Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

koje ja to skrivene motive i psihicke probleme imam, pa da zakljucimo ovu drazesnu diskusiju.

 

 

Previše tražiš od mene. Nemam ja kvalifikacije da te skeniram i postavljam nekakvu dijagnozu. Niti bih ni hteo da te uvredim. Poštujem tvoje napore da diskusiju uvedeš u drugačiju razinu, ali ja ne bih da učestvujem u tome.

 

Kad bude otvorena neka druga tema, tipa "Uzrok raspada SFRJ" ili nešto slično, možda mi bude interesantno da se uključim, ali ovde neću stalno da štrikam bećarce...

Link to comment
Share on other sites

Nisam sto godina bistrio temu....je l bilo ovo već?

 

Quote

YUGOSLAVIA SINCE TITO

By Fergus M. Bordewich

  • April 13, 1986

 

Quote

Inefficiency and apathy have reached astonishing proportions. According to Western estimates, more than a quarter of the 6 million workers in the public sector are unnecessary. On any given day, 700,000 workers are ''on sick leave'' and 600,000 more ''on vacation.'' Those who show up work an average of 3.5 hours a day; despite new machinery, it takes, for example, 1,500 man-hours to build a railway car that in 1970 took 1,000.

 

Link to comment
Share on other sites

Back to ZG i ne znam je li to bio glup ili mudar potez; bolnice praktički ne rade (osim kad su nužne operacije ili hitni slučajevi u pitanju), ambulante su zaključane, pa sjedimo (s maskama i održavajući socijalnu distancu, kao pingvini na zidiću, dok sestra ne izadje, pobroji nas i izda uputnice ili sasluša naše molbe, žalbe i zahtjeve, pa opet zakračuna vrata). U BXL-u, pak ljudi umiru kao muhe, nikome unatoč svemu ne pada na pamet da nosi masku ili se drži podalje od drugih, a kvaliteta zdravstvenih usluga se zadnjih godina srozala na razinu zemalja trećeg svijeta, osim u nekoliko odabranih bolničkih centara; hvala lijepo, ali to imam puno bolje i kvalitetnije u ZG, po puno manjoj cijeni.

 

No, back to topic: jutros sam odšepesao do placa/tržnice (više o tome na gastronomiji ili interregu), kod mesara bio sam 4. u redu, ponovo kao pingvin, slušam kako mesar pušta Radio Sljeme, a tamo ide Bijelo Dugme: 'Šta bi dao da si na mom mjestu', pa Indeksi: 'Da sam ja netko', kao da je njihov muzički urednik Sarajlija i to otprije cca 47 godina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod sporta nikako se ne sme zaboraviti istorija skijaskih skokova, duplo srebro Matjaza Debelaka, individualno i timsko> sastav> Primoz Ulaga, Matjaz Zupan, Miran Tepes, Matjaz Debelak, Kalgari 1988, velika skakaonica i naravno mala 70 metarska gde je za @dlaku@, Miran Tepes ostao bez medalje, na 4. mestu izmedju dva Ceha i nepriskosnovenog Mati Nikenena. U individualu je skakao i Rajko Lotrič. Redovni su bili i izvestaji u Sportskom pregledu.

 

Edited by Janne240
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Amigo said:

 

Ne znam sad za 300%, to je malo uvelicano. Tarife po konsignacijama su bile oko 100%, znaci platis cijenu obicno izrazenu u DEM u devizama, pa onda na to jos toliko u dinarima.

Nemam podatak kolika je ta cijena u DEM bila u poredjenju sa istim proizvodom u Njemackoj, ali tacno je da je bilo skupo. Znao sam da zastanem ispred Hitachija i zagledam linije ili muzicke stubove, kao se kaze valjda u Srbiji, ali nisam mogao to da priustim, tako da dolaskom tzv Free shopova, koji su se na kraju otvarali na svakom cosku, i cijene su se pale drasticno,

tako da sam dosao do neke Sanyo mini linije, 450 maraka, tako da smo na kraju svi imali  i video rekordere, koji su ipak tada kostali jednu mjesecnu platu.

Pred sami rat sam vec radio nekoliko godina i pokupovao sam sve sto sam zelio, (na kraju se ispostavilo da sam samo bacio pare) pa cak i Sony CD player, koji je bio 500 maruna i koristio sam ga samo nekoliko mjeseci.

Na stranu ta tehnika, to se kupi jednom u deset godina, a i to sto je propalo i pokradeno je nadoknadjeno, nego ugostiteljstvo je bilo uvijek vrhunsko i jako pristupacno, i pice i hrana, a i sada je.

 

***** Ovo nema veze sa ovom temom, pa ako moze moderacija da ovo prebaci na onu SFRJ temu ****

 

Jeste uvelicano, ali bih smeo u neku kintu da je bilo vise od 100%. Inace cak i cena bez tog haraca je vec bila visa od cena u Evropi. Dvostruko budzenje.

U Srbiji su se upotrebljavala oba izraza, ja sam govorio linija. Mozda si u pravu, stub je verovatno bio cesce upotrebljavan izraz.

 

Ti govoris o vremenu Ante Markovica, ja sam to nabavio verovatno 10-tak godina ranije ..... ali ako mislis da je bilo lako, varas se :classic_biggrin:

 

Prvo mi je cale kupio risiver, ni zvucnika, ni slusalica :roflmao:. Ugasio bih svetla, upalio ga i gledao lampice, divio se do imbecilnosti tom savrsenstvu bez mane. Posle 6 meseci mi je kupio fantasticne Wharfedale Diamond zvucnike, mali ali vrlo zajebani ........ terali me 2 meseca da izadjem iz kuce na vazduh nisam hteo, samo u skolu sto sam morao, a mogao sam da slusam samo radio :roflmao: i tako jedno godinu dana dok nije dosao i ostatak linije na red.

 

Ali ja sam bio naporan u pm, kupite mi to i vise nikada mi nista u zivotu ne treba :classic_biggrin: .... sta ce jadni ljudi jebiga, odvajali svaki dinar ........ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sto se carine i poreza tice, oni su bili toliko veliki, da mi se isplatilo da idem to Minhena i nazad kolima da kupim novi set guma za smrdljivog juga 45. 

Koliko je bilo ne mogu da se setim, ali je bilo gadno. 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Just now, Amigo said:

Evo sad razmisljam da li je samo Iskra proizvodila telefone:smiley33:, koji su inace bili bez mana, savrsenog zvuka i obavezno sa dugackim kablom da bi se mogli nositi iz sobe u sobu :classic_biggrin:

Pravila je i EI, mislim da se neki model zvao Fonit. Možda i RIZ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...