Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

16 minutes ago, Amigo said:

 

Zato sam se ja cudio komentaru :classic_unsure:

Jel to možda link ka facebook slici ili nesto slično? Aktivan mi je "Facebook Container" koji blokira sav Facebook sadržaj na drugim sajtovima. A radi i AD-bloker.

 

Quote

Facebook Container Extension.

 

This extension helps you control more of your web activity from Facebook by isolating your identity into a separate container. This makes it harder for Facebook to track your activity on other websites via third-party cookies.

Rather than stop using a service you find valuable and miss out on those adorable photos of your nephew, we think you should have tools to limit what data others can collect about you. That includes us: Mozilla does not collect data from your use of the Facebook Container extension. We only know the number of times the extension is installed or removed.

When you install this extension it will delete your Facebook cookies and log you out of Facebook. The next time you visit Facebook it will open in a new blue-colored browser tab (aka “container tab”). In that tab you can login to Facebook and use it like you normally would. If you click on a non-Facebook link or navigate to a non-Facebook website in the URL bar, these pages will load outside of the container.

 

Edited by tomas.hokenberi
Facebook container expl.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

A da pocistis cookies i site data iz Firefoxa, pa da gledas k`o i ostala raja?:classic_laugh:

A da pogledaš moj odgovor o čemu se radi? Instalirao sam Facebook container koji blokora sav Facebok sadržaj izvan Facebook sajta (i povezanih Instagrama i messenger.com).

 

Dakle nema nikakve veze sa neobrisanim kukijima, naprotiv.

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...malo listam knjige koje se bave posljednjim periodom SFRJ i naišao sam

na jedan podatak koji me zaista iznenadio.Zamislite,tek 1988.,IX amandmanom

na postojeći ustav "Hej Slaveni"je proglašena službenom himnom države.

U ustavu iz 1974. spominje se da država ima himnu,ali ne i koju,a tek u Zakonu

o upotrebi grba,zastave i himne SFRJ iz 1977.ozvaničena je,ali privremeno 

upotreba pjesme "Hej Slaveni",dok skupština ne utvrdi novu himnu.U skladu 

s tim,tijekom 1984.raspisan je novi(bilo ih je i ranije),ujedno i posljednji natječaj.

S obzirom da ni jedan od gotovo 200 prijedloga nije prihvačen kao primjereno

rješenje,odlučeno je da se zadrži ono potojeće.

Dakle,moglo bi se reći,da je druga Jugoslavija proživjela sa privremenom himnom.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam neki intervju Jasenka Houre iz Prljavog Kazalista i na pitanje kako je bilo odrastati osamdesetih, odgovorio je diplomatski, interesantno :classic_biggrin:

Ja sam inace jako volio Prljavce, pogotovu sa Bogovicem, ali i poslije sa Bodalecom, sve dok nije otisao Brkic i dok nisu dosli u narodnjacku fazu.

Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2020 at 9:21 AM, Klotzen said:

200 predloga ? jel ima negde spisak ? ili bar spisak onih koje su ušle u uži izbor pa da napravimo yugo-vision pa da glasamo koja bi bila bolja od "Hej Sloveni" 🙂

Ne verujem da ima "bolje", zavisi kome kakva osecanja budi. Meni je to najlepsa himna, pa kad cujem slicnu poljsku na odbojkaskim utakmicama, podseti me.

 

...živi, živi duh slovenski živeće vekov`ma, zalud preti ponor pakla, zalud vatra groma...,, epske reči, utakmica može da počne.🙂

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mladenvzz said:

...Amigo,nedavno sam čuo informaciju da se Sarajevo zajedno sa

Barcelonom namjerava kandidirati za organizaciju zimskih OI

2030.Detalji mi nisu poznati

Naravno...to je u planu.http://balkans.aljazeera.net/video/barcelona-sa-sarajevom-zeli-olimpijadu-2030?fbclid=IwAR2rfcsJ9oarTrkd5rbEclfYrgLySN6INc6Mxf2k8-EFor5R6pMRUapQkro

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 5:26 AM, mladenvzz said:

...Amigo,nedavno sam čuo informaciju da se Sarajevo zajedno sa

Barcelonom namjerava kandidirati za organizaciju zimskih OI

2030.Detalji mi nisu poznati

 

Ne vjerujem u to, jer iza takvog jednog projekta treba da stoji jedinstveno cijela drzava, kao sto je bilo 1984-te, a znamo kakvo je sada stanje.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Proslo  je 25 godina od zavrsetka rata u Bosni i Hercegovini, sto bi bilo ekvivalentno 1970-oj godini, tj 25 godina od zavrsetka drugog svjetskog rata.

