Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Mi smo imali samo Centroistok...
Sećam se, kad sam prvi put bio u Boru, cele noći nisam mogao da spavam, zbog "Ćire"....prolazio ispod prozora. Imao sam 5-6 godina doduše, ali se sećam, onako "kroz maglu"...[emoji16]

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Ono cega se najradije secam je bio pun bioskop! Trazila se karta vise. Atmosfera pogotovo pre filma je bila bas "do jaja"! Svakog dana najmanje po 2 predstave: 18h i 20h! Ponekad i od 16h! To je bila atmosfeta kakve danas nazalost vise nema. 
Eh...kod nas u "Istri" su dolazili najbolji i najnoviji filmovi. Uvek se tražila karta više plus biznis za "tapkaroše'...tu sam odgledao Top gan, Ajkulu, Moja Afrika...Istra je imala predstave 10,30, 12,30 i sve tako do 20,30 a nekad i 22,30. Bioskop Radnik je imao predstave na neparne sate, ostali na parne. Dom JNA tri predstave...dobre ratne filmove su davali npr. Bitka za Midvej...u Radniku su počeli od 23 da daju "slobodnije filmove'...[emoji2956] Sećam se jednom, čekao sam devojku, nisam hteo s njom da idem jer je film trajao 3,5 sata. Izlazi raja iz bioskopa i svi plaču....kao da je neko bacio suzavac unutra. Film se zvao Bidai (Rastanak) indijski...[emoji134]

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam premro od dosade na Kurosavinog Kagemusu, a uzivao na Vrata raja, Majkla Cimina, takodje 2-3 sata.

Dolazili su i filmovi sa Festa itd. A serija seksi komedija o svedjankama i Istinite price, kao i italijanski laki komadi...bili su sa plakatima u koje smo krisom buljili.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa naravno, Brus li...izazivao je pomamu karate i kung fua po parkovima. Bilo je i letnje kino naravno u Sutivanu na Bracu pod vedrim nebom, pamtim to kao i letovanja i gledali smo sjajne filmove u to vreme.

 

Nas bioskop je bio pored restorana osecala se uvek dobra klopa *mirisalo na cevape. Upadalo se i na foru, podvalama sa kartama, sitnom kintom zutih banaka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Janne240 said:

Cuj izvorska voda se donese i u januaru sa potoka i stavi na sporet i zagreje drvetom i ugljem. Priroda je u januaru i u svako drugo doba priroda, na selu ili u bilo kojoj drzavi. Ne uzimaj deo za celinu.

 

:lol_2: Ma ti si genije, znas koliko vode treba da nosis za pranje vesa? 

2 hours ago, Ajduk said:

Mnogi su bii mladi i 90-tih pa ja ne poznajem nikog, ama baš nikog, ko će reći da se tada dobro živelo.
Bilo je ludo kažu, ali dobro, daleko bilo da jeste.

Zasto? Pa ja znam dosta ljudi koji bi se rado vratili u 90te, eto meni 93ca bila odlicna godina.

Naravno da se u njih ne bi vracala, ali nije da ne znam ljude koji su odlicno ziveli u tim godinama.

 

2 hours ago, Ajduk said:


-Nije bilo siromašnjih krajeva, već samo siromašnih sela.
SFRJ je forsirala proleterijat i terala ljude puškom u fabrike.


Ali,
Svaki stanovnik sela(seljak) ma koliko nepismen i ruralan bio, imao je mogućnost(da je sam hteo) da napusti svoje selo, da "sidje" u grad, zaposli se u fabrici, od svoje plate i svog rada da napravi kuću, kupi tristaća, napravi četvoro dece i da ih sve školuje i da svi žive dobro.

Ajde danas baš da vidim u Srbiji nekog nepismenog seljaka da to isto uradi od svoje plate i svog rada, a da ujedno nije i počasni član partije, naravno.. 🙂

Može i neka "evroatlansko-japansko-južnokoreska" zemlja da udje u igru, nije problem.. 🙂

 

 

.

