Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

9 hours ago, koca popovic said:

Za ove sto razlikuju secer od aspartama, da CC bez obicnog secera bzvz da recem moje misljenje. Kao prvo sve oko ukusa je navika. Kako su te navike stecene,. tako se mogu i promjeniti. Secer ako se unosi u normalnim kolicinama je ok. Ali 2l CC je 0,5 kg secera, pa onda kroz svu ostalu hranu. Kecap, hljeb,tjestenine,voce......Dok si mlad to i ide. Poslije pocinje igranka. I ono sto neko rece " dijabeticarsko pice", to je tako ruzno receno. Ma o cemu ja pricam?😟

 

Kod nas se sve bez šećera zvalo "dijabetičarski" proizvodi. Pre neki dan sam video neki dijabetičarski džem. No većina proizvoda više nema taj naziv nego je to samo moja navika. Danas sve više ljudi shvata koliko je šećer opasan i ograničavaju sami sebi unos šećera na minimum bez da imaju problem sa visokim šećerom.

 

Što se tiče šećera u kečapu tu ga ima oko 15%, ogroman procenat. Zato ja već godinu dana pravim svoj. Kupite paradajz u konzervi ubacite ga u blender, dodate začine po želji i imate svoj kečap bez šećera. Doduše bez šećera je nekako glup njegov ukus zato ja dodam čilija i belog luka da mu bar dam malo jači ukus u tom pravcu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

Kod nas se sve bez šećera zvalo "dijabetičarski" proizvodi. Pre neki dan sam video neki dijabetičarski džem. No većina proizvoda više nema taj naziv nego je to samo moja navika. Danas sve više ljudi shvata koliko je šećer opasan i ograničavaju sami sebi unos šećera na minimum bez da imaju problem sa visokim šećerom.

 

Što se tiče šećera u kečapu tu ga ima oko 15%, ogroman procenat. Zato ja već godinu dana pravim svoj. Kupite paradajz u konzervi ubacite ga u blender, dodate začine po želji i imate svoj kečap bez šećera. Doduše bez šećera je nekako glup njegov ukus zato ja dodam čilija i belog luka da mu bar dam malo jači ukus u tom pravcu.

Problem sa secerom je sto ga ima u svemu i svacemu, u nenormalnim kolicinama. Na primjer bez ikakvih problema  mozes dodati u tvoj kecap 1-2 kafene kasicice secera. Znacajno mijenja ukus a beznacajna kolicina. Evo nesto iz stvarnosti. Mi ovde pijemo kafu iz solja za caj. Jedan drugar kaze da mu se stavi  secera sve dok se ne pojavi kupa iz kafe, dok jedan komsija je obicavao da kaze da mu se stavi taman toliko da kasicica za mijesanje moze da stoji uspravno.🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, koca popovic said:

Problem sa secerom je sto ga ima u svemu i svacemu, u nenormalnim kolicinama. Na primjer bez ikakvih problema  mozes dodati u tvoj kecap 1-2 kafene kasicice secera. Znacajno mijenja ukus a beznacajna kolicina. Evo nesto iz stvarnosti. Mi ovde pijemo kafu iz solja za caj. Jedan drugar kaze da mu se stavi  secera sve dok se ne pojavi kupa iz kafe, dok jedan komsija je obicavao da kaze da mu se stavi taman toliko da kasicica za mijesanje moze da stoji uspravno.🙂


Moj kum sam kaže da pije šećer sa kafom, a ne kafu sa šećerom 😁

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sve je navika. Prestao da jedem moje omiljene kolace, baklavu i hurmasice😒. Da bude zanimljivije naucio sam i da pravim dooobre hurmasice(supruga ima odlican recept). Ali dzaba, morao prestati konzumirati. Sad nemam problema, gotovo da ne jedem kolace(vrlo rijetko). Na zalost mnogim dobrim stvarima dodje kraj.😬

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, koca popovic said:

Sve je navika. Prestao da jedem moje omiljene kolace, baklavu i hurmasice😒. Da bude zanimljivije naucio sam i da pravim dooobre hurmasice(supruga ima odlican recept). Ali dzaba, morao prestati konzumirati. Sad nemam problema, gotovo da ne jedem kolace(vrlo rijetko). Na zalost mnogim dobrim stvarima dodje kraj.😬

 

Sve što je lepo ili je preskupo ili goji ili je nemoralno.

:classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2021 at 10:33 PM, urosg3 said:

Admiral flote Branko Mamula, bivši načelnik GŠ JNA i Sekretar SSNO je danas proslavio stoti rođendan, jedini živi načelnik GŠ JNA.
Srećan rođendan druže Mamula!

