Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

osim tog rođendana moje otadžbine na današnji dan je... Pa evo:
 

Quote

„Rođena zemljo, jesi li znala? Tu je pogin`o bataljon ceo…
Crvena krv je procvetala kroz snežni pokrov, hladan i beo.

Noću je i to zavejao vetar.

 

Ipak na jugu vojska korača…
Pao je četrnaesti kilometar al nikad neće Kadinjača!“

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Secam se poslusnickih skolskih priredbi i narodnooslobodilackog divanluka preko razglasa u ucionicama koji su bili deo obelezavanja tog drzavnog udara KPJ. Velicanje ”naseg” dobra i ”njihovog” zla. Odlicne pripreme za naredne ratove (no, sta smo deca znali!). Ali, to je samo nastavak sjasi-kurta-da uzjasi-murta tradicije u nas. Ta tradicija i njoj pripadajuci maniri su jedini (istorijski) kontinuitet koji nikada nismo prekinuli. U tome smo zabagovani, samo se forme menjaju.

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Cyber said:

Secam se poslusnickih skolskih priredbi i narodnooslobodilackog divanluka preko razglasa u ucionicama koji su bili deo obelezavanja tog drzavnog udara KPJ. Velicanje ”naseg” dobra i ”njihovog” zla. Odlicne pripreme za naredne ratove (no, sta smo deca znali!). Ali, to je samo nastavak sjasi-kurta-da uzjasi-murta tradicije u nas. Ta tradicija i njoj pripadajuci maniri su jedini (istorijski) kontinuitet koji nikada nismo prekinuli. U tome smo zabagovani, samo se forme menjaju.

 

ja se ne sećam poslušničkih preredbi, moguće je zbog toga što sam skoro pa celu, osim 8. razreda školu išao u Skoplju u dvojezičnoj školi, naše su priredbe bile lepe 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, urosg3 said:

ja se ne sećam poslušničkih preredbi, moguće je zbog toga što sam skoro pa celu, osim 8. razreda školu išao u Skoplju u dvojezičnoj školi, naše su priredbe bile lepe 🙂

 

To je skroz OK, ali ja nisam bukvalno pricala o secanjima. Stavila sam ih u perspektivu a to je nesto drugo. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

 

To je skroz OK, ali ja nisam pricala o secanjima. Perspektiva je jasna u mom postu. 

Pa i nije, iskreno. Da bi mogli da svedočimo o događajima moramo da ih se sećamo, ili da nam je neko pričao o tome, a da mislimo da je relevantan na temu. Eto ja se sećam priredbi, bili smo dvojezična škola, pa su nam i prirdbe bile dvojezične. Učestvavo sam mislim na svakoj,  nemam utisak ako me sećanje ne vara da je i ijedna bila neprimerena iz ma kakvog ugla da se sagleda.
Kakve su bile drugih vrednosti, pa to je zavisilo od nas 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

Pa i nije, iskreno. Da bi mogli da svedočimo o događajima moramo da ih se sećamo, ili da nam je neko pričao o tome, a da mislimo da je relevantan na temu. Eto ja se sećam priredbi, bili smo dvojezična škola, pa su nam i prirdbe bile dvojezične. Učestvavo sam mislim na svakoj,  nemam utisak ako me sećanje ne vara da je i ijedna bila neprimerena iz ma kakvog ugla da se sagleda.
Kakve su bile drugih vrednosti, pa to je zavisilo od nas 🙂

 

Nema potrebe za razvodnjavanjem. Rekla sam ti da je to tvoje OK.

Elementarno je da svako svoje secanje moze da stavi u neku perpektivu i odredi se prema tome na svoj nacin. 

Moje (secanje) ne iskljucuje tvoje (secanje), a ni moja perspektiva ne iskljucuje tvoju, moj post uopste nije napisan u tom duhu. 

Nije mi palo na pamet da bi se to dovodilo u pitanje na ovaj nacin. 

 

Btw, neprimerenost i vrednosti pomenula nisam, to je tvoja nadogradnja. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Upravo se završila repriza čuvene serije Kuda idu divlje svinje, pa me asociralo da potražim šta se desilo sa nekim od sjajnih hrvatskih kazališnih i filmskih glumaca, poput Ive Serdara, Jovana Ličine, Uglješe Kojadinovića, Zvonka Lepetića, Duška Valentića (Papundeka iz Velog Mista) i evo šta sam našao:

http://www.yugopapir.com/2015/11/jesen-1985-ivo-serdar-nas-omiljeni.html

Sećam ga se iz serije o Jelenku, umro 1985. od posledica infarkta.