Hahahahaha cekaj ne znam koji je deo smesniji. I tako kazes seljak sidje u grad i zaposli se u fabrici, a familija zivi na ulici jel da? Ma jok sve su to bili glupi ljudi koji nisu znali kako da zarade.

Cuj nije bilo siromasnih krajeva ...

 

Ti si to nesto pomesao. Onoliko gastarbajtera otislo iz zemlje, a nisu znali ovaj vispreni recept da zarade kucu, tristaca i iskoluju 4 dece....

 

Citat:

Vladimir Ivanović: Na neki način jesu. Cilj tadašnje vladajuće nomenklature Jugoslavije bio je da se iz nerazvijenih područja, prije svega iz južnog dijela zemlje – Kosovo, Makedonija, južna Srbija – pošalje radna snaga u inozemstvo. To je specifikum Jugoslavije, to je jedina socijalistička zemlja koja se odlučila na izvoz radne snage. Ideja je sazrijevala od 1961. Nakon male privredne reforme 1963. i velike reforme 1965. nezaposlenost raste i jugoslavenske vlasti su odlučile podijeliti putovnice ljudima te da, tko hoće, jednostavno ode. S tim da je plan države bio da se to na neki način regulira, odnosno da se sklope sporazumi o zapošljavanju s određenim zemljama. To je učinjeno 1965. s Austrijom, Francuskom i Švedskom, ali ne i sa SR Njemačkom jer još nisu postojali diplomatski odnosi.

.......

Prema popisu stanovništva Jugoslavije iz 1971., 671.000 radnika se nalazi na „privremenom radu u inozemstvu", od toga preko 60 posto u Njemačkoj. Oko 70 posto tih ljudi je vrlo mlado, do 34 godine.

https://www.dw.com/hr/jugoslavenski-gastarbajteri-kako-ću-raditi-baš-za-švabu/a-45844440

1 hour ago, Amigo said:

 

Pobogu gdje si ti zivjela :classic_ohmy: Gdje su ljudi osamdesetih prali ves na potoku :smiley33:

Ja nisam znao nikoga, a da nije imao ves masinu, i po selima naravno.

Moja sjecanja dosezu od pocetka sedamdesetih i naravno osamdesete. Ja mislim da su moji kupili ves masinu tamo negdje sedamdesete, Gorenje PEA, to je bilo neunistivo. Kao i Obodin frizider, tu negdje iste godine. Radio je bez kvara sve do rata i ostao u stanu, da bi ga neko ukrao, mozda jos radi u nekoj vikendici :lol_2:

 

 

Pa ti si stvarno ziveo u odlicnom razvijenom kraju, ja jbga u beogradskoj prigradskoj opstini. Recimo ja se secam prvog zamrzivaca u selu, negde 80i neke.

A masina, pa cemu bi ti sluzila masina ako nemas tekucu vodu i kanalizaciju? Mislim gde ces da je prikljucis :lol_2:

Tetka dobila masinu, za svadbu sinu....89 ako se tacno secam. 

Izmedju ostalog - zasto mislis da su u ratovima kreteni vukli onoliko belu tehniku? Zato sto je svega toga bilo i po selima? :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Angelia said:

 

Hahahahaha cekaj ne znam koji je deo smesniji. I tako kazes seljak sidje u grad i zaposli se u fabrici, a familija zivi na ulici jel da? 

 

Ne živi na ulici, nego i dalje živi na selu dok se ne izgradi kuća u gradu.

Svi gradovi bivše Jugoslavije su od 48-e do 89-e narasli pet puta i po površini i po stanovništvu.

Nije to palo s marsa.. 🙂

 

Dok mu se kuća u gradu gradila, seljak je i dalje živeo na selu i putovao autobusom na posao.
Kao i 90% zemlje 50-tih, 60-tih i 70-tih.