Pred kraj 1969, u centru grada, otvorena je SKC Skenderija (sportsko kulturni centar), jedan objekat koji je Sarajevo ucinio modernim gradom.

 

007.jpg

 

Kao sto naziv SKC kaze, to nije bila samo sportska dvorana, nego je cijelo desno krilo bilo kulturni centar zvanicnig naziva Dom mladih.

Tu je bila prije svega koncertna dvorana kruznog oblika, kapaciteta nekih 3000 ljudi, desno od dvorane na prizemlju je bio kultni disko klub Kaktus, za vrijeme Oliimpijade preimenovan u Vucko, ali to nije nikada zazivjelo. Interesantno je da Kaktus bio disko klub u kome se skoro nikako nije pustala disko muzika, nego rok muzika i stjeciste hipika tog vremena, popularno zvanih u narodu hasisari :classic_biggrin: naravno dolazili su i drugi, a narocito sitni kriminalci, da pokazu svoje misice, tzv jalijasi ili koji su to htjeli da budu, sto bi rekli u Srbiji jajare.

Kada sam ja dosao do tinejdzerskih godina poceo sam tu redovno da izlazim, a skoro svake subote su se odrzavali koncerti u Domu mladih, tako da sam tu gledao skoro sve domace bendove krajem sedamdesetih i osamdesetih godina, od Smaka u jesen 1976, sto je bio moj prvi koncert, jos uvijek u osnovnoj skoli, pa do Leb i sol, Yu-grupa, Buldozer, Azra, Prljavo kazaliste, Boa, Atomsko skloniste, Generacija 5, Idoli, Film, Lacni Franc, Aerodrom, Elektricni orgazam, Parni Valjak (sa Fumom), Pekinska patka, ko ce sve sjetiti, kao i brojne sarajevske grupe, poznate i nepoznate, da ih ne nabrajam, kao i razni rok festivali, kao sto je bio Nove snage, nove nade itd. Jedinu grupu koju tu nisam nikada gledao, niti znam da je tu nastupala je bilo Bijelo Dugme, oni su nekako odmah postali veliki i prvi put sam ih gledao u velikoj sportskoj dvorani koja primale vise od 10.000 posjetilaca.

Covjek koji je dao ogroman doprinos je legendarni DJ Cicak, koji jos uvijek zivi i radi u Sarajevu.

 

skendarhiva_019.jpg

 

U sportskom dijelu je bila dakle velika dvorana gdje su se odvijale kosarkaske utakmice KK Bosna, kao i jedna manja dvorana koja je mogla da primi nekih hilljadu dvije ljudi, za odbojku, rukomet i ostale manje popularne sportove, kao i zensku kosarku ili musku kosarku drugoligasa Zelje itd. 

Mala dvorana.

skendarhiva_035.jpg

Prvo veliko takmicenje je bilo Svjetsko prvenstvo u stonom tenisu, tzv STENS, 1973, koje je cijeli grad pretvorilo u veliko ping-pong popriste, stoni tenis se igrao na svakom koraku, krale su se gradjevinske ploce od kojih su se pravili stolovi, a imati dobar reket je bio statusni simbol.

 

Zimi je tu bilo i klizaliste.

skendarhiva_025.jpg

 

skenderija_stara_arhiv7.jpg?w=618&ssl=1

 

U velikoj dvorani su se odrzavala i razne manifestacije, kongresi komunista :classic_blush: opet oni su to i napravili, tako da nema zamjerke, kao i razni sajmovi, a poseban dogadjaj je bio redovni godisnji Vasar, gdje se prodavalo sve i svasta po snizenim cijenama, ljudi su dolazili masovno, nosili se jorgani, jastuci, razne kucne potrepsine, ne sjecam se mnogo toga, jer u to vrijeme me to nije zanimalo.

 

004.jpg

 

022.jpg

 

Ispred Skenderije je bi ogroman plato, koji se tako i zvao, plato, pa bi se govorilo nadjemo se na platou. Ispod tog platoa je bio mozda prvi zatvoreni shoping centar u Jugoslaviji, koji se zvao Privredni grad, sa ulicama i prodavnicama, od namjestaja, pa do supermarketa, a cim se spusti niz stepenice je bio Zlatni restoran, u koji nisam nikada usao, :classic_blush: kao i kafana sa sankom u sredini, sva u staklu i stolicama u krug  koje su bile okrenute prema vani i moglo se gledati ko prolazi. Taj ugostiteljski objekat se zvao Pub. Sve je to bilo tada drzavno vlasnistvo.

