. U to doba – prva polovina 70-ih – narodni obicaj je bio da vikendom skoro sva deca nestanu jer su sa roditeljima odlazili na selo. Vracali su se nedeljom sa punim gepekom hrane, svi su teglili uz stepenice (ovo je na temu: zivot i standard). Tako mi je ponekad dopala neka neprskana vocka sa rancha. I desi se da oni mene jednom pozovu da idem sa njima na njihov ranch! Ja na sedmom nebu. Kad tamo, a ono - to uopste nije bio onaj ranch kakav sam ja zamisljala u svom kaubojsko-indijanskom svetu (ovo je na temu: ranch). Nije da nije bilo divlje, nego nije bilo divlje kao na Divljem zapadu. 

 

Spoiler

 Ovog sam se setila kad sam negde usput na forumu procitala da neki razmetljivac kaze da ima hacijendu (bogu-iza-dvanaestopalacnog-creva) pa me bas slatko nasmejalo. 😂 🤣 

 

Edited by Cyber
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ControlFreak said:

Evo standardno su nas šišali 😄 da nam tobož raste gusta kosa nakon. 

 

  Hide contents

spacer.png

 

Vaske, prokletstvo mog detinjstva. Nisu me sisali dugo, mama obozavala moju kosu, do negde 10 godina kad joj je puko film od vasaka, i ja dobila serpu na glavi.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Vaske, prokletstvo mog detinjstva. Nisu me sisali dugo, mama obozavala moju kosu, do negde 10 godina kad joj je puko film od vasaka, i ja dobila serpu na glavi.

Imala sam prelepu dugu kosu i u 11-oj me pošalju u Petrovac, valjda neko dečje letovalište. Mama kaže nema ko da te češlja, plete kosu, bolje da te ošišamo. Stigla ja tamo i devojčica pored mog kreveta s dugom kosom kao što je moja bila...jao, tuga! Na kraju se sećam kako sam je ja češljala i plela joj kosu. Eto, mogle smo jedna drugoj.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ControlFreak said:

Imala sam prelepu dugu kosu i u 11-oj me pošalju u Petrovac, valjda neko dečje letovalište. Mama kaže nema ko da te češlja, plete kosu, bolje da te ošišamo. Stigla ja tamo i devojčica pored mog kreveta s dugom kosom kao što je moja bila...jao, tuga! Na kraju se sećam kako sam je ja češljala i plela joj kosu. Eto, mogle smo jedna drugoj.

Kod mene je bio drugi problem, skola. Uvek sedela u "romskim klupama" I mami nije bilo jasno kako samo ja dolazim sa vaskama. Ode u skolu I pita uciteljicu I ova joj objasni, mama kaze pa pobogu zasto stalno godinama nju sedate sa romskom decom, I uciteljica prizna zato sto sam ja jedina koja pristajem 🙂 kad su me osisali uciteljici bilo zao moje duge kose, I prebaci me u drugu klupu. Mene nisu ucili da pravim razlike, pa su me deca prvih par godina skole zvali cigance, posto su znali da je tata dodjos, ali nisu znali kako ga to odrasli zovu, pa napravili zakljucak.

 

Edit: ovo je ispalo kao da je cigance bilo zbog tate, a nije, bila je kombinacija tog sedenja u klupama, I zato sto nam je kuca bila u blizini Male, to su nam skoro uvek bile prve komsije osim nekih rodjaka, I toga da je tata bio dodjos. A malo I licim 😁 Zato ni ja nisam znala za diskriminaciju dobar deo detinjstva, a I moji roditelji su sve tretirali kao komsije. Mislim da sam vise po tonu skontala da je to nesto uvredljivo. Secam se prvi put kad sam dosla kuci I pitala moje zasto me deca zovu cigance, da je mama bila iziritirana a tata mi samo promrsio kosu I rekao "zato sto si ti moje cigance". Mislim da je tu prosla neka nema komunikacija izmedju mojih roditelja, ali znam da se mama izduvala 

 

I danas kad odem pa vozim I prepoznam uglavnom starije ljude iz Male, jer mladje ne znam, ipak sam ja otisla pre 30+ godina, stanem da ih povezem da ne idu peske, I uvek kad me prepoznaju cujem "nasa mala Andja" 

Edited by Angelia
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Cyber said:

 U to doba – prva polovina 70-ih – narodni obicaj je bio da vikendom skoro sva deca nestanu jer su sa roditeljima odlazili na selo. Vracali su se nedeljom sa punim gepekom hrane, svi su teglili uz stepenice (ovo je na temu: zivot i standard). Tako mi je ponekad dopala neka neprskana vocka sa rancha. 

 

To je bila i moja prica, samo polovinom i krajem 60tih. Majcini su bili iz okoline BG pa smo svake subote ujutro isli kod dede i babe, da ih vidimo , oni da vide nas , a i da se ogrebemo za salatu, luk, paradajz, sir i ostalo sto bi inace kupovali na pijaci. Bila je to i prilika za moje roditelje da predahnu od mene, jer sam bio strasno nemiran, a tamo su mogli da me puste na livadu da se izjurim. Bio sam i trapav, stalno su mi kolena i laktovi bili u krastama, jer sam nemilice padao po betonu u obdanistu. Jednom prilikom sam se izgubio i nisu mogli da me nadju satima. Keva i baba su vec pocele da zapevaju da nisam odlutao do Dunava, krenule i dedine komsije da me traze, a onda me ujak nadje u svinjcu kako spavam pored prasica.