Moja baba se razvela od mog dede, kad je moj ćale imao 3 godine, jer je deda bio švaler, ženio se sedam puta.. 🙂

Od škole je imala samo 4 razreda osnovne, zaposlila se u  najobičnijoj tekstilnoj fabrici kao običan radnik na šivaćoj mašini i izgradila sama kuću od svoje plate.

Nije živela na drvetu naravno 🙂već kod svoje majke, dok se kuća gradila.

90% kuća u ovoj zemlji su izgradjene na sličan način i to baš u to vreme. Sve što ti je trebalo je posao, mešalica, komšiluk i pečeno jagnje.. 🙂

 

Nije bilo vodja navijača sa gradjevinskim firmama tada, kao danas, pa da ti naprave kućicu za mesec dana.. 🙂

 

Nego se zaposliš, pa uzmeš jedan kredit i kupiš plac, pa onda drugi kredit pa kupiš pesak, cement i gvoždje.

 

Pa skupiš celi komšiluk, pa iskopate i napravite temelj.

Onda izidaš ciglu po ciglu prvi sprat pa udariš ploču.

Nakon ploče ide krov pa prozori pa malterisanje fasade.

 

I tako kuća po kuća, ulica po ulica, i 80% kuća koje vidiš danas su izgradjene na isti način od 48-e do 89-e.

Od 90-te više nije bilo zvuka mešalice nigde, samo zvuk granata i rušenja.

Šta nas vi ovde sad ubedjujete?  🙂
Nisu se gradile kuće tada, nego od 89-te pa naovamo, šta tačno? 

Ne razumem?  🙂

 

 

.

Edited by Ajduk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Za našu Anđu....emoji307.pngemoji307.pngemoji307.png
 

 


Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

 

Ne treba, hvala :classic_biggrin:

2 minutes ago, Ajduk said:

 

Ne živi na ulici, nego i dalje živi na selu dok se ne izgradi kuća u gradu.

Svi gradovi bivše Jugoslavije su od 48-e do 89-e narasli pet puta i po površini i po stanovništvu.

Nije to palo s marsa.. 🙂

 

Dok mu se kuća u gradu gradila, seljak je i dalje živeo na selu i putovao autobusom na posao.

 

Ah da, samo ta fantomska fabrika u kojoj treba da se zaposli treba da bude jedno dva sata autobusom od sela, cool. Ispunio si sve uslove.

Znas koliko autobusa bilo 70tih i 80tih iz mog sela u toku dana? I znas koliko nekom zaposlenom u BG treba javnim prevozom u to vreme da stigne do grada?

 

Ne znam nikoga ko je iz mog sela tako presao u grad, jbga, ali znam ih dosta koji su otisli van zemlje.....Nekako zvuci da je to bilo realnije nego tvoj plan o preseljenju seljaka u grad :classic_biggrin:

 

2 minutes ago, Ajduk said:

 

Kao i 90% zemlje 50-tih, 60-tih i 70-tih.
  🙂
Nisu se gradile kuće tada, nego od 89-te pa naovamo, šta?  🙂

 

 

.

Ma gradile su se kuce, samo ne tako kako ti zamisljas preseljenje iz sela u grad, gradile su se tamo gde si imao zemlju a to nije bas grad, mozda pricas o malim gradicima ... Koliko takvih izgradjenih kuca znas u BG? Odes ti tako iz sela u grad pa sakupis komsije da ti izgrade kucu...ali cekaj tvoje komsije su u selu...kako ce da grade kucu u gradu na mobu?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pa ti si stvarno ziveo u odlicnom razvijenom kraju, ja jbga u beogradskoj prigradskoj opstini.

 

Koja opstina je u pitanju, ako nije tajna?

 

1 hour ago, Angelia said:

Recimo ja se secam prvog zamrzivaca u selu, negde 80i neke.