 

1-privrednigrad_008.jpg


U kranjem uglu Privrednog grada je bio Collegium artisticum, galerija gdje su se smjenivale izlozba za izlozbom, kao i jos jedna kafana, nezvanico polu zatvorenog tipa, u kojoj su se okupljali umjetnici, obicna raja se tu nije ni usudjivala da ide, mada su sve izlozbe bile besplatne. Ujak mog najboljeg druga je tu radio kao konobar, te bi nekada tu navratili, sto bi za nas tada bila svojevrsna cast, tu popiti pice.

Pred kraj osamdesetih je Privredni grad prosiren, otvorena je prvo kuglana, pa poslije i neka kockarnica, dobar drug mi je tu bio jedno vrijeme upravnik, medjutim tada se to sve vec nekako izmjenilo i ja sam tu manje vise prestao da idem.

 

Skenderija je definitivno najznacajniji objekat koji je izgradjen u Bosni i Heregovini, arhitektonski savrseno uklopljen u okolinu, koju je projektovao poznati arhitekti Zivorad Jankovic i Halid Muhasilovic.

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Amigo said:

Proslo  je 25 godina od zavrsetka rata u Bosni i Hercegovini, sto bi bilo ekvivalentno 1970-oj godini, tj 25 godina od zavrsetka drugog svjetskog rata.

 

ne bi bilo ekvivalentno. vrijeme samo po sebi nista ne znaci, u biti vrijeme samo po sebi uopce ne postoji. ono sto postoji su postupci i dogadjaji. nakon II. svj. rata znalo se ko je u tom ratu pobijedio, ko je izgubio, i tako se postupalo. nakon ovog posljednjeg rata to se jos uvijek ne zna, posebno u Bosni.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2020 at 7:57 AM, Kronostime said:

Da se podsetimo mi matori, a da nauce nesto i ovi mladji.

 

IMG-20200327-153619.jpg

 

IMG-4571.jpg


IMG-4573.jpg

 

IMG-4576.jpg

 

IMG-4580.jpg


IMG-4581.jpg

 

IMG-20200327-153414.jpg

 

IMG-20200327-153248.jpg

 

IMG-20200327-153114.jpg

 

IMG-20200327-153500.jpg

 

IMG-20200327-153446.jpg

 

IMG-4584.jpg

 

IMG-4585.jpg

 

IMG-4586.jpg

 

IMG-4568.jpg

 

IMG-4569.jpg

 

IMG-20200327-152929.jpg

 

za vrijeme Austrogarske konjusarnica, za vrijeme SFRJ dvorana za fiskulturu vojnika JNA

ceka renoviranje (danas u okviru studentskog kampusa)

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2020 at 1:57 AM, Kronostime said:

 

Da se podsetimo mi matori, a da nauce nesto i ovi mladji.

 

Drugo je to vrijeme bilo, mi koji smo bili u JNA, pamtimo uglavnom lijepe stvari, makar ja, ali kada objektivno sagledam, obavezno sluzenje vojnog roka je bilo najslicnije zatvorskom zivotu, ogranicenje slobode, prisilan rad, kaznjavanje neposlusnosti, brojanje dana itd.

Da li smo nesto naucili, pa vjerovatno, sretali smo ljude jako razlicite, uspostavila su se neka prijateljstva, fizicki se svako malo dotjerao u red, mrsavi se udebljali, debeli smrsali, ali predugo je to sve trajalo. 

Ja sam imao 19 godina i mislio sam da se to nece nikada zavrsiti, sada bih cini mi se odradio to ko od sale, jer vrijeme sada prolazi nekoliko puta brze.:cigar:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amigo said:

kada objektivno sagledam, obavezno sluzenje vojnog roka je bilo najslicnije zatvorskom zivotu, ogranicenje slobode, prisilan rad, kaznjavanje neposlusnosti, brojanje dana itd.

 

so-711x1024.jpg

 

+ obavezno gledanje Dnevnika u 19.30 & casovi ideolosko-politicke indoktrinacije (desetar pokaze bijelu kutiju cigareta i pita koja je to boja, mi kazemo bijela, on kaze da je crvena, i ponovi pitanje koja je to boja, svi kazu da je crvena) + zatupljujuce imbecilna osnovna pesadijska obuka, tipa atomski zdesna / atomski slijeva, bjesomucno uvjezbavanje strojevog koraka, itd. dakle posve objektivno gledano, to jeste bio zatvor. samim tim sto si bio kazneno gonjen ako si odbio sluziti JNA. otud i prva fotka u mom postu koja prikazuje resetke. o zivotu po tim JNA kasarnama u biti najbolje kazuju ona otuzna imena + brojke (dana koliko jos mora odsluziti) na zidovima.