Edited by Janne240
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Frazeologija minula sa minulom samoupravnom fantazmom.

Ad akta vokabular osta kao ogledalo jednog (k)varljivog doba.

Slobodne asocijacije i vizualizacije. 

 

referent za drustveni standard

restoran drustvene ishrane

rang lista / bodovi za rang listu

radnicki savet / sednica radnickog saveta

radnicke zadruge

petogodisnji planovi

radnicko samoupravljanje & samoupravljac/i

sastanak radnickg veca

drustvena svojina

Osnovna organizacija udruzenog rada (OUR)

radni zbor, radni ljudi etc.

klasni neprijatelj

sindikalni popust

samodoprinos

kadrovska politika

”kadrovski osvezen kolektiv”

 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Klasni neprijatelj je revolucionarna parola nije deo te ideoloske samoupravno-socijalisticke frazeoloske oblande drustvenopolitickih "radnika" - funkcionera SFRJ. Kakve tek vokabulare nakon tog "(k)varljivog" doba, smo dobili...

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2020 at 3:12 PM, Cyber said:

Frazeologija minula sa minulom samoupravnom fantazmom.

Ad akta vokabular osta kao ogledalo jednog (k)varljivog doba.

Slobodne asocijacije i vizualizacije. 

 

referent za drustveni standard

restoran drustvene ishrane

rang lista / bodovi za rang listu

radnicki savet / sednica radnickog saveta

radnicke zadruge

petogodisnji planovi

radnicko samoupravljanje & samoupravljac/i

sastanak radnickg veca

drustvena svojina

Osnovna organizacija udruzenog rada (OUR)

radni zbor, radni ljudi etc.

klasni neprijatelj

sindikalni popust

samodoprinos

kadrovska politika

”kadrovski osvezen kolektiv”

ZBRLJ - Zbor Radnih Ljudi 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frazeologija...ha...pa došlo je do smene frazeologija. To mu dođe isto kao kad promeniš naziv ulice. Više nije ul.V kongresa KPJ već je ul. 5. Oktobra...ista ulica, iste zgrade...eto više nije "Referent za kadrovska pitanja" već HR manager...šije mu ga Đura. Pa nekakvi merčendajzeri..za čips i kiki riki. Nema više restorana društvene ishrane, ali nema ni pauze za klopu, jedeš kao da si ukrao, na brzaka, a u WC kad ideš upisuješ se u svesku, vreme odlaska u toalet, vreme povratka. Onaj "jadnik" u Yuri, u Nišu, cenio da će se zadržati više od predviđene pauze, pa u napomeni napisao "idem da kenjam"...mada mislim da mu je više dozlogrdilo pa je namerno banalizovao stvar. Pa nekakvi developeri....frazeologija. 😷

  • Thanks 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Jezik zivi, jezik se menja, jezicke varijacije su stalni pratilac svakog jezika.

Svako malo pojavljuju se nove reci isto kao sto svako malo neke reci nestaju iz upotrebe.

Novonastajanje reci je jedan fascinantan i spontan kreativni proces koji se desava kroz pozajmice, stvaranje novih morfoloskih oblika, smisljanje skroz novih reci itd.

Takve stvari se prate i dokumentuju; sve su to etape u jezickoj istoriji.

Posto je jezik osnovno sredstvo za komunikaciju onda je sasvim logicno da on oslikava nase potrebe, misli, vreme u kome zivimo, stvari kojima se bavimo itd.

A tek razne vrste jezika koje vecina ljudi koristi u zavisnosti od situacije …

Nema tu nikakve drame, osim one koju ljudi sami naprave.

 

Spoiler

Ohladite malo sa tom mobilizacijom uznemirenih duhova, niko nije prozvan.

Jezik je jedna beskrajna fantasticna avantura.

Meni i vokacija pa mi zao bude kad diletantska koracnica krene da gazi nesto tako vitalno.

Sastavljajte liste reci koje asociraju na ovo i ono ako vam to cini zadovoljstvo.

Manite se tudjeg zadovoljstva koje vas ama itsch ne tangira. Pa nisam vam prst u …

Dajte malo pozitivne energije, (samo)distance, nemojte jurishati!

Mene je zapravo inicirao DDR recnik, fascinantan iz danasnje perspektive.

Postoji i komparativan recnik DDR-BRD, to je tek sekvenca samo tako!

Nemci oko toga prave viceve a ne drame i (forumske) sacekushe.