A masina, pa cemu bi ti sluzila masina ako nemas tekucu vodu i kanalizaciju? Mislim gde ces da je prikljucis :lol_2:

 

Kanalizacija je bila rijetko u kom selu, cak i ovde kod mene jedno prigradsko da kazem selo, koje ima i srednju skolu i vrlo je skupo, nema kanalizaciju, nego svako ima septicku jamu, to je i kod nas bilo masovno, jer za kanalizaciju moras da imas vezu sa gradom, tako da to nije strasno.

Sto se tice vodovoda, ako ga nista imali, sto bi rekli, zalim slucaj 😟to sam vidio samo u nekim divljim naseljima.

Poslije bi i njih prikljucili na vodovod.

 

1 hour ago, Angelia said:

Tetka dobila masinu, za svadbu sinu....89 ako se tacno secam. 

Izmedju ostalog - zasto mislis da su u ratovima kreteni vukli onoliko belu tehniku? Zato sto je svega toga bilo i po selima? :classic_biggrin:

 

Nije bilo nikakvih problema da se kupi bela tehnika i doveze u bilo koje selo. Ti sto pricas to je neko bas siromastvo, ja to stvarno nisam nigdje video, a bio sam i po selima koliko hoces. 

Odakle je moj otac tu nema vodovoda, jer je to Hercegovina i nema tekuce vode u blizini, a graditi vodovod kroz kamenjar zbog ne mnogo ljudi je ekonomski neisplativo, medjutim ljudi su imali tzv chatrnje, gdje se skupljala kisnica sa krova i hidroforom se dovede u kucu.

U drugim krajevima su bili bunari + hidrofor i eto tekuce vode u kuci.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

Koja opstina je u pitanju, ako nije tajna?

Ne pa zasto, ja i Uros se slatko komisjski ispricali sad kad se doselio...Sopot.

 

6 minutes ago, Amigo said:

Kanalizacija je bila rijetko u kom selu, cak i ovde kod mene jedno prigradsko da kazem selo, koje ima i srednju skolu i vrlo je skupo, nema kanalizaciju, nego svako ima septicku jamu, to je i kod nas bilo masovno, jer za kanalizaciju moras da imas vezu sa gradom, tako da to nije strasno.

Sto se tice vodovoda, ako ga nista imali, sto bi rekli, zalim slucaj 😟to sam vidio samo u nekim divljim naseljima.

Poslije bi i njih prikljucili na vodovod.

Ma zalio ti ne zalio :classic_biggrin: Ne nije divlje naselje, bozemesacuvaj...starije selo nego Srbija.

Pa znas ti posto su septicke jame? retko ko je za to imao para...

 

6 minutes ago, Amigo said:

 

Nije bilo nikakvih problema da se kupi bela tehnika i doveze u bilo koje selo. Ti sto pricas to je neko bas siromastvo, ja to stvarno nisam nigdje video, a bio sam i po selima koliko hoces. 

Odakle je moj otac tu nema vodovoda, jer je to Hercegovina i nema tekuce vode u blizini, a graditi vodovod kroz kamenjar zbog ne mnogo ljudi je ekonomski neisplativo, medjutim ljudi su imali tzv chatrnje, gdje se skupljala kisnica sa krova i hidroforom se dovede u kucu.

U drugim krajevima su bili bunari + hidrofor i eto tekuce vode u kuci.

Nije to nikakvo bas siromastvo, moj deda bio, ne bogat ali nije bio ni sirotinja, i nije imao tekucu vodu do ihahaj, ne secam se tacno ali negde krajem 70tih pocetkom 80tih. Jednostavno je bilo preskupo, a drzava nije nista ulagala, morao si sve da platis sam. Treba da dovedes vodu sa planine, po 2-3 km linije, bazen, kaptaza ....a eto mi nismo imali ni kamenjar.

nije to bas toliko neuobicajeno po Sumadiji. Deda je u stvari dobio tako sto se udruzilo vise njih porodica....

 

iskreno receno, ja nemam pojma o kakvom vi standardu pricate, najbogatiji u selima, nisu isli na more (oni nisu mogli preko sindikata), kola su imali retki ljudi...to je bila ono elita.

 

ma i kola se kupovala preko veze, a to znam jer mi je tu neko iz familije bio uhlebljen lepo u Zastavi.

Link to comment
Share on other sites

Fyi. Na Slaviji blok Maršala Tita, Kralja Milutina, i Nemanjine. Kućerci su 70-ih imali zajedničku dvorišnu česmu. Verovatno je to bilo radi razvijanja bratstva i jedinstva. Visok standard. Zapanjujuće je u koje cepanje dlake su pojedinci spremni da se udube, radi njihove stvari. Nije bilo dobro, ali je bilo bolbe nego u Rusiji.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

iskreno receno, ja nemam pojma o kakvom vi standardu pricate, najbogatiji u selima, nisu isli na more (oni nisu mogli preko sindikata), kola su imali retki ljudi...to je bila ono elita.

 

Nije se na more islo samo preko sindikata, preko sindikata je isao manji broj ljudi. Ti bogati seljaci nisu isli na more, jer ih to nije interesovalo, ako su vec bogati.

Ostalo nemam sta da komentarisem, osim da nisam nikada tako nesto video.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Amigo said:

 

Nije se na more islo samo preko sindikata, preko sindikata je isao manji broj ljudi. Ti bogati seljaci nisu isli na more, jer ih to nije interesovalo, ako su vec bogati.

Ostalo nemam sta da komentarisem, osim da nisam nikada tako nesto video.

Ma islo se na more, i paradajz turizmom, naravno - to su bila dva najrasirenija nacina.

A ta konstatacija, da seljake nije more interesovalo je totalna besmislica i predrasude, nisu isli dragi moj zato sto se u vreme kad su oni sto rade za platu isli na more, oni morali da rade da prezive, nece zemlja sama da se obradjuje i stoka nahrani, dok seljak ode da se proseta po moru, njega ne ceka plata kad se vrati.

 

A sto ti nesto nisi video, nije relevatno. Zasto bi uopste tako nesto tebe i interesovalo u to vreme?

Ali sa ove distance, valjda mozes realno da sagledas da je tvoje vidjenje prosto subjektivno. Ti nisi mogao biti prosek, nikako, posto je 70% populacije zivelo u ruralnim delovima. Neki mnogo gore od toga sto ja opisujem, meni recimo ne treba da vidim, mogu da zamislim, videla sam dovoljno.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Ne treba, hvala :classic_biggrin:

Ah da, samo ta fantomska fabrika u kojoj treba da se zaposli treba da bude jedno dva sata autobusom od sela, cool. Ispunio si sve uslove.

Znas koliko autobusa bilo 70tih i 80tih iz mog sela u toku dana? I znas koliko nekom zaposlenom u BG treba javnim prevozom u to vreme da stigne do grada?

 

Ne znam nikoga ko je iz mog sela tako presao u grad, jbga, ali znam ih dosta koji su otisli van zemlje.....Nekako zvuci da je to bilo realnije nego tvoj plan o preseljenju seljaka u grad :classic_biggrin:

 

Ma gradile su se kuce, samo ne tako kako ti zamisljas preseljenje iz sela u grad, gradile su se tamo gde si imao zemlju a to nije bas grad, mozda pricas o malim gradicima ... Koliko takvih izgradjenih kuca znas u BG? Odes ti tako iz sela u grad pa sakupis komsije da ti izgrade kucu...ali cekaj tvoje komsije su u selu...kako ce da grade kucu u gradu na mobu?

 

Čekaj, pa "Grad Beograd" je 1948-e imao 367.816 stanovnika a 1981-e je imao 1480000.


Prostirao se do Cvetkove pijace, a danas tera preko Kaludjerice pa sve do Boleča. Cela Kaludjerica su kuće koliko ja znam i sve su tada izgradjene.. 🙂
Gde su Koteži, Krnjače, Petlova Brda, Rakovice, Miljakovci, da ne nabrajam sad sve. Ceo Novi Beograd je tada izgradjen.
70% današnjeg Beograda je izgradjeno u SFRJ što kuća što stanbenih zgrada.


Ajde i da izuzmemo Beograd kao veliki centar koji i danas privlači ljide, pa da uzmemo i jedan,  da tako kažem, siromašni kraj bivše SFRJ/Srbije u njoj.



Uzeću gradove/palanke sa juga Srbije i sela iz okoline tih gradova/palanki.

Dakle,
Broj stanovnika po gradovima i palankama i okolnim selima tih gradova i palanki od 48-e do 1991-te:



1.Pirot
1948 - 11868
1953 - 13175
1961 - 18415
1971 - 29298
1981 - 36293
1991 - 40267

1.Selo Staničenje(Blizina Pirota)
1948 - 1388
1953 - 1395
1961 - 1299
1971 - 1090
1981 - 845
1991 - 742

2.Leskovac
1948 - 20913
1953 - 24553
1961 - 34396
1971 - 45478
1981 - 56110
1991 - 62053

2.Selo Stupnica(Blizina Leskovca)
1948 - 1126
1953 - 1082
1961 - 1068
1971 - 925
1981 - 743
1991 - 553

3.Bela Palanka
1948 - 2823
1953 - 3168
1961 - 4300
1971 - 5772
1981 - 7502
1991 - 8347

3.Selo Vrgudinac(Blizina Bele Palanke)
1948 - 697
1953 - 647
1961 - 457
1971 - 336
1981 - 304
1991 - 217

4.Babušnica
1948 - 603
1953 - 749
1961 - 972
1971 - 1668
1981 - 2906
1991 - 4270

4.Selo Ljuberadja(Blizina Babušnice)
1948 - 925
1953 - 757
1961 - 738
1971 - 583
1981 - 524
1991 - 368



O čemu dalje pričati?
Koju posluku porati?



Inače, ovaj poslednji primer sela Ljuberadja i gradića(palanke) Babušnica mi je najzanimljiviji..  🙂

1948-e je selo Ljuberadja imala skoro duplo više stanovnika od gradića/palanke Babušnice, da bi 1991-e ta ista Babušnica imala skoro 12 puta više stanovnika pak od tog istog sela Ljuberadje.

Mora da su se ovi iz Ljuberadje selili u Frankfurt, a u Babušnicu su dolazile trudne babe iz Sirije, pa se zato zove Babušnica.
Ja nemam drugo objašnjenje za ove demografske tendencije u SFRJ..  🙂


.

Edited by Ajduk
Link to comment
Share on other sites

@Angelia, zavisi koliko punis ves lonac, do 4 kante, dovoljno pa ako to zimi iz bunara nije problem pa i da ides na izvor u svoj toj idili o kojoj ti pises kao mucenju. 😄 Neces prati niti ici po najvecoj hladnoci niti nocu. Moze i na magarcu da upregnes.😉

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

...nekako mi dođe toplo oko srca kad vas čitam,odnosno,kako sam nekada lijepo živio ali nisam to znao.Nije nikakova tajna,pisao sam na drugim temama da sam penzić.Nakon diplome

(ETF,danas FER) počeo sam raditi 75-te,uvijek sa natprosječnim prihodima.Nisam odlazio u sindikalna odmarališta,to je bilo zaista jeftino,obično sam išao u privatni smještaj.izgradio sam kuću,kredit bez devizne klauzule tako da nakon 3-4 godine više uopće nisam osječao neko opterečenje.Zašto?Jasno,inflacija od početnih dvadesetak posto pa onda galopirajuća.

pravo bi pitanje bilo kako se snaći,živjeti uz tu inflaciju.Ja sam sav višak dinara uvijek pretvarao u devize.I ja kao i većina mojih prijatelj imao sam škrinju,kupovao sam svinju,piceke a ako se skupila ekipa i tele.ushoping sam odlazio u Austriju.Uvijek je nečeg nedostajalo.Puno ste postova potrošili na wc papir,ali vjerovali ili ne negdje poćetkom osamdesetih bila je nestašica wc papira.sječam se one ledine sa jako puno yu registracija,i manje više sve donose onaj veliki pakung wc papira.taj sram koji sam tada osjetio ne mogu vam niti opisati.