 

dakle sto bi danasnji mladi trebali nauciti, a da smo mi naucili u JNA? kako spremiti krevet? to se uci u obitelji i u vrticu. kako cebovati drugara? to vise nije politicki korektno. kako smrsaviti? za mrsavljenje postoje dijete & bavljenje sportom. kako slusati autoritete? autoritet se postaje znanjem, a ne silom. kako trpiti izivljavanje? u redu, to stoji, naucili smo trpjeti da se neko na nama izivljava. i onda to ispaliti na nekom drugom.

 

nesto drugo? 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vjekoslav said:

+ obavezno gledanje Dnevnika u 19.30 & casovi ideolosko-politicke indoktrinacije (desetar pokaze bijelu kutiju cigareta i pita koja je to boja, mi kazemo bijela, on kaze da je crvena, i ponovi pitanje koja je to boja, svi kazu da je crvena)

 

To vec nisam nikada ni vidio, a ni cuo da je tako nesto neko pricao, a obavezno su se raspredale price o vojsci medju momcima. Mislim gledao se dnevnik, ne vidim nista strasno u tome, postojao je vojnicki klub sa televizorom i tu se sjedilo, igralo saha, gledao tv u slobodno vrijeme, nije bilo nekih problema, jer su postojala samo dva programa, pa ni nekog razloga za svadju.

Niko nije tukao, ni mucio vojnike, da neko slucajno to ne pomisli. Kaznjavanje je obicno bilo ciscenje WC-a i prekoredno pozarstvo, eventualno vojnicki pritvor. Pojedine starjesine i desetari su imali zelju za izivljavanjem i treniram strogoce, zavisno od covjeka, kao i u civilnom zivotu. Svugjde ima dobrih i losih ljudi.

Kod mene su problematicni vojnici prebacivani u kuhinju da peru sudje, tj radili su u cuvenom dzu boksu, jer samo ubacis tacnu sa prljavim sudjem poslije rucka kroz otvor gdje su oni prali to sudje.

Hrana takodje nije bila losa, nije bila hotelska, ali solidna, za praznike bi dobili po casu vina, a kuvari bi se ponapijali. Postojala je kantina i tu se mogla kupiti hrana, nesto su tu i pravila, kao neki rostilj, gulas, tako nesto, ne sjecam se bas detalja, davno je to bilo, medjutim bilo je i pivo koje su pilo obicno sa nekim keksom. Cak i dan danas to radim ponekad.

 

 

5 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

+ zatupljujuce imbecilna osnovna pesadijska obuka, tipa atomski zdesna / atomski slijeva, bjesomucno uvjezbavanje strojevog koraka, itd. dakle posve objektivno gledano, to jeste bio zatvor. samim tim sto si bio kazneno gonjen ako si odbio sluziti JNA. otud i prva fotka u mom postu koja prikazuje resetke. o zivotu po tim JNA kasarnama u biti najbolje kazuju ona otuzna imena + brojke (dana koliko jos mora odsluziti) na zidovima.

 

dakle sto bi danasnji mladi trebali nauciti, a da smo mi naucili u JNA? kako spremiti krevet? to se uci u obitelji i u vrticu. kako cebovati drugara? to vise nije politicki korektno. kako smrsaviti? za mrsavljenje postoje dijete & bavljenje sportom. kako slusati autoritete? autoritet se postaje znanjem, a ne silom. kako trpiti izivljavanje? u redu, to stoji, naucili smo trpjeti da se neko na nama izivljava. i onda to ispaliti na nekom drugom.

 

nesto drugo? 

 

Pa Vjekoslave to je bila vojska, a ne ljetovanje na Ibici, sa elementima koji su manje vise prisutni u svakoj vojsci svijeta, gdje je osnovni autoritet hijerarhija, gdje nema demokratije i pametovanja. Izvrsi pa se zali, to je receno hiljadama puta. Sve to ima nekog smisla, druga je stvar da je covjecanstvo i dalje primitvno i nije odmaklo dalje od rimskog doba, ratovi su svakodnevna stvar, drzave se prisiljavaju da ulaze u vojne saveze, da daju velike pare upravo za vojsku itd.

 

I dalje ponavljam da je to bio gubitak vremena, svoju poslednju tinejdzersku godinu sam potrosio bez veze, ali je to sada vec daleko iza mene.

 

Vjerovatno je ovo sa stanovista neke vojne doktrine bolji pristup, nego sto je bio u JNA.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...