 

Jedna slicica iz zivota, vidjena ocima mojih roditelja, i kasnije cesto prepricavana. Kraj 91-ve, u splitskoj Lori se za isplovljavanje prema Tivtu sprema veliki brod koji je jna iznajmila za potrebe tadasnjih vojnih penzionera koji su ili zeleli da se isele iz Splita, ili nisu imali izbora. Oni srecniji su dosli s kamionima natovarenim stvarima, manje srecni sopstvenim kolima natovarenim onim sto je u njih stalo, jos manje srecni peske i s par putnih torbi, a najmanje srecni (oni ciji stanovi su vec tada bili oduzeti, medju njima i moji roditelji) - s rukama u dzepovima.

Siz je vec podignut, brod spreman za polazak, kad se sve stopira i ceka jos dva sata dok stignu crevo za zalivanje i jos neke stvari koje je Mamulina supruga zaboravila u basti njihove vile na Mejama.

Tako da lik nije zasluzio bas svaku od tih srecnih godina, ali dobro, srecan mu rodjendan.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2021 at 10:33 PM, urosg3 said:

Admiral flote Branko Mamula, bivši načelnik GŠ JNA i Sekretar SSNO je danas proslavio stoti rođendan, jedini živi načelnik GŠ JNA.
Srećan rođendan druže Mamula!

 

Znači živ je poslednji lučonoša – što bi Kinik rekao – ”beskrajno primitivne laži vukojebinskih ideoloških djilkoša”.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Admiral Mamula je bio, ako se dobro sećam, u centru jedne od afera koje su se dešavale pred raspad Jugoslavije. kako je to onda već išlo, prvo sam pročitao da je u Sloveniji list mladina opet napao i blatio JNA što uz ostale pojave u severozapadnoj republici izaziva zabrinutost itd, itd. Tek kasnije sam saznao da se "napad" sastojao od pisanja da su za izgradnju njegove vile negde na obali mora angažovani vojnici na odsluženju vojnog roka.

Link to comment
Share on other sites

Mamulin prethodnik Nikola Ljubicic i uzduz i popreko.

 

Vojna vrhuska je bila u opasnim aferama kao i citava vlast, sto zbog nepotizma, plutokratije (zamisli socijalisticku plutokratiju 😄 par vikendica mozda i privatni pored sluzbenog auta), toliko i zbog razmazenosti njihovih sinova (Bora, Bajaga, Dzoni). 😄 Naravno razmere te korupcije, i ove danasnje su nestvarno velike u osnovi iste koju svaka vlast ima.

 

Talasanja iz Slovenije, gibanja u Hrvatkoj, i reakcije iz Srbije,  i nadalje ukrug, ima dokumentaraca na YT o tome. Planirani vojni udar se nije dogodio a kuvanje je islo dok nije prekipelo.

Sta sve vojska nije gradila u to vreme i kome.

Edited by Janne240
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Osim vile u Opatiji , admiral je imao jos citav niz afera oko prodaje naoruzanja Libiji, obuke raznih terorista u Pancevu, prodaja naoruzanja koje je dobijeno kao pomoc Etiopiji, u vreme kada su drugi pravili Band Aid.

Jedina zasluga koju je imao bila bi ona knjiga "Slucaj Jugoslavija" gde je otkrio mnoge stvari, ostaje veliko pitanje da li sa namerom ili greskom,  bas kao i u slucaju Bore Jovica.

Link to comment
Share on other sites

Te afere iz SFRJ danas zvuče naivno, ali sećate se afere sa Fadilj  Hodžom kad ga, čini mi se Milomir Marić u Dugi napenalio da neovlašćeno ima policijsko obezbeđenje ispred kuće na Senjaku. I istvarno dođe jedan dan dizalica odnese kućicu i stvar rešena. Kad ono piše policajac iz Saveznog SUP-a:

Quote

Znate šta ste postigli? Ja sad čučim napolju umesto u kućici!

 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Cyrus Smith said:

Ne znam da li u celoj Jugoslaviji ali kod nas je kratko vreme bila moda da se napravi "kolor tv" od crno belog, koji je bio uobičajen, tako što se stavi staklo u nekoj boji preko ekrana. Godina 1970 +/- 2 god.

To je bila plastična traka koja je pričvršćena na vrh ekrana oko 5 cm visine. Išla u kompletu sa VHF/UHF konvertorom i stabilizatorom

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Janne240 said:

Naravno gledali su se crtaci...plavo crveno zeleno, tako nekako. Bilo je ranije reci o tome cini mi se da sam pominjao.

Sorry, može biti, dešava mi se da zaboravim. Kao danas jagode koje sam platio i izgleda ostavio na tezgi pošto ih u kolima nije bilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...