Mogao bih još puno toga pisati o kvaliteti života u ex-Yu ali ću tu stati.Kada bih želio uspoređivati život nekada i danas onda bih rekao da se nekada živjelo sigurnije a danas se živi bolje.

Zašto se nekada živjelo bolje?Sigurnost radnog mjesta,nakon desetak godina moglo se računati na stan.

Ovo kad kažem da živim bolje temeljim na današnjim prihodima.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Constantin said:

Sećam se, kad sam prvi put bio u Boru, cele noći nisam mogao da spavam, zbog "Ćire"....prolazio ispod prozora. Imao sam 5-6 godina doduše, ali se sećam, onako "kroz maglu"...emoji16.png

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Ne secam se Cire - ukinuli ga jos pre nego sto sam se rodio.

Link to comment
Share on other sites

Ne zelimo bas sve da napljujemo iz bivse drzave - jer bi onda pljunuli i na same sebe. 

Ali mislim da ne treba ni previse glorifikovati tu zemlju. Moja analiza: u proseku se zivelo podosljivo dobro. Npr ako bi cenili od 1 do 5 prosek je bio tu negde 3-.

Ali to ne znaci da nije bilo sirotinje. Bilo je i sirotinje kao i neke uslovno receno vise srednje klase - ali malobrojne. Vise klase kao da nije ni bilo jer niko nije posedovao licno bogatstvo, ali nekima je dato, od strane Partije, da upravljuju drustvenim/drzavnim bogatstvom kao da je to njihova licna svojina. Tzv "drmatori" kojih je uvek i svuda bilo.

Cak se zivelo i iznad mogucnosti - jer je to kasnije doslo na naplatu mladjim generacijama - ali SFRJ nije jedinstvena u tome- to se u zadnjih 10-15 godina desava i sa Zapadom.

Da je bilo sluha i da se promenio sistem krajem 70-tih, ili najkasnije neposredno nakon Titove smrti, mogli bi prihvatiti da je SFRJ odigrala neku vrstu prosvetiteljske uloge na ovim prostorima. Posto su reforme - prelazak na demokratiju i trzisnu ekonomiju- izostale, bivsa Jugoslavija je vec 80-tih bila "istrosena" zemlja. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Ma da ne govorimo o utiscima i demagoskim konkluzijama, tipa da je bilo dobro-ne bi se raspala. Ne vidim da na topiku raspravljamo o tome i o tome sbbkbb (to smo nekoliko puta elaborirali, o promeni sistema, potencijalima, ratu i razaranju), vec naravno apropo i onih iz regiona, kamo lepe srece da ne gledamo u ruglo sadasnjice.

Živelo se a da se ne ponovi krenulo, se u nepovrat.

 

Tu smo gde smo, regionalne razlike su besmislica u novogovoru politicara.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Janne240 said:

Ma da ne govorimo o utiscima i demagoskim konkluzijama, tipa da je bilo dobro-ne bi se raspala. Ne vidim da na topiku raspravljamo o tome i o tome sbbkbb (to smo nekoliko puta elaborirali, o promeni sistema, potencijalima, ratu i razaranju), vec naravno apropo i onih iz regiona, kamo lepe srece da ne gledamo u ruglo sadasnjice.

Živelo se a da se ne ponovi krenulo, se u nepovrat.

 

Tu smo gde smo, regionalne razlike su besmislica u novogovoru politicara.

 

Pa ne vidim da je tada bilo bas mnogo bolje nego danas. Jedino su socijalne razlike bile manje - a to je ono sto najvise pogadja mnoge. Ali tih socijalnih razlika danas ima svuda. Nije Srbija izuzetak. Socijalnih razlika ima u svakoj zemlji. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...