 

23 hours ago, Janne240 said:

Klasni neprijatelj je revolucionarna parola nije deo te ideoloske samoupravno-socijalisticke frazeoloske oblande drustvenopolitickih "radnika" - funkcionera SFRJ. 

 

Hvala na sugestili! Klasnog neprijatelja skidam sa liste. 

Bice mi zadovoljstvo ako budes imao neki predlog za listu. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Cyber said:

 

 

  Reveal hidden contents

Ohladite malo sa tom mobilizacijom uznemirenih duhova, niko nije prozvan.

Jezik je jedna beskrajna fantasticna avantura.

Meni i vokacija pa mi zao bude kad diletantska koracnica krene da gazi nesto tako vitalno.

Sastavljajte liste reci koje asociraju na ovo i ono ako vam to cini zadovoljstvo.

Manite se tudjeg zadovoljstva koje vas ama itsch ne tangira. Pa nisam vam prst u …

Dajte malo pozitivne energije, (samo)distance, nemojte jurishati!

Mene je zapravo inicirao DDR recnik, fascinantan iz danasnje perspektive.

Postoji i komparativan recnik DDR-BRD, to je tek sekvenca samo tako!

Nemci oko toga prave viceve a ne drame i (forumske) sacekushe.

 

Hvala na sugestili! Klasnog neprijatelja skidam sa liste. 

Bice mi zadovoljstvo ako budes imao neki predlog za listu. 

DPO - društveno - političke organizacije
VUR -  Veće udruženog rada
ONO i DSZ - zna se  - Ono i društvena samozaštita
Prigodan kulturno umetnički program (obično neki KUD cupka splet narodnih igara naših naroda i narodnosti)
Tekovine revolucije
Evociranje uspomena
Borba protiv hegemonije (omiljena sintagma druga Tita)
VIS - vokalno instrumentalni sastav
PeeS - Pravilo službe
Drnč (poznati miris svega u JNA)
Bratstvo i jedinstvo (ima veze sa zenicom oka) na zahtev pojašnjavam u pp kako smo praktikovali širenje istog.

...
Biće još 🙂

Link to comment
Share on other sites

Da, sa sadasnje tacke gledista to izgleda sve zaista nadrealno, ali tada je to bilo normalna stvar. Neke stvari se moraju gledati u sklopu tog vremena.

Gledao sam jednu njemacku mini seriju koja prikazuje istocni i zapadni Berlin, kroz spijunazu. Nasi komunisti prema istocnonjemackim su bili samo blijeda sijenka.

 

images?q=tbn:ANd9GcTmHPJx1JXjchdEN3wJNZk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

ONO i DSZ - zna se  - Ono i društvena samozaštita

 

Sekvenca u vezi ONO i DSZ.

Imali smo gimnaziji u Jugoslaviji taj predmet i, naravno, knjigu uz to. U toj knjizi bile neke slike mina, pusaka i ko zna sta jos. Mislim da smo bas iz takvih pusaka gadjali kad su nas vodili; gadjanje je bilo obavezno (odvaljivanje ramena). Imali smo i jednog ostrascenog profesora koji nam je dao u zadatak da osmislimo kako bismo strateski minirali skolu u slucaju da treba neprijatelj da dodje. Da me ubijes, ne secam se koji je to bio neprijatelj. Niko od nas nije to ozbiljno shvatao.

I tu negde, bili mi u poseti dva inostrana (zapadna) drugara, pubertetski napaljeni na vatreno oruzje i tako te balisticke senzacije i odusevise se onom knjigom. Fascinirano ”wow”, sta je ovo, sta pise, jel´ ucite da pravite bombe? Egzotika.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

 

Sekvenca u vezi ONO i DSZ.

Imali smo gimnaziji u Jugoslaviji taj predmet i, naravno, knjigu uz to. U toj knjizi bile neke slike mina, pusaka i ko zna sta jos. Mislim da smo bas iz takvih pusaka gadjali kad su nas vodili; gadjanje je bilo obavezno (odvaljivanje ramena). Imali smo i jednog ostrascenog profesora koji nam je dao u zadatak da osmislimo kako bismo strateski minirali skolu u slucaju da treba neprijatelj da dodje. Da me ubijes, ne secam se koji je to bio neprijatelj. Niko od nas nije to ozbiljno shvatao.

I tu negde, bili mi u poseti dva inostrana (zapadna) drugara, pubertetski napaljeni na vatreno oruzje i tako te balisticke senzacije i odusevise se onom knjigom. Fascinirano ”wow”, sta je ovo, sta pise, jel´ ucite da pravite bombe? Egzotika.

neprijatelj je "Plavi" mi smo uvek bili "Crveni"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...