Kada su majcini roditelji umrli onda vise nismo tako cesto isli na selo, a moji su odlucili da u trendu 70tih kupe neki plac i hacijendu u Grockoj, doduse bilo je blize Smederevu , ali smo mi zvali Grocka. Takva je bila i hacijenda, 35 kvadrata, pravljena u sred nestasice gradjevinskog materijala, pola od cigle pola od dasaka, izgledala je kao nesto sto sto bi Grunf pravio u Alan Fordu. Strasno sam mrzao da idem tamo, pre svega jer su vecim delom godine lesili komarci gore nego u Amazoniji, a posto sam porastao bilo mi je i ocajno dosadno. Na svu srecu, moji su obozavali taj vid odmora  a nas nisu nesto ganjali da idemo, pa smo imali luksuz praznog stana preko vikenda, koji smo i ja i brat obilato koristili.

Edited by DJORDJE
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, DJORDJE said:

To je bila i moja prica, samo polovinom i krajem 60tih. 

To je vecinska prica. Dok sam bila klinka vikendom nam dolazili "beogradjani" u fici koji se sijao I odlazili sa punim kolima, sto iz baste sto zaklanih pilica....Najcesce tetka, epitaf je bio da smo tako, minus fica (zamenio ga yugo) isli I na njenu sahranu. 😔

A u neko vreme sam I ja preuzela tu ulogu, samo Lastom, kad sam presla u BG. Bas sam mrzela te nedelje uvece kad vucem tegle I paradajs 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Angelia said:

To je vecinska prica. Dok sam bila klinka vikendom nam dolazili "beogradjani" u fici koji se sijao I odlazili sa punim kolima, sto iz baste sto zaklanih pilica....Najcesce tetka, epitaf je bio da smo tako, minus fica (zamenio ga yugo) isli I na njenu sahranu. 😔

A u neko vreme sam I ja preuzela tu ulogu, samo Lastom, kad sam presla u BG. Bas sam mrzela te nedelje uvece kad vucem tegle I paradajs 

Vecini su roditelji i bili sa sela, ja sam imao samo jednog druga kome je otac bio rodjeni Beogradjanin. Zato je za mog oca i bilo opustanje da orezuje vinograd,voce, sadi paradajz. Secam se jednom je poveo mene i brata da mu pomognemo oko korova u basti. Ja sam vec bio srednjoskolac , brat pri kraju studija i dao Bog nije nam se islo, ali majka nas ubedi da mu pomognemo. I tako radimo mi, a moj ce ti brat sav ponosan "vidi ovaj korov kod mene koliki ima koren". Matori samo sto infarkt nije dobio, jer mu je ovaj pocupao sav ren.:roflmao:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, DJORDJE said:

Vecini su roditelji i bili sa sela, ja sam imao samo jednog druga kome je otac bio rodjeni Beogradjanin. Zato je za mog oca i bilo opustanje da orezuje vinograd,voce, sadi paradajz. Secam se jednom je poveo mene i brata da mu pomognemo oko korova u basti. Ja sam vec bio srednjoskolac , brat pri kraju studija i dao Bog nije nam se islo, ali majka nas ubedi da mu pomognemo. I tako radimo mi, a moj ce ti brat sav ponosan "vidi ovaj korov kod mene koliki ima koren". Matori samo sto infarkt nije dobio, jer mu je ovaj pocupao sav ren.:roflmao:

Ja sam imala situaciju da sam u skoli, pricam o srednjoj, bila retka osoba sa sela, bilo samo par nas. Tako da smo cesto bili zajebancija svih kolega. Ja kad sam sa oko 17 obula stikle prvi put, vise ih nisam skinula (I danas idem na hajking u stiklama, ali to je druga prica, imam ozbiljan razlog 😒). Secam se sa 18 dolazim kod mojih u selo, frajla na stiklicama, I mama sadi paprike...ja sva ponosna, mama od danas imas akademskog gradjanina!!! A ona mrtva hladna, jel mozes te tvoje stikle da upotrebis da kopas rupe za paprika?

 

Pazi mene 😮 ali mama, upisala fakultet..a ona "sve je to lepo, nego rupe za paprike"... pogodi ko je stiklama pravio rupe za paprike 🙂

 

A to tvoje za korov, imala ja prijatelja rodjen NBG, odemo u selo, I on kaze ajde da igramo fudbal na travi, pazi mene, to nije trava to je zito!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ControlFreak said:
  Hide contents

spacer.png

A sad da se pohvalim i ovim standardnim vozilom 🙂

Zna li neko da li je domaći proizvod?


 

 

Verovatno da jeste domaća proizvodnja, po dizajnu bih rekao da je negde iz šesdesetih-sedamdesetih, tada se nisu uvozile "nepotrebne" stvari. To je neku de-luxe model, verrovatno iz Slovenije.
Mi smo prvo dete gajili početkom osamdesetih, u vreme velikih nestašica, gorivo, kafa, deterdženti, vata, ali i dečja hrana, pelene. Imali smo kolica samo za sedenje, prvih 5-6 meseci dete u ruke pa u fiću, voleo je da gleda okolo, a po pravilu bi zaspao kad stignemo pred kuću.
Mlađi, druga polovina osamdesetih je imao kofer kolica, da može da leži u njima, a kofer se odvajao od konstrukcije, "šasije" da možemo lakše da ga ponesemo iz auta. Ali, dečko je imao drugi pristup, nije hteo da leži, vriska iz sve snage, morali smo da ga "podglavljujemo" jasručićima i ćebetom, da bi sedeo iako još nije moga normalno da sedi, kako bi video okolinu preko stranice kofera, onda je sve u redu.

 